Liviu Dragnea, despre dezbaterea din Comisia LIBE: Nu mi-am imaginat că o țară UE va fi amenințată în felul ăsta, atât de brutal. A fost o condamnare deja înainte de a se studia probele

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 1 octombrie 2018, 22:51 Revista Presei | Radio TV


Liviu Dragnea
Foto: Captura Antena 3
Liderul PSD Liviu Dragnea a declarat luni seară, la Antena 3, că în Comisia LIBE nu a fost o dezbatere, ci o condamnare deja înainte de a se studia probele, România fiind amenințată în mod brutal. El s-a declarat dezamăgit de „de această atitudine”.

„Trebuie să recunosc că sunt destul de dezamăgit de această atitudine, pentru că nu mi-am imaginat niciodată că o țară intrată în Uniunea Europeană va fi amenințată în felul ăsta, adică atât de brutal. Eu am urmărit această dezbatere, care de fapt nu a fost o dezbatere, a fost o listă de luări de poziții stabilite de dinainte, o condamnare deja înainte de a se studia probele, ca să zic așa, că am experiența asta nefericită”, a spus Dragnea, potrivit Mediafax.

El a precizat că s-au trimis documente scrise, informații, dovezi la Bruxelles.

„Nimeni nu a avut niciun fel de reacție, nu s-a spus în mod concret care sunt acele amendamente sau acele articole din legile Justiției care afectează independența Justiției. Nu există așa ceva, dimpotrivă, a fost scos orice actor politic din numirile judecătorilor și de la Înalta Curte. Asta înseamnă de fapt independență totală. Poate asta deranjează. De asemenea, s-a informat Comisia Europeană, s-au informat membri din Comisia Europeană, europarlamentari cu ceea ce noi considerăm, sunt dovezi, probe, filme, declarații care arată derapaje îngrozitoare ale statului de drept și ale drepturilor omului comise în numele luptei împotriva corupției. Nu am simțit noi nicio dorință de cooperare, așa cum trebuia să fie, era obligație din MCV pentru a se combate aceste derapaje”, a adăugat Liviu Dragnea.

El s-a întrebat de ce sunt șefi ai serviciilor secrete care au comis abuzuri intervenind direct în procesul judiciar și care au fost decorați de diferite state.

„Eu nu cred că cei care au vorbit știau exact situația din România, știau exact legile Justiției”, a conchis Dragnea.



Prim-vicepreședintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, a criticat, luni, modificarea legilor Justiției, afirmând că CE nu va ezita să aducă ”în fața instanței guvernul român dacă regulile sunt încălcate”.

Citește mai multe:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6018 vizualizari

  • +63 (67 voturi)    
    Noi cetatenii nu ne simtim amenințați. (Luni, 1 octombrie 2018, 23:02)

    moka [utilizator]

    Dar dumneata? Mai ales ca ai furat la greu din banii lor si ai nostri?
    • +28 (28 voturi)    
      Initial am avut impresia (Marţi, 2 octombrie 2018, 7:45)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui moka

      ca astia, pesedeii, mint de ingeata apele.
      Acum imi dau seama ca sunt batuti in cap cu leuca; ceea ce este mult mai grav. Adica inloc sa remediezi ceea ce ai gresit, persisti in greseala spunand ca cei care te atentioneaza nu stiu, nu inteleg, au ceva cu tine...
      Astia chiar sunt cretini.
      Pesedistii sunt dusi cu capul; si ei si fratii lr din alde, udemereii... au alta treaba. Sunt singurii care judeca in favoarea lor. De restul nu le pasa!
      • +12 (12 voturi)    
        Tactica de borfas! (Marţi, 2 octombrie 2018, 9:14)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Il iei pe NU in brate si nu cedezi.
        Finca momentul pentru "nu am stiut ce fac" a trecut de mult.
      • +11 (11 voturi)    
        Te contrazic (Marţi, 2 octombrie 2018, 10:50)

        ungureanumanuela [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Esti intr-o eroare fantastica si anume EI NU SUNT PROSTI SI NICI DUSI CU CAPUL. Ei stiu foarte bine ceea ce spun si ceea ce fac. Problema e cu cei care-i voteaza si care nu reusesc dupa 30 de ani sa-si dea seama de manipulare. Daca stai de vorba cu ei vei vedea ca orice argument logic le dai (alegatorilor) pentru ei e ca teoria relativitatii. Au intrat intr-o sfera a negarii a oricarui argument astfel incat iti bati gura degeaba. Iar conducatorii au ajuns dupa atatia ani de dat din gura atat de mincinosi ca pana si ei cred de tampeniile pe care le scot pe gura.
        • +3 (3 voturi)    
          Eu despre cei care (Marţi, 2 octombrie 2018, 11:41)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui ungureanumanuela

          ii voteaza vorbeam.
          Dar sa stii ca nici cei votati nu sunt foarte departe.
          Stiu ce spun. Parca sunt spalati pe creier, ZILNIC.
          Crede-ma!
  • +43 (49 voturi)    
    Da tati (Luni, 1 octombrie 2018, 23:05)

    mitg [utilizator]

    Eu zic s-o pui direct de un Roexit, sa se scufunde tara asta si fie sa se lepede de livachisme pe vecie, fie sa se alature rusiei.
    • +9 (13 voturi)    
      ... (Luni, 1 octombrie 2018, 23:20)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      rexit suna mai bine :))
    • +5 (5 voturi)    
      Cu primitivi (Marţi, 2 octombrie 2018, 8:50)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      si neandertali din RRomania nu ar fi de mirare, Dar nu e nici o problema se va ruga BOR pentru voi :)
  • +40 (46 voturi)    
    Iar nu stiu aia nimic (Luni, 1 octombrie 2018, 23:08)

    Ord [utilizator]

    ca la ei informatiile ajung cu porumbelul si pe drum mai ploua, se sterge cerneala din pliculet... nu inteleg aia nimic.
  • +25 (25 voturi)    
    De ce probe cand e Evident? (Luni, 1 octombrie 2018, 23:22)

    Dalinar [utilizator]

    Te-a vazut toata Lumea si te-a aratat cu degetelul si tu te caini acum ca o baba bocitoare?
    • +9 (9 voturi)    
      A ramas cu amintiri de-acasa (Marţi, 2 octombrie 2018, 8:43)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Acasa in sat, când era el mic si inca nepenal, tata-su batea cu bulanul pe oricine cand avea el chef. A crezut ca asa poate face si in Piata Victoriei... si că filmele cu miile de "protestanti" gazati si molestiati nu ar fi probe suficiente ca UE sa priceapa ca România w STAT MAFIOT condus de o gasca de hoti.
  • +34 (36 voturi)    
    chiar crezi (Luni, 1 octombrie 2018, 23:34)

    trandafil [utilizator]

    ca si pe Timmermans il pacalesti cu aceleasi minciuni ca pe fanii psd?
    Acest fiu de militian este din ce in ce mai dezgustator!
  • +26 (30 voturi)    
    ce-i, livache? (Luni, 1 octombrie 2018, 23:38)

    revo [utilizator]

    Nu ti-a gadilat in mod placut urechile ce s-a discutat la Bruxelles? Te simti cumva cu musca pe caciula? Pai ar cam trebui...
    • +2 (2 voturi)    
      Strasbourg (Marţi, 2 octombrie 2018, 11:16)

      dottore-plagiatore [utilizator] i-a raspuns lui revo

      S-a discutat la Strasbourg nu la Bruxelles.
  • +20 (24 voturi)    
    Am constat (Luni, 1 octombrie 2018, 23:42)

    Observatory [utilizator]

    ca tractoristul este prost, nimic rău .
    Dar măcar bun simt nu are.
    Prostul nici o data nu recunoaște ca este prost....Dar măcar in oglinda nu se uita ?

    Cum eate lăsat acest specimen sa distrugă o țara ?
    Am înțeles ca mulți au luat calea pribegiei (numai pentru ar merita pedepsit aspru)
    chiar nu au mai rămas nici un patriot cu minte in România !
    Se vede de la Bruxelles ca treaba e , scuzați , kotoioasa și nu de joaca. Ast și Gașca golesc visteria , Hot cu talente ascunse !
  • +23 (25 voturi)    
    Rusinea de a fi roman (Luni, 1 octombrie 2018, 23:52)

    RaduBogdan [utilizator]

    Da mai Daddy ai fost condamnat pe nedrept. Stim asta de la servitorii tai . Am auzit-o si pe aia cu 6 milioane de oameni ascultati si pe Tariceanu saracu de l-au ascultat facind sex cu cele 4-5 neveste.
    Mai bine ai face ceva cu rinocerii pe care i-ai trimis la Parlamentul European ca sunt prosti , lenesi si lichele.

    O sa ajungeti sa va scuipe lumea pe strada si o sa va mirati de ce ...
  • +17 (23 voturi)    
    mai livache te pupai cu ei si acum ataci... (Luni, 1 octombrie 2018, 23:55)

    elysyum [utilizator]

    Livache se pupa cu serviciile la taiatul porcului si acum ii ataca.... sefii de servicii secrete au fost decorati de alte state pt ca au vidanjat statul de oligarhii cu iubire de kremlin sau cei ce incercau sa captureze statul politic pt lacomie si ciordeala...(varanul de exemplu)
    NU cred ca exista un servicu secret sa lucreze in defavoarea tarii, dar probabil unii nu au acces la informatii sensibile si doar pt anumiti ochi si extrem de putini.Tot serviciile ne vor scapa de ce este nociv dezvoltarii tarii....pe termen lung...de aceea sunt denumite de intelligence, si au in fisa postului protejarea statului si a intereselor sale prin activitati specifice ca in orice stat democratic . Ce nu inteleg unii ca lucrurile se fac incet metodic calculat si cu intelepciune si fara graba,iar deciziile importante se iau de mai multe creiere si cu experienta ca in orice stat pe picioarele lui.
  • +27 (29 voturi)    
    Nu Romania, parnaiasule, doar hotii care ne sufoca (Marţi, 2 octombrie 2018, 0:06)

    V. Istina [utilizator]

    Cata mizerie si cinism, asta ne-ar vinde pe toti ca sa-si scape pielea! Romania e doar o vorba goala pentru porcarul si tradatorul asta!

    Cuvintele politicienilor sunt fapte grele! Te vor ajunge toate minciunile pe care le trantesti!

    Cu Dragnea si Tariceanu suntem la periferia lumii civilizate. La inceputul pustiului de fapt...Trebuie sa ne intoarcem, cu orice pret.
  • +10 (18 voturi)    
    O nouă temă de dezbatere internă (Marţi, 2 octombrie 2018, 0:11)

    Schlossadler [utilizator]

    Referendum ROEXIT!
    Stejar, extremă urgență!
    AM ZIS!
  • +23 (27 voturi)    
    Gata (Marţi, 2 octombrie 2018, 0:15)

    ranuhasu [utilizator]

    Da ma, are UE ceva cu noi tot acum, cand esti tu sef. Ete ca pana acum n-avea, iar acum are. E rea la fel ca aia din PNL si USR si ca toti oamenii cat de cat destupati din tara asta... tu stii ca problema e la tine, dar stii si ca daca pui batista pe tambal ai pus-o si te leaga astia. Te zbati ca o gaina lasata fara cap ca nu mai ai ce face - tehnicile sunt aceleasi: in partid mituiesti cu functii, pe prosti ii aburesti cu veche poveste la Antene... dar pana si prostii vor incepe sa vada ca parca UE se poarta altfel de ceva vreme. Crezi ca te vor crede tot pe tine? Ramane de vazut...
  • +16 (20 voturi)    
    mai dezamagit ca .. (Marţi, 2 octombrie 2018, 0:38)

    exilatul [utilizator]

    acest escroc cred ca e o mica parte a poporului roman ...pt ca ja-ra nu se afla intr o celula unde sa aiba timp pt a "scrie" vreo 50 de carti....
  • +15 (19 voturi)    
    asa o fi : (Marţi, 2 octombrie 2018, 0:38)

    cladob [utilizator]

    "„Nimeni nu a avut niciun fel de reacție, nu s-a spus în mod concret care sunt acele amendamente sau acele articole din legile Justiției care afectează independența Justiției."

    „Eu nu cred că cei care au vorbit știau exact situația din România, știau exact legile Justiției”, a conchis Dragnea.

    intr-adevar nici electoratul PSD nu a stiut si totusi a votat psd-ul, a dat un cec in alb unora cu "bune" intentii. Deci nu mai faceti pe moralistii voi astia care nu ati discutat o secunda Legile Justitiiei si toate schimbarile pe care le faceti prin oug-uri.. asta e democratie??
  • +17 (21 voturi)    
    Dady , Dady.. (Marţi, 2 octombrie 2018, 0:39)

    arpi [utilizator]

    Livake aia de la Comisia LIBE nu sunt ca secretara ta Carmencita sau Veorica sa asculte minciunile tale..S-au ars cu Polonia si Ungaria deci in cazul Romaniei rasunsul va fi pe masura..
  • -4 (14 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Marţi, 2 octombrie 2018, 0:48)

    XLXL [utilizator]

    iar au incurcat aia plicurile ...
  • +20 (22 voturi)    
    cata energie risipita in tara si Europa (Marţi, 2 octombrie 2018, 0:58)

    rov [utilizator]

    ca un nea_ draq din teleorman sa scape de parnaie...
    • +6 (6 voturi)    
      kremlinul are multa energie (Marţi, 2 octombrie 2018, 8:59)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui rov

      dracnea este o papusa, foarte rea desigur, dar miza este alta.
  • +22 (26 voturi)    
    ,,.....dimpotrivă, a fost scos (Marţi, 2 octombrie 2018, 1:07)

    Rahan5 [utilizator]

    orice actor politic din numirile judecătorilor și de la Înalta Curte. Asta înseamnă de fapt independență totală. Poate asta deranjează. ...."

    Cum adica a fost scos orice actor politic din numiri ?
    Pai Parlamentul / Guvernul nu sunt actori politici ?
    Sunt cumva actori de teatru sau film ?

    Adica Parlamentul / Guvernul : ,, Noi furam , Noi ne judecam ! "

    Dragnea baiatule ! Du-te nene in Rusia la tine, ca romanii au o alta modalitate de gandire statala.
    Efectiv, romanii nu vor sa accepte ca Parlamentul / Guvernul sa faca Legile Economice, si in acelasi timp sa faca si Justia Statului pentru aceste Legi Economice. Pentru ca s-ar genera o imensa coruptie:
    ,,Lupii paznici la oi".
    Dar daca asa merge in Rusia, du-te Dragnea baiatule acolo si fii fercit cu Duma de Stat / Putin, impreuna cu amicii tai, si lasa romanii in pace !
    Esti cazut de pe Luna in Romania ! , Dragnea baiatule !
  • +11 (13 voturi)    
    El s-a intrebat? Dar eu?! (Marţi, 2 octombrie 2018, 1:08)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "El s-a întrebat de ce sunt șefi ai serviciilor secrete care au comis abuzuri intervenind direct în procesul judiciar și care au fost decorați de diferite state."

    Eu ce sa mai zic la asa o pocitomanie?! Dovezi exista? Argumente exista? Ca vorba aia, de dat cu parerea, romanu' e "maiestreu".
  • +18 (18 voturi)    
    un infractor condamnat (Marţi, 2 octombrie 2018, 3:32)

    Coco Whistle [utilizator]

    da din gura. restul tarii pare f interesata. pina la capat, sa furam ca profesionistii pina si de la copii.
  • +11 (13 voturi)    
    "ca să zic așa" (Marţi, 2 octombrie 2018, 4:47)

    Stapanu [utilizator]

    macacule!!!
  • +16 (18 voturi)    
    De fapt (Marţi, 2 octombrie 2018, 6:56)

    Lukian [utilizator]

    Timmermans a spus cu subiect si predicat ca motivul
    de a schimba legile justitiei adica acela de protocoale ilegale cu sri nu are nicio legatura cu desfiintarea articolului care condamna abuzul in serviciu
    Nenea baron livache , te rugam nu mai insulta inteligenta romanilor
  • +21 (21 voturi)    
    daca nu pierdeai "voturi" pe 10 august, (Marţi, 2 octombrie 2018, 7:34)

    yellowdog [utilizator]

    dadeai ordin sa traga in multime, nu aveti nici un dumnezeu, mimati grija borfasi nenorociti. Ati testat apele. Lui Ilici i-a mers in 90 cand dadeau cu bata in cap la oameni, i-a mers si la "revolutie" cand au fost impuscati 1100 de romani, acum credeati ca putei intoarce roata istoriei si partidul ala de mafioti e "dezamagit".
    • +7 (9 voturi)    
      PSD (Marţi, 2 octombrie 2018, 8:45)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

      PSD=FSN+PCR, partid criminal care trebuie scos in afara legii. altminteri Ro va disparea curând de pe harta.
  • +14 (14 voturi)    
    Liviu Dragnea,pleacă măi. (Marţi, 2 octombrie 2018, 8:24)

    asavreau [utilizator]

    Dovedește că ești român și îți pasă de țara asta.I-ați matracuca,pe Veorica și te du.Lasă-ne!Sigur va fi mai bine decât cu tine și guvernele numite de tine.Liviu-le,de când PSD te are șef se ceartă cu unul și cu altul.Adică te cerți tu.Ai mereu ceva cu cineva.Nu dezbateri de idei,nu discuții constructive.Amenințări și răfuieli ca între bande.Ai nenorocit România cu infractorii promovați în înalte funcții în stat.
    • +8 (8 voturi)    
      O sa plece cu picioarele inainte (Marţi, 2 octombrie 2018, 9:00)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      sau facute zob.
      Vine luna miracolelor.
  • +12 (12 voturi)    
    Incredibil ce face Dragnea! (Marţi, 2 octombrie 2018, 9:15)

    Entiu [utilizator]

    Incredibil ce face Dragnea! Voi terfeliți RO pentru bani! Nu vă mai ajung banii, ori cât de mult ați aduna.
    Ce vină are RO, ce vină are poporul inconstient (care tace), care v-a ales și acum suferă și gazați?!
  • +8 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 2 octombrie 2018, 11:23)

    qwerasdf [anonim]

  • +7 (9 voturi)    
    Infractor cu pretentii de dictator (Marţi, 2 octombrie 2018, 11:38)

    tarabost [utilizator]

    Infractorul condamnat nu va lucra niciodata pentru Romania, ci doar pentru el insusi. Locul lui e la beci, poate sa arunce cu rahat si de acolo. La ce cota de incredere are, nu se va supara nimeni cand va disparea la rece.
  • +6 (6 voturi)    
    Totul e clar acum (Marţi, 2 octombrie 2018, 13:16)

    JustinCase [utilizator]

    Totul e clar acum. Statu' Paralel si Soros il plateste si pe Timmermans asta. Aia de acolo de la Srasbourg pareau cam drogati, domne si cred ca unii dintre ei erau casatoriti si cu animale. Singurii suverani calauzitori de pe planeta au ramas Dragnea cu Docila.
  • +3 (3 voturi)    
    Dragul nostru Dictator malefic,repetent și (Marţi, 2 octombrie 2018, 18:18)

    Rescator [utilizator]

    multiplu penal,de ce te faci că plouă!? Mutilarea
    legilor justiției (de fapt distrugerea Justiției)săvarșita
    la ordinul tău de indivizi periculoși și fară niciun fel
    de simț moral(Ciordache,Pricolicea,Gargamel Beria,
    Suinul Șerban,etc.) a fost făcută pentru ați salva
    fundul tău penal.Nu ai niciun fel de rușine,tupeul tău
    de sorginte bolșevică este de o dimensiune cosmică.
    Dispari din viața noastră!
  • 0 (0 voturi)    
    ce ti-e si cu imaginatia asta ... (Marţi, 2 octombrie 2018, 20:16)

    sareta [utilizator]

    Nu mi-am imaginat ca sa traiesc in singura tara din Europa care e condusa de penali .Ca sa numesc un paznic la fabrica de biscuiti legea imi cere sa verific daca are cazier curat. Nu mi-am inchipuit sa traiesc in tara in care conducatori dementi sustin ca totul este roz dar tara este pe primul loc la nr.de accidente pe sosele,la nr.de parlamentari ,la nr.de avocati pe cap de locuitor,la nr.de doctori plagiatori,la analfabeti pe cap de locuitor,la nr.de toalete asa zis ecologice (cica ar fi grupuri sanitare !),la nr.de wc-uri prin curtile satelor si pe ultimul loc la km.de autostrazi,la calitatea invatamantului ,la viteza trenurilor ,la calitatea serviciilor medicale ,la numarul investitiilor etc.Culmea acesti conducatori se considera providentiali si de neatins .