Vâlcov, la Antena 3: Amnistia fiscală este prevăzută în programul de guvernare. Astea se fac și nu se discută

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 16 iulie 2018, 23:16 Revista Presei | Radio TV


Darius Valcov
Foto: gov.ro
Consilierul de stat al premierului Viorica Dăncilă, Darius Vâlcov, a anunțat, luni seară, că măsura amnistiei fiscale este prevăzută în programul de guvernare și include ștergerea datoriilor unor companii, precizând însă că "astfel de lucruri se fac, nu se discută", potrivit Mediafax.

"Amnistia fiscală este prevăzută în programul de guvernare în sensul în care se vorbește, la capitolul «întreprinderi mici și mijlocii», de restartarea mediului de afaceri. De fapt, acest lucru înseamnă. În viziunea programului de guvernare și a ceea ce am discutat atunci cu președintele Dragnea, da (este vorba de ștergerea datoriilor -n.r.), dar aceste lucruri se fac și nu se discută pentru că nu am vrea niciodată să încurajăm pe cineva să nu își plătească datoriile și mai mult decât atât, când o faci, dacă o faci, trebuie să iei decizia să răsplătești sau să îi bonifici și pe cei care și-au plătit corect taxele și impozitele", a decarat, luni seară, Darius Vâlcov, la Antena 3.

Fostul ministru de Finanțe a precizat că statul român se află în situația în care există datorii ale afaceriștilor și ale persoanelor fizice de 98 de miliarde de lei.

"Ne aflăm în această situație, în această capcană în care 98 de miliarde de lei sunt datorii ale oamenilor de afaceri și ale persoanelor fizice. Recuperăm sub 500 de milioane. 84 la sută sunt nerecuperabili, deci niciodată nu îi mai recuperăm, dar mare parte dintre aceste companii, mai ales cele mari, sunt de stat. (...) Vorbim de câteva zeci de mii de companii și de câteva sute de mii de oameni, cred că depășim un milion. Nu au voie să ia împrumut de la bancă. Nu au voie să facă multe lucruri. Nu primesc nici unele drepturi pentru că nu plătesc o amendă sau o datorie veche de 7-8 ani de zile. Este de analizat dacă trebuIe să se facă (amnistia fiscală - n.r.). Trebuie să existe o dezbatere și, când se ia decizia, să se facă, să nu se mai discute așa mult. Dezbaterea ar trebui să se facă cu ușile închise", a completat Vâlcov.

Până la finalul anului, va fi demarat parteneriatul public-privat pentru trei autostrăzi

Până la sfârșitul anului, aproximativ 15 proiecte de parteneriat public-privat vor fi demarate, incusiv pentru trei autostrăzi, a precizat Darius Vâlcov, consilier al prim-ministrului, potrivit Mediafax.

"În România, până la sfârșitul acestui an, se va demara licitația pentru canalul Dunăre-București în parteneriat cu statul român. În România, până la sfârșitul acestui an, va demara parteneriat public-privat pentru trei autostrăzi: Ploiești-Brașov, autostrada Sudului și Târgu-Neamț-Iași-Ungheni", a declarat Darius Vâlcov, la Antena 3.

La toate aceste proiecte, s-ar mai adăuga un proiect de amenajare a 160 de kilometri de pârtii în Munții Făgăraș.

Conform consilierului, printre părțile interesate de aceste proiecte s-ar număra Germania, Franța, China, Statele Unite, precum și țări din Peninsula Arabă nespecificate.

"Toți își doresc să primească aceste proiecte, să discute despre ele, pentru că până la sfârșitul anului, vreo 15 proiecte de parteneriat public-privat vor demara în România", a completat Vâlcov.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4977 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 17 iulie 2018, 0:21)

    qwerasdf [anonim]

    • +7 (9 voturi)    
      la fel (Marţi, 17 iulie 2018, 8:32)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      ca in fabula "Cainele si catelul" - "Vrem egalitate, dar nu pentru catei", amnistia fiscala va fi facuta pentru ei, maharii ciordelilor de la stat si a evazionistilor. Nu pt. plevusca.
      • +2 (4 voturi)    
        In dictatura PSD/ALDE nu se discuta (Marţi, 17 iulie 2018, 10:42)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        In democratie putem delibera, putem pune intrebari si cere parerea expertilor.

        Dar in dictatura PSD nu se discuta.
    • +2 (4 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 17 iulie 2018, 9:52)

      un_deget_de_secaturi [anonim] i-a raspuns lui qwerasdf

  • +16 (22 voturi)    
    decat 3 autostrazi? (Marţi, 17 iulie 2018, 1:30)

    CIP03 [utilizator]

    "decat" 3 autostrazi? da da mai taie din ele da-le...

    Pensii marite, autostrazi... nu sunt bani si asta intr-un context economic favorabil care se va termina in 2-3 ani maxim. Apoi va veni un partid de sacrificiu care va taia si impozita cu 25% orice misca pana la urmatorul cicliu.

    Si uita asa de 30 ani PSD isi bate joc de orice sansa de dezvoltare a Romaniei.
  • +22 (26 voturi)    
    "numa lapte si miere, de ne lasati la putere!" (Marţi, 17 iulie 2018, 1:36)

    V. Istina [utilizator]

    Mai umflati gogosile baieti, ca astea is cam rasuflate. Ar fi trebuit sa avem autostrazi de acum 25 de ani, asa ca povestea cu "urmatorii 3 ani"... suna prost rau.

    Mariti pensiile.... mda, ce dracu sa ziceti, mai sperati la parintii si bunicii nostri zombificati, poate uita de tara si de viitor, pentru doua cepe in plus la pensie... Nu cred ca tine.

    Partia de ski e pt restul, mai in putere... dar daca e de la Valcov... sa se urce el pe telescaun, eu ma duc in alta parte, nu vreau sa se rupa cu mine, doar pt ca onorabilul Vlcov a vrut sa-si mai cumpere un tablou.

    Borfasi ordinari cu texte de cartier, spera ca pacalesc si distrug o tara intreaga. O sa picati in bot. Direct la parnaie, unde va e locul. Cat mai curand, sa speram.
    • +3 (5 voturi)    
      Ce ridicol (Marţi, 17 iulie 2018, 7:35)

      Cacarau1 [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Despre ce tara e vorba, in ce era e tara asta??? Cum e posibil ca acest infractor sa debiteze asemenea ...fecale. Inca din astia conduc Romania? acest derbedeu isi permite sa iasa la televizor cu perspective pt Romania? Acest golan, pungas e inca in fruntea bucatelor? Ohh...ce ironie a soartei pt Romania!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 17 iulie 2018, 6:41)

    [anonim]

  • +6 (8 voturi)    
    of Doamne (Marţi, 17 iulie 2018, 6:55)

    Stapanu [utilizator]

    asta are un discurs de nebun cu acte
  • +8 (10 voturi)    
    Doar la pachet cu amnistia penala !!! (Marţi, 17 iulie 2018, 7:56)

    Plagarus [utilizator]

    Asta-i tzinta adevarata,a puscariabililor din politica romaneasca.
  • +7 (9 voturi)    
    asta ar (Marţi, 17 iulie 2018, 8:30)

    nahir [utilizator]

    trebui sa fie in puscarie, nu sa se ratoiasca pe la televizxiuni, chiar si prietene hotilor si amatoriloe de tablouri expuse prin cimitire. Cat o mai lalaie judecatorii cu recursul?
  • +10 (12 voturi)    
    Rău am ajuns! (Marţi, 17 iulie 2018, 8:39)

    asavreau [utilizator]

    Hoții ne țin prelegeri despre bunăstare și vorbele lor sunt transmise cu sfințenie de media.Doamne!
  • -5 (7 voturi)    
    Ramane cum am stabilit, cat despre zombi (Marţi, 17 iulie 2018, 8:45)

    xrogo [utilizator]

    nu stiu care dintre noi este in aceasta situatie!
  • +14 (16 voturi)    
    Nu cumva e cel cu tablourile? (Marţi, 17 iulie 2018, 8:52)

    lasa [utilizator]

    Darius Valcov, eminenta cenusie a programului economic PSD si consilier al premierului Viorica Dancila, a fost condamnat joi de Inalta Curte la opt ani de inchisoare cu executare in dosarul in care este acuzat de trafic de influenta, potrivit News.ro. Decizia nu este definitiva. Darius Valcov a savarsit faptele de care este acuzat in perioada in care era primar al municipiului Slatina (Olt).
    Cumva nu e incompatibil cu functia actuala, pana la definivarea procesului, nu de alta, dar e vorba de Guvern, nu de fast food?
  • +7 (9 voturi)    
    intrebare: (Marţi, 17 iulie 2018, 8:58)

    liviu_ [utilizator]

    daca vine amnistia fiscala: noi prostii de rand d c sa mai platim taxe si impozite?!
  • +5 (7 voturi)    
    Valcov... (Marţi, 17 iulie 2018, 9:31)

    rochiri [utilizator]

    intai puscaria si dupa restul...
  • +3 (5 voturi)    
    ce se bucura tanti Veta (Marţi, 17 iulie 2018, 9:38)

    averageJoe [utilizator]

    cand aude ca patronilor li s-au taiat datoriile. Cred totusi ca PSD are grija de tanti Veta cu niste vata in urechi..
  • +6 (8 voturi)    
    parnae (Marţi, 17 iulie 2018, 9:54)

    Ilidia [utilizator]

    In loc sa stea la racoare ptr. hotiile facute individul ne vinde gogosile PSD. Alo justitia, se aude? O mai lalaiti mult? Trimiteti-l acolo unde-i e locul si impreuna cu el pe toti borfasii din politica.
  • +2 (2 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 17 iulie 2018, 10:38)

    Lok [anonim]

  • +6 (8 voturi)    
    Dariuse tu esti un infractor baiatule! (Marţi, 17 iulie 2018, 10:52)

    trem [utilizator]

    Ce cauti tu sa vorbesti de amnistie , gratiere si restul. E ca si cum lupul spune ca trebuie sa dam liber oilor pe camp!

    Imposibil pentru omul de rand sa nu se sintrebe - pai de ce mai platesc eu ca prostul impozite si taxe cand altii fura, nu platesc si sunt amnistiati. Tara in care infractorii fac legea!
  • +1 (1 vot)    
    Ce bine (Joi, 19 iulie 2018, 12:48)

    fdaniel [utilizator]

    Ce bine e sa fii derbedeu si sa nu-ti platesti impozitele, CAS, etc...

    Daca esti baiat-de-baiat nu platesti si esti amnistiat!