Femeia-jandarm, bătută la protestul din 10 august: Am reușit să ajung la colegii mei cu ajutorul colegului și al câtorva dintre protestatari / Consider că acel atac a fost o ură declanșată împotriva unui om în uniformă

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 28 septembrie 2018, 22:01 Revista Presei | Radio TV


Stefania, femeia-jandarm
Foto: captura Antena 3
Ștefania, femeia-jandarm bătută de câțiva huligani în cadrul protestului din 10 august, a spus într-un interviu la Antena 3 că ea și colegul ei au fost loviți ”cu sălbăticie”, dar că a fost ajutată de câțiva protestatari pentru a scăpa din mijlocul ”busculadei” în care a fost prinsă. De asemenea, ea a spus că ”acel atac” a fost ”o ură declanșată împotriva unui om în uniformă”.

”Am căzut, ori m-am împiedicat, ori a intrat cineva în mine, colegul a căzut peste mine, în momentul acela am început să fim loviți”, a spus janadarmerița, care a adăugat că, odată prinsă în busculadă, ”eram loviți cu sete, cu sălbăticie și în ciuda faptului că-i imploram să nu ne mai lovească, aceștia nu s-au oprit”.

Ulterior, își amintește ea, ”cu ajutorul colegului și cu ajutorul a câtorva dintre protestatari am reușit să ajung la colegii mei” și apoi la ambulanță. 

”Referitor la ce s-a scris la ieșirea mea din spital, mă întreb ce s-ar fi vrut, să ies în scaun de rotile ca să impresionez? (...) Nu înțeleg de ce am fost acuzată așa? Încă de mic copil mi-a plăcut uniforma militară (...) Am considerat dintotdeauana că oamenii mă vor privi cu respect pentru că într-un fel sau altul le port de grijă și în ciuda faptului că m-am gândit că este o meserie riscantă nu m-am gândit că voi fi pusă într-o situație atât de gravă. Consider că acel atac o ură declanșată împotriva unui om în uniformă, iar din câte știu eu legea este foarte clară la acest aspect și consider că este inadmisibil”, a încheiat jandarmerița.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8758 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    Lol (Vineri, 28 septembrie 2018, 22:12)

    Soljenitin [utilizator]

    Loviti cu salbaticie! De aia dupa doua zile fugea ca o caprioara!
    • +31 (31 voturi)    
      Măi om în uniformă! (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 8:35)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      De ce te-ai năpustit în protestatari,de nu știai nici unde mai iești?Ai avut un moment de nebunie,că urlai de parcă //veneau turcii//?Loveai unde nimereai.Om în uniformă,nu stai bine cu nervii și nu ar trebui să participi la astfel de evenimente.Nu Carmen și Liviu te plătesc ci noi.Te plătim ca să ne păzești de infractori,nu să ne dai în cap.
    • +23 (25 voturi)    
      N-a fost nici o ura. A fost un scenariu (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 10:09)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      pregatit la comanda lui daddy ca sa fie maltratati doi jandarmi. Cat mai tare, nu se supara nici daca erau omorati. Pentru efectul media si justificarea atrocitatilor comise. Cei care au lovit au fost oamenii lui daddy de la doi si un sfert. Romanii sunt de felul lor drepti, dovada este ca protestatarii au salvat-o pe fata desi animalele de la doi si un sfert dadeau de zor in ea.
      • +9 (9 voturi)    
        De Aceea Minciuna Trebuie sa dispara (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 16:14)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        La teve
        https://campaniamea.de-clic.ro/petitions/stop-publicitatii-pe-televiziunile-mincinoase
      • +3 (3 voturi)    
        De acord, (Duminică, 30 septembrie 2018, 13:35)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Din surse credibile din MAI(unde mai sunt vreo
        5-6 oameni corecți) la ticăloșii din doi si-un sfert
        s-au adăugat interopii din galeria Dinamo,dirijați
        de numeroasa și prea bine furajata chestorime
        din Ministerul Bătaii Naționale.Ordinul a venit de
        la Dictatorul malefic,repetent și multiplu penal
        Liv Jong Unu și a fost pus in operă de către
        Trupele de Securitate(fosta Jandarmerie) și de
        către Miliție ,sub coordonarea Carmencitei și a
        șefilor forțelor de represiune de tip sovietic,proveniți din Teleorman.
  • +30 (30 voturi)    
    La hantene (Vineri, 28 septembrie 2018, 22:25)

    mitg [utilizator]

    Manca si ea unt, ca pita-i da carmen.
  • +34 (34 voturi)    
    frustrati acesti jandarmi (Vineri, 28 septembrie 2018, 22:30)

    NuSuportProstii [utilizator]

    simt nevoia patologica de a fi priviti cu respect acesi domni si doamne care ne poarta de grija cu bastonul peste dinti.
  • +28 (28 voturi)    
    nu inteleg de ce.. (Vineri, 28 septembrie 2018, 22:36)

    exilatul [utilizator]

    trebuie sa publicati tot ce "scot pe nas" toate ja-rele , slugi ale nenor-cilor de la putere....ii transmit un "hai si-tir!" din america de nord...
  • +28 (30 voturi)    
    Neh (Vineri, 28 septembrie 2018, 23:05)

    robert.b [utilizator]

    Nu fetita tatii, nu a fost ura generica impotriva unei uniforme, ci frustrarea impotriva unei uniforme puse in slujba unor infractori. Dar daca pricepeai singura asta, poate ca visai la mai mult decat o uniforma la "jandarmi". Da, legea e clara si nemernicii care te-au lovit vor plati cu varf si indesat. Intrebarea este daca tu vei alege in cele din urma o meserie onorabila...
    • +20 (20 voturi)    
      Ba nu (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 10:11)

      NicioLae2 [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

      A fost un atac al "protestanților" aduși în piață și care executau contra cost un pas din scenariul elaborat în birourile din Kiseleff. Trebuia chiar să moară jandarmi ca să se creeze pretextul declanșării asaltului bestial contra mulțimii.
      Din cauza adevăraților protestatari care au salvat vei doi jandarmi, a trebuit să se dea atacul fără un motiv justificativ.
  • +28 (28 voturi)    
    Wrong place, wrong time (Vineri, 28 septembrie 2018, 23:49)

    fat.cat [utilizator]

    Mai bine stateai acasa, fata, cu uniforma ta cu tot. Victimizarea si rascolirea rahatului nu sunt cele mai bune strategii de castigare a respectului publicului, asta pe langa faptul, confirmat si prin prestatia de azi, ca ultimul loc in care ar trebui sa te afli e jandarmeria.
  • +21 (21 voturi)    
    Ea a spus-o. (Vineri, 28 septembrie 2018, 23:59)

    anton_carpati [utilizator]

    "Încă de mic copil mi-a plăcut uniforma militară (...) Am considerat dintotdeauana că oamenii mă vor privi cu respect pentru că într-un fel sau altul le port de grijă"

    Aia e. Uniformă -> putere -> statut. E categoria oamenilor obsedați cu ideea de a impune respect. A fost lăsată în urmă de camarazii de arme, dar ce să facă acum? Să se întoarcă împotriva lor? Să renunțe la RESPECT? Nu-i nebună - RESPECT este drive-ul ei suprem. E o persoană pe deplin funcțională, încadrată într-o organizație militărească și profund misogină care nu dă doi bani pe ea ca persoană, dar uniforma e frumoasă și aduce cu sine RESPECT.
  • +21 (21 voturi)    
    tehnic are dreptate (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 0:02)

    Ion-i_pozitivi [utilizator]

    Huliganii asta urmăreau, să bată jandarmi, dar pe de altă parte asta fac de ani de zile pe stadioane. Au fost până și la protestele din 2012, au vechime serioasă.
    Nu sunt de acord la partea cu purtatul grijii, jandarmeria a avut de mult timp probleme cu excesele de zel. Pe 10 august au făcut mai mult mai mult ca de obicei foarte probabil sub comandă politică.
  • +23 (23 voturi)    
    dar pistolul letal (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 0:04)

    dincannes [utilizator]

    … a fost corect ?
  • -32 (34 voturi)    
    eee (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 0:14)

    cucuveauamov [utilizator]

    o exagerare, auzi tu, "cu salbaticie", cei de la #rezist sunt niste fini, niste rafinati, se poate sa zica asa ceva, i s-a parut.
    • +23 (23 voturi)    
      Papusa mica .. (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 5:43)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      nu cei de la rezist au batut-o.. si nici macar cu salbaticie. Cand o sa fii batut cu salbaticie, ai sa vezi ca o sa stai in spital saptamani sa te refaci. Dupa care sa vii si sa ne comentezi ce si cum despre salbaticie.

      Si cine a aparat-o de lovituri? Colegii ei care au last-o in mainile alora sau "fiarele" de la rezist? Eu cred ca cel mai salbatic dintre cei care o loveau cu salbaticie era Mihai Șora...

      Si daca era asa curajoasa, aparea la alte televiziuni sa spuna ce si cum. Asa, s-a compromis inca o data. Nu ca ar mai fi fost necesar ...

      In alta ordine de idei, ce cauta acolo cu arma de foc?

      Concluzia: esti la fel ca borfasii tai.. Si stii cum sunt borfasii tai.
    • +23 (23 voturi)    
      Si inca ceva: (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 5:50)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      te faci militar, te faci politist, pompier.. sunt riscuri. Nu o sa se poarte huliganii, hotii, ucigasii, inamicii etc.. cu manusi cu tine ca esti fata. Nu-ti plac consecintele si responsabilitatile purtarii acelei uniforme, te duci (ca majoritatea dintre noi) spre alte meserii mai putin riscante. Asta-i viata.

      Sau te faci jandarm doar pentru placerea de a da bastoane altora peste ceafa? In special celor care ridica manile sus, ca e mai usor si mai putin riscant. Ei, asta e: mai dai bastoane, mai primesti niste pumni, in special de la aia platiti de PSD sa denatureze mitingul.. Asta e viata.
    • +5 (5 voturi)    
      Asa este cum zici dar cei violenti a descoperit (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 21:13)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      politia ce hram poarta? Macar unul de samanta au capturat jandarmi? Te pomenestica nu asta era obiectivul lor . . . .
  • +28 (28 voturi)    
    Corect. Inadmisibil! (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 0:32)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Ai considerat ca oamenii te vor privi cu respect pentru ca le porti de grija. Le-ati impartit oamenilor gaze si bastoane in timp ce ei va implorau ca sa va opriti. Au incercat sa va faca sa intelegeti motivul pentru care ei sunt acolo. V-au povestit despre viata lor. S-au destainuit in fata voastra. Dar voi ati dat cu salbaticie, cu ura si cu sete cu bastoanele si cu gazele si cu grenadele in niste oameni fara aparare. Uzul de arma este foarte clar in toate situatiile. Apoi ai picat tu si colegul tau. Dar si-au dat seama ca esti femeie. Si te-au protejat. Si au primit bataia care iti era adresata tie. Au fost scutul tau. Ei ti-au purtat de grija. Tie, omule in uniforma. Unde ti-e respectul?

    Referitor la ce s-a scris la iesirea ta din spital am sa te luminez acum: s-a scos in evidenta dovada ca sefii tai au mintit. Acei sefi care te scufunda acum in penibil doar ca sa-si justifice ei ordinele ilegale. Si ca sa-i acoperi pe colegii tai care au executat acele ordine ilegale. RG1!

    Inchei cu un aspect important. Nimeni nu ti-a dorit raul tie personal. Dar tu, personal, puteai sa spui "multumesc protestatarilor care mi-au purtat de grija si au fost batuti protejandu-ma!". Stim ca stiati ca huliganii erau coordonati de catre voi. Stim ca ei au fost colegi de-ai vostri. Si sa mai stii ca in situatia ta, din penibil in penal poti face doar un pas. Este alegerea ta.

    Toate cele bune!
  • +29 (29 voturi)    
    Oh , pauvre girl ! (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 0:42)

    Intermezzo [utilizator]

    Crunta fuse soarta ei. Desi mii de oameni au fost gazati de catre colegii ei , gazatii nu nutreau fata de ea sentimente crestinesti de dragoste , compasiune si recunostinta . Ce fiare , domnule , ce fiare !!!
  • +26 (26 voturi)    
    ura (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 1:15)

    HogNews [utilizator]

    De ce jandarmii i-au ignorat pe cei violenti si i-au gazat si batut pe cei pasnici ? Erau mii de jandarmi acolo si nu au facut fata grupului de circa o suta de insi violenti care au aparut la un moment dat. Cine i-a chemat si protejat ?
  • +24 (24 voturi)    
    PCR (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 1:30)

    europeanul2 [utilizator]

    Lasand la o parte faptul ca huliganii trebuiesc pedepsiti, ceea ce inca nu s-a intamplat, sa inteleg ca Jandarmii au voie sa bata civilii dar in schimb acestia nu au voie sa riposteze, cu toate ca jandarmii sunt inarmati si antrenati profesionist iar civilii nu. Capii jandarmeriei si cei care au dat ordin sa se atace oamenii pasnici poarta raspundera inzecita comparativ cu huliganii. Huliganii au "batut" o jandarmerita iar Jandarmeria a batut sute de protestatari fara aparare.
    Cum ar fi fost sa fie si protestatarii dotati asemanator cu jandarmii? Ar fi fugit ca iepurii. In Romania vocea oamenilor nu este luata in seama de PSD pentru simplul fapt ca PSD are ca unic scop jefuirea si distrugerea tarii.
    Daca am fi avut o tara ca Germania sau Suedia asa ceva nu s-ar fi putut intampla. La noi bata este singurul argument capabil sa ii puna cu botul pe labe pe derbedeii astia. La asta s-a ajuns pentru ca nu i-am judecat si condamnat pe cei din esalonul 2 al PCR dupa simulacrul de revolutie. Ei si cu progeniturile lor au secat Romania si continua sa o faca.
  • +20 (20 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 1:42)

    levierul [utilizator]

    jandarmii au neuroni putini, dar de proasta calitate
  • +19 (19 voturi)    
    Mananca rahat turcesc (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 6:21)

    Pac-pac [utilizator]

    Cand esti jandarm, nu esti victima.
    Ura, da, fata de acei jandarmi - sute / mii - platiti de romani pentru a bate si gaza romani.
  • +22 (22 voturi)    
    adica (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 7:28)

    gopo2016 [utilizator]

    te-au batut ai tai , proasto, aia care s-au infiltrat in multime sa instige, tu si jandarmi slugi la dragnea ar trebui concediati, nu esti o victima esti doar o unealta a hotilor, a[ti ajuns ca cei ce trebuie sa aparati romani sa aparati pe neleguiti, rusine tie si jandarmilor
  • +22 (22 voturi)    
    fata nevazuta a jandarmeriei (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 7:49)

    Walking_dead [utilizator]

    N-a aparut niciodata in presa centrala. S-a intimplat vara asta, cind la Gheorgheni, jud. Harghita, mai multe persoane cu domiciliul linga jandarmerie s-au plins ca in urma unor antrenamente ale jandarmilor nu mai puteau sa iasa din case din cauza gazului lacrimogen. Au facut si o plingere catre institutie. Raspunsul a fost halucinant: ei isi desfasoara activitatea conform legilor iar la rindul lor sunt si ei sunt deranjati de copiii care se joaca linga curtea institutiei si de vecinii care din cind in cind mai tund boschetii din jurul casei sau fac alte activitati in gospodarie. Cam asa se prezinta o institutie in Romania secolului 21, cu angajati platiti din banii contribuabililor.
  • +21 (21 voturi)    
    lovituri salbatice (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 7:50)

    voinicu [utilizator]

    Stimata domisoara jandarm , cred ca huliganii te-au lovit peste cap si peste ochi cam tare de nu ti-ai dat seama ca nemernicii aia care te loveau erau si ei in misiune la fel ca si tine. Ei aveau misunea sa ii compromita pe ochelaristii care demonstrau, iar tu aveai misiunea sa ii bati pentru ca il deranjau pe comadantul vostru suprem.
    Daca nu ma crezi , intreab-o pe coana ministreata si poate char si pe negoita, ala cu fotbalul , care are o trupa de flacai foarte bine antrenati in chestii din astea.
    Ar fi trebuit sa va invete la scoala aia de jandarmerie si ca impotriva demonstratiilor intotdeauna autoritatile incerca actiuni de compromitere, nu numai sa dati cu pulanu si lacrimogena.
    La cita minte au stapinii vostri - ca voi asta ati devenit , niste slugi platite cu 30 de arginti- nu ar fi fost in stare sa gindeasca o alta metoda de compromitere decit bataia. Ai fost o victima coletarela in conlictul dintre lumea infractionala si restul lumii. Daca vrei sa nu mai primesti lovituri in cap e bine sa fii atenta pe cine slujesti.
  • +13 (13 voturi)    
    judeca (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 13:40)

    clotinda [utilizator]

    De ce colegii tai nu au sarit in grupul de oameni care te-au batut. Ei au fost invatati sa nu-si abandoneze colegii si sa si-i extraga din grupul de batausi. Este logic? Sper ca ai invatat acest lucru la scoala de jandarmi. Iar cu uniforma de ce nu ti-ai ales alta mai onorabila de pilda SMURD.
    • +10 (10 voturi)    
      scenariu ratat (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 14:56)

      voinicu [utilizator] i-a raspuns lui clotinda

      Cred ca scenariul imaginat de mistriata de interne impreuna cu capii jandarmeriei era sa se intimple lucruri foarte grave, ca ei sa poata avea o justificare pentru interventia animalica.
      Faptul ca jandarmii ceilalti , chiar asa burtosi , falcosi si fricosi cum sunt , nu au intervenit, a fost ordonat.
      Primele declaratii ale ministretei erau deasemenea foarte alarmante, probabil conforme cu scenariul.
      Cred ca aceasta fata ar trebui sa le multumeasca celor care au aparat-o, mai ales pentru faptul ca probabil i-au salvat viata.
      Ce nu pricep totusi, este ca ea a fost inarmata cu arma cu glont. Oare legislatia noastra permite ca la adunari publice jandarmii sa fie dotati cu arme de foc?
      Foarte frumosa remarca cu onorabilitatea uniformei.
      • +6 (6 voturi)    
        Cred ca eroul faptelor petrecute cu jandarmerita (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 21:41)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui voinicu

        este barbatul care a imbratisat-o primul, care s-a intors cu spatele la cei care dadeau cu pumnii devenind un scut pentru femeia lovita din toate partile. Apoi au intervenit si altii protestatari in apararea lor.
        Colegii celor doi jandarmi s-au purtat ca niste lasi.
        Jandarmerita: ”Fratilor, unde dracu' m-ati dus!”

        Stefania i-ai spus acelui om multumesc? Sunt foarte putini oameni care fac cea ce a facut el.
        Conducatorii vostri in marea lor grija de a sterge urmele porcariilor facute nu se gandesc sa scoata in evidenta niste oameni care au aparat doi jandrmi.
        Tu Stefania esti cea ce esti azi datorita acelor oameni.
  • 0 (10 voturi)    
    Fraților, unde dracu V-AȚI dus? (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 14:43)

    Schlossadler [utilizator]

    Cei de la Libertatea, care au prezentat tendențios acel clip cu subtitrarea măsluită, ar trebui cel puțin să-și ceară scuze! Fata a exclamat indignată față de izolarea lor din dispozitiv: „Fraților, unde dracu V-AȚI dus?” iar ticăloșii de la Libertatea au subtitrat „Fraților , unde dracu M-AȚI dus?”, subtitrare eronată al cărei subterfugiu insinuant a permis lansarea pe tărâmul divagațiilor speculative. În acele zile am făcut scurtă la mână și tastatură, pe diferite site-uri, încercând să corectez eroarea făcută cu intenționată rea-credință de cei de la Libertatea. În clipul celor de la Antena 3, la minutul 07.14, jandarmerița lămurește definitiv ce anume a spus celor 2 colegi care o conduceau la ambulanță.
    • +3 (7 voturi)    
      Ce erou esti.. (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 18:12)

      Muncitoru [utilizator] i-a raspuns lui Schlossadler

      ai facut scurta la mana aparand onoarea Antenei 3 care la minutul ala lamureste definitiv ..vai vai!Cinstita ANtena 3,etalon al tuturor hotilor si penalilor!

      Mai bine facea tactu scurta la mana acum ceva ani,era mai bine pentru toti...slugoi al ciumei rosii..
      • -3 (7 voturi)    
        Ferește-mă, Doamne, de talibanul hashtag! (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 20:53)

        Schlossadler [utilizator] i-a raspuns lui Muncitoru

        Nu mă cobor să răspund unui pitecantrop #taliban neo-nazist. Ai analizat ce și cum am scris eu și ce borâtură plină de venin ai slobozit tu? Te mai poți suporta pe tine însuți?
  • +10 (12 voturi)    
    deci (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 17:51)

    nash pandelica [utilizator]

    toata tarasenia, atacul asupra jindarmeriei a fost din ura impotriva uniformei.
    pai asta e o marturie serioasa.
    nu c'a fost tentativa de lovitura de stat, de cucerire a meterezelor de la viktoria, ci din ura fata de jindari.
    pai, cine este inamicu' nr. unu al jindariei >?
    aia cu care va bateti pe stadioane.
    si stiati de ei, stiati ca vina, ca mai venisera de atatea ori, si in 2012, si asta iarna...

    pai, atunci dece ati dat cu gaze in toti protestatarii >?
    de aia cativa, care te'au scapat, de aia nu ti'a fost rusine ca i'ati gazat ?!