Dăncilă, la Antena 3: Juncker și Timmermans au fost foarte mirați că înalta trădare e asociată unui act diplomatic

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 11 iulie 2018, 6:40 Revista Presei | Radio TV


Liviu Dragnea si Viorica Dancila
Foto: Facebook
Premierul Viorica Dăncilă a afirmat că președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, și prim-vicepreședintele CE, Frans Timmermans, au fost foarte mirați că acuzația de înaltă trădare împotriva șefului Executivului este asociată unui act diplomatic, potrivit Mediafax.

Chestionată, într-un interviu acordat postului Antena 3, dacă la întrevederea de marți de la Bruxelles cu Jean-Claude Juncker și Frans Timmermans a fost abordat și subiectul plângerii penale pentru înaltă trădare făcut de liderul PNL, Ludovic Orban, premierul Dăncilă a răspuns afirmativ.

"Da. Am atins acest subiect. Am reiterat faptul că pentru mine și pentru multi români este de neexplicat. Înalta trădare este asociată unui act diplomatic cu un stat cu care avem parteneriat strategic. Au fost foarte mirați de acest lucru. Am informat, pentru că nu vreau ca să ajungă la Bruxelles informații denaturare. Am spus că nu mă tem de cercetările care se vor face, de lucrurile care vor fi cerute pentru a eludica acest subiect. Îmi doresc să se elucideze acest subiect, dar în același timp acest lucru cred că nu a făcut bine României. Și mi s-a întărit această convingere și în urma discuțiilor pe care le-am avut", a declarat prim-ministrul Viorica Dăncilă, într-un interviu pentru postul Antena 3.

Premierul Viorica Dăncilă a efectuat, marți, o vizită la Bruxelles unde a avut o întrevedere și cu președintelui Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker și prim-vicepreședintelui CE, Frans Timmermans.

În urmă cu câteva luni Executivul a anunţat intenţia de a muta ambasada României din Israel. Ulterior, preşedintele PNL, Ludovic Orban, a făcut o plângere penală, în care i-a acuzat pe Liviu Dragnea şi pe premierul Viorica Dăncilă de „difuzarea de informaţii cu caracter secret, uzurparea de funcţie şi refuzul de informare a Preşedintelui României" în cazul memorandumului MAE privind mutarea Ambasadei Israelului.

Procurorii DIICOT au început urmărirea penală cu privire la fapte pentru infracţiuni de înaltă trădare şi divulgarea secretului care periclitează securitatea naţională în cazul plângerii depuse de Ludovic Orban împotriva premierului Viorica Dăncilă. Procurorii au început urmărirea penală pentru fapte, încă din data de 7 iunie.

Pe 3 iulie, preşedintele PNL, Ludovic Orban, a fost audiat, marţi de la ora 10.00, de către procurorii DIICOT, în dosarul deschis în urma sesizării depuse de către liderul liberal împotriva premierului Viorica Dăncilă, în care o acuză de înaltă trădare din cauza intenţie mutării ambasadei României din Israel. La ieșirea din sediul DIICOT, unde Orban a fost audiat vreme de mai bine de o oră, acesta a spus că nu poate da detalii, însă a precizat că plângerea depusă de el împotriva premierului Dăncilă arată că nu poate sta cu mâinile în sân când un „clan toxic” îşi bate joc de ţară.





















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

3394 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    sigur ,nici acum nu-si revin! (Miercuri, 11 iulie 2018, 6:47)

    Francisc 1 [utilizator]

    ce o fi inteles saracii oameni din ce a cotcodacit asta pe acolo!
    • +19 (19 voturi)    
      Va rog (Miercuri, 11 iulie 2018, 7:24)

      dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Ea “reitereaza” de mai multe ori... saraca!
      • +6 (6 voturi)    
        Nu stii? (Miercuri, 11 iulie 2018, 8:00)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui dealucaragiale

        Sindromul casetei cu banda prinsa... Cauza este cand executi ordine orbeste de prea mult timp fara sa gandesti.
        Tratament? Oamenii de stiinta in ca mai lucreaza la un leac.
  • +20 (20 voturi)    
    Informatii denaturate? (Miercuri, 11 iulie 2018, 7:54)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Le-o fi spus si ca se supune unui multiplu condamnat penal a hotarat sa mute ambasada Romaniei, contra politicii UE?
  • +7 (7 voturi)    
    D-na Dancila minte! (Miercuri, 11 iulie 2018, 7:59)

    MirceaIo [utilizator]

    Ca toti stalinistii doamna Dancila minte non stop!
  • +4 (6 voturi)    
    Nu stiu drept... dar... (Miercuri, 11 iulie 2018, 8:15)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Hai sa vedem L286, A398 include A394 - 397

    394:
    Fapta cetăţeanului român de a intra în legătură cu o putere sau cu o organizaţie străină ori cu agenţi ai acestora, în scopul de a suprima sau ştirbi unitatea şi indivizibilitatea, suveranitatea sau independenţa statului, prin:

    b) subminare economică, politică sau a capacităţii de apărare a statului;

    c) aservire faţă de o putere sau organizaţie străină;

    d) ajutarea unei puteri sau organizaţii străine pentru desfăşurarea unei activităţi ostile împotriva securităţii naţionale,

    395

    Sar peste 395 ca e cu secrete de stat si aici saraca oricum nu stie pe ce planeta se afla...

    396

    Fapta cetăţeanului român care, în timp de război:

    a) predă teritorii, oraşe, poziţii de apărare, depozite ori instalaţii ale forţelor armate române sau care servesc apărării;

    b) predă nave, aeronave, maşini, aparate, armament sau orice alte materiale care pot servi purtării războiului;

    c) procură inamicului oameni, valori sau materiale de orice fel;

    d) trece de partea inamicului sau efectuează alte acţiuni care sunt de natură să favorizeze activitatea inamicului ori să slăbească puterea de luptă a forţelor armate române sau a armatelor aliate;

    e) luptă sau face parte din formaţii de luptă împotriva statului român sau a aliaţilor săi

    Acţiuni împotriva ordinii constituţionale

    (1) Acţiunea armată întreprinsă în scopul schimbării ordinii constituţionale ori al îngreunării sau împiedicării exercitării puterii de stat se pedepseşte cu închisoarea de la 15 la 25 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

    (2) Întreprinderea de acţiuni violente împotriva persoanelor sau bunurilor săvârşite de mai multe persoane împreună, în scopul schimbării ordinii constituţionale ori al îngreunării sau împiedicării exercitării puterii de stat, dacă se pune în pericol securitatea naţională, se pedepseşte cu închisoarea de la 10 la 20 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.


    Mda. Si eu sunt surprins ca e "asociat unui act diplomatic".
  • +10 (10 voturi)    
    oare aceasta imbecila (Miercuri, 11 iulie 2018, 9:12)

    revo [utilizator]

    are o vaga idee despre ce inseamna cuvintele pe care le tot emite, fiecare luat separat si toate impreuna?
  • +12 (12 voturi)    
    Poza clasica de pus in scoli (Miercuri, 11 iulie 2018, 9:56)

    Bogdan_100 [utilizator]

    pe perete: hotia si prostia. Asa ajungeti daca nu invatati. repetentii si analfabetii conduc tara - la dezastru!
  • +7 (7 voturi)    
    Viorica,tocmai ți-ai recunoscut vina. (Miercuri, 11 iulie 2018, 10:42)

    asavreau [utilizator]

    Dacă tu crezi că-i diplomație să divulgi secrete de stat,te privește.Îți spun un secret,când guvernezi trebuie să respecți cu strictețe legile.Nu povețele lui Dragnea.
  • +6 (6 voturi)    
    Corect - oricine se mira (Miercuri, 11 iulie 2018, 11:19)

    Hababaeba [utilizator]

    Ca cine mai are atatia hoti si incompetenti la conducerea unei tarii.
    In fiecare zi avem cate o surpriza ca se poate si mai rau.