Tudorel Toader, noi acuzații la adresa lui Lazăr: Lazăr și-a numit consilier personal procurorul care l-a intervievat pentru funcție / Trei doamne de la Inspecția Judiciară care l-au verificat au ajuns apoi la Parchetul General / Justiția trebuie resetată total

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 1 noiembrie 2018, 22:29 Revista Presei | Radio TV


Tudorel Toader
Foto: Agerpres
Tudorel Toader a lansat joi seară, într-o intervenție telefonică la Antena 3, noi acuzații la adresa procurorului general Agustin Lazăr. Toader susține că Lazăr nu a avut niciodata dosarul de candidat complet, că s-a înscris în penultima zi la concurs printr-un mail, iar ministrul Justiției și CSM au ales totuși să-i trimită presedintelui țării numirea de propunere pe post.

„Ce caută ordonanța semnată de altcineva în dosar? Mă gândeam: să spun, să nu spun de ordonanță, să zică cineva, dacă nu a fost acolo? Deși dosarul e legat, nu l-am făcut eu. Ne spune Augustin Lazăr - grefiera din greșeală a lipit filele. Semnificația adevărată a depunerii acestei ordonanțe o deține numai procurorul general și noi, prin interpretări. (...) Dacă are o semnificație, nu aș putea eu să o descifrez. Dar când Augustin Lazăr era audiat pentru a deveni procuror general, din comisia de interviu la Ministerul Justiției făcea parte și consiliera ministrului Justiției, o distinsă doamnă procuror. A ajuns procuror general. Pe cine a luat Lazăr consilier personal? Pe aceeași distinsă doamnă de la Ministerul Justiției, adică un transfer de consilieră de la ministru la procuror general, ceea ce înseamnă că nu e rău, denotă încrederea în dânsa și asigurarea continuității”, a declarat ministrul Justiției, Tudorel Toader, la Antena3.

Mai mult, Toader acuză că Lazăr și-a numit consilier personal procurorul care l-a intervievat pentru funcție și că ”trei doamne din Inspecția Judiciară” care l-au verificat au ajuns apoi să fie transferate la Parchetul General sub comanda sa insinuînd că aceste numiri nu s-au făcut pe merit ci ca o răsplată.

”La momentul în care Augustin Lazăr era audiat pentru funcția de procuror general, din comisie făcea parte și o distinsă doamnă de la Ministerul Justiției. Ulterior, când a ajuns la Parchetul General, pe cine a luat domnul Lazăr? Pe doamna consilier de la Ministerul Justiției, nu transfer de încredere. A făcut Inspecția Judiciară o anchetă la Parchetul General, au fost trei doamne și a ieșit un raport majoritar favorabil. Pe cine a luat Augustin Lazăr la Parchetul General? Pe cele trei doamne.”, acuză Toader.

Ministrul mai crede că este nevoie de o resetare totală a Justiției, dar s eplânge că lumea nu-i ascultă ”argumentele clare” ci se discută doar despre confuzia privind decizia de la dosar când l-a confundat pe Augustin Lazăr cu alt procuror.

În aceeași emisiune, Gâdea a acuzat că Proiectul de management al lui Augustin Lazăr este copiat de la fostul Procuror General, Tiberiu Nițu.

"În proiectul de management al lui Tiberiu Nițu, dumnealui explică foarte clar tot ce vrea să facă cu Ministerul Public și ia fiecare punct în parte. Am ajuns însă la final, unde am găsit o anexă, practic o prezentare pe scurt a proiectului. Toate punctele, toate difuncționalitățile pe care le-a găsit Tiberiu Nițu sunt copy-paste în proiectul de management al domnului procuror Augustin Lazăr", susține Antena 3.

UPDATE Augustin Lazăr a răspuns la Realitatea TV că e doar ”o calomnie ridicolă”.


Procurorul general Augustin Lazăr a făcut publice rezultatele evaluărilor sale făcute de Consiliul Superior al Magistraturii, arătând că toate rapoartele privind activitatea sa au calificativul ”Foarte Bine” și că îndeplinește toate condițiile legale, lăsând astfel să se înțeleagă că cererea ministrului Justiției de revocare a sa din funcție este în afara legii. Precizarea vine în contextul în care, printre altele, Tudorel Toader i-ar fi imputat că nu a obținut acest calificativ la ultima evaluare.

Toate evaulările, începând cu 1984 și până în 2016 au calificativul Foarte Bine și nu a fost niciodată sancționat.

Tudorel Toader a comentat și această declarație susținând că dosarul lui Lazăr nu a fost completat decăt foarte târziu, iar CSM ar fi acoperit acest lucru, amânând timp de doi ani să ofere dosarul de candidat al lui Lazăr.





Procurorul Cristian Lazăr, cel care a emis rezoluţia de clasare pentru Iohannis în 2014, a declarat, joi, pentru Mediafax, că acel document nu avea ce să caute în dosarul de candidatură al lui Augustin Lazăr, iar persoana care a pus acolo rezoluţia trebuie să răspundă.  

"Cine a pus-o acolo trebuie să răspundă. Acest document nu avea ce să caute acolo", a declarat procurorul Cristian Lazăr.  

Procurorul a precizat, în ceea ce priveşte rezoluţia, că prin acest act a clasat plângerea unui petent, Marius Marinescu, făcută pe numele lui Klaus Iohannis. Prin acelaşi document, Cristian Lazăr a disjuns cauza cu privire la doi consilieri locali, Hans Klein şi Helmut Lerner, pentru conflict de interese.

Procurorul a mai menţionat că preşedintele Klaus Iohannis nu l-a favorizat în niciun fel pentru soluţia de clasare. "Cu ce să mă favorizeze? Cu o funcţie pentru a cărei propunere nu o făcea el?”, s-a întrebat, retoric, Cristian Lazăr, care a precizat că a fost propus adjunct la Sectia de urmarire penală şi criminalistică la Parchetul General de fostul ministru Raluca Prună, cu avizul unanim al Secţiei de procurori a CSM.

Klaus Iohannis a semnat, pe 15 decembrie 2015, decretul de numire în funcţia de procuror şef adjunct al Secţiei de urmărire penală şi criminalistică din cadrul Parchetului General în cazul lui Cristian Aurel Lazăr. Pe 14 septembrie 2014, procurorul clasase o speţă care-l viza pe şeful statului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3048 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    . (Joi, 1 noiembrie 2018, 22:50)

    theo667 [utilizator]

    Tudorele esti un serial vechi prafuit la care nu se mai uita nimeni de mult timp dar a ramas in program din greseala
    • +1 (1 vot)    
      Tudorel urmează îndemnul leninist (Vineri, 2 noiembrie 2018, 16:24)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Calomniați, calomniați, că tot rămâne ceva...
      Tupeul jegos al lui 2Dorel Justițiarul nu are limite...Poate simte că se apropie remanierea, și o să-l remaieze și pe el, că e ca un ciorap deșirat....
  • +21 (25 voturi)    
    Balci (Joi, 1 noiembrie 2018, 22:58)

    Soljenitin [utilizator]

    Asta este balci, tiganie, circ de toata jena.
    Nu zicea bubosul ca nici un magistrat nu ar recunoaste ca a gresit? Ba zicea. Iata ca nici ministrul justitiei nu recunoaste ca a gresit.
    Raiosul asta ar merita sa nu mai fie nici macar secretar de notar, daramite rector sau ministru al justitiei!
  • +18 (22 voturi)    
    Pe cine mai intereseaza ca spune asta? (Joi, 1 noiembrie 2018, 23:01)

    taro [utilizator]

    Stim clar ce vrea sa faca...
  • +14 (20 voturi)    
    Născut speranță ... (Joi, 1 noiembrie 2018, 23:02)

    Vasalie, Sa Traiti [utilizator]

    ... va muri dezamăgire ... atât pentru noi din cauză că l-a slugărit pe dragnea cât și pentru dragnea din cauză că nu i-a dat mult așteptata amnistie.
    Am mai văzut oameni care să nu știe să piardă dar nici unul în halul ăsta. Nici nu-și dă seama că se afundă din ce în ce mai tare cu fiecare declarație aiurită pe care o face în speranța de a drege busuiocul din declarațiile precedente.
    Da' nu-i bai, îl dă jos și-l înlocuiește cu secretara de la interne ... urmează vremuri interesante :D
  • +6 (14 voturi)    
    Pe TT cine il reseteaza? (Joi, 1 noiembrie 2018, 23:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cum a ajuns el din procuror ceausist al CCR? Cum e cu doctoratul lui Gorghiu?
    • -6 (12 voturi)    
      simplu (Vineri, 2 noiembrie 2018, 0:26)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      cum a ajuns si macovei din procuror ceausist ministrul justitiei si europarlamentar
  • +15 (21 voturi)    
    Doamne (Joi, 1 noiembrie 2018, 23:15)

    BomboIsBack [utilizator]

    pe ce mizerii isi pierd oamenii astia timpul. De ani buni de zile pierdem teren fata de tot ce inseammna avans in societate din cauza unor fosile care nu inteleg ca e timpul sa se dea la o parte. Dinozauri care se cred mari si tari, ca le stiu pe toate si sufera de bagare in seama.
  • +7 (9 voturi)    
    ce aberatii (Joi, 1 noiembrie 2018, 23:20)

    bokila1 [utilizator]

    de cand dracu e mai bine la parchetul general decat la ministerul justitiei sau la inspectia judiciara....chiar trebuie sa fim luati tot timpul de prosti de ticalosii astia de tudorel, gadea , s a m d
  • +10 (12 voturi)    
    Calitati, calitati,.... (Joi, 1 noiembrie 2018, 23:38)

    Lu48 [utilizator]

    Nesimtire, tupeu, minciuna, inselaciune, hotie, oportunism, obraznicie, fudulie, prostie,.......
    Rar atatea calitati la un singur om.
    Nu degeaba l-au facut procuror comunistii.
    Intrebarea este cum a ajuns dupa decan, rector, judecator la CCR, ministru ?
    Pentru ca pare-se ca are si un defect - profesional nu prea este competent.
    Probabil ca este si santajist.!
    • +1 (1 vot)    
      Multe explicatii (Vineri, 2 noiembrie 2018, 9:49)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Lu48

      Univ Al I Cuza e o taraba universitara cu votaci pe masura celui ales rector. Multi fosti turnatori sau progeniturile lor l-au votat. S-a inhaitat cu gasca de mafioti USL din Iasi si le-a facut servicii mari, drept care a fost recompensa cu post in CCR, desi e o mediocritate lucie in materie de Drept. Urmasii uslasilor, cei din ALDE l-au propus ministru, că era omul lor. TT e un carierist si un slugoi de joasa clasa, ca mai toti politrucii de azi, iar Univ AL I Cuza e de mult compromisa alegând rector o asemenea lichea
  • +9 (9 voturi)    
    Cu cât se zbate cu atât se afunda mai tare (Joi, 1 noiembrie 2018, 23:40)

    Grasul [utilizator]

    In mlaștina!
    T.T. Nici nu are simtul ridicolului!
  • +7 (11 voturi)    
    KGB-ul a ajuns (din nou) in guvern (Vineri, 2 noiembrie 2018, 0:45)

    Adrian_. [utilizator]

    KGB -> Dorneanu -> Toader
    KGB -> Tariceanu -> Toader

    SRI are alte treburi, gen sa creeze miliardari locali.
  • +6 (8 voturi)    
    totul tras de barba (Vineri, 2 noiembrie 2018, 2:09)

    Dizidentul [utilizator]

    demiterea lui Lazar a trebuit sa urmeze dupa evaluarea lui Toader ce debiteaza acum Ministrul Justitiei nu are absolut nicio legatura cu motivele de pe lista prezentata, ce face acum Toader este cu adevarat o tiganie, de cind a ajuns Ministrul in toate actiunile domniei sale nu a facut niciodata un pas inapoi chiar daca nu a avut dreptate. ESTE UN OM PERICULOS nu recunoaste greselile facute.
  • +6 (8 voturi)    
    Tragedia lui Tudorel (Vineri, 2 noiembrie 2018, 2:12)

    n.dumiritu [utilizator]

    A iesit Tudorel cu o iluminare brusca: "Justiția trebuie resetată total". Avea el o parere in subiectul asta, a tinut-o pentru el pina acum, dar acum i s-a revelat limpede si acut stringenta, urgenta, gravitatea problemei. E o stare de disconfort pe care o simte doar un initiat si pe care un profan nu o poate intui. E ca un ultragiu pentru cineva obisnuit sa lucreze cu mecanisme fine si e pus sa inspecteze o risnita intepenita. Ca profan, nu am acces nici macar la tragismul diagnosticului "Justiția trebuie resetată total" dat de mesterul care si-a cistigat existenta si patalamalele si banetul si pensiile speciale in interiorul hurdubaiei acuzate. Tudorel are alura tragica, bosumflata si acra a celui care si-a asamblat o glorie calpa pe linga o constructie defecta pt. care el refuza sa-si asume vreo raspundere.
    • +6 (6 voturi)    
      iluminarea (Vineri, 2 noiembrie 2018, 8:40)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      resetării îi aparține de fapt varanului felix.
      Ca să resetezi total justiția, înseamnă să o aduci la nivelul 2000-2004, la perioada lui bombonel, când PNA (actuala DNA) dădea NUP-uri pe bandă rulantă pentru ”inginerii financiari”, marii contributori cu finanțe a mărețului FSN. Udrea a fost de toată pomina cănd arestată preventiv se mira în direct la știri, ”ce vă mirați, așa fac toate partidele”. Adică furt de la buget cu parandărăt la partide dar, binenînțeles, și în buzunarele proprii. Felix, la eliberarea condiționată, făcea afirmația că nu numai că nu va plăti nimic din cele 60 milioane (ANAF și orlando știu foarte bine acest lucru) dar va fi și ”albit” chiar de justiția română.
  • +8 (8 voturi)    
    ????? (Vineri, 2 noiembrie 2018, 8:21)

    nlln [utilizator]

    Copilul lui T Toader " a avansat " in cariera , pe timpul cnd Toader era rector.Unde?
    Exact la aceeasi universitate.

    Sigur acest sistem trebuie resetat.

    Toate odraslele PSD-istilor ( mai cunoscuti publicului, sau mai putin, in general finantatori) s-au trezit ocupand locuri de senator, deputat.

    Toate " obligatiile" PSD/ ALDE/ UDMR se platesc din bani publici, impunandu-si apropiatii in functii bine platite, la stat bineinteles.
    Da, acest sistem trebuie resetat.

    Ministrul Justitiei reprezinta cel mai bun exemplu , un necunoscut, numit ministru doar pt a promova/ apara int6eresele obscure ale celor care il sustin.

    Sigur, acest sistem trebuie resetat.
    Ministrul Justitiei, propune pt functia de sef DNA o persoana controversata, nu tine cont de avizul CSM,merge mai departe.
    Da, acest sistem trebuie resetat.

    Acelasi Ministru al Justitiei, revoca prin abuz de putere, fosta sefa DNA fara a tine cont de nici un aviz .
    Semnificația adevărată a acestor actiuni o detine numai Ministrul Justitiei și noi, prin interpretări, ca sa il parafrazez( nu 100%).

    Daca ne apucam sa analizam toate mizeriile facute de PSD/ ALDE/ UDMR pentru a-si asigura " continuitatea" nu terminam nici in 10 ani.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce face Toader nu sunt "greseli" (Vineri, 2 noiembrie 2018, 8:29)

    ww [utilizator]

    Ci e un plan de umilire, denigrare si intimidare a magistratilor. Pentru cei care nu pricep cu "vorba buna", sunt "institutiile de forta": CSM si IJ.
  • +4 (6 voturi)    
    Rudotele (Vineri, 2 noiembrie 2018, 8:31)

    R.Stoian [utilizator]

    Rudotele...du-te acasa! Daca nu vrei acasa...du-te dracu!
  • 0 (2 voturi)    
    Robotelul Tudorel trebuie resetat (Vineri, 2 noiembrie 2018, 9:29)

    ganz [utilizator]

    Cipul i s-a defectat.
  • +1 (1 vot)    
    Tudorel si-a numit retardatii de fii (Vineri, 2 noiembrie 2018, 10:44)

    revo [utilizator]

    unul rector la facultate, desi nu avea dreptul, altul, notar.
    • 0 (0 voturi)    
      TT se p... pe lege (Vineri, 2 noiembrie 2018, 13:48)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Iar nevasta-sa - o hartogara la DSJ - a castigat concurs de sefa de clinica - desi e o NULITATE in materie. Fostul procuror ceausist care asculta de ordinele de la Secu nu se incurca cu legea, face ce e bine pentru familia lui si pt mafia pe care o slugareste
  • -3 (5 voturi)    
    Toti postacii se reped sa-l insulte pe (Vineri, 2 noiembrie 2018, 12:37)

    xrogo [utilizator]

    Tudorel, unul mai breaz n-am vazut sa analizeze ce-a spus Tudorel, o fi sau n-o fi adevarat?
    Daca te uiti pe organigrama PICCJ vezi ca toate spusele lui Tudorel sunt adevarate, si-a adus acolo pe toti cei care l-au ajutat sa parvina la postul de procuror general!
    Numai daca te gandesti ca sub bagheta sa de mare procuror un procuror general al Roamniei, ma refer la Nitu, a fost matrasit de DNA si purtat prin tribunale pentru ca mergea acasa cu girofar, iar la sfarsit "fapta nu exista", deci numai pentru porcaria asta care s-a petrecut sub desteapta sa conducere Lazar trebuie sa demisioneze, restul sunt palavre!