Înregistrare controversată România TV cu Țuțuianu criticând PSD: ”Un partid de maimuțe”; ”calitatea Guvernului este o tragedie” sau ”ministrul Andrușcă e atât de prost...”. Țuțuianu: Sunt pasaje scoase din context

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 9 octombrie 2018, 22:52 Revista Presei | Radio TV


Adrian Tutuianu
Foto: Agerpres
O înregistrate a fost publicată, marți, de România Tv, în care Adrian Țuțuianu spune că PSD e "un partid de maimuțe", deoarece a acceptat ca Liviu Dragnea să o propună premier pe Sevil Shhaideh. În replică senatorul PSD a spus, la același post de televiziune, că afirmațiile au fost scoase din context, potrivit Mediafax.

În înregistrarea prezentată, marți seară de România Tv, Țuțuianu spune că "nicăieri în lume nu s-a pomenit" ca liderul PSD, Liviu Dragnea, să meargă la Cotroceni cu propunerea pentru funcția de premier a lui Sevil Shhaideh, "un nume de prim-ministru pe care partidul nu-l știe". Senatorul PSD de Dâmbovița, mai susține în înregistrarea audio că deși acest lucru i-a deranjat pe foarte mulți, PSD s-a comportat ca "un partid de maimuțe".

Adrian Țuțuianu, care este vicepreședinte al PSD și lider al organizație social-democrate Dâmbovița, a adăugat că schimbarea a trei premieri precum și a unor miniștri a fost "o tragedie" pentru partid, iar calitatea Guvernului este tot "o tragedie". În acest context, Țuțuianu face referire la ministrul Economiei, Dănuț Andrușcă, despre care spune că "este atât de prost încât nu poate asculta mai mult de 5 minute când vorbește cineva cu el", iar singura legătura a acestuia cu economia este faptul că "a avut o vulcanizare".

De asemenea, potrivit sursei citate, Țuțuianu a prezentat un sondaj în care Klaus Iohannis ar câștiga alegerile prezidențiale, în turul doi, în fața unor potențiali candidați precum Liviu Dragnea, Gabriela Firea sau Călin Popescu Tăriceanu.

Contactat de postul de televiziune menționat, Adrian Țuțuianu, fost ministru al Apărării în Cabinetul Tudose, a spus că înregistrările prezintă discuți de la întâlniri pe care le-a avut cu primari și președinții organizațiilor locale, însă declarațiile sale au fost scoase din context.

"Din ce am înțeles eu, sunt înregistrări din ședințe pe care le-am avut cu primari, cu președinți de organizații locale, consilieri județeni. Ele au fost livrate prelucrate, în sensul că sunt anumite pasaje scoase dintr-un anume context, dar pe fond ceea ce am spus în ședința CEx și în scrisoarea care este publică, lucruri pe care le-am discutat și cu colegii mei într-un cadru de partid așa cum este normal. Este adevărat și am spus-o că am greșit cu toții. Am spus-o și în CEx național. Nu cred că e normal să procedăm în acest fel. Evident că mi-am asumat și partea mea de vină pentru că am fost prezent acolo", a declarat Țuțuianu, într-o intervenție telefonică marți seară la România Tv.

Acesta a adăugat că datele sondajului de opinie sunt cele prezentate în ședința CEx al PSD din 21 septembrie în care Liviu Dragnea a primit votul de încredere de la majoritatea membrilor partidului, cifre care indică faptul că formațiunea este în scădere, de la 47% cât avea la parlamentarele din 2016 la 35%, poate chiar 30% cât are în prezent. Social-democratul a mai spus că acestea "sunt lucruri care pe mine mă îngrijorează și sunt lucruri cu privire la care eu cred că trebuie să mediteze tot partidul".

Întrebat dacă va mai rămâne în PSD, în condițiile în care nu se ține cont de nemulțumirile sale, Adrian Țuțuianu a replicat că este de două decizii în partid și că rămâne în formațiunea politică.

"Sunt de 20 de ani în PSD. Recent am avut un referendum unde organizația județeană Dâmbovița s-a clasat pe locul doi. Aproape că ne-am realizat targetul de 30%, ne-am lipsit ceva sub un procent. Sunt un om de partid, dedicat acestui partid. Am muncit mult ca să construiesc o organizație în Dâmbovița care a câștigat toate alegerile din 2012 până astăzi și, când s-au pierdut la nivel național, în Dâmbovița am câștigat. Bătălia aceasta e o bătălie pentru viitorul PSD. Rămân în partid. Am avut un Comitet Executiv Național. A fost un vot. Majoritatea a decis altfel. Vom vedea în continuare care sunt deciziile care se iau și mă voi poziționa de fiecare dată așa cum cred eu că este bine pentru partid", a conchis Țuțuianu.

Adrian Țuțuianu este, alături de primarul general al Capitalei Gabriela Firea și vicepremierul Paul Stănescu, unul dintre contestatarii președintelui PSD, Liviu Dragnea, care printr-o scrisoarea deschisă i-au cerut acestuia să facă un pas în spate de la șefia partidului.

Liviu Dragnea primit votul de încredere din partea majorității membrilor PSD într-o ședință a Comitetului Executiv Național al partidului care a avut loc pe 21 septembrie și care a durat circa opt ore.



















8243 vizualizari

  • +36 (36 voturi)    
    "Controversat" (Marţi, 9 octombrie 2018, 23:23)

    mitg [utilizator]

    In pesede sa spui adevarul e controversa ... ?
    • +26 (28 voturi)    
      Eu spun ca PSDistii sunt cercopiteci de ani (Miercuri, 10 octombrie 2018, 0:03)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      de zile.

      Iata ca unul dintre ei a descoperit limbajul modern.
    • +13 (13 voturi)    
      Adevarat, dar (Miercuri, 10 octombrie 2018, 8:24)

      truly [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      si maimutele au dreptul la banane!
    • +9 (11 voturi)    
      Țuțuianu nu are dreptate? (Miercuri, 10 octombrie 2018, 8:24)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Așa sunt PSD,ba mai rău.Dacă-i întrebi cum se numește ministerul pe care-l conduc,vă garantez că nu știu denumirea complectă și că în organizarea ministerului nu sunt departamente care să justifice denumirea.De aici tot felul de declarații tembele,vorbesc despre orice numai despre ministerul lor nu.Andrușcă ăla cred-că dacă-l întrebi cum îl cheamă și nu are buletinul la el,nu știe.Olguța,de când a venit vorbește de o lege a pensiilor pe care nu o mai gată,dar ministerul pe care îl conduce(sanchi)ar mai avea multe altele-chiar să o întrebe cineva cum se numeșțe ministerul.Să vedeți surpriza,chiar și referendumul ăsta trebuia să plece de la Olguța.Dar ca tot ce trece pe la Olguța,se vorbește dar nu se face.Și tot așa minister cu minister-oameni mulți muncă puțină.
      • +4 (4 voturi)    
        denumirea (Miercuri, 10 octombrie 2018, 10:56)

        sim12345 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        "complecta" :-)
    • +5 (5 voturi)    
      nuuu (Miercuri, 10 octombrie 2018, 8:30)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      e scoatere din context, cum zice țuțuianu.
  • +28 (30 voturi)    
    Chiar PSDistii recunosc (Marţi, 9 octombrie 2018, 23:28)

    Zimbru [utilizator]

    Acest partid impreuna cu ALDE si UDMR, sunt niste mafii deghizate in partide si trebuie sa dispara. Iar totii membrii lor trebuie sa dispara din orice functie publica.
  • +19 (21 voturi)    
    Ghita vede tragedia (Marţi, 9 octombrie 2018, 23:35)

    Kosmos [utilizator]

    Si incearca sa mai salveze ceva poate mai ramane vreo speranta ca s-ar putea intoarce acasa
  • +28 (28 voturi)    
    cred ca greseste.. (Marţi, 9 octombrie 2018, 23:40)

    exilatul [utilizator]

    psd ul nu este un "partid de maimute"....psd ul este un partid de hoti , escroci si parveniti...si sper ca la urmatoarele alegeri sa aveti acelasi numar de votanti ca la...."familia traditionala"....sau chiar mai putin...
    • +22 (22 voturi)    
      subscriu, e mai degraba partid de infractori (Miercuri, 10 octombrie 2018, 0:07)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      o ciurda de infractori
    • +15 (15 voturi)    
      Ai grija ce-ti doresti (Miercuri, 10 octombrie 2018, 7:49)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      20% din numarul TOTAL de alegatori poate insemna si 50% din numarul de participanti de la alegeri, daca iar vom avea o prezenta de 40%.
      Pana una-alta, cam astia sunt votantii psd, iar daca noi, restul, nu iesim in numar cat mai mare la vot ca sa le scadem procentul, atunci mai bine plecam de pe acum.
      • -2 (2 voturi)    
        va rog sa nu mai faceti aceasta asociere (Miercuri, 10 octombrie 2018, 12:46)

        AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        intre votantii de la referendum si votantii PSD nu este nicio legatura.
    • +5 (5 voturi)    
      Da ce,maimuțele nu fură! (Miercuri, 10 octombrie 2018, 8:26)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Oho,și-n-că cum!
    • +4 (4 voturi)    
      Eroare (Miercuri, 10 octombrie 2018, 10:44)

      amicugri [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Sinteti in eroare domnule, la alegerile trecute psd a avut 45% din voturi la 40% prezenta, asta inseamna cam 17% din total votanti inscrisi pe liste, adica mai putin decit 21% prezenta la referendum. Cum bine zicea cineva inaintea mea, aveti grija ce va doriti. PSD-ul cistiga nu pentru ca are multi votanti ci pentru ca o mare parte din electorat e inerta si nu voteaza.
      • 0 (0 voturi)    
        Acceptă minciuna. (Miercuri, 10 octombrie 2018, 13:07)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

        Cred minciuna că //de ce să mergi la vot dacă tot ei câștigă//.Ticăloși cei care spun asta,proști cei care cred așa ceva.
  • +6 (10 voturi)    
    Țuțuianu e tragedianul, Shakespeare-ul PSD-ului! (Marţi, 9 octombrie 2018, 23:41)

    simplex1 [utilizator]

    La Țuțuianu totul a fost o tragedie, după cum rezulta din citatul de mai jos. Este ca William Shakespeare.

    Citat:
    "Schimbarea a trei prim-miniștri a fost o tragedie pentru partid. Schimbarea unor miniștri, o tragedie. Calitatea Guvernului, o tragedie", mai spune liderul de la Dâmboviţa.
  • +19 (19 voturi)    
    A muncit asta pe naiba (Marţi, 9 octombrie 2018, 23:59)

    Dalinar [utilizator]

    A furat cat a putut, asa s-a ridicat tot pesedeu, daca faceau ceva pe bune se vedea ceva, nu se vede nimic decat pensii speciale si salarii babane pt ei.
  • +18 (18 voturi)    
    Sunt sigur ca e scos tot... (Miercuri, 10 octombrie 2018, 0:02)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Nici nu ma indoiesc ca este scos din context. Nu ca ar fi un gentilom, dar nu cred ca si-ar permite o parere asa "libera" oriunde si oricui. Acestea fiind zise, ne intoarcem la ipocrizia dupa moft, in functie de bataia vantului, ca doar asta inseamna sa fii prostituata politica: cand era vorba de LCK si cand DNA sustinea ca sunt declaratii de ale Codrutei scoase din context si modificate ca sa iasa altceva, atunci d ce nu a fost la fel de prompt?

    Noroc cu Norica (nume predestinat celor care traiesc in nouri si nu vad sau refuza sa vada realitatea, fiind prea sus) care a fost vigilenta si ne-a explicat tuturor ca bataile suferite de protestatarii nazisti drogati satanisti neomarxisti erau trucaje video.

    Cum sa nu iubesti un partid care isi iubeste cetatenii mai ceva ca pe aproapele sau si ii trateaza pe toti egali, pentru ca vorba aia, unii sunt mai egali decat altii in fata legii...

    Pe scurt: mars ! Ca sa nu zic alt cuvant de 4 litere care incepe cu tot cu M.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai facut o mare greseala: (Miercuri, 10 octombrie 2018, 18:56)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      nu se spune "protestatari" , se zice "protestanti" !He!He!
  • +14 (14 voturi)    
    ce sa zic un mafiot mai mic (Miercuri, 10 octombrie 2018, 8:05)

    Francisc 1 [utilizator]

    se ratoieste la don si la oamenii pusi de el !
  • 0 (10 voturi)    
    Cum mai apar inregistrarile astea! (Miercuri, 10 octombrie 2018, 8:45)

    ww [utilizator]

    S-a dezumflat rau gogoasa cu "disidentii" si "puciul" din psd dar se pare ca, din lipsa de altceva mai bun, scenariul e resuscitat periodic. Dupa Corina Cretu care tuna si fulgera ca o Vrancioaie impotriva colegilor ticalosi, iata ca avem si alti "disidenti" care "vad lucrurile" exact cum le vedem si noi si, lucru naibii, spun exact ce gandim si noi. Desigur, nu e vorba de sustragerea discursului si nici de o tactica menita sa impiedice aparitia unor contestatari vehementi, din exterior (opozitie, partide noi), cu adevarat periculosi.
    Acuma "elementele reformatoare" nu ne mai comunica perlele de intelepciune la "puciuri" televizate, ci, pentru mai multa credibilitate, prin "inregistrari secrete".
    Asupra intoxicarii ar trebui sa ne atraga atentia macar osanalele inchinate molustei de la Cotroceni. Ne putem da seama cat este de util "premierul de la Grivco" pentru cabala interlopilor chiar din aura de erou nazdravan care i se creaza prin astfel de diversiuni. Mesajul adresat votantilor dreptei este unul fara echivoc "Pariati pe molusca. Daca pana si noi recunoastem ca este atata de inspaimantatoare si de darza, atunci nu mai stati pe ganduri. Fereasca Dumnezeu sa va ganditi la altcineva!".
    • +3 (3 voturi)    
      prost (Miercuri, 10 octombrie 2018, 9:52)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Bai creer de molusca, bati campii cand vorbesti despre presedinte. Pune mana pe Constitutie si vezi ce atributii si putere are si, mai ales, vezi cum sparlamentarii PSD si CC se straduiesc sa i le reduca.
    • +2 (2 voturi)    
      Somn usor (Miercuri, 10 octombrie 2018, 10:52)

      amicugri [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Domnule, va uitati la Banciu prea mult si mai rau, il luati chiar in serios. Va spun un secret: Basescu nu-i chiar atiti de departe de psd pe cit cred basistii "idioti utili", Probabil ca de molusca ce e nu mai stiu cum sa-l muste de cur pe Iohannis toti psd-istii si pmp-istii, din grija pentru tarisoara desigur.
  • +5 (5 voturi)    
    Cea mai mare scoatere din context (Miercuri, 10 octombrie 2018, 10:00)

    clint [utilizator]

    la voi, PSD-istii este munca. Ati scos-o din context si ati inlocuit-o cu furtul.

    Asadar, valabil pentru orice PSD-ist de altfel:

    "...Sunt un om de partid, dedicat acestui partid. Am muncit mult ca să construiesc o organizație în Dâmbovița care a câștigat toate alegerile din 2012 până astăzi.. "

    Se va citi ca:
    "... Am furat mult ca să construiesc o organizație în Dâmbovița care a câștigat toate alegerile din 2012 până astăzi.. "
  • +3 (3 voturi)    
    Nu pleacă... (Miercuri, 10 octombrie 2018, 10:23)

    Observator roman [utilizator]

    ...cîinele de la măcelărie dar să vedem dacă va mă exista măcelăria!!
    [Ei și? Dacă nu mai există se duce la alta...]
  • 0 (0 voturi)    
    La mine in Moldova se spune ca il bate de-l zvanta (Miercuri, 10 octombrie 2018, 11:26)

    Habermas [utilizator]

    asa se spune in sud, ca-l "zvantura"? Credeam ca la munteni se spune ca-l zvantureste-de-ochii-beleste-ca-un-peshte. Deh, ma mai insel si eu cate-o data.
  • 0 (0 voturi)    
    Decenii nu decizii (Miercuri, 10 octombrie 2018, 18:04)

    TinuF [utilizator]

    Adrian Țuțuianu a replicat că este de două "decizii" în partid ....