Ministrul Justiţiei anunţă că va sesiza CCR dacă preşedintele Iohannis respinge revocarea procurorului general

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 27 decembrie 2018, 23:16 Revista Presei | Radio TV


Tudorel Toader
Foto: Digi24
Ministrul Justiţie, Tudorel Toader, a declarat joi seara, la România Tv, că va sesiza Curtea Constituţională dacă preşedintele Klaus Iohannis va respinge cererea sa de revocare din funcţie a procurorului general Augustin Lazăr sau nu îi va numi pe cei cinci procurori propuşi în funcţii de conducere, potrivit Agerpres.

"Am făcut apel la preşedinte să-şi respecte obligaţiile legale şi constituţionale, să recitească şi să procedeze în îndeplinirea competenţelor, potrivit articolului 132 din Constituţie. Eu exprim speranţa că, dacă în cazul doamnei Kovesi preşedintele a citit, dar nu prea a înţeles şi am primit dezlegare de la Curtea Constituţională, acum avem deja această dezlegare, această decizie - 358. Deja, cred că preşedintele o va înţelege, dacă nu şi va fi nevoie, mai mergem încă o dată şi încă o dată la Curtea Constituţională. În final, indiferent de pregătirea pe care o avem sau nu o avem, indiferent de nivelul la care înţelegem sau nu înţelegem mecanismele statului de drept, de aia aveam consilieri şi trebuie să ne respectăm obligaţiile. Nu le respectăm, nu este o problemă. Fiecare e om, fiecare are dreptul să încalce Constituţia şi vom sesiza din nou, cel mai probabil, Curtea Constituţională, chiar dacă este inutil (...) Avem precedentul deciziei 358, care este ca un tipar şi pentru ipoteza în care preşedintele ar refuza să procedeze la revocarea procurorului general sau ar refuza să procedeze la numirea unuia sau unora dintre cei cinci procurori (...) Putem sesiza Curtea Constituţională cu un nou conflict juridic", a spus Toader într-o intervenţie telefonică la România TV.

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a anunţat joi seara, într-o postare pe Facebook, că a transmis către preşedintele României atât solicitarea de revocare din funcţie a procurorului general, Augustin Lazăr, cât şi pe cea privind numirea Adinei Florea ca procuror-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie.

Toader a precizat că a transmis la Cotroceni solicitări de numire în cinci funcţii de conducere: Elena Giorgiana Hosu - ca procuror şef adjunct DIICOT; Antonia-Eleonora Constantin - procuror şef al Secţiei Judiciare din cadrul PÎCCJ; Iuliana Nedelcu - procuror şef adjunct al Secţiei Judiciare din cadrul PÎCCJ; Florena-Esther Sterschi - procuror şef al Secţiei de resurse umane şi documentare din cadrul PÎCCJ; Adina Florea - procuror şef al DNA.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1331 vizualizari

  • -20 (30 voturi)    
    mda (Vineri, 28 decembrie 2018, 0:49)

    cucuveauamov [utilizator]

    am mai vazut filmul. Nu ma indoiesc ca nenea Klaus nu va pierde ocazia sa se mai faca o data de ras in speranta ca va fi pe plac #rezistentilor. In tragismul lui, va pierde si la Curte si va fi apoi infierat si de #rezistenti. Destinul sau de personaj de tragedie (de serie B) mi-l face insa simpatic.
    • +16 (24 voturi)    
      mai bine personaj.. (Vineri, 28 decembrie 2018, 4:01)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      de tragedie decit javra , sluga la escroci , care e platit la postare..
  • +18 (24 voturi)    
    E o mare diferenta fata (Vineri, 28 decembrie 2018, 1:20)

    Rahan5 [utilizator]

    de situatia lui Laura Codruta Kovesi.
    Codruta nu a dat in judecata legalitatea lui Tudorel Toader sa faca ,,ievaluarea" ei. Augustin Lazar a dat in judecata acest lucru.
    Deci Iohannis poate sa astepte pana cand Tribunalul hotareste daca numai Tudorel Toader are dreptul sa faca ,,ievaluarea" lui Lazar.
  • -15 (27 voturi)    
    Cum a luat-o razna "sistemul" (Vineri, 28 decembrie 2018, 3:27)

    Gigi Kent [utilizator]

    Adevarul e ca pana la T Toader ministrii de resort sau erau fricosi sau erau slab pregatiti. Asa au ajuns sa li se urce la cap managerilor din justitiie o falsa independenta totala, lipsa oricarei raspunderi samd. De aia pupezele de la ICCJ au crezut ca pot respecta legea dar numai 80%, Kovesi isi trasese DNA pe persoana fizica si facea anticoruptie de PR, ancheta decizii politice samd. De Lazar nici nu mai spun ca a spus im clar ca, fiind "garantul independentei magistratilor", CSM-ul poate face altfel decat in lege.

    Dar incetul cu incetul ne revenim la normal...
    • +10 (16 voturi)    
      Unde vezi curaj la Tudorel? (Vineri, 28 decembrie 2018, 8:09)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Lui Tudorel îi tremură izmenele în fața hoților.Dacă ar avea curaj nu ar face numai favoruri infractorilor și în schimb nu-i pasă că mor oameni în spitale,că sunt școli unde copii învață în condiții inumane,că mor oameni pe șosele din cauza gropilor,denivelărilor și a benzilor de circulație sub standarde de lățime,fără marcaje,fără parcări,fără instalații sanitare pentru minimă igienă și cu multe deșeuri de nimeni revendicate.Da este curajos Tudorel că a făcut din România raiul infractorilor de tot felul.
    • +11 (17 voturi)    
      La care pupeze te referi? (Vineri, 28 decembrie 2018, 8:16)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Mai postez si pentru tine.. ca toti papagalii de pe-aici o dati c "pupezele", dar ei nu stiu ca, in ticalosia lui, tudorica lingaul fara frica, "uita" sa mentioneze ca nu cei din conducerea ICCJ au stabilit asta, sau nu doar ei :

      "...............ceea ce insusi ministrul Justitiei se face ca nu intelege (ar fi teribil sa nu inteleaga intr-adevar) este ca hotararea constituirii completurilor nu a fost luata de presedintele ICCJ, indiferent cum s-a numit titularul functiei.

      Hotararea a fost luata de Colegiul de conducere al ICCJ, adica un organism din care fac parte 9 judecatori alesi de Adunarea generala a judecatorilor instantei supreme.

      Deci din 2014 pana in 2018 s-au rulat in Colegiul de conducere al ICCJ 45 de judecatori ai Inaltei Curti, plus presedintele si vicepresedintele instantei.".

      Deci, pupezele alea sunt 45 de judecatori, inclusiv judecatori mancatori de rahat PSD-ist.
    • +7 (11 voturi)    
      Bai (Vineri, 28 decembrie 2018, 9:45)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Nu imi vine sa cred ca esti adevarat...
      Tu si cu Dragnea. Sau sunteti unul si acelasi?
    • +7 (9 voturi)    
      Normalitate? (Vineri, 28 decembrie 2018, 13:29)

      larex [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      De cand postacii cumparati la kg si platiti la suta de postari ne vorbesc noua de normalitate? Hai fugi cu cercul.
  • +12 (18 voturi)    
    Din curiozitate (Vineri, 28 decembrie 2018, 8:58)

    Anonym [utilizator]

    In viitor mi-ar placea sa aflam cu ce l-a avut Dragnea pe Tudorel la mana ca prea i se adreseaza ca unui sclav si asta e si temeinic in indeplinirea ordinelor.
    Cred ca e ceva de moralitate personala, ceva de frica personala profunda.
    • +9 (13 voturi)    
      Pareri... (Vineri, 28 decembrie 2018, 9:15)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      O parte dintre cei care frecventeaza acest forum suspecteaza ca are legatura cu tantalaul de copil care a fost "urcat pe trepte" repejor.

      Parerea mea este ca treptele au fost o recompensa si ca in realitate TiTi este doar o sluga usor de cumparat si fara scrupule. Nu este nicio diferenta dintre el si Ciordache, decat numarul de bube de pe fata. In rest, acelasi ADN, acelasi sange de pesedist.

      Are si PSD oameni mai buni (nu buni, ci "mai buni"), iar in diverse situatii, chit ca era vorba de imagine sau de vreun castig personal separat (usor si moral, poate in cazuri rare - hai sa mergem pe buna credinta) au fost suficienti care au demisionat din PSD sau macar, din functiile in care erau. Cand s-a dat OUG13 au fost inclusiv persoane care au plecat singure si nesilite de nimeni din ALDE.

      Te rog sa iti aduci aminte ca TiTI a fost printre cei mai longevivi sclavi dintre toti, singurele mai cu motz fiind Inalte;e Fufe: Volgutza si to'arasha Secretara. Trebuie sa intelegi ce fel de oameni cauta PSD-ul, iar cineva care este sustinut si rechemat constant este clar ca este sluga perfecta.

      Concluzia, TLDR: nu cred ca il are cu nimic la mana, ci este un mafiot la fel de corupt ca si DorMeamu (sa nu uitam ca si bubosul e scos tot din CCR) si restul gloatei de infractori si interlopi.

      Si nu in ultimul rand ca argument: este mega sustinut de ALDE si Tradi. Diferenta dintre el si blonda este ca Dracnev o sustine pentru ca e marioneta perfecta. Ca in rest, in capatanana bate vantul, praful si domnesc panzele de paianjen. E un ecou daca ai striga "Aloooo" inauntrul mintii ei. TiTi in schimb este inteligent. Lasand la o parte ca rastalmaceste de toate in favoarea infractorilor, el, in sine, este cu multe trepte peste Ciodache la inteligenta. Ciordache este doar mai siret, atat.

      Dar asta e parerea mea :)
  • -4 (8 voturi)    
    Ma mir ca Johann n-a invatat nimic din (Vineri, 28 decembrie 2018, 11:11)

    xrogo [utilizator]

    dusul rece care i-a fost administrat de catre CCR, pesemne ca e masochist si-i place sapuneala, ii place sa revoce numai la comanda expresa a CCR!
    • +5 (7 voturi)    
      Dus rece? (Vineri, 28 decembrie 2018, 14:05)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      A fost gaz de fasole, a umplut toata tara, dus de vant si peste hotare. Nu-i nimic, in curand vor trece pe dieta.
  • +7 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 28 decembrie 2018, 11:54)

    [anonim]

  • +8 (10 voturi)    
    Dacă Johannis! (Vineri, 28 decembrie 2018, 12:02)

    asavreau [utilizator]

    Tudorele,nu mai pierde timpul,faci niște formulare,le dai lui Valer(Dorneanu)să le complecteze când este nevoie.Ce sesizare!Și așa,pe șest,nici nu știe Johannis,CCR are hârtia și tu îi suni să le spui cum să //rezolve//.Dacă te gândești biner,nici nu ar mai trebui CCR să hotărască.Hotărăști tu.(Și Dragnea)
  • +4 (4 voturi)    
    DOREL și statul de drept (Vineri, 28 decembrie 2018, 15:35)

    dufferin [utilizator]

    Perseverare diabolicum. Acest individ a ajuns să sfideze atât bunul simț al oamenilor cinstiți cât și oficialitățile europene.NU-și suportă colaboratorii pe care îi simte că-l depășesc din punct de vedere moral și intelectual de care caută să scape. As în rapoarte de revocare prin
    găsirea și explotarea unor scăpări din legislație având
    concursul CCR și colaborarea onorabilului Greblă.Un autentic dictator care caută să- și impună punctul de vedere și favoriții în justiție.De ce vorbește de statul de drept când este evident că slujește interesele unei monstruoase,coaliiții politice? O persoană publică care devine pe zi ce trece mai respingătoare,pentru oamenii cinstiți și activi într-o muncă productivă.Din munca lor este plătit!
  • 0 (0 voturi)    
    Cu actualul CCR, (Vineri, 28 decembrie 2018, 16:49)

    adrian88000 [utilizator]

    in frunte cu Dorneanu, ne putem sterge la fund !