Dragnea, despre poza cu Maior în care apare și Kovesi: Habar n-am dacă e reală / Eram la ziua SRI / Nu aveam de unde să știu că ei stau cu fundul pe niște protocoale ilegale

de Red. Știri     HotNews.ro
Luni, 10 septembrie 2018, 22:02 Revista Presei | Radio TV


Dragnea si Maior
Foto: Facebook - Victor Ponta
Liviu Dragnea a explicat, luni, la Antena 3, că poza în care este cu George Maior și în care în spate pare să fie și Codruța Kovesi a fost făcută pe vremea când era vicepremier, de ziua SRI, unde erau peste 100 de oameni, și că ”nu aveam de unde să știe că ei stau cu fundul pe niște protocoale ilegale”, deși habar n-are dacă este reală. Potrivit lui Dragnea, publicarea fotografiilor arată că Ponta si Maior sunt securiști, iar ”probabil în această perioadă se agită pentru că vom purcede la modificarea legilor securității naționale. Vor să decredibilizeze demersul pentru destructurarea statului paralel”, spune Dragnea care subliniază că nu crede că va fi doborât.

”Habar n-am dacă fotografia de aseară este reală sau nu, securiștii sunt în stare de orice. Nu am ascuns că m-am întâlnit cu Maior, Coldea”, a spus Dragnea la începutul intervenției.

”Din câte mi-aduc aminte cred că era vorba de ziua SRI, erau peste 100 de oameni, erau conducerile de la parchete, conducerea Înaltei Curți, lideri de la partide, parlamentari din comisia SRI. primeam invitații și mergeam. Mâine poimânine pot arăta poze cu Gabi Vlase. Chiar am făcut fotografii cu el.  Nu aveam de unde să știu că ei stătau cu fundul pe niște protocoale ilegale. De ce nu scot toate pozele? Eu îi zic lui Ponta, de fapt lui Maior, că Maior i le da, să le dea pe toate pozele. Poate apar într-o poză cu Livia Stanciu, care ulterior m-a și condamnat. Faptul că eu am poze stând de vorbă cu unul și cu alta nu mă compromite pe mine, ci pe ei, arată cât sunt de securiști. Nu văd de ce nu le dau pe toate. Ar fi bine. Eu am primit amenințări, dar eu nu am fost în iposturi indecente. Nu merg cu bâta după mine la astfel de întâlniri”, a spus Dragnea. 

Dragnea a mai spus că nimic nu e întâmplător, pentru acum câteva luni, Claudiu Manda a început să vorbească apăsat despre protocoale și rolul lui Maior.

”Era o disperare din partea lui Maior. Îmi trimitea mesageri că să îmmi spună că producem instabilitate. Fiecare trebuie să plătească pentru ce a făcut. Probabil în această perioadă se agită, vom purcede la modificarea legilor securității naționale. Vor să decredibilizeze demersul pentru destructurarea statului paralel”, a mai spus Dragnea. 

Întrebat dacă el a cerut să facă poză cu Maior, Dragnea a spus că ”nu aveam de ce să cer o poză cu Maior” și că a fost făcută de fotograful SRI.

Întrebat de ce este îmbrăcat lejer când la un astfel de eveniment se cere dress code, Dragnea a zis că e vorba de o poză făcută la un eveniment restrâns al SRI care se face de ziua națională a României și că nu are ”de ce să fie la costum după ce a stat în frig și a intrat la căldură”.




















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

2612 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Hmm (Luni, 10 septembrie 2018, 22:18)

    Tony_K [utilizator]

    Caz tipic de Socola :)
    • +5 (5 voturi)    
      Băi Liviu Dragnea! (Marţi, 11 septembrie 2018, 8:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Dacă-i ilegal se pedepsește și este treaba justiției.Tu vrei schimbarea justiției ca să nu mai pedepsească ilegalitățile.Cineva este prost,nebun,mincinos dacă va crede că noi credem asemenea gogomănii.Dacă nu ai făcut ilegalități nu-ți pasă de nici-un protocol și da SRI trebuie să se ocupe și de hoții din politică pentru-că au făcut praf România.Tu de ce îi susții per hoții din politică?
      • +1 (1 vot)    
        Curtea Constitutionala nu a zis (Marţi, 11 septembrie 2018, 10:42)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        ca respectivele protocoale sunt ilegale ptr ca au fost incheiate cu SRI. Problema a fost ca nu exista act scris prin care sa se spuna ca SRI are dreptul sa asculte telefoane in favoarea DNA. Legea spune ca DNA poate incheia protocale de colaborare cu alte institutii ale statului, dar nu sunt mentionate aceste institutii, De aici a venit ambiguitatea de care s-a prevalat Tudorel Toader. A rastalmacit decizia Curtii Constitutionale spunand ca protoculul este ilegal (cand de fapt nu este ilegal, problema este ca nu e trecut expres in lege).
        • 0 (0 voturi)    
          legal (Marţi, 11 septembrie 2018, 13:29)

          Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Se spune catot ce nu este interzis de lege este permis, nu? Nici-o institutie a statului cu atributii in domeniu nu s-a pronuntat inca. De ce? Cei care fac tam-tam n-au interes s-o faca ptr. s-ar afla ca nu erau deloc ilegale...
    • 0 (0 voturi)    
      Directorul de la Socola (Marţi, 11 septembrie 2018, 14:47)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      a fost vecinul meu de deasupra ani de zile. Cred c-a murit intre timp, dar nu cred c-ar fi putut visa vreodata la un asemenea potlogar care sa-i spurce stabilimentul. Acolo sunt nebuni seriosi, nu mascarici din astia.
  • +12 (12 voturi)    
    Habar n-am dacă sunt reale? (Luni, 10 septembrie 2018, 22:47)

    mr_mojo [utilizator]

    Era beat sau nu era în toate mințile (lucru care pare să se perpetueze până acum)?
  • +14 (14 voturi)    
    lololol (Luni, 10 septembrie 2018, 22:58)

    loveparade [utilizator]

    daca au pozele, apar in ele si le fac publice...sunt securisti.
    daca dragnea apare in ele...habar nu are daca sunt reale.
    bai grebla, ia-te de mana cu arsinel si bagati texte la caminul cultural, poate rade cineva...
  • +10 (10 voturi)    
    Interesant (Marţi, 11 septembrie 2018, 3:50)

    Observatory [utilizator]

    “ Eram îmbrăcat lejer, veneam de la frig la cald “
    Curând o sa mergi de la cald la frig “
    La Mulți Ani !
    • 0 (0 voturi)    
      Sa-i tricoteze cucuvel (Miercuri, 12 septembrie 2018, 12:31)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      un pulover cu morcovi.
  • +6 (6 voturi)    
    vai, vai (Marţi, 11 septembrie 2018, 6:55)

    anonim3 [utilizator]

    „Nu aveam de unde să știu că ei stătau cu fundul pe niște protocoale ilegale”. De atunci avea probleme cu memoria? Uitase ca semnase chiar el unul dintre protocoale? Ar trebui trimis la odihna si tratament, urgent.
    • -2 (2 voturi)    
      Unde ai vazut tu semnatura lui Dragnea, (Marţi, 11 septembrie 2018, 10:22)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      minciuna se rostogoleste in continuare!
      • +1 (1 vot)    
        prost (Marţi, 11 septembrie 2018, 13:30)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Nu mai fa pe prostul, a fost prezentat un astfel de protocol. Sau esti prost si n-ai tinere de minte !?
  • +5 (5 voturi)    
    cine-l mai crede? (Marţi, 11 septembrie 2018, 7:42)

    Francisc 1 [utilizator]

    marele luptator cu statul paralel era chiar el!
  • +6 (6 voturi)    
    :)) (Marţi, 11 septembrie 2018, 8:03)

    nahir [utilizator]

    Să mori de râs.
    Poza nu-i reală dar își aduce aminte că era la ziua SRI.
    Penibil.
    Mi-e clar că israelienii l-au lăsat de izbeliște. Acum îl consiliază țața floacea din Gratia.
    • +1 (1 vot)    
      Era ziua SRI ! (Marţi, 11 septembrie 2018, 8:44)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Da,era sfântul SRI !