Teodorovici, despre banii pentru pensii și salarii: Orice țară trăiește din împrumuturi/ Nu ne vom împrumuta însă masiv / Pilonul II de pensii nu va avea de suferit

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 29 august 2018, 22:32 Revista Presei | Radio TV


Eugen Teodorovici
Foto: Captura Antena 3
Eugen Teodorovici, ministrul Finanțelor Publice, a declarat miercuri seară la Antena 3 că vor fi bani de pensii și salarii. Răspunzand acuzelor că guvernul va avea bani de pensii doar dacă se va împrumuta, ministrul de Finanțe spune ”că orice țară trăiește din împrumuturi”, dar că nu vor fi împrumuturi masive.

Teodorovici spune că Iohannis nu se consultă cu el niciodată și cere Opoziției semnarea unui pact fiscal.

„Domnul președinte a aprobat un buget la începutul acestui an și știm foarte bine că a avut atunci toate elementele de buget, toate măsurile pe care guvernul PSD-ALDE și le-a asumat. Astfel de referiri... că sunt bani de pensii sau se prefigurează o catastrofă la nivel național - sunt declarații iresponsabile. În cel mai rău caz, că ar fi ceea ce spune el adevărat, e o discuție ce se poartă altfel, între președintele României, între primul ministru, într-un cadru restrâns, pentru a vedea dacă aceea e situația și care sunt măsurile pe care Guvernul le-ar putea lua. Chiar dacă ar fi așa ceva adevărat, dar nu e adevărat, nu faci o așa declarație. Trebuie să fie foarte responsabil când face astfe de declarații”, a spus Eugen Teodorovici într-o emisiune la Antena3.

Mai mult, șeful finanțelor spune că întotdeauna vor răspunde pozitiv când e vorba de investiții în infrastructură și că vor da și banii necesari.

Pilonul II de pensii nu va avea de suferit. La Guvern facem o analiză

„Pilonul II nu va avea de suferit. A, că noi la nivel de Guvern facem o analiză și vedem exact: zece ani de zile, ce a înseamnat Pilonul II de pensii? Se puteau aplica comisioane mai mici? Putea fi oare un randament mai mare?”, a declarat Teodorovici, la Antena 3.

În plus, se va face printr-o negociere cu administratorii de fonduri private, a confirmat ministrul Finanțelor, în condițiile în care aceste fonduri au investit și în companii de stat. „Sunt doar propuneri de îmbunătățire a modului în care astăzi Pilonul II funcționează”, a mai spus Teodorovici.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1956 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Totul e relativ pana la numere (Miercuri, 29 august 2018, 22:55)

    clencix [utilizator]

    Nu spune ca se va împrumuta puțin, nici mediu, spune ca nu va fi foarte mult, depinde ce înseamnă foarte mult, 100 miliarde euro o fi doar mult, 10 miliarde o fi puțin, Băsescu a luat 25, o fi fost asta masiv?
  • +2 (2 voturi)    
    Pensii nesustenabile la ce "guvernari " avem (Miercuri, 29 august 2018, 23:02)

    Plagarus [utilizator]

    De ce se imprumuta Guvernul ? An de an In primul rand, pentru plata salariilor in sectorul public si pt.pensii.
    Costul dobânzilor anuale plătite pentru împrumuturile statului român au variat între 5,8 și 6,3 miliarde de Euro pe an, între 2012 și 2017. În 2018 vor fi cam 7,4 miliarde de Euro (sursa: Eurostat)
  • +4 (4 voturi)    
    Lol (Miercuri, 29 august 2018, 23:03)

    mitg [utilizator]

    "Orice țară trăiește din împrumuturi"

    Cu asa ministru, isi merita tara asta soarta.
    • +2 (2 voturi)    
      Orice psd-ist... (Joi, 30 august 2018, 10:05)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      cu facultate facuta la fara frecvventa poate ajunge ministru de finante...la fel ca si fantele asta!

      Nu “orice” tara se imprumuta “sa traiasca”!

      Romania condusa de ciuma rosie psd se imprumuta sa traiasca!

      O tara condusa de profesionisti se imprumuta pentru a se dezvolta pentru a face investitii majore ...nu pentru a trai de la o luna la cealalta!
  • +5 (5 voturi)    
    Viitor (Miercuri, 29 august 2018, 23:10)

    rutger [utilizator]

    banos tara are !! Datoriile nu e ali noastre, ci ali stramosilor stramosilor nostri cat timp pesede = CIUMA ROSIE !!
    • +1 (1 vot)    
      urmasi (Joi, 30 august 2018, 10:06)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      Citatul este cu "ale urmasilor urmasilor vostri"...
      • +1 (1 vot)    
        iertare, (Duminică, 2 septembrie 2018, 20:49)

        rutger [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        Da' cand vad pesede uit de citatele celebre cu STEFAN CEL MARE SI SFANT !!
  • -3 (3 voturi)    
    PSD-PCR, partidul Marii Finante Evreiesti (Miercuri, 29 august 2018, 23:15)

    ww [utilizator]

    Asadar, vom avea cat de curand o noua ocazie sa vedem in interesul cui guverneaza PSD, desi directia e foarte clara. Partidul Ocultei Mondiale va avea grija sa ne inrobeasca pe cateva generatii. Altii ies in strada ca sa nu mai auda de imprumuturi, pedesereul ne aduce iarasi Marea Finanta pe cap. Sa vezi dupa aia pretexte pentru impozite fantasmagorice, pentru schimbarea Codului Muncii, pentru masuri impotriva salariatilor, sindicatelor si a poporului in general. Va fi "austeritate" pentru iobagi, ca doar actualul dezmat si castigarea viitoarelor alegeri trebuie platite cumva. Asta trebuie sa faca iobagii din colonii: munca, munca si iar munca, sa poata altii trai regeste.
  • +2 (2 voturi)    
    CEAUSESCU (Miercuri, 29 august 2018, 23:45)

    dincannes [utilizator]

    … intelesese interesul bancilor de a indatora statul, fie ca este cel American, Francez sau Roman; sunt cei mai siguri platnici ai dobinzilor. El platise datoriile, dobinzile si pusese bani de o parte, sa imprumute Romania "Lumea a 3-a" si sa profitam noi de dobinzi.

    Nu sunt decit 2, 3 excepti de plata a "datoriei suverane", cind ne uitam in trecut. De regula, aceste datorii se sting cu ocazia unui razboi.

    Chiar va urma un razboi, domnule TEODOROVICI ?
  • +2 (4 voturi)    
    sa mori tu? (Joi, 30 august 2018, 0:55)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    chiar orice tara traieste din imprumturi? China ? Japonia? Germania? Si alea se imprumuta, buey?
  • -3 (3 voturi)    
    datoriile (Joi, 30 august 2018, 10:39)

    yosadi [utilizator]

    Din pacate, Teodorovici are dreptate. Asta-i lumea in care traim. Economia globala este bazata pe rostogolirea datoriilor de la un an la altul. Se pot vedea pe google toate datoriile tarilor. De exemplu: Italia avea in 2016 o datorie egala cu 135% din produsul intern brut, adica aprox 2.5 trilioane de dolari, Grecia era la nivelul de 180% din PIB, iar Germania era la 68% din PIB. SUA au o datorie de peste 20 trilioane de dolari. O datorie a unei tari se considera sustenabila atata timp cat nu depaseste PIB-ul. Problema mai ingrijoratoare este faptul ca Romania plateste cea mai mare dobanda din UE atunci cand se imprumuta, aproape 6% fata de Cehia de exemplu care se imprumuta la dobanzi de sub 2%. Cine vor plati datoriile? Evident, platitorii de taxe. Toate bancile centrale si guvernele isi doresc sa existe o inflatie moderata (sub 5%) pentru a eroda valoarea datoriei si pentru cresterea preturilor si evident a sumelor colectate din taxe. Care categorie de contribuabili este cea mai penalizata din cauza inflatiei? Cei care economisesc bani in banca la o dobanda sub rata inflatiei.