Dăncilă, la întâlnirea cu Juncker și Timmermans: Numai șapte state au abuz în serviciu

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 11 iulie 2018, 6:15 Revista Presei | Radio TV


Viorica Dancila
Foto: Guvernul Romaniei
Viorica Dăncilă a afirmat că le-a transmis președintelui Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker și prim-vicepreședintelui CE, Frans Timmermans, că doar în șapte state europene există infracțiunea de abuz în serviciu și că modificarea Codurilor penale respectă statul de drept în România, potrivit Mediafax.

"Da, a fost ridicat acest subiect (modificarea Codurilor penale - n.r.) de către domnul prim-vicepreședinte Timmermans. L-am asigurat că statul de drept nu este în niciun caz afectat, că modificarea s-a făcut în urma consultărilor, că nu s-a făcut ca în 2016 într-o singură zi, și că au fost luate păreri din partea magistraților, că s-a făcut în mod transparent în Parlament, că CCR va fi cea care își va spune ultimul cuvânt. Am reierat că aceste modificări au fost necesare, având în vedere necesitatea transpunerii directivelor UE și a deciziilor CCR. Am vorbit despre abuzul în serviciu. Am reinterat că numai 7 state au abuz în serviciu, majoritatea statelor nu știu ce înseamnă abuzul în serviciu. Avem toată deschiderea să răspundem tuturor observațiilor Comisiei și a nelămuririlor care vor exista și dacă CCR va constata că anumite aspecte sunt necunstituționale vom respecta acest lucru, astfel încât să ne încadrăm în regulile privind constituționalitate", a declarat premierului Viorica Dăncilă, într-un interviu acordat postului Antena 3.

Șeful Executivului a adăugat că președintele CE i-ar fi spus că va sprijini România în ridicarea Mecanismului de Verificare și Cooperare atunci când țara noastră va prelua președinția Consiliului UE, din ianuarie 2019.

"Le-am explicat faptul că aceste legi ale justiției, Codul Penal, Codul de procedură penală sunt de fapt legi interne care nu afectează statul de drept și că nu aș vrea ca MCV-ul să aibă în vedere aceste aspecte. Ne-am exprimat dorința ca MCV să fie ridicat pentru România și că vom depune toate eforturile în acest sens. Cred că nici președintele României, nici Guvernul României nu își doresc ca România să preia președinția cu MCV-ul. Domnul președinte Juncker a spus că acordă sprijin României pentru ca atunci când va prelua președinția să nu avem MCV", a completat Dăncilă.

Premierul Viorica Dăncilă a efectuat, marți, o vizită la Bruxelles unde a avut o întrevedere și cu președintelui Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker și prim-vicepreședintelui CE, Frans Timmermans.

Ulterior întrevederii, președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, i-a transmis premierului Viorica Dăncilă că o încurajează să revină la „un discurs politic normal în țară”, precizând că este crucial ca România „să nu facă pași înapoi în progresele înregistrate” în contextul MCV, potrivit purtătorului de cuvânt al Comisiei Europene, Christian Wigand.

Pe 4 iulie, Camera Deputaților a adoptat proiectul care aduce modificări la Codul penal, cu 167 de voturi pentru 97 împotrivă, 19 abțineri, în calitate de for decizional, după ce, în ziua precedentă, inițiativa a fost adoptată de Senat.

PNL, USR şi PMP au sesizat, pe 5 iulie, CCR asupra proiectului de lege pentru modificarea Codului Penal, susţinând că peste 30 de articole sunt neconstituţionale, printre care şi cel care referitor la abuzul în serviciu, cât şi abrogarea articolului privind neglijenţa în serviciu.

Preşedintele Klaus Iohannis i-a cerut, marţi, preşedintelui CCR, Valer Dorneanu, printr-o scrisoare, să amâne dezbaterile sesizărilor de neconstituţionalitate asupra Codului de procedură penală şi a Legii 304/2004 privind organizarea judiciară până după ce Comisia de la Veneţia se pronunţă.



















5955 vizualizari

  • +33 (33 voturi)    
    Doar o tara (Miercuri, 11 iulie 2018, 6:45)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Si doar una are penali sau gafeuri notorii intre primii oameni in stat.
  • +33 (33 voturi)    
    infractiune ca atare exista (Miercuri, 11 iulie 2018, 7:29)

    Francisc 1 [utilizator]

    daca va documentati in franta exista o fana a lui putin care avea doi angajati la parlamentul european pe care ii folosea in scop personal ca argati , una Le pen ! Un caz la indigo cu a lui dragnea . Si ea e inculpata dar nu pentru abuz in serviciu ci FRAUDA ! Cam asta despre retorica voastra gaunoasa!
  • +21 (21 voturi)    
    A vorbit VV (Miercuri, 11 iulie 2018, 7:55)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Are noțiuni de Drept penal, oare?
    • +5 (5 voturi)    
      ? (Miercuri, 11 iulie 2018, 9:29)

      utug [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      La intalniri cu Juncker si Timmermans, dna Vasilica nu ar trebui sa il ia cu ea si pe Codrin ?
    • 0 (0 voturi)    
      corectie (Miercuri, 11 iulie 2018, 16:56)

      nebunul [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      drept penal "international" a studiat cu ocazia doctoratului pe abuz in serviciu legislatia mondiala pe acest subiect
  • +4 (4 voturi)    
    Nu stiu ce inseamna abuzul in serviciu? (Miercuri, 11 iulie 2018, 8:34)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Poate pentru ca nu-l au? Sau poate pentru ca il incadreaza la altele, mult mai grave?
  • +8 (8 voturi)    
    doar 7 au abuz in serviciu (Miercuri, 11 iulie 2018, 8:35)

    mos ion roata [utilizator]

    fiindca in celelalte nici macar nu se pune aceasta problema. Oamenii ajunsi in pozitie cheie uita de interesele lor sau ale apropiatilor lor si se dedica interesului general. Acestia sunt oameni de calitate nu parveniti ca la noi.
  • +6 (6 voturi)    
    ia d aici veorico (Miercuri, 11 iulie 2018, 8:39)

    coloneze [utilizator]

    http://www.unjr.ro/2017/11/09/studiu-comparat-privind-reglementarea-abuzului-in-serviciu-de-putere-autoritate-in-tari-europene/

    http://www.romaniacurata.ro/unici-in-europa-nicaieri-in-ue-nu-e-prag-la-abuzul-in-serviciu/
    • +2 (2 voturi)    
      Degeaba (Miercuri, 11 iulie 2018, 11:30)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui coloneze

      Degeaba ii dai linkuri, VV stă prost cu cititul. E ANALFABETA functional.
  • +6 (6 voturi)    
    mincinoasa (Miercuri, 11 iulie 2018, 10:02)

    Ilidia [utilizator]

    E mincinoasa, nu cred ca nu stie ca fapta exista si e sanctionata chiar daca nu e numita "abuz in serviciu"...Vezi exemplul Frantei. Chiar isi inchipuie ca partenerii nostri sunt atat de prosti ca sa nu vada ca "scopul" modificarilor legislative este salvarea politicienilor corupti !?
    • +1 (1 vot)    
      Praf in ochi (Miercuri, 11 iulie 2018, 12:30)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Bineinteles ca cei din UE au ochi sa vada si creier sa discearna, insa discursul Docilei este strict dedicat prostilor care stau cu ochii-n latrine si care pun botul la toate minciunile lor.
  • +7 (7 voturi)    
    in nici o tara (Miercuri, 11 iulie 2018, 10:24)

    ics_11 [utilizator]

    psd sustine a modificat legile justtiei pentru a apara drepturile si libertatile fundamentale.
    prin urmare psd considera abuzul in serviciu facut in interesul partidului ca fiind un drept si o libertate fundamentala. doar in ro exista asa ceva !
    exista o tara in ue in care nu se pedepseste angajarea fictiva intr-o institutie de stat ?!
    pe de alta parte, in nici macar o tara din ue nu se schimba codul fiscal de zeci de ori intr-un an.
    nici o tara din ue nu are atat de putini km de autostrada cum avem noi.
    in doar 2 tari din ue salariile sunt mai mici decat in ro.
    notiunea de abuz in serviciu exista si in alte 7 state. nu ar fi bine sa incepeti sa rezolvati problemele care nu mai exista decat in ro ?!
  • +7 (7 voturi)    
    orbeste lumea ... (Miercuri, 11 iulie 2018, 10:52)

    XLXL [utilizator]

    nu credeam c-o sa apuc ziua cand doamna dancila ii invata pe altii despre ce si cum ...
    • 0 (0 voturi)    
      economie.. (Vineri, 13 iulie 2018, 9:03)

      sim18 [utilizator] i-a raspuns lui XLXL

      De ce s-a dus ea acolo? Sa discute despre abuz... altceva mai constructiv, economie, relatii internationale ceva... Nesimtita... s-a dus sa il aduca in lumina tot pe jegosul acela..
  • +3 (3 voturi)    
    Docila draga (Miercuri, 11 iulie 2018, 14:42)

    paonipao [utilizator]

    Tarile alea pe care le stii tu ca nu au incriminat abuzul in serviciu nu au in varful statului condamnati penali!
    Nu au zeci de demnitari condamnati pentru coruptie, hotie, abuz in serviciu!
    Atunci cand va urma o generatie care nu va stii ce este ala abuz in serviciu...doar atunci probabil genul asta de fapte nu ar mai trebui incriminate in Romania!
    Probabil peste 10-20 de ani de munca asidua si cu rezultate a DNA si DIICOT!