Corina Crețu, despre invitația lui Ponta de a candida din partea Pro România: ”Dacă nu mai sunt dorită într-un loc, ce să fac? Să mă duc în munţi?”

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 9:43 Revista Presei | Radio TV


Corina Cretu 3
Foto: Hotnews
Corina Crețu a explicat vineri seară la Digi24 că nu a primit nicio ”propunere publică” de a candida pe listele PSD la europarlamentare, subliniind că nu-i place când ”vorbim în particular şi în public spunem că nu am discutat”, iar ”până la urmă Ponta e PSD”. Explicațiile vin după ce aceasta a declarat că își dorește să candideze la europarlamentare, dar singura propunere publică a venit din partea Pro România.

”Îmi doresc să candidez. Da. Sunt în PSD de la 22 de ani, mă deranjează aceste atacuri că pentru un loc pe listă sunt dispusă să sar dintr-o barcă în alta. Am rămas în PSD cu toate aceste atacuri şi jigniri, pentru că ţin la acest partid atât de mult. Nu sunt genul să sar dintr-o barcă în alta. Dar dacă m-aş duce la Pro România, nu mă duc pe altă zonă politică decât cea de social-democrată. Mă duc la cel care m-a propus când era prim-ministru cap de listă. Nu înţeleg de ce în PSD se face o demonizare a lui Victor Ponta, a avut o guvernare cu greşeli, dar s-a maturizat, după părerea mea, şi, aşa cum e el şi cum a fost, am câştigat în alegerile din 2014, 16 locuri, jumătate din locurile de pe liste.
Sunt social-democrată, dar dacă nu mai sunt dorită într-un loc, ce să fac? Să mă duc în munţi?”, a explicat Corina Creţu la Digi24.

Aceasta a mai spus că nu s-ar duce ”niciodată pe dreapta” și că nu s-ar duce la orice partid, dar ”până la urmă Ponta e PSD”.

”Mi-aş dori să candidez în PE, iau în considerare şi analizez şi îi mulţumesc pentru propunere lui Vcitor Ponta”, a subliniat aceasta.

















8746 vizualizari

  • +16 (26 voturi)    
    psd (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 10:14)

    liviu_ [utilizator]

    ataca pe ORICINE nu e de acord cu politica de partid mafiot a lui dracnea...
    nu conteaza ca e psdist sau nu!

    orice om cat de cat competent si/sau cinstit din psd este inlaturat!
  • +21 (27 voturi)    
    PSD-ul lui Dragnea ar trebui să dispară. (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 11:57)

    asavreau [utilizator]

    Toți care acum mai sunt în echipa lui Dragnea trebuie lăsați pe dinafară la viitoarele alegeri,este clar că au ceva pe conștiință,că vor o justiție favorabilă hoților,principala preocupare a echipei Dragnea și guvernul pus de el.Corina Crețu și Ponta trebuie apreciați pentru încercarea de a reclădi un pol social-democrat,fără baroni locali,fără favorizații statului de drepți,nu de drept.Aroganța echipei Dragnea în frunte cu Guvernul lui trebuie să dispară,să rămână un vis urât.Toate modificările legislative trebuie anulate,reformulate,infractorii trimiși la pușcărie fără favoruri și miniștri dedicați bunăstării lor.Tudorel poate fi angajat să le schimbe așternuturile la deținuți,se potrivește cu grija lui pentru deținuți.
    • +18 (22 voturi)    
      ...de acord... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 16:01)

      mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      ...dar exista un dar...IESITI LA VOT...poate ca va dati seama acum cat ne costa indolenta si indiferenta NOSTRA fata de alegerile din decembrie 2016...absenta noastra l-a adus pe infractorul dragnea si clica sa la putere...prin felul cum au guvernat si legiferat, ne-au tras inapoi cu cel putin 20 de ani...
      • +11 (13 voturi)    
        Vom vedea ce au invatat romanii din 2016. (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 21:01)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

        Se va vedea la alegeri.

        Daca iese prost, plecam in alte tari, fiindca Romania va deveni raiul hotzilor.

        Daca iese bine, reconstruim tara si aratam degetele lui Iordache catre comunisti si slugile lor.
      • +1 (1 vot)    
        Poate (Duminică, 13 ianuarie 2019, 9:47)

        paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

        ca in 2016 a fost mai mult nestiinta …
        Adica multi oameni - vreo 2 milioane de cetateni care au votat anti-psd in 2014 - au crezut ca problema s-a rezolvat atunci si are grija Presedintele .
        Poate ca ar trebui clarificat faptul ca Parlamentul detine Puterea in Romania - face Legi si desemneaza Guvernul care le aplica .
        Asta inseamna ca cele mai importante alegeri din Romania sunt cele Parlamentare - din decembrie 2020 .
        Nu se rezolva problemele daca se castiga alegerile Prezidentiale din 2019 .
        Presedintele doar vorbeste .
        Parlamentul face .
  • +4 (22 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 16:16)

    ABCd...etc [utilizator]

    ati putea totusi sa va cautati un serviciu onest, ca nu sunteti europarlamentara pe viata ...
    • +4 (12 voturi)    
      Ce-i proastă!? La privat se muncește! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 20:56)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui ABCd...etc

      La privat trebuie rezultate, se răspunde pentru ceea ce faci.
    • +4 (14 voturi)    
      Corect Comentariu (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 21:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ABCd...etc

      In fond cu sau fara P$D CorinaCretu are atitudine de Bugetar Lipitoare
  • +9 (17 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 17:07)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Traseismul = prostitutia politica legala.

    Intr-o tara civilizata cand cineva isi pierde sprijinul populatiei (nu a partidului !!) se retrage. La noi in schimb, ciolanul e mult prea gustos ca sa il lase jos din colti. Normal ca nu vrea sa isi piarda locul calduros din UE.
  • +5 (13 voturi)    
    Cinstea inainte de toate ! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 19:12)

    democtrates [utilizator]

    Stimata dna Corina Cretu ! Inainte de toate ar trebui sa va ganditi in mod normal la tara, la noi, oameni simplii. Dumneavoastra aveti anumite "relatii" la UE pe care nici un nou parlamentar nu le avea nici peste 10 ani. Deci datoria dumneavoastra morala este sa ajutati poporul roman sa castige cat mai multe prin existenta dumneavoastra la UE. Ca acum veti fi la Pro Romania, nu ma intereseaza, i-ati deranjat pe cei de la putere spunand lucrurilor pr nume, asta este , dar daca prin contributia dumneavoastra puteti ajuta Romania, sunt alaturi de dumneavoastra dar nu in numele PSD, Dragnea si Dancila. Daca puteti, sa-i distrugeti. Multumesc. P.S. Nu-l suport nici pe Ponta dar iarasi suntem in situatia de a alege cel mai miic rau.
    • +7 (9 voturi)    
      Cinste în P.S.D.? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 20:55)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      Să fim serioși....
      • +1 (1 vot)    
        Totusi , pana la urma ai dreptate! (Duminică, 13 ianuarie 2019, 10:19)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Da, intr-adevar am gresit " mea culpa" cinste si onoare nu mai exista nici in PSD dar nici in alt partid. Ciolanul, scaunul sub cur, banii sa vina , asta este. Pacat ca copiii si nepotii nostri vor plati cu varf si indesat.
    • 0 (6 voturi)    
      Nu votezi Iudemere? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 21:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      Tot HarCov va vota Ponta ?
      • 0 (0 voturi)    
        Alta piesa a Moscovei ! (Duminică, 13 ianuarie 2019, 10:16)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        A jigni pe cineva este simplu, a respecta pe cineva este f.f.f greu. Esti o piesa dintr-un puzzle pus la cale de Moscova. Mai mult nu comentez.
        Dar totusi de unde acest derapaj catre UDMR, in viata mea nu am votat cu ei ???
        • 0 (0 voturi)    
          Ai Uitat comentariile tale din 2018 (Duminică, 13 ianuarie 2019, 16:18)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

          Cand Oparit ca o gaina tastai la initiativa de a decreta 15 Martie Zi de Doliu National pentru Genocidul comis la Ip si Treznea
  • +8 (12 voturi)    
    "Trista este caprioara* (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 20:50)

    ww [utilizator]

    ... ratacita printre munti"

    Sa ma duc in munti?
    Sunt tristă să văd atitudinea complotistă ...
    îmi pare rău să constat, în fiecare întâlnire ...
    Sunt șocată că aceste intervenții ...
    Imi e mie frică să nu repetăm greşelile
    Sunt mâhnită că discuţiile despre un obiectiv ....
    sigur că uneori sunt exasperată ...

    Nu ne spui, caprioara emotiva si draguta ce esti, ce a gasit Guccifer in mail-ul tau si al lui Powell, de si-a luat-o asa rau in freza?
    Si, Doamne, pe cati ii mai poti inca prosti!

    *Pardon "randunica" (serviciilor)
  • -1 (7 voturi)    
    Să treacă în domeniul privat și gata (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 20:53)

    prec [utilizator]

    Și acolo este nevoie de oameni.
  • +1 (3 voturi)    
    si numai la Bruxelles, in Parlament, poti munci? (Duminică, 13 ianuarie 2019, 11:29)

    revo [utilizator]

    Curat Caragiale! Corina Cretu = Agamita Dandanache, versiunea 2019:
    "Cum îţi spui, să nu m-aleg, puicusorule, nu merdzea... Eu, familia mea, de la patuzsopt... luptă, luptă si dă-i, si dă-i si luptă... si eu mă-nţeledzi tocmai acuma să remâi pe dinafară... fără coledzi!... Şi cât p-aţi, neicusorule, să nu m-aleg..."
  • -1 (1 vot)    
    Ce smecher (Duminică, 13 ianuarie 2019, 17:56)

    Klima [utilizator]

    Ce smecher, Ciolos, crede ca ma prosteste cu partidul sau, pentru a deveni europarlamentar pe salariu gras si pensia speciala europeana de mai tarziu. Tu nu ai castigat niciodata o lupta politica, ca ministru al agriculturii ai fost numit de Tariceanu in guvernul sau, iar comisar european ai ajuns pentru ca te-a propus Basescu (https://evz.ro/basescu-il-propun-pe-ciolos-comisar-european-nu-am-nevoie-de-mandat-de-la-premier.html). Ai putea totusi sa iti cauti o slujba onesta, ca nu poti fi europarlamentar toata viata, ai putea lucra in sectorul privat in care nu ai muncit niciodata, o experienta ca aceasta nu ti-ar strica. Dar aici, nu este ca in parlametul european, in privat trebuie sa predai rezultate si raspunzi pentru ceea ce faci. Ca europarlamentar pe langa salariul nesimtit te alegi si cu o pensie speciala pe masura oferita de Comisia Europeana, daca ai minim doua mandate de europarlamentar.
    Dupa ce ai pupat mana lui Viorica Dancila (https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/video-dacian-ciolos-fata-in-fata-cu-viorica-dancila-la-ceremonia-de-la-ateneu-1062588) ai tupeul sa mai ceri votul.
    Nu o sa primesti votul meu daca nu candidezi in tara, macar la un post de primar in Bucuresti.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce e rau in munti? (Luni, 14 ianuarie 2019, 0:34)

    gemart [utilizator]

    Daca era femeie cinstita intre Dragnea si Ponta ar fi ales muntii!