Olguța Vasilescu: Aveam nevoie de Catedrala Mântuirii. Felicit Biserica Ortodoxă Română

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 21:40 Revista Presei | Radio TV


Lia Olguta Vasilescu
Foto: Agerpres
Lia Olguța Vasilescu a declarat sâmbătă seară, la România TV, că felicită Biserica Ortodoxă Română pentru că a reușit să ridice Catedrala Mântuirii în an Centenar, subliniind că, deși au fost mulți care au criticat „victoria”, era nevoie de un astfel de edificiu ce se construiește o dată la 100 de ani.

„Anul acesta, de Centenar, avem, în final, o catedrală Au fost mulți care nu au lăudat Biserica pentru această victorie, dar eu cred că de fiecare dată, când mergem în străinătate, primele lucruri pe care le vedem sunt muzeeele, catedralele. Cred că aveam nevoie de un astfel de edificiu care se construiește o dată la 100 de ani. Felicit Biserica Ortodoxă Română, pentru că din păcate în acest an nu avem multe edificii cu care ne lăudăm noi, românii”, a declarat Lia Olguța Vasilescu la RTV, potrivit Mediafax.

Catedrala Mântuirii Neamului a fost sfințită la finele lunii noiembrie de Patriarhul Ecumenic Bartolomeu şi Patriarhul Daniel, eveniment la care au participat mai mulţi ierarhi români şi străini. Aproximativ 20.000 de bucureşteni şi peste 30.000 de pelerini din toată ţara au venit la sfințire.

Pentru Catedrala Mântuirii Neamului s-au cheltuit până în prezent peste 110 milioane de lei, iar din această sumă, 75% sunt fonduri de la stat, respectiv de la primării şi de la Guvern.


Lia Olguța Vasilescu: „Nu s-a coborât atât limbajul politic ca anul acesta”

Lia Olguța Vasilescu, fost ministru al Muncii, a mai declarat la România TV că niciodată nu s-a coborât limbajul politic așa cum s-a întâmplat anul acesta, de Centenar, susținând că e nevoie de proiecte pentru interesul național, cum ar fi drumurile, deoarece "se plătesc bani pe autostrăzi neconstruite".

"Niciodată nu mi s-a părut că s-a coborat limbajul politic ca anul acesta. În Parlament nu am văzut ceea ce am trăit anul acesta cu cei de la USR. Să nu poți ține ședințe de comisie, cu boxe date la maxim, cuvinte injurioase. E păcat că tocmai în an centenar", a declarat ea, potrivit Mediafax.

Fostul ministru al Muncii a făcut referire și la proiecte mari, cum ar fi construcția de drumuri și realitatea ultimilor 30 de ani.

"Să ne gândim la interesul național. Toată lumea trebuie să tragă în aceeași direcție. De 30 de ani, indiferent de guvernări nu s-au construit foarte mulți km de autostradă. Tot plătim bani pe studii de fezabilitate, pe firme care nu lucrează și vin după. Se plătesc bani pe autostrăzi neconstruite. Trebuie să vină și de jos în sus aceste lucruri. Nu mi s-a întâmplat să am blocaje în instituțiile statului", a mai spus Vasilescu.

Lia Olguța Vasilescu a fost propusă la ministerul Transporturilor de către premierul Viorica Dăncilă, dar președintele Klaus Iohannis a respins propunerea. Ulterior, premierul a propus-o pe Lia Olguța Vasilescu la ministerul Dezvoltării, dar șeful statului a anunțat că își va face publică decizia abia după Ziua Națională.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1538 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 21:57)

    polonyca [anonim]

  • +10 (12 voturi)    
    adica bani pt circ (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 22:03)

    elysyum [utilizator]

    Aveam nevoie de scoli autorizzate sanitar si ISU, de toate starzile asfaltate in tara de iluminat public cu led in toate localitatile, energie electrica la fiecare gospodarie in poarta...apa si canalizare...mai multi bani pt crese invatamant si dezvoltare nu bani pt plosnitele nobilimii ce tin cireada in ignoranta si frica pt ca milionarii in euro sa-si toace averile in liniste.....vremea prostelii de secole prin idiotizare religioasa s-a dus ...lumea s-a desteptat....
  • +13 (15 voturi)    
    Pai da... (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 22:22)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Cand lumea moare de foame, nu stie cum sa isi plateasca creditele, nu stie cum sa ii ghiozdan nou copilului, normal ca o catedrala ajuta. In niciun caz un sistem al invatamantului sau sanatatii pus la punct, in niciun caz o economie stabila si in niciun caz o piata a muncii echilibrata si nu volatila.

    Ai dreptate. Stiu ca citezi din manualele valcoviene. Sau cumva sunt cele de la dom' pop sau mai stiu eu ce imbecil a avut ideea manualelor unice?! Macar sa stiu si eu sursa...
  • +12 (14 voturi)    
    Amnistie si gratiere ! (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 22:24)

    strelka [utilizator]

    Tovarasico, lumineaza-ti votantii sa dea un acatist si sa se roage pt amnisite si gratiere . Rasa de naparci nemernice......
  • +12 (14 voturi)    
    Nevoia de romania tv (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 22:55)

    ruskimushki [utilizator]

    este nula, ca si de uratenia de beton numita de fariseica din poza.
  • +13 (15 voturi)    
    ARE NEVOIE (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 23:02)

    elysyum [utilizator]

    De voturile spalatilor pe creier de popi...
  • +13 (15 voturi)    
    “Cred ca aveam nevoie” (Duminică, 2 decembrie 2018, 0:18)

    Alui [utilizator]

    “NECESITÁTE, necesități, s. f. 1. Ceea ce se cere, se impune să se facă; ceea ce este de absolută trebuință; trebuință, nevoie. ◊ Expr. De primă necesitate = absolut necesar, indispensabil (traiului).“

    “Cred că aveam nevoie de un astfel de edificiu care se construiește o dată la 100 de ani.”.

    Cine in toate mintile poate zice CRED ca aveam nevoie sa cheltuim 2-300 de milioane de euro pentru un palat aurit al primului cocalar al tarii?
  • +10 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 2 decembrie 2018, 2:58)

    [anonim]

  • +10 (12 voturi)    
    Cat de proasta e asta (Duminică, 2 decembrie 2018, 3:39)

    Dalinar [utilizator]

    Catedralele si muzeele alea de afara au fost construite cu sute de ani in urma, aia au universitati de aproape 1000 de ani. In vremurile modern au cu totul alte preocupari. Despre ce victorie vorbeste fufa asta? A Prostiei de Ev Mediu?
  • +8 (10 voturi)    
    Da,s-a cam intors lumea cu.... (Duminică, 2 decembrie 2018, 3:53)

    gigiN [utilizator]

    ...sus-ul in jos,acum comunisti au nevoie de biserici.Dar sa ai nevoie atunci cand o sa le faci din banii lui ma-ta si ai lui tac-tu !!!
  • +9 (11 voturi)    
    spitale (Duminică, 2 decembrie 2018, 7:56)

    transilvania [utilizator]

    avem nevoie de spitale si autostrazi, nu de spalat pe creier.
  • +10 (10 voturi)    
    O pângărire a neamului. (Duminică, 2 decembrie 2018, 9:07)

    asavreau [utilizator]

    Să laude Olguța construcția unei catedrale este un afront adus Bisericii Ortodoxe Române.Olguțo,nu mai lua droguri!Nu ești purtătoarea de cuvânt a BOR.Ai fost și rămâi o nulitate care vorbește mult fără să gândească.Cât ai fost ministru ai reușit să dezbini societatea românească,acordând favoruri unora în detrimentul altora.Ai călcat în picioare Constituția și Națiunea.Piei putoare!
  • +6 (6 voturi)    
    daca merge volguta in Germania (Duminică, 2 decembrie 2018, 10:03)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    are sa vada ca se lucreaza pe mare parte din autostrazi, se largesc, ca mare parte din ele, au fost construite incepand cu anii '30, nu are rost sa-i amintesc tutei.
    subbirocrata lui vadim se lauda cu o catedrala