Dăncilă, după dezbaterea din PE: Poate va fi o rezoluție, eu sper că nu / Ar trebui să ia de bun ce le-am spus

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 3 octombrie 2018, 21:32 Revista Presei | Radio TV


Frans Timmermans si Viorica Dancila
Foto: gov.ro
Viorica Dăncilă a spus miercuri seară într-un interviu de la Strasbourg că ”mulți încearcă să vadă această rezoluție ca pe o sancțiune, dar nu trebuie să se facă niciun paralelism între rezoluție și articolul 7”, acuzând totodată un dublu standard în cadrul Parlamentului European. Cu privire la dezbaterea din Parlament, aceasta a spus că are ”un sentiment de mulțumire”, pentru că a reușit să își ”apere țara”, să vorbească despre adevăr și nu despre ”știrile false aduse” în Parlamentul European. 

”A fost o dezbatere, poate va fi o rezoluție, eu sper că nu”, a spus Dăncilă într-un interviu de la Strasbourg difuzat la Antena 3, adăugând că ”ar trebui să ia de bun ce le-am spus în discursul meu, dacă până acum puteau motiva că nu știau de protocoale(...), acum nu mai au dreptul să spună, au auzit de la premieul României și trebuie să țină cont de acest lucru”.

”M-a deranjat faptul că anumite lucruri au fost spuse și nu se pliază pe realitatea din România. Trebuie să ai în spate niște lucruri concrete, să te bazezi pe fapte, cel mai mult m-a deranjat că oameni care au discreditat România și românii nu au învățat nimic și continuă să facă rău”, a mai spus Dăncilă. 

Aceasta a subliniat că i-a reproșat prim-vicepreședintelui Comisiei Europene, Frans Timmermans, faptul că în MCV ”vedem numai o parte a lucrurilor”, dar  „MCV trebuie să aibă date luate din surse oficiale”. 

De asemenea, Dăncilă a spus că ”nu o să acceptăm un to do list” și că  ”în același timp, pe de altă parte, ce ține de observații, nelămuriri, vom răspunde, vom veni, vom remedia dacă se încalcă drepturi europene”. 

Aceasta ar fi reclamat că ”se fac aprecieri la nivelul României, că sunt nereguli, că se încalcă statul de drept, norme europene”, dar că a cerut punctual ”cum, unde, ce anume deranjează din legile justiției”, pentru că trebuie ”să vorbim concret”.

Potrivit acestuia, la dezbaterea de azi a văzut un dublu standar legat de ”o anumită abordare”,  dând ca exemplu protestele din 10 august, pe seama cărora, ”sunt aduse acuze” pentru lucruri care s-au întâmplat și în alte state, precum Germania, Spania. 


Citește și:
Timmermans, avertisment dur la adresa României: Dacă trebuie să fim brutal de sinceri în evaluarea noastră, o vom face. Dacă trebuie să folosim alte mijloace la dispoziția noastră, o vom face









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2378 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    Ete fleosc , ar trebui sa ia de bun (Miercuri, 3 octombrie 2018, 22:33)

    kokos [utilizator]

    tot ce spune tanti veorica , ca doar e ditamai prim-minsidtrul Romaniei! Ha!Ha!ha! , ce-am mai ras!O sa vedem in noiembrie cand se va aproba rezolutia !
    • +9 (9 voturi)    
      vasilica (Joi, 4 octombrie 2018, 8:58)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      speră că toată lumea e la același nivel intelectual cu al ei.
      Din cauza asta și speranța ei : ”să ia de bun ce le-am spus”
  • +16 (18 voturi)    
    Veorika dragostea mea! (Miercuri, 3 octombrie 2018, 22:54)

    dd68 [utilizator]

    Veoriko, dragostea mea.... fii sigura ca aia stiu ce este "adevărul" (Made in Tellorman) și despre ”știrile false aduse”...
  • +19 (21 voturi)    
    Aloo (Miercuri, 3 octombrie 2018, 23:04)

    DT34 [utilizator]

    Tu ori esti proasta ori mincinoasa, din doua una.
    Hmm, poate ma insel, si esti si proasta si mincinoasa.
    Adica vad aia cu ochii lor imagini cum oameni nevinovati o incaseaza gratuit si tu tot ii dai zor cu stirile false. Pai tu si partidul tau nenorocit dati numai stiri false.
    In loc sa intrati in pamint de rushine, ati facut o tara intreaga de rushine si nesimtita de tine ii dai zor cu placa ta si a nenorocitului de Dragnea.
    • +7 (7 voturi)    
      Informatia oficiala nu e ce vezi cu ochii tai! (Joi, 4 octombrie 2018, 8:52)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      Aia e doar perceptie...

      Este ADEVAR ceea ce se comunica oficial. Punct!
      Oficial comunica doar Guvernul nu orice terchea-berchea.
      Ai priceput?

      PS: mare filozoafa dracila asta, muica!
  • +8 (10 voturi)    
    cuaie... (Miercuri, 3 octombrie 2018, 23:19)

    mache [utilizator]

    asculta aici manea...

    "ar trebui să ia de bun ce le-am spus în discursul meu"

    cheesus H-banana ce le duduie astora in calota aia craniana...
  • +15 (17 voturi)    
    pe linga faptul.. (Miercuri, 3 octombrie 2018, 23:22)

    exilatul [utilizator]

    ca este o sluga mai pro-sta "ca noaptea" mai este si nes-mtita ....auzi la tar-nca asta nen-rocita : ""ar trebui să ia de bun ce le-am spus în discursul meu"""..."va te faire enc-ler , connas-e de mer-e!"...
  • +12 (14 voturi)    
    ne-au terminat buruienile astea de la TR (Miercuri, 3 octombrie 2018, 23:35)

    rov [utilizator]

    Lipitorile, hotii si nemernicii astia. Partea proasta ca ei nici nu-si dau sema si nici nu le pasa ca sunt stupizi si analfabeti si ca extermina cu prostia lor toata tara...
    Am inceput de ura sa clacsonez cand vad masina de TR
  • +14 (16 voturi)    
    Cat de comica poate fi Dancila ! (Joi, 4 octombrie 2018, 0:13)

    Susufler0 [utilizator]

    Fiinta asta amoebica nici nu realizeaza ca in urma dezbaterii de azi a iesit din Parlamentul European intocmai cum scapa o gaina jumulita din mana unui bucatar si ajunsa inapoi in cotet cotcodaceste celorlalte cum a dat ea lectii bucatarului si l-a pus la punct si l-a certat si cum asta s-a rusinat nu a mai facut-o supa si si-a cerut iertare !

    Cam asta incearca sa ne povesteasca Veo ca s-ar fi intamplat astazi in Parlamentul European, pesemne nestiind ca noi toti i-am urmarit prestatiain direct !

    PS. In realitate, "bucatarul" a amanat cu o saptamana momentul cand o va face supa ! ;)
    • +6 (6 voturi)    
      Sa speram ca numai cu o saptamana (Joi, 4 octombrie 2018, 8:55)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ca daca o mai lasa un an i se face carnea atoasa si cade greu la stomac. No mai inghite nimeni!
  • +9 (11 voturi)    
    Poate (Joi, 4 octombrie 2018, 0:56)

    vasile-roaita [utilizator]

    Doar un procent de 30 % din romanii pesedisti din Romania sa ia de bun ce spuneti voi pesedistilor. In rest lumea nu baga botu la vrajelile si minciunile voastre.
  • +8 (10 voturi)    
    Bine Vasilico,treci la loc si stai jos.Esti veriga (Joi, 4 octombrie 2018, 5:53)

    Plagarus [utilizator]

    Deconcesionata l'u DLN,nu va mai sufoca mult timp traficul din politica romaneasca.
    • +7 (7 voturi)    
      Puteti sa-i ziceti Dracila (Joi, 4 octombrie 2018, 8:56)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Ca la origine e Dragnea
  • +3 (3 voturi)    
    ar fi hazliu sa fie luate in serios si..... (Joi, 4 octombrie 2018, 9:28)

    sareta [utilizator]

    Ce-ar fi sa fie luate in serios si gogomaniile cu euro 20-20 ,DECONCESIONAREA , opozitia PARLAMENTALA , facutul exercitiului de IMAGINATIE si chiar IMUNOGLOBINA ,toate spuse de cocoana in cauza ? Ar fi tare hazliu pentru intreaga europa !