Daea, la Antena 3: Dacian Cioloș știa de pericolul pestei porcine africane la numirea în funcția de premier

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 4 septembrie 2018, 0:45 Revista Presei | Radio TV


Petre Daea
Foto: Agerpres
Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a declarant luni seară la Antena 3 că fostul ministru al Agriculturii și comisar european Dacian Cioloș știa de pericolul pestei porcine, iar în cinci luni de la învestirea sa a schimbat cinci președinți ai ANSVA, potrivit Mediafax.

„L-am ascultat pe fostul comisar, fost ministru al Agriculturii, spunând, dându-se de ceasurile morții că suntem incapabili să rezolvăm acest moment. Și sigur că, așa ca un om interesat, am stat să văd ce și cum s-a mai făcut, desi știam, dar în momentul acesta agitându-mă puțin de asemenea afirmații care ar trebui să fie cântărite cu forța exemplului și cu greutatea momentului”, a precizat, într-o intervenție la Antena 3, ministrul Agriculturii, Pentre Dea.

„Domnul Cioloș - și vreau să mă uit acum în ochii dumnealui, pentru că niciodată ca ministru nu am arătat cu degetul și nu voi arăta la un alt ministru, eu nu m-am dus la ministerul Agriculturii să caut prin picioarele scaunelor ce a rămas de la foștii miniștri, pentru că nu ăsta este rostul meu. Acolo m-am dus să lucrez”, a adăugat Daea.

Potrivit ministrului, în perioada în care Dacian Cioloș a fost premier, acesta a schimbat de la conducerea ANSVSA cinci șefi, deși știa de pericolul pestei porcine, acesta fiind deja prezent în patru țări din 2014. „În data de 17 noiembrie, când a apărut decretul prezidențial pentru numirea domnului prim-ministru Cioloș, în cinci luni de zile, a schimbat cinici președinți ai ANSVSA, a decapitat în cinci luni de zile cinci președinți”, a declarant ministrul Agriculturii.

„Păi, misiunea dumnealui, ca find comisar venit de la Bruxelles și știa că în 2014, patru țări Polonia, Estonia, Letonia și Lituania erau înecate de focare de pestă, deci avea experiența momentului trist trecut de o parte a Europei, venind în țară, a făcut acest lucru, cinci președinți în cinci luni de zile”, a mai adăugat Petre Daea.

De asemenea, ministrul a mai adăugat că există „oameni politici care vor să își construiască o rampă de lansare politică pe subiectul pestei porcine africane”, unii dintre ei fiind „chiar vegetarieni”.

„Chiar dacă eu sunt aici, la București, gândul meu, viața mea este legată de fermieri, de oamenii care sunt acolo la sate, alții se duc la sat la sfârșitul săptămânii odată când încep ciclurile electorale și... ce bună este această temă, că noi vrrem să construim pe lacrimile țăranilor o pistă de lansare politică”, a precizat Daea.

„Unii care sunt acum și sunt doi lideri de partid care bat tare în tobă că ziua nu mănâncă carne de porc. Le cunosc interesele, pentru că le pot demonstra ce interes au avut de-a lungul vremii, pentru acest domeniu și că nu au lăsat în urma lor nimic pe care să-l iei cu mâna și să spui domnule ăstea sunt făcute de mine, dacă o iei cu unii prin țară și îi întrebi pe unde ai lăsat tu urme? Ei nu știu”, a mai adăugat Petre Daea.

Două focare de pestă porcină africană au fost confirmate, duminică, în județul Buzău, în două gospodării. Autoritățile bănuiesc că virusul a fost adus din Tulcea.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2879 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 4 septembrie 2018, 0:49)

    [anonim]

    • +4 (8 voturi)    
      Petrică,știi ce ești? (Marţi, 4 septembrie 2018, 8:52)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

      Ești ministrul agriculturii,adică cel care trebuie să dispună măsuri în toate domeniile pentru ca asemenea lucruri să nu se întâmple.Ce faci tu,ne spui ce nu a făcut cu 3 ani în urmă Cioloș.Noi înțelegem că nu ai fă=cut tu și că nici nu ai de gând să faci.Pentru-că nu știi.
  • +9 (15 voturi)    
    Lol (Marţi, 4 septembrie 2018, 1:03)

    mitg [utilizator]

    Cum necum, tot "tehnocratii" sunt de vina. Penibil.
  • +12 (16 voturi)    
    mare nesimtire la acest ministru (Marţi, 4 septembrie 2018, 1:28)

    anonim3 [utilizator]

    Dl. Daea incearca sa ameteasca lucrurile. Schimbarea sefilor de la ANSVSA in 2015-2016 nu este relevanta. Dl. Ciolos a lasat la inceputul anului 2017 un sistem de controale serios, pe care dl. Daea l-a demantelat pentru a face economii si pentru ca nu a inteles pericolul, desi comisia europeana i-a scris despre acesta. Incompetenta maxima & Nesimtirea maxima = ministru PSD epoca Dragnea.
    • +2 (2 voturi)    
      culmea (Marţi, 4 septembrie 2018, 18:48)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      tupeului și a nesimțirii, că doar nu degeaba a ajuns ministru, să dai vina pe Cioloș după 2 ani de guvernare pesedacă.
  • +5 (11 voturi)    
    OK sa sumarizam (Marţi, 4 septembrie 2018, 1:45)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ciolos e de vina, evident. Nu zice nimeni ca nu stia de risc. Dar eu parca auzisem ca UE ne-a atras atentia ca noi nu suntem pregatiti in fata unei crize de pesta porcina si tre' sa luam masuri.

    Acum este simplu sa argumentezi ca Ciolos nu a facut nimic. Fie. Intrebarea este, USL ce a facut timp de 30 de ani? E absurd sa ceri unuia care a stat mai putin de un an sa rezolve problemele din ultimii 30 de ani.

    Cat despre acest argument:
    <<De asemenea, ministrul a mai adăugat că există „oameni politici care vor să își construiască o rampă de lansare politică pe subiectul pestei porcine africane”, unii dintre ei fiind „chiar vegetarieni”.>>
    Asta nu e doar scoasa din bezna mintii, este o dovada de prostie ignoranta. Problema este ca tine, pentru multi votanti, simpatizanti si zombi ai latrinelor si GhitaTV, tine.

    Bun, sa zicem ca exista un domn sau doamna X care este vegetarian. Se lupta pentru "binele porcilor", iar PSD spune ca este o rampa de lansare politica, un exercitiu de imagine, ca de fapt este oricum vegetarian(a) si fie ca supravietuiesc 5 porcusori sau nu, oricum nu i-ar fi mancat, corect? Pe premisa, daca tu nu fumezi, de ce te bagi pe legile de fumat, daca nu mananci porc, de ce sari la pesta?

    Pai draga domn "Ideea", un nume aproape sugestiv dar tu ne asiguri ca nu ai pic de idei, rolul unui politician (pe hartie) este sa apere interesul tarii si cetatenilor, ca doar d-aia e acolo. Daca sa spunem 80% din populatie e carnivora, dar el e vegetarian, insa vrea sa sustina/apere populatia carnivora, nu este normal sa o faca? Daca asta e job-ul?

    Este ca si cand s-ar mira cineva ca ar fi un fumator care spune "M-am prins ca fumul deranjeaza pe nefumatori asa ca initiez o lege anti-fumat" si astfel de toparlani sar si zic "pai esti fumator, deci e rampa de lansare politica".

    Pai daca cetatenii beneficiaza, care-i problema? Denota o clara dovada de parvenism si interes in propria persoana fara sa le pese de altceva si altcineva, ca sa scape basma curata.
  • +11 (15 voturi)    
    a si behait in emisiune? (Marţi, 4 septembrie 2018, 2:11)

    torna_fratre [utilizator]

    ca are o fata inocenta de zici ca azi a aflat de existenta PPA .
    pai daca ciolos stia din 2016 cum se face ca voi aflati in 2018?
    wtf?
    astept premiile darwin pentru guvernul prostila...pardon dancila.
  • +6 (8 voturi)    
    2 probleme... (Marţi, 4 septembrie 2018, 8:52)

    liviu_ [utilizator]

    1 - Ciolos stia inaintea organizatiilor internationale?! mai sa fie!
    2 - Voi in 2 ani de guvernare cum ati combatut aceasta pesta porcina? (presupun ca si voi stiati nu)

    deci il criticam pe Ciolos care a guvernat 1 an pentru ca vai doamne nu a facut nimic (desi, surprinzator atunci nu au fost probleme)... in schimb nou guvernam de 2 ani, si nu am facut nimic, dar nu e vina noastra!
    • +4 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 4 septembrie 2018, 11:09)

      [anonim] i-a raspuns lui liviu_

  • +7 (9 voturi)    
    doamne (Marţi, 4 septembrie 2018, 9:26)

    csan [utilizator]

    nu credeam ca prostia unora atinge dimensiuni incomensurabile. Astia chiar simt ca li se apropie funia de gat. Pana si cei mai fraieri votanti ai lor au inceput sa-si dea seama cat de prosti si incompetenti sunt guvernanatii.
  • +5 (7 voturi)    
    Ciolos, stiind de pesta porcina (Marţi, 4 septembrie 2018, 9:41)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    a demis cinci incompetenti de la ANSVSA.

    Deci asta este vina pe care o poarta Ciolos.
  • +2 (4 voturi)    
    pai d'aia (Marţi, 4 septembrie 2018, 10:34)

    barba-neagra [utilizator]

    Nu va mirati cand cititi "reactiile" ministrilor gen D'aia. Au o armata de consilieri (gen Valcov, Chireac) care stie (sic!) cum sa o intoarca.
    Pesta porcina pare ca nu are legatura cu oaia.
    Ati auzit vreun avertisment crescatorilor de porci dat dat de ministrul muncii de cand e la post?
    In mod cert, Ciolos e de vina, nu boul incalcat care promite fermierilor masuri pe stick.
  • +2 (4 voturi)    
    daea (Marţi, 4 septembrie 2018, 10:44)

    tarsic [utilizator]

    Asta sigur se trage din oaie.
  • +3 (5 voturi)    
    este clar.. (Marţi, 4 septembrie 2018, 10:58)

    CRMS [utilizator]

    Vegetarienii sunt de vina pentru pesta porcina. Toti privitorii de A3 sunt convinsi de asta acuma.
    Daea este o adevarata masura, un etalon, a ceea ce poate oferi PSD acestei tari !
  • +2 (4 voturi)    
    pai (Marţi, 4 septembrie 2018, 12:57)

    codrean [utilizator]

    i-a schimbat de buni ce erau ?