Peter Eckstein-Kovacs, la RFI: Nu pot fi membru UDMR, dacă Uniunea îi susţine pe hoţi / Fiecare parlamentar cu scaun la cap ar trebui să sprijine moţiunea de cenzură

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 iunie 2018, 15:51 Revista Presei | Radio TV


Eckstein Kovacs
Foto: AGERPRES
Orice parlamentar cu scaun la cap ar trebui să sprijine moţiunea de cenzură, declară la RFI fostul senator UDMR Peter Eckstein-Kovacs, care şi-a anunţat acum câteva zile demisia din formaţiunea maghiară. El e nemulţumit că Uniunea a susţinut modificarea legilor justiţiei şi a CPP şi critică apropierea prea mare a UDMR atât faţă de Puterea de la Bucureşti, cât şi faţă de cea de la Budapesta.

Peter Eckstein-Kovacs spune că nu vrea să fie membru al unui partid care-i susţine pe hoţi: „Nu pot să fiu membru UDMR, în condiţiile în care UDMR-ul îi susţine pe hoţi. Am zis-o aşa, mai pe înţelesul oamenilor. O altă problemă pe care eu o am cu UDMR-ul este faptul că a devenit mult prea apropiat şi o zic foarte uşor, au devenit prea apropiaţi de partidele de guvernământ din Ungaria şi din România, lucru care afectează destul de grav independenţa UDMR-ului”.

Ar trebui să susţină UDMR-ul moţiunea de cenzură? „Păi, dacă mă uit la această guvernare, atunci fiecare parlamentar cu scaun la cap ar trebui să sprijine moţiunea de cenzură, pentru că e un Guvern care nu este unul performant. Iarăşi am fost foarte elegant”, răspunde fostul senator.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















1332 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    +1 (Marţi, 26 iunie 2018, 15:57)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Rari, dar mai sunt si maghiari onesti. Desigur, nu in cloaca de hoti numita udmr. Lichelele udmr stiu doar sa fure si sa urle ca vor autonomie si stat multinational. Ah, scuzati, mai sunt inca si câteva paduri de taiat,
    • 0 (2 voturi)    
      Nu e clar cat de ungur este dupa mama (Marţi, 26 iunie 2018, 19:20)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Peter Eckstein Kovacs, dar este evreu dupa tata, oarecum similar cu si Iuliu Winkler si Kelemen Hunor.
      Avand in vedere colaborarea stransa cu Basescu, Eckstein ar putea sa aiba o noua cariera politica in PMP. O sa ii aiba alaturi si pe confratii Teodor Baconschi si pe Lazaroiu pe acolo.
      Daca mai vine si Elena Udrea (care a facut cele mai multe furturi exact cand Eckstein era Consilierul Presidential al lui Basescu) o sa
      obtina cu partidul peste 5 % in 2020 si o sa intre in Parlament.
  • +11 (13 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 26 iunie 2018, 16:45)

    polonyca [anonim]

  • +2 (4 voturi)    
    Respectele mele (Marţi, 26 iunie 2018, 16:59)

    coco04 [utilizator]

    domnule Eckstein!
  • +2 (4 voturi)    
    multumesc! (Marţi, 26 iunie 2018, 17:28)

    ..13 [utilizator]

    Uite cum minoritatile dovedesc mai multa coloana vertebrala decat o multime de politicieni apartinand comunitatii majoritre...

    Mii de multumiri pentru semnalul trimis.

    Poate ca domnul Peter Eckstein-Kovacs ar putea sa ii incurajeze de maghiari sa isi semnaleze reprezentantii in Parlament sa voteze pentru aprobarea motiunii de cenzura depusa impotriva Gubernului Dancila!
  • +2 (4 voturi)    
    Toata stima (Marţi, 26 iunie 2018, 17:31)

    gj [utilizator]

    domnule Eckstein!
    Sunteti un om deosebit, pacat ca oameni ca dvs. nu sunt foarte multi in lumea politica (in intregul ei fara deosebire de nationalitate). Prin declaratia dvs . si prin atitudinea manifestata le dati o lectie celor care ne conduc. Mentionez ca sunt din Oltenia, ca sa nu se creada ca am vre-o legatura cu dvs. .
  • +2 (4 voturi)    
    In sfarsit! (Marţi, 26 iunie 2018, 17:43)

    Alfabetix [utilizator]

    O luare de pozitie UDMR (fost), poate au si restul din partid bunul simt sa se trezeasca din coma psd in care se afla de atatia ani.
    La proteste se striga UDMR magyar PSD.
  • +3 (3 voturi)    
    Inscriet-va in alt partid (Marţi, 26 iunie 2018, 19:09)

    Brici [utilizator]

    Vrem sa vedem un ungur adevarat care face politica nationala, nu numai minoritara.
  • +1 (1 vot)    
    Respect, (Marţi, 26 iunie 2018, 20:14)

    fat.cat [utilizator]

    Peter Eckstein Kovacs!
  • -1 (1 vot)    
    Mai (Marţi, 26 iunie 2018, 21:20)

    A310 [utilizator]

    incet cu pianul pe scari , pe hotii din UDMR cum de nu au fost vizibili pentru tine atat amar de ani .