Tudorel Toader acuză Parchetul General că împiedică funcționarea Secției de anchetare a magistraților: „O transformăm în Direcție”

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 20 ianuarie 2019, 19:40 Revista Presei | Radio TV


Tudorel Toader
Foto: Agerpres
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a declarat duminică, la România TV, că va transforma în Direcție Secția de anchetare a magistraților, deoarece actuala conducere a Parchetului General, adică Augustin Lazăr, împiedică structura să funcționeze.

„Cunoscând realitatea, știm ce trebuie să facem. Eu, ca ministru al Justiției, nu sunt cel care ia măsuri administrative sau aplică sancțiuni. Față de aceste abuzuri, avem autorități abilitate legal, care au compentența partajate, avem Secție pentru procurori, avem Inspecția Judiciară, avem plen CSM, avem Secția specială de anchetare a presupuselor abuzuri comise de magistrați. Secție pe care actuala conducere a Ministerului Public o împiedică să funcționeze, motiv pentru care, cel mai probabil, secția o vom trasforma în direcție competentă”, a declarat Toader într-o intervenție telefonică la RTV, potrivit Mediafax.

Toader a mai subliniat, pentru a mai invoca un motiv în privința transformării statutului Secției, că toate sesizările care ajung la Secția de anchetă trebuie să „treacă prin Ministerul Public”.

Secţia de anchetare a infracţiunilor din justiţie din cadrul Parchetului General a devenit operaţională în luna octombrie 2018. La această secție lucrează, în calitate de procuror-șef adjunct, și Adina Florea, cea care a fost refuzată de Klaus Iohannis pentru funcția de procuror-șef al DNA.

Această Secție anchetează infracțiunile săvârșite de magistrați, inclusiv de către membrii CSM. Toate dosarele aflate pe rolul parchetelor din țară și de la DNA, în care sunt implicați procurori și judecători, sunt instrumentate de această Secție. În momentul în care a devenit operațională, Secția a primit peste 1.400 de dosare.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4775 vizualizari

  • -19 (33 voturi)    
    perfect (Duminică, 20 ianuarie 2019, 19:54)

    cucuveauamov [utilizator]

    adica asa cum a fost si DNA, independenta absoluta. Nu va place independenta Justitiei?

    P.S. sa speram doar sa nu aiba aceleasi "rezultate" precum DNA-ul
    • +16 (24 voturi)    
      cucuvelule, nu ati invatat nimic din istoria (Duminică, 20 ianuarie 2019, 20:06)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Recenta
      Ati infiintat PNA-ul sperand sa loviti in opozitie, in 10 ani DNA-ul a devenit cosmarul vostru
      Ati modificat Constitutia pentru el insusi Nastase, v-a bantuit Basescu 10 ani
      Acum vreti sa facei super-independenta sectie de anchetare a magistratilor, pe cat pariem ca o luati in falci inzecit?
    • +5 (11 voturi)    
      Despre ce independenta ... (Duminică, 20 ianuarie 2019, 22:00)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      vorbesti, musiu ? Tocmai sectia aiade anchetarea a magistratilor destabilizeaza independenta judecatorilor, punand presiuni pe ei , capisci ? Si-asa, asa zisa sectie nu mai exista nicaieri in UE , e doar o inventie de a pune stop unor dosare, de a intimida , in nici un caz de a asigura independenta justitiei . Chiar si Comisia de la Venetia s-a pronuntat pentru neinfiintarea acestei monstruozitati , care serveste intereselor psd-alde. Sau nu cumva crezi ca comisia venetiana nu e suficent de abilitata in domeniu ?! Exista Inspectia Judiciara si era suficient , nu mai spun motivele si rasmotivele arhicunoscute de cine traieste la suprafata si nu tine capul ca un strut , sau ma rog , i tine degeaba deasupra , pt ca zornaie neuronii in el ...
  • +13 (23 voturi)    
    "Directia" ai pierdut-o de mult,... (Duminică, 20 ianuarie 2019, 19:56)

    gigiN [utilizator]

    ...mai,sluga de puscarias!!!
  • +8 (14 voturi)    
    Tupeu de borfas (Duminică, 20 ianuarie 2019, 20:34)

    revolution2017 [utilizator]

    Dragi ieseni, ma intreb cum ati suportat un asemenea individ in orasul vostru ?
    Nu il poate da jos pe Lazar atat de repede cum si-ar dori si atunci scoate sectia de intimidare a magistratilor de sub conducerea parchetului general.
    • +1 (3 voturi)    
      Iasi, capitala mică (Luni, 21 ianuarie 2019, 1:05)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui revolution2017

      Crezi ca cei care l-au votat pe Tudorel Toader ca Rector al Universitatii Alexandru Ioan Cuza sunt mai inteligenti ca ministrul lui dragnea ?

      Orașul Iași a dat alti politicieni controversați, culmea, niciunul nu a cerut Autostrada pentru Moldova : Gheorghe Nichita,
      Varujan Vosganian,
      Relu Fenechiu,
      Camelia Gavrila care a votat împotriva Autostrazii Moldovei,
      Nicolae Banicioiu care a refuzat ajutorul străinilor si din cauza lui au murit oameni după incendiul de la Colectiv.
      etc.
  • +8 (12 voturi)    
    Traducere (Duminică, 20 ianuarie 2019, 20:42)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Controlam tot mai putin asta, dar rezolvam acusica"

    A se nota declaratia:
    "Față de aceste abuzuri, avem autorități abilitate legal, care au compentența partajate, avem Secție pentru procurori, avem Inspecția Judiciară, avem plen CSM [...]". Fix ce controleaza politic si este la dispozitia Mustaciosului. Este o surpriza ca nu spune nimic de restul? Nu. Urmeaza si alea.
  • +4 (8 voturi)    
    Nu functioneaza inchizitia PSD? (Duminică, 20 ianuarie 2019, 21:40)

    taro [utilizator]

    Ce nu-i place la Toader, nu au ars pe rug nici un procuror care a cercetat un PSD-ist? Nu au executat nici un judecator?

    Caracterul asta Toader trebuie sa dispara imediat din guvern
  • +6 (12 voturi)    
    tt (Duminică, 20 ianuarie 2019, 21:42)

    ------ [utilizator]

    Sa stii tt, ca nu ai o imagine buna in planul justitiei asa ca nu te crede nimeni Omule am senzatia ca toata viata ai fost un frustrat si acum incerci sa recuperezi ceva din trcutul tau,altfel nu -mi pot imagina asocierea ta de partea celor certati cu legea.
  • -2 (4 voturi)    
    Foarte bine o sa faci Tudorele, asa n-o (Luni, 21 ianuarie 2019, 10:08)

    xrogo [utilizator]

    sa-si mai bage nasul Lazar si ai sai in toate anchetele magistratilor ce au calcat stramb!
    • 0 (0 voturi)    
      1889 (Marţi, 22 ianuarie 2019, 8:18)

      bubaru [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      xrogo si cucuveauamov ce cautati voi pe aici?
      Nu vedeti cat de slab profesional si aservit/sluga este TT-ul?
      Doamne-fereste sa nu le dea prin cap sa-l propuna candidat la presedintie! Ne ducem in cap!