Teodor Meleșcanu, despre situația din Austria: Luăm în considerare să ne adresăm Curții Europene de Justiție

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 ianuarie 2019, 21:35 Revista Presei | Radio TV


Teodor Melescanu
Foto: Captura Digi 24
Ministrul de Externe Teodor Meleșcanu a declarat duminică seară, la Digi 24, că indexarea alocațiilor copiilor nerezidenți ai muncitorilor din Austria este un caz clar de discriminare, iar Guvernul ia în considerare să se adreseze Curții de Justiție a Uniunii Europene (CJUE).

„Pentru unii chiar s-au mărit alocațiile, pentru cei din Suedia, iar pentru alții s-au redus în funcție de veniturile din țara respectivă. Este un caz clar de discriminare, pentru că românii care locuiesc în Austria plătesc impozite și taxe ca orice alt cetățean. Ei contribuie la bugetul statului respectiv. Luăm în considerare posibilitate să ne adresăm Curții Europene de Justiție pe această temă”, a afirmat Teodor Meleșcanu la Digi 24, potrivit Mediafax.

Întrebat dacă Guvernul României se va adresa CJUE, ministrul de Externe a răspuns afirmativ.


Referitor la situația din Austria, ministerul pentru românii de Pretutindeni a transmis, sâmbătă, că indexarea alocațiilor copiilor nerezidenți ai muncitorilor din acest stat nu reflectă principiul egalității și nediscriminării. Ministrul Natalia Intotero a spus că va fi discutată situația la reuniunile din cadrul Președinției Consiliului UE.

La rândul lor, reprezentanții MAE consideră, potrivit unui comunicat de presă, că legea privind ajutarea nivelului alocațiilor pentru copiii nerezidenți ai muncitorilor din Austria, intrată în vigoare la începutul anului, este o decizie care contravine legislației UE, și creează o situație discriminatorie, potrivit unui comunicat al instituției.

Parlamentul austriac a adoptat legea privind indexarea alocaţiilor pentru copiii din străinătate ai cetăţenilor UE care lucrează în Austria. Astfel, pentru cele mai multe state, inclusiv România, această înseamnă o reducere a sumelor plătite, prin ajustarea la nivelul de trai din ţările comunitare unde trăiesc aceşti copii. Măsura a intrat în vigoare la 1 ianuarie 2019.

Conform datelor prezentate anul acesta de autoritățile austriece, România se află pe locul 4 în clasamentul transferurilor și al economiilor înregistrate prin indexare, după Ungaria, Slovacia și Polonia. În anul 2016, de exemplu, guvernul austriac a înregistrat 14.213 copii care primesc beneficii sociale austriece (alocație sau deducere fiscală) și trăiesc în România.

După decizia prin indexarea cu un coeficient de 0,484, aceste beneficii vor fi practic înjumătățite în cazul României. Coeficientul reprezintă diferența dintre nivelul prețurilor dintre cele două țări (calculată conform unui indicator la nivel european).


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1654 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Adica... (Duminică, 6 ianuarie 2019, 21:43)

    Stef_and [utilizator]

    Mosule!
    Cat dati voi alocatie in Romania?!?
    Apoi canta mai departe.
    • +5 (5 voturi)    
      Asa e, Moșule (Duminică, 6 ianuarie 2019, 23:49)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Discriminarea ar fi faptul că ai noștri copii au alocație de 20 de ori mai mică decât copii românilor care lucrează în Austria.
    • -5 (5 voturi)    
      Dumas (Luni, 7 ianuarie 2019, 1:19)

      faracatuse [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      A scris Mizerabilii, pentru tine.
      • +2 (2 voturi)    
        Serios? (Luni, 7 ianuarie 2019, 1:55)

        Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui faracatuse

        Dumas?
      • +2 (2 voturi)    
        dumas!!!??? (Luni, 7 ianuarie 2019, 3:05)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui faracatuse

        esti mai ..rima decit ala pe care il faci....daca muncesti in austria inseamna ca nu esti si tu "mincator de feniculi"..ai auzit de victor hugo???....ma indoiesc , asa ca nici cartile lui nu cred ca le ai citit...poate ai vazut filmul "mizerabilii"...ca e mai usor de privit decit de ..citit..si inteles..
  • -1 (5 voturi)    
    Uite-asa ne umplem de rahat! (Duminică, 6 ianuarie 2019, 22:00)

    Alui [utilizator]

    Cand austriecii o sa arate ca romanii sunt natia cea mai numeroasa care isi lasa copiii acasa in plata Domnului!
    Mosul asta ramolit mai bine ar tace din gura! In plus cazul n-are nici o sansa in fata curtii europene de justitie. Majoritatea tarilor platesc deja pensiile in functie de nivelul de trai din tara de rezidenta!
    • -6 (6 voturi)    
      De kko (Luni, 7 ianuarie 2019, 1:26)

      faracatuse [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Muncesc in Austria, am copiii cu mine...calicule, mâncător de feniculi și râmător ce ești.. Aduc taxe statului și de acolo și de aici, de nu îți ajung zeci de abacuri.. Ești un sărac frustrat, pe care îl bucura ca un conațional e mai prejos decât alte nații... Așa sa rămâi, rama!
      • +3 (5 voturi)    
        Pai pe tine nu te afecteaza legea! (Luni, 7 ianuarie 2019, 8:49)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui faracatuse

        Iti tii copiii cu tine acolo. Stii sa citesti?
      • +4 (4 voturi)    
        Pe langa ca esti prost... (Luni, 7 ianuarie 2019, 9:15)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui faracatuse

        Esti si prist crescut!
        De unde stii tu ce venit am eu si unde locuiesc?
        Stai linistit, o duc mai bine decat 95% dintre romani sigur!
        Cat despre lege, nu zice nimic despre romani, doar de rezidentii din Austria care incaseaza alocatii pentru copiii pe care si tin in alta tara. Daca prin asta te simti ofensat, stai ofensat! Dupa mine, austriecii n-ar trebui sa plateasca nimic in asemenea cazuri!
        Astia de la PSD se ofenseaza ca le intra mai putini bani fe furat in tara!
      • +2 (2 voturi)    
        Nedumerire (Luni, 7 ianuarie 2019, 9:44)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui faracatuse

        Din ce pisici sa platesti tu acele taxe uriase, amaratule? Din banii facuti in fata la Sfantu Stefan? Din ce ai putea sa incasezi tu venituri mari in mod legal? Din zdranganit din țambal pe la vreo gura de metrou? Acum pe bune.
  • +3 (3 voturi)    
    Asta e grotesc!!! (Luni, 7 ianuarie 2019, 6:57)

    kthor7 [utilizator]

    Ca sa vezi! Pesedeu si Aldeeul s-au intins in toata Europa acum, Dragnea cu procesul si asta cu discriminarea. Senilule! Aveti impresia ca imperiul vostru de interlopi analfabeti si dictatori s-a intins in EU odata cu presedintia de 6 luni amarate? Prosti sunt aia ca nu o suspenda, eu asa as face, sa v-o dea in mana baieti! Ce nesimtiti sunteti! Si de discriminarea din tara voastra, nesimtitilor nu vorbiti? De incalcarea drepturilui la libera exprimare cu prostestele? De cum ati tras in oameni nevinovati de la 89 pana in prezent? De cum aruncati valorile afara din serviciu pentru a va angaja putorile si concubinele sa huzureasca pe acolo, nu vorbiti? Mi-e sila de voi, sper sa putreziti in puscarie!
  • +1 (3 voturi)    
    Statul roman PSD-ist cerseste! (Luni, 7 ianuarie 2019, 9:48)

    Alui [utilizator]

    Exact! Ca unii romani cu copiii in brate de de intersectii! “Uite, si tu un ban pentru copilul asta!”.
    Si apoi se plange ca vai, il persecuta UE!
    Sictir!