Daea, despre cormorani, la TVR: Această temere formidabilă a inginerilor piscicoli trebuie luată în seamă

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 31 ianuarie 2019, 0:03 Revista Presei | Radio TV


Petre Daea
Foto: Agerpres
Petre Daea, ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, a explicat, miercuri seara, la TVR1, ce a vrut să spună prin cormoranii în România fac baie în piscină: sunt un pericol pentru fermele pescarilor, fiind într-un număr prea mare, potrivit Mediafax.

„Cormoranii aceștia sunt în toată țara. (...) Am văzut imagini date de televiziuni că sunt aici, pe Dâmbovița. Această temere formidabilă a inginerilor piscicoli trebuie luată în seamă. Dacă mănâncă mii de tone de pește, dacă distrug pepiniere piscicole, dacă scot din apă tot și pleacă. Peștele este cel mai valoros filtru natural. Dacă iei calitatea apei la intrarea și la ieșirea din amenajarea piscicolă, constați că apa este mai valoroasă la ieșire decât la intrare, pentru că există această masă în zona respectivă, microorganismele care purifică apa respectivă”, a spus Petre Daea, ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, miercuri seara, într-o emisiune la TVR 1.

Ministrul Agriculturii a subliniat că inginerii piscioli de confruntă cu numărul marii de cormorani de aproximativ 30 de ani. Mediul natural al cormoranilor este Delta Dunării, dar s-au extins în toată țara, din momentul în care a devenit specie protejată.

„Nu există un pescar în România care să nu reclame că nu poate să ia peștele din cauza cormoranului. (...) Este dușmanul numărul 1 al peștelui”, a adăugat Daea.

Ministrul Agriculturii a prezentat miercuri 23 ianuarie, la Bruxelles, în Comisia pentru pescuit din Parlamentul European, prioritățile pe care România le are în domeniul pescuitului în mandatul președinției Consiliul Uniunii Europene. În cadrul acesteia, el a spus: „A se vedea populaţiile de cormorani. (...) Cormoranii în România fac baie în piscine, nu se mai feresc de oameni, de pescari nici atât”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2674 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Si cormoranii aia de pe 10 aug (Joi, 31 ianuarie 2019, 0:42)

    PuieMonta007 [utilizator]

    nu merita si ei asculati sau merita "DECAT" gaze si bastoane ???
    • +4 (8 voturi)    
      Alegorie (Joi, 31 ianuarie 2019, 1:15)

      PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui PuieMonta007

      "Nu există un pescar în România care să nu reclame că nu poate să ia peștele din cauza cormoranului. (...) Este dușmanul numărul 1 al peștelui”, a adăugat PD.

      Deci cormoranul e pt pescari cam ce e Dragnea pt democratie sau cum e Valcov pt Economie. Niste vulturieni toti
      Tare
      • +1 (1 vot)    
        Pentru pescari,nu pentru ingineri piscicoli. (Joi, 31 ianuarie 2019, 16:19)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui PuieMonta007

        Daea este mai uituc.Vârsta.El ar pleca,dar a uitat de unde vine și lui Liviu îi place de el,că-i ascultător și pupăcios(în fund).
  • -7 (13 voturi)    
    RUSINE (Joi, 31 ianuarie 2019, 1:08)

    dincannes [utilizator]

    … celor ce fac "misto", fara sa cunoasca subiectul.
    Acum, cind este clar ca protectia cormoranilor este exagerata, cei ce l-au luat peste picior pe acest om, ei, mari cunoscatori in toate, TAC !
    • +5 (9 voturi)    
      Vai vai vai, Cormoran Atack (Joi, 31 ianuarie 2019, 3:28)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Sa-l aduca Daia pe Batman!!!
      • 0 (0 voturi)    
        MISTO (Joi, 31 ianuarie 2019, 20:19)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        … in continuare !
        Aveti solutii concrete, productive, stimate domn?
        ...desigur daca va respectati tara, romanii !
    • +3 (5 voturi)    
      ia (Joi, 31 ianuarie 2019, 8:44)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      urgent legătura cu centurienii din Nebula. Ce, te sperie pe tine câțiva ani lumină? Fă-ți delegație ca să-ți decpnteze oaia daea drumul.
      • 0 (0 voturi)    
        "MISTOCAR" (Joi, 31 ianuarie 2019, 20:28)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        … si atit !
        Sunt sigur ca nu sunteti in stare sa dati de lucru (angajati cu leafa si impozite) nici la doua persoane !
        Inaite de culcare, analizati zilnic ce ati dat dumneavoastra societatii si ce va dat ea dumneavoastra.
  • +5 (7 voturi)    
    Pestele de la cap se impute! (Joi, 31 ianuarie 2019, 6:40)

    remicristian [utilizator]

    Cum Dea a propus vinatoarea cormoranilor eu nu as propune vinatoarea politicienilor cretini ci doar scoaterea lor din viata publica. De 30 ani ne lasam condusi de niste rebuturi ale societatii, hoate si cu educatie precara si care ne influenteaza zi de zi viata prin incompetenta lor. Asac ca nu avem spitale, scoli, autostrazi, autobuze administratie si cele care se fac se fac greu si foarte scump pentru ca sunt hoti si prosti si singura lor preocupare este cum sa scape de justitie!
    Toata tevatura cu cormoranii pleaca de la niste baieti destepti gen Dragnea care au concesionat zeci de km patrati de luciu de apa si care se mira ca acesti cormorani obraznici nu au trecut la vegetarianism atunci cind au pus ei mina pe lac si tot insista sa manince peste. Baietii astia vor sa faca bani fara sa investeasca nimic asa ca dau vina pe bietii cormorani care brusc in opinia mafiotilor cu lacuri s-au inmultit de zece ori numai ca sa le faca lor in ciuda!
  • +4 (6 voturi)    
    La (Joi, 31 ianuarie 2019, 6:40)

    daldepsd [utilizator]

    emisiunea Romania 9 ( vezi, a lor) sau "Ora PSD" a infiltratului pe bani publici, Cristache, vin ei acum sa se disculpe dupa prestatia de toata jena pe care au avut-o la CE. Tot jalnic si acum, aceleasi balacarel, tot pe banii nostril. Cati or mai fi ca pana sambata trebuie sa le dea primarilor. Altfel adio piscine; na s-a rezolvat si problema cormoranilor.
    • +2 (2 voturi)    
      Protestul proprietarilor de piscina PSD (Joi, 31 ianuarie 2019, 8:43)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui daldepsd

      In mai se va organiza in p*ta victoriei un miting de 100-200 000 de proprietari de piscina care vor solicita permise de vanatoare pentru protectia arealului de agrement.
      Se va completa lista cu alte pasari si animale care deranjeaza confortul din resedintele private. Sa aiba si ei sarmanii mai multe satisfactii, sa-si descarce stresul prin vanat si pescuit neingradit, sa-si limpezeasca mintile tulburate de grija tarii

      In contrapartida, poate vom gasi si noi o cale sa eliminam cumva "cormoranii" din specia psdalde care devoreaza buugetul
  • +3 (3 voturi)    
    Urmeaza razboiul cu porumbeii (Joi, 31 ianuarie 2019, 10:40)

    D-or [utilizator]

    Care indraznesc a intineze luciul perfect al masinilor negre de protocol sau serviciu.