Vasile Pușcaș, fostul negociator al României cu UE: Viitorul raport MCV, mai rău decât precedentele / Riscăm să fim puși în aceeași oală cu state precum Polonia sau Ungaria

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 iulie 2018, 16:13 Revista Presei | Radio TV


RFI_logo
Foto: Wikimedia Commons
”Viitorul raport MCV al Comisiei Europene va fi mai rău pentru România decât precedentele”. Avertismentul este lansat la RFI de profesorul Vasile Pușcaș, fost negociator șef al României cu UE.

”Mă aștept la un raport MCV cu foarte multe semne de întrebare”, spune Vasile Pușcaș.

El atrage atenția că Bruxelles-ul este iritat de impredictibilitatea guvernării actuale de la București, fapt evidențiat și de criticile formulate de șeful Comisiei Europene, Jean Claude Juncker, după întâlnirea de marți cu premierul Viorica Dăncilă.

”În 2019, riscăm să fim puși în aceeași oală cu state precum Polonia sau Ungaria”, mai spune fostul negociator șef al României cu UE, care afirmă totuși că România e departe de a fi amenințată cu articolul 7 din Tratatul de la Lisabona, așa cum s-a întâmplat în cazul Poloniei.

În ceea ce privește preluarea de către România a președinției Consiliului UE la 1 ianuarie 2019, Vasile Pușcaș remarcă discursul partidist și populist al actualei guvernări.

Interviul audio, pe RFI.



















1859 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    Aceeasi oala? (Miercuri, 11 iulie 2018, 16:18)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ar fi bine. Sunt oare parlamentele din Ungaria si Polonia conduse de penali?
    • +4 (4 voturi)    
      Voi singuri..... (Miercuri, 11 iulie 2018, 18:52)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      .....ati ales calea asta !! Asta e rezultatul direct si voi, PSD-ul , sunteti raspunzatori pt el !!! Asa o sa ramaneti in istorie !!
  • -8 (14 voturi)    
    Pe ce lume traiesc unii? (Miercuri, 11 iulie 2018, 16:23)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    "În 2019, riscăm să fim puși în aceeași oală cu state precum Polonia sau Ungaria"

    "negociator șef al României cu UE" - altul...
    • +2 (2 voturi)    
      lume (Miercuri, 11 iulie 2018, 20:43)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      Mataluta sigur nu traiesti in lumea asta...Poate pe luna...
      • +1 (1 vot)    
        Mai sigur la videle sau caracal (Joi, 12 iulie 2018, 9:09)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        :-))) De acolo se vede altfel Europa
  • +2 (12 voturi)    
    Hehe... (Miercuri, 11 iulie 2018, 17:04)

    Cataleya [utilizator]

    ...La cum sta treaba la ora actuala, cred ca Polonia si Ungaria risca sa fie bagate in aceeasi oala cu Romania!
  • +9 (11 voturi)    
    aceeasi oala?! (Miercuri, 11 iulie 2018, 17:07)

    liviu_ [utilizator]

    sunte MAI RAU decat tarile alea la un loc...
    noi am facut ce au facut tarile alea + masacrarea justitiei!

    ei doar au controlat justitia (lucru deja facut in romania prin decizia CCR ) , noi pe deasupra mai distruge m efectiv codul penal... castram drepturile justitiei.... etc etc etc
  • 0 (6 voturi)    
    alea sunt in Shengen, iar noi la usa (Miercuri, 11 iulie 2018, 18:08)

    Je__ [utilizator]

    Cum adica in aceeasi oala?
  • +5 (7 voturi)    
    Ce " noutati " ne transmite tov. Puscas ? (Miercuri, 11 iulie 2018, 18:44)

    Plagarus [utilizator]

    Colegii dansului de simtire rosie,parca cereau ridicarea MCVului ca-i depasit de marilii relizari din RO !
  • 0 (2 voturi)    
    In aceeasi oala! (Miercuri, 11 iulie 2018, 20:30)

    ZVrk [utilizator]

    Dar ne maresc si salariile?