Darius Vâlcov spune că Fondul Suveran de Investiţii ar putea fi înfiinţat în două săptămâni după apariţia motivării CCR

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 iulie 2018, 22:24 Revista Presei | Radio TV


Darius Valcov
Foto: Agerpres
Darius Vâlcov, consilier de stat în aparatul de lucru al prim-ministrului, a afirmat vineri seară, la România TV, că Fondul Suveran de Dezvoltare şi Investiţii (FSDI) ar putea fi înfiinţat în două săptămâni după ce va fi făcută publică motivarea deciziei Curţii Constituţionale în cazul FSDI.

„Urmează să ne clarifice Curtea Constituţională. (...) Cred că în două săptămâni din momentul în care apare (motivarea, n.r.), apare şi Fondul, după ce apare motivarea„, a declarat Vâlcov la RTV, citează Agerpres.

Pe 19 iulie, ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, a declarat că Fondul Suveran de Dezvoltare şi Investiţii va fi înfiinţat printr-o hotărâre de guvern, după ce Curtea Constituţională a anunţat că nu este posibil acest lucru prin intermediul unei legi.

„După decizia Curţii Constituţionale, paşii următori sunt la nivel de guvern - emiterea unei ordonanţe pentru a crea cadrul legal general pe care Curtea l-a considerat necesar, iar pasul următor va fi emiterea unei hotărâri de guvern pentru a stabili înfiinţarea Fondului”, a spus Teodorovici.

Pe 18 iulie, Curtea Constituţională a României a admis sesizările formulate de preşedintele Klaus Iohannis, de PNL, USR şi PMP la legea privind înfiinţarea Fondului Suveran de Dezvoltare şi Investiţii.




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2081 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    . (Vineri, 27 iulie 2018, 22:44)

    Ingwar [utilizator]

    unde sa mai vazut in lume ca un penal sa ramina in functie de unde va fura deja cu miliardele ?
    • +17 (21 voturi)    
      La noi se poate, fiindca suntem fraieri (Vineri, 27 iulie 2018, 23:22)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      si nu mergem la vot.

      Avem puterea sa schimbam tara, dar nu o folosim pentru ca nu avem judecata - asa sunt 11,5 milioane de romani.
    • +2 (6 voturi)    
      Pai cine beneficiaza de legea insolventei? Teldrum (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 11:07)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      Deci cine sunt excrocii, ba infractorule, care-l ascunzi pe Picasso in pereti falsi!!! Lasati-ne in pace, nenorocitilor, ati furat destul Romania, dispareti....
  • +11 (15 voturi)    
    Sarcina data penalului ca sa fie scapat (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 0:18)

    Dalinar [utilizator]

    Cine altul ar putea face un Fond de Jumulit decat Valcu?
  • +10 (14 voturi)    
    Romania exceleaza la capitolul.. Tupeu. (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 4:00)

    Alex735 [utilizator]

    Tupeu de borfas, vorba unei indragite melodii (foarte) populare in mediul urban.
    In rest, la capitolul hotie, nu suntem nici premianti dar nici repetenti. Suntem oarecum mijlocasi, exista si mai rau..
  • +5 (11 voturi)    
    Cred ca-i deja scos din perete si tarat in cavou (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 6:20)

    Plagarus [utilizator]

    Puscariabilul harnic precum dublul condamnat - sef ?
  • -6 (8 voturi)    
    asa,si? (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 7:28)

    codrean [utilizator]

    Era avocatul lui, a compus declaratia in numele lui, pe baza dovezilor din dosar. Normal ca trebuia (sau nu) s-o semneze; a semnat deci a recunoscut ca e "pe bune".
    Chestia cu Nefertiti de prost gust, "glumite' cu doamnele nuse fac, mai ales cand Doamna detine o demnitate in Stat !
    • 0 (2 voturi)    
      Care Duamne? (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 16:14)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Vrem sa stim si noi, ca nu stim.
  • +5 (11 voturi)    
    Bechtelul a fost chilipir (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 9:16)

    Kosmos [utilizator]

    S-a pregatit cel mai mare jaf si asta cu implicarea israelienilor
  • +4 (10 voturi)    
    Valcov (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 9:44)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    ... la puscarie !
    Dragnea ... la puscarie !

    toti cei ce vor semna HG pentru infiintarea giga-furtului numit "Fondul suveranitatii hotiei asupra Romaniei" ... la puscarie !
  • -1 (7 voturi)    
    fondurile de pensii (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 11:22)

    nash pandelica [utilizator]

    au investit in actiuni la companii promitatoare. ca e si rds printre companiile in care s'au investit banii viitorilor pensionari, nu mi se pare o greseala.
    de obicei, un fond de pensie investeste in mai multe companii, nu pune toate ouale intr'un cos.
    oftica e ca n'au investit in intact/varan, tv care lauda realizarile partidului, nu ca rds'ul sorosean, care e cu ochii pe ei. :-)
    jeguri pesediste.
    am inteles ca, de fapt, venise sa se disculpe, sa se confeseze la parintele sau spiritual de la otv ghitza, fost stalp la intact.
    cica n'a pus mana p'un tablou in viatza lui si la cimitire nu umbla, se va da ars la final.:-))
    fosta partenera ..de viatza, a fost mazilita de la tv gushe, batistutza n'a mai vrut'o, le face sticla de rusine. :-))
    mult jeg in ro...in lupta de clasa....
  • -1 (1 vot)    
    Dragii noștri cumano-bulgari (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 17:04)

    Rescator [utilizator]

    Liv Jong Unu și ipochimenul de cimitir Vlasov,
    va intreb :nu vati saturat de furat!?Ce va mai lipsește
    reptilelor bolșevice!?Nu ințelegeți ca ne-a ajuns cuțitul la os și nu vom mai putea rabda!?