Dăncilă: Oficialii Emiratelor Arabe sunt interesați de construcția portului București pe canalul Dunăre – București / Erdogan a arătat interes față de construcția unui spital la Constanța

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 17 octombrie 2018, 21:54 Revista Presei | Radio TV


Viorica Dancila si Mohammed bin Rashid Al Maktoum
Foto: Guvern
Premierul Viorica Dăncilă a spus miercuri seară la Antena 3 că în timpul vizitei în Turcia și în Emiratele Arabe Unite a prezentat proiectele în parteneriat public-privat și că președintele Recep Erdogan a prezentat interesul pentru construcția unui spital la Constanța, pe când oficialii țării Emiratele Arabe sunt interesați de construcția portului București pe canalul Dunăre-București. 

”Președintele Erdogan a prezentat interesul părții turce pentru construcția unui spital la Constanța, cu 1.000 de paturi, în parteneriat public-privat. Am semnat memorandumuri pe educație și sănătate” a spus Dăncilă.

În ceea ce privește vizita în Emiratele Arabe, Dăncilă a spus că și aici a prezentat proiectele în parteneriat public privat și că reprezentanții unei mari companii de logistică și transport ar avea în plan să investească peste 100 de milioane de dolar în parcuri logistice și comerciale în România.

”Sunt interesați de construcția portului București pe canalul Dunăre – București”, a mai spus Dăncilă.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3003 vizualizari

  • +11 (25 voturi)    
    proasto!!! (Miercuri, 17 octombrie 2018, 22:08)

    natbl73 [utilizator]

    Dunarea stiu unde e, dar canalul, cat e canalul, imi spui tu vita in ce cartier are cap de linie?

    si memorandumururile vezi ca sunt tot protocoale !!! OMFG!!!
    • -12 (16 voturi)    
      Limbajul te descalifică. (Joi, 18 octombrie 2018, 1:37)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      Cine spune, ăla este. Psihologii au demonstrat asta.
      • +6 (8 voturi)    
        Atunci este mincinoasă? (Joi, 18 octombrie 2018, 8:31)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Ce spun arabii,faceți voi canalul și venim noi să finanțăm portul!Spune și d-ta,nu-i prostie?
  • +23 (27 voturi)    
    . (Miercuri, 17 octombrie 2018, 22:12)

    theo667 [utilizator]

    Care este logica cucoana sa faca erdogan un spital la Constanta?! de ce sa nu faca statul roman cu fonduri de la UE?!
    • +4 (8 voturi)    
      Daca o fi adevarat (Joi, 18 octombrie 2018, 2:42)

      Marinake [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Bravo - vine turcul să construiască unde nu vrea să o faca nici guvernul, nici biserica.

      Slabi aia din Emirate. Pai la ce lămpi freacă ei, m-as fi
      gîndit că se pun la încercări gen Povestea Porcului sau pe versiunea lor Aladin - de pildă pod de aur de la Videle la Giurtelecu Hododului
    • +7 (9 voturi)    
      praf in ochi (Joi, 18 octombrie 2018, 8:09)

      Krokus [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Praf in ochi,cine stie ce contracte a semnata idioata asta ,nici ea nu stie ce a semnat si pe unde a fost. De data asta oare ce o fi vandut retardata asta?
      Nu vine turcu sa construiasca ceva la noi fara sa-i fi dat noi inzecit inapoi,tinand cont ca vom detine presedentia consilului Europei si de la vb la fapte este cale lunga,mai ales cand vine de la niste musulmani!
  • +15 (19 voturi)    
    Ca si pe vremea lui Ceausescu, (Miercuri, 17 octombrie 2018, 22:17)

    clint [utilizator]

    singurii care o primesc sunt arabii. Ea crede ca merge acolo, si poc, vin arabii si fac la noi spitale, drumuri, pe gratis. Probabil ca electoratul lor chiar crede asta.
  • +15 (19 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 17 octombrie 2018, 22:28)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    UE si SUA vor sa investeasca in Romania... dar noi mergem spre Chinezi, Arabi, Turci... Sunt surprins ca nu a anuntat o vizita si in Coreea de Nord
    • +2 (2 voturi)    
      daca PSD castiga si urmatoarele alegeri, (Joi, 18 octombrie 2018, 10:00)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      siguri vei vedea vizite in Coreea de Nord.
      • +1 (1 vot)    
        Sau... (Joi, 18 octombrie 2018, 13:27)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        ... poate chiar duplicat la noi in tara.
  • +11 (15 voturi)    
    E prea de tot (Miercuri, 17 octombrie 2018, 22:38)

    mopsu [utilizator]

    minciunile astea nu se vor materializa niciodata, sau atunci cand vor face o megamoschee in Romania s-ar putea sa inceapa ceva...
  • +10 (14 voturi)    
    Poate cine stie, in 7 minute .... (Miercuri, 17 octombrie 2018, 22:46)

    cartofil [utilizator]

    o face cineva de acolo sa dispara. Ca se pricep astia cu fuste la asa ceva. Dar nu cred sa avem acest noroc....
  • +5 (7 voturi)    
    ia sa ne faca turcii spitalele (Miercuri, 17 octombrie 2018, 23:28)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    de ce sa accesam fonduri europene cand putem accesa fonduri islamice ?
  • +6 (8 voturi)    
    De unde bani? (Miercuri, 17 octombrie 2018, 23:57)

    Dalinar [utilizator]

    Ca mor de foame bolnavii prin spitale ca nu-s bani. Paensiile speciale au nevoie de bani, Catidrala are nevoie de bani, tot aparatul birocrato-securisto-mafiot are nevoie de bani. Baronii mulg mosiile de bani. Deci, mai Pavi, de unde bani?
    ps: Remember cand s-a dus Pisicania P{onta in Asia, prin Balabustanuri si China si a spus ca a venit cu traista plina? Fu goala de fapt. Prost e ala care mai crede ce spun pesedistii.
  • +5 (7 voturi)    
    Ar fi important (Joi, 18 octombrie 2018, 0:19)

    Kosmos [utilizator]

    De stiut cat din suprafata tarii a fost cumparata de arabi
  • +10 (12 voturi)    
    Nu e jenant? (Joi, 18 octombrie 2018, 0:19)

    n.dumiritu [utilizator]

    Intreb si eu, nu e jenant ca sa te duci cu milogeala pina la construirea unui spital? Prim-ministru al unei tari in Europa, cu un PIB de aproape 200 mld. euro, te duci cu caciula in mina prin lume si ceri pina si pentru construirea unei cladiri utilitare. Ce transmite un guvern care nu poate aloca resurse pentru construirea unui spital? Sintem o tara din Africa? Sintem ca Moldova? Uniunea Europeana acorda fonduri cu larghete, iar guvernul se duce cu caciula in mina prin Asia mica si prezinta asta ca pe o dovada de dibacie si viziune.

    Cred ca cu Turcia se putea negocia pe proiecte de energie, ei sint pe rutele gazului azer si turkmen. Fostele proiecte Nabucco si South-Stream trebuiau sa aduca gazul spre centrul Europei, tangential si pe la noi. Proiectele alea au fost sabotate de rusi, dar Turcia face alte conducte de transport gaz si Romania ar putea juca o carte utila daca ar sti.
  • +5 (7 voturi)    
    port bucuresti (Joi, 18 octombrie 2018, 1:46)

    ras-putin [utilizator]

    in locul arabilor m-as fi aratat interesat de constructia unui cosmodrom pe marte, pt prima cursa de emigranti romani.

    si erdogan, a spus cite minarete o sa aiba spitalul?
  • +5 (9 voturi)    
    Bah (Joi, 18 octombrie 2018, 5:37)

    Mariusica.a [utilizator]

    Femeia asta traieste intr-un univers paralel? Baga legale? O da pe vodka rau? Intreb si eu pentru un amic
  • +4 (6 voturi)    
    tichie de margaritar (Joi, 18 octombrie 2018, 8:06)

    nedumeritul [utilizator]

    tichie de margaritar, tichie de margaritar....
  • +5 (7 voturi)    
    interesant... (Joi, 18 octombrie 2018, 8:49)

    liviu_ [utilizator]

    nu vrem MAN sau Mercedes, vrem turcisme...
    nu vrem sa ne construiasca UE podirui, porturi etc, ci turcii...

    mai se indoieste cineva ca dracnea vrea afara din ue si impreuna cu dictatorii lumii?!
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Joi, 18 octombrie 2018, 11:43)

    a.nonim [utilizator]

    Si UE este interesata, ba chiar ne roaga sa luam cateva miliarde sa facem ce proiecte vrem. Nu pun decat o singura conditie, sa nu furam. Oare de ce cautam bani in alta parte?
  • +1 (1 vot)    
    Mafia PSD e interesata sa fure pe credit (Joi, 18 octombrie 2018, 14:17)

    V. Istina [utilizator]

    Romania face credit, plateste si pe Erdogan sau arabi, dar grosul e furat de tovarasii de aici, care nu trebuie sa dea socoteala UE cum fura ei viitorul a catorva generatii de romani.

    De ce nu se acceseaza fonduri europene? Pai de aia, LOR ce le iese?

    Pana nu ne scuturam de ei, vom fi mereu subdezvoltati si prosti!

    Mafia ne pune zambind juguri sclipitoare.