Toader anunță că va discuta cu șefii din justiție pe tema invitațiilor la ambasade: Să-i întreb cât de normal este ca un procuror-şef să se ducă la o ambasadă, că l-a invitat să îl felicite că a fost soare azi și nu a plouat

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 august 2018, 23:01 Revista Presei | Radio TV


Tudorel Toader
Foto: Hotnews
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a anunțat că îi va invita în perioada următoare pe șefii din justiție la minister, ca să-i întrebe dacă li se pare normal ca un procuror-șef să se ducă la un ambasador să îl felicite "pentru faptul că a fost soare azi și nu a plouat", relatează Mediafax.

"Voi încerca să am o discuție cu dânșii (Augustin Lazăr şi Anca Jurma, n.r.) - cât de curând, deși o zi - două e foarte aglomerat - să îi invit la ministerul Justiției să întreb cât de normal este ca un procuror-șef să se ducă la o ambasadă că l-a chemat nu știu ce ambasador, l-a invitat să îl felicite pentru faptul că a fost soare azi și nu a plouat. Procurorul colaborează pe linie, pe orizontală cu structurile aferente dintr-un stat, cu procurorii din America, Franța, mai știu eu...", a declarat Tudorel Toader, miercuri seară, la Antena 3.

Ministrul Justiției a precizat că ambasadorii colaborează și se coordonează cu miniștrii de Externe, nu cu procurorii.

"Și îi voi întreba «Domnule, aveți reprezentativitatea aceasta a relațiilor externe?» Categoric că nu o au (...) Dacă nu aveau funcția, nu erau invitați. Și apoi nu poți să spui că 8 ore la serviciu ești demnitar, după aceea în afara programului, ești un om care oricare, fără constrângerile funcției", a conchis Toader.

Afirmaţia lui Tudorel Toader vine după ce în presă a apărut informaţia că, pe data de 17 iulie, procurorul-şef al DNA, Anca Jurma, s-ar fi deplasat la Ambasada SUA, amintește Agerpres.

Ulterior, DNA a dat publicităţii un comunicat de presă, în care arăta că Anca Jurma s-a întâlnit pe 17 iulie cu ambasadorul Hans Klemm la sediul Direcţiei Naţionale Anticorupţie, la iniţiativa misiunii diplomatice a SUA, în scopul prezentării noului ataşat FBI la Bucureşti, David Varner.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2930 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Bravo Slugarel ! (Miercuri, 1 august 2018, 23:14)

    BomboIsBack [utilizator]

    Hai, mai ia un os, c-ai fost si astazi rau cu statul paralel, ai muscat din nenorocitii aia de sorosisti !
    • +3 (7 voturi)    
      Ciracul PSD peste justitie (Joi, 2 august 2018, 1:19)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui BomboIsBack

      TT se comporta exact ca un activist PCR. Si atunci, contactele cu straini erau supravegheate si restranse.
    • +3 (7 voturi)    
      Apropos... (Joi, 2 august 2018, 1:31)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui BomboIsBack

      E undeva un regulament sa interzica participarea la ambasade? Daca nu e specific interzis, atunci e permis. TT traieste in "visul" comunist: daca nu e specific permis, atunci e interzis.

      Tudorel Toader candideaza la titlul de cel mai sinistru personaj de dupa 1989.
      • +1 (3 voturi)    
        cauta (Joi, 2 august 2018, 9:06)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        motive pentru al aranja pe Lazar dupa modelul Kovesi.
        El crede ca e inteligent, cand de fapt e straveziu de transparent.
        E la fel de moral ca si buda cu placutele de inmatriculare "MU*EPSD"
      • +1 (1 vot)    
        ai dreptate (Joi, 2 august 2018, 13:00)

        rollotoma [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Asa e. Asta a fost argumentatia si in cazul suspendarii lui Kovesi: E specific permis ca Presedintele sa refuze revocarea? Nu. Pai atunci e interzis.
  • +9 (11 voturi)    
    ok, ok (Miercuri, 1 august 2018, 23:17)

    TheBorg [utilizator]

    daca insisti, ca sa nu te simti marginalizat, M..E ALDE.
    • -3 (3 voturi)    
      sustinut de alde, se pare ca s-a inscris in ps (Joi, 2 august 2018, 0:19)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

      .
  • -1 (7 voturi)    
    Da... (Miercuri, 1 august 2018, 23:18)

    lider [utilizator]

    Corect...
  • +3 (9 voturi)    
    da' de ce (Miercuri, 1 august 2018, 23:33)

    miculescu-rucar [utilizator]

    sa nu se duca procuroul la ambasada ?
    iar vreti sa interrziceti contactul cu cetateniii straini ca in timpul lui ceasca ?
    si de unde stiti ce vorbesc ei la ambasade?
    uitati Dle Ministru ,una a lins (expresia apartine Dlui Presedinte Basescu )clantele la ambasada Republicii iFranceze(printre altelre multe) si a fost in beneficiul ambelor parti:
    -ea s-a ales cu o tinichea -ca si alti infractori gen nastase ,oprescu etc,)Legiunea de Onoare (in acest caz de dezonoare)
    -Apa Nova s-a ales ,pardon,nu s-a mai ales cu dosar penal!
    S-au mai lins clante si la alte ambasade si urmare sunt..... microsoft, ...et.
    Asa ca mai incet cu pianul pe scari!
    PS: ce se mai aude cu dosarul Apa Nova ?
  • +1 (7 voturi)    
    Asta sufera de sindromul Kovesi. (Miercuri, 1 august 2018, 23:37)

    Clop [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=h_U4yzHYm2Y

    http://www.euronews.com/2017/11/24/full-interview-with-romania-s-anti-corruption-chief-laura-kovesi

    Distinctii Slugarel Toader:
    2012 – Ordinul Național „Steaua României” în grad de „Cavaler”[35]
    2012 – Ordinul „Sfinții Împărați Constantin și Elena”[5]
    2013 – Doctor honoris causa al Universității „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din Cahul[36]
    2015 – Premiul „Anibal Teodorescu”, conferit de către Uniunea Juriștilor din România pentru lucrarea Dialogul judecătorilor constituționali[5]
    2015 – Premiul „Vintilă Dongoroz”, conferit de către Uniunea Juriștilor din România, pentru lucrarea Explicațiile noului Cod penal[5]

    Premii, decorații, onoruri Kovesi:
    2016: Legiunea de Onoare din partea Republicii Franceze prin intermediul ambasadorului Franței la București, François Saint-Paul. El a arătat că această distincție a fost oferită pentru devotamentul în lupta împotriva corupției, pentru contribuția la construcția societății, dar și pentru „extraordinarul curaj” în această luptă.[30]
    2016: Comandor al Ordinului Steaua Polară, conferit de regele Suediei pentru lupta împotriva corupției din România.[31]
    2016: Premiului „Europeanul Anului” 2016, oferit de Reader's Digest.[32]
    2015: Premiul Grupului pentru Dialog Social (GDS)[33]
    2014: Premiul „Femei curajoase din România” din partea Ambasadei SUA.[34]
    2012: Ordinul Național „Steaua României” - în grad de Cavaler - de la președintele Traian Băsescu.[35]
    2011: Decorația „Ofițer al Ordinului Național al Meritului” oferită de președintele Franței.
    2011: „Certificat de apreciere pentru recunoașterea eforturilor speciale și a contribuției superioare la responsabilitățile de aplicare a legii de către United States Secret Service” atribuit de Directorul Secret Service al S.U.A.
    2008: Premiul „Cybercrime Fighter Award”, atribuit de compania McAfee, S.U.A.
    2007: „Certificat de apreciere pentru recunoașterea eforturilor speciale și contribuției su
    • 0 (2 voturi)    
      intentionat sau nu , (Joi, 2 august 2018, 13:31)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      ai uitata cel mai important titlu ,singurul aducator de foloase materiale babane ,dar totusi necuvenite :
      doctor in drept la universitatea de vest? cu o superba teza de doctorat 4% plagiat +96% maculatura !
      pai se compara cu Domnul Ministru?
  • +4 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 1 august 2018, 23:45)

    [anonim]

  • +2 (8 voturi)    
    E foarte normal (Miercuri, 1 august 2018, 23:53)

    mitg [utilizator]

    Singura anormalitate din toata faza asta sunt melanoblastoamele alea de pe fata pe care ar trebui sa le excizezi cat mai repede.
  • +3 (9 voturi)    
    esti invidios mai slugarel? (Joi, 2 august 2018, 0:18)

    gatsby [utilizator]

    las´ ca te cheama si pe tine ambasada rusiei! sau poate a botswanei sa iti dea moneda nationala in freza aia zburlita!
  • -1 (5 voturi)    
    astia au uitat ca bataia doare (Joi, 2 august 2018, 0:20)

    natbl73 [utilizator]

    .
    • 0 (0 voturi)    
      cred ca (Joi, 2 august 2018, 13:32)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      si tu !
  • -3 (7 voturi)    
    cu ce cautau la ambasada?! (Joi, 2 august 2018, 1:07)

    cucuveauamov [utilizator]

    seful de trib merge in numele salbaticilor la casa albului proaspat sosit in salbaticie. Ii duce un cos cu diamante, blanuri de leopard, colti de fildes. Primeste in schimb citeva margele colorate si o oglinjoara. Se intoarce fericit si mandru printre salbatici cu medaliile obtinute.
    • +2 (8 voturi)    
      Frumoasa ... (Joi, 2 august 2018, 3:47)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ....si reala descriere. Te-ai referit la borfasul dracnea, nu-i asa?

      "În această dimineaţă am discutat cu ambasadorul SUA la Bucureşti, dl. Hans Klemm, despre misiunea economică americană 'Trade Winds', care va avea loc la Bucureşti în luna octombrie, precum şi despre legile Justiţiei, unde am reiterat faptul că decizia asupra lor se va lua în Parlament, după o dezbatere serioasă asupra acestora", a precizat preşedintele PSD, într-o postare pe Facebook. AGERPRES"
  • 0 (6 voturi)    
    Este (Joi, 2 august 2018, 1:09)

    vasile-roaita [utilizator]

    O expresie aici in tara unde stau eu. O sa se sparga si buboiul odata. Mai este putin si cind se va sparge va iesi un lichid galben-verde asa ca la gindacii aia mari cind calci pe ei.
  • 0 (6 voturi)    
    Te oftici? (Joi, 2 august 2018, 1:18)

    kthor7 [utilizator]

    Ca o non valoare ca tine nu e chemata de nimeni nicaieri ptr onoruri ci numai ptr obligatia de a da explicatii la atacul impotriva justitiei?
  • +3 (9 voturi)    
    Argatul lui Fenechiu (Joi, 2 august 2018, 2:14)

    Buk [utilizator]

    Omul asta e absolut infiorator. E mai toxic si mai descreierat decat Dragnea, Dancila si toata gasca lor de analfabeti la un loc. Parca a iesit din cavolul lui Ceasca, sa-i continue opera.
  • -1 (3 voturi)    
    e ilegal sa faci asta?! (Joi, 2 august 2018, 10:06)

    liviu_ [utilizator]

    ba tu esti bolnav?!
    gata.. e clar.. a primit slugarel ordine sa atace iar justitia....

    Kovesi o sa ramana in istorie (pentru lucruri pozitive) ,. tu o sa ramai ca o sluga a partidului, ATAT!