Elena Udrea, despre Kovesi: ”Am făcut un autodenunț la DNA că i-am dat cadouri lui Kovesi” / Udrea nu detaliază, iar moderatorul nu o întreabă / ”Kovesi are ocazia să spună cine îi indica țintele și cum le fixa”

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 14 februarie 2019, 22:26 Revista Presei | Radio TV


Udrea, interventie telefonica
Foto: captura Antena 3

Elena Udrea a declarat telefonic joi seară, la Antena 3, că a făcut un autodenunț la DNA că i-ar fi dat mai multe cadouri Codruței Kovesi. Udrea nu a detaliat însă despre ce cadouri e vorba, dacă a fost vorba de mită sau nu, iar Mihai Gâdea nu a părut interesat să o întrebe.

Intervine ulterior Olguța Vasilescu și o întreabă dacă ”bijuteriile si gențile făcute cadou” depășeau 300 de euro, iar Udrea evită răspunsul, el fiind sugerat mai mult de cei din platou. Mihai Gâdea spune: ”toată lumea vă știe din presă și nu cred că o doamnă stilată ca dumneavoastră și-ar fi permis să-i facă niște cadouri ieftine”. Udrea rezistă și nu spune sume, dar susține că sigur au fost și cadouri pe care Koveși ar fi trebuit să le raporteze potrivit legii.

”Acum 4 ani, am depus un denunț oficial împotriva lui Kovesi la DNA, pentru că nu aveam unde în altă parte, în care am descris nu doar faptele de abuzuri pe care le comitea, dar și pe cele de corupție. Ea primea cadouri de la politicieni și oameni de afaceri. Am descris aceste fapte. Erau cadouri de tip bijuterii. Kovesi are ocazia să spună cine îi indica țintele și cum le fixa. Poate să spună dacă aceste ținte erau fixate în ședine cu SRI așa cum ne povestea un fost colonel din SRI ne povestea. Că erau ședințe cu Kovesi și Coldea în care spuneau: peste o lună facem dosar lui -X-. Restul țintelor erau fixate în acest grup.”, a declarat Elena Udrea la Antena 3.

Udrea spune despre Kovesi ca avea o susținere foarte puternică din partea lui Traian Băsescu, ”care a susținut-o și a crezut în ea, până în momentul în care a văzut ce abuzuri face”, dar că Traian Băsescu nu a avut nicio legătură cu numirea ei, iar fostul președinte nu a știut că ea s-a implicat singură în numirea ei alături de Coldea, Ghiță și Ponta.

”Eu când am fost să o susțin pe Kovesi nu am fost trimisă de fostul președinte. Nu cred că Băsescu a vrut să mă implic. Am făcut-o după ce am vorbit cu Sebastian Ghiță”, a declarat Elena Udrea .









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14339 vizualizari

  • -19 (29 voturi)    
    daca (Joi, 14 februarie 2019, 22:40)

    cucuveauamov [utilizator]

    fuge Kovesi in Costa Rica, eu o sustin
    • +7 (9 voturi)    
      De ce, te temi de puscarie (Vineri, 15 februarie 2019, 9:00)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      daca ramane? Nu-ti fa griji, o sa te vada destul de bine din pozitia de Procuror Sef European. Nu te poti ascunde atat de bine nici in beciul de unde postezi.
  • +17 (23 voturi)    
    era asa de urgenta... (Joi, 14 februarie 2019, 22:44)

    Lucky1 [utilizator]

    ...sesizarea penalului Ghita ca nu putea suferi amanare. Si, bineinteles, mulkt mai im portanta decat functia de Procuror General al UE. Este mult mai de interes si mandrie nationala o plangere a unui condamnat penal, fugar las care incearca sa scape de Lege, si mai lipsit de interes pentru Romania ca o functie asa de im portanta la scara Europeana sa fie ocupata de un roman.
  • +24 (30 voturi)    
    cine o mai crede (Joi, 14 februarie 2019, 22:53)

    trandafil [utilizator]

    pe rapandula asta?
    Infara de stimatii telespectatori de la a3, bineinteles.
    • -1 (5 voturi)    
      și (Vineri, 15 februarie 2019, 9:13)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui trandafil

      de ce i-a făcut cadouri Codruței? Cu ce scop?
      Rapandulă
  • +25 (29 voturi)    
    Pot basistii, cati mai sunt, ce cauta la Antena 3? (Joi, 14 februarie 2019, 22:58)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Oamenii lui Voiculescu i-au facut muci pe ea si pe Traian Basescu ani in sir, iar acum, dupa ce n-a mai fost buna de Romania si a fugit in Costa Rica, e buna de Antena 3. Mi-e scarba!
    • +11 (13 voturi)    
      Udrea își arată caracterul infracțional. (Vineri, 15 februarie 2019, 8:58)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Se vede că a fost//prietenă//cu Kovesi din interes.Când ești prieten cu cineva îi faci diferite cadouri la ocazii.Kovesi nu a ținut cont de asta și ia făcut dosar lui Udrea când hoțiile au ieșit la iveală,deci Kovesi a lucrat profesionist.Pe de altă parte Udrea a făcut greșeli și o acuză pe Kovesi pentru prostia ei.Crezându-se în siguranță prin relația cu Kovesi și alții a devenit impertinentă supărând pe unii colaboratori care au dat în vileag hoțiile.Udrea continuă să fie proastă și din cauza asta cred că va ajunge din nou la închisoare.Se bazează pe niște infractori care urmăresc să scape ei,nu Udrea.
  • +22 (24 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 14 februarie 2019, 23:07)

    tenere [anonim]

  • +17 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 14 februarie 2019, 23:11)

    [anonim]

  • -6 (14 voturi)    
    muhahaha (Joi, 14 februarie 2019, 23:14)

    baimarean [utilizator]

    girl´s fight ...Ar trebui sa fie interesant circul acesta, nu?
  • +13 (19 voturi)    
    bine, bine (Joi, 14 februarie 2019, 23:18)

    g01an [utilizator]

    daca le-a luat, de ce nu le poarta? ea ca femeie, asa, daca tot a primit cadouri fine, bijuterii, cum sa nu le poarte? nici macar atat nu va puteti lua de ea ca este o femeie modesta si cumpatata. disperatilor.

    cat ati mai incercat sa o terfeliti pe femeia asta, dar in 30-40 ani toata lumea va uita de voi, vor sti insa cine si ce a facut LCK. asta va roade de fapt.
    • -8 (8 voturi)    
      L.K. l-a apărat pe chior. Asta se va ști. (Vineri, 15 februarie 2019, 8:01)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Că asta a făcut, nimic altceva.
  • +15 (17 voturi)    
    Ce treaba, frate (Joi, 14 februarie 2019, 23:33)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Oricine poate zice orice despre oricine. Nu conteaza dovezile.

    O sa fiu sincer, Dracnev a spus adevarul despre tentative de asasinat de la hotel. Stiu pentru ca eu am fost cel care a incercat. Am esuat pentru ca mi-a fost greu cand am vazut o mustata atat de perfecta. Ceva m-a oprit. Apoi am aflat ca era mustata adoptata, nu era mustata lui naturala, dar stiu ca o iubeste ca si cand ar fi a lui.

    O sa intrebati cine m-a angajat. Soros? Oarecum. Fratele geaman vitreg si ilegitim al lui Soros m-a angajat. De ce? Nu stiu sigur pentru ca am o personalitate paralela. Nu multipla. Paralela. Doctorul spune ca e de la statul paralel in loc sa stau jos.

    Are sens ce am spus, mai ales daca faceti un exercitiu de imagine (sic!) poate chiar mai mult decat ce debiteaza PSD de 2 ani jumate incoace... ca sa nu zic si de Docila.
  • +18 (20 voturi)    
    scirba si lehamite (Joi, 14 februarie 2019, 23:40)

    PANA...MEA [utilizator]

    Tara in care Interlopii fac Justitie! Interlopi sustinuti de 3 (trei) Televiziuni! Ce dracnea de Tara e asta?
  • +11 (19 voturi)    
    Ce (Joi, 14 februarie 2019, 23:42)

    mopsu [utilizator]

    cotarlă mizerabilă...Creația altui mizerabil....
  • +16 (20 voturi)    
    Lol (Joi, 14 februarie 2019, 23:43)

    mitg [utilizator]

    Mai boarfa asta lipsea, in rest balamucul era complet.
  • +19 (23 voturi)    
    i-auzi la parasuta asta... (Joi, 14 februarie 2019, 23:54)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    Udrea a facut autodenunt ca i-a dat o poseta cadou lui Kovesi. Pe aceasta cale imi anunt toate cunostintele ce au primit cadouri de la mine, ca s-ar putea sa dea de dracu. Gata si cu cadourile de Valentine's Day. Over. No more gifts.
  • +16 (18 voturi)    
    elena udrea (Vineri, 15 februarie 2019, 1:17)

    sile1 [utilizator]

    Daca am avut ,intro vreme,o oarecare indoiala referitoare la caracterul presupus mizerabil al acestei fiinte (ma refer la Udrea ca sa fie clar) evolutia ei din ultima vreme a reusit sa-mi consolideze parerea ca nu e decat o jigodie in rand cu toate celelalte specimene pe care le detesta oamenii cinstiti din tara asta.

    O intrebarea catre Udrea ar fi ce urmarea atunci cand,sa zicem ca-i dadea cadouri lui LCK asa dupa cum afirma !....cumva sa-i castige bunavointa,sa cumpere clementa in caz de " doamne fereste" vreo cercetare penala a DNA impotriva ei ??

    O alta intrebare ar fi cum de acorda interviuri unei televiziuni ( A3 ) care a improscat-o de sus pana jos cu fecale din toate pozitiile atunci cand devenise vulnerabila dupa terminarea mandatului lui Basescu ??
    A devenit frecventabila respectiva televiziune in momentul de fata pentru ea ? ....foarte neonorabila aceasta "rasucire"din partea ei !

    In ceea cel priveste pe Ghita si reclamatia lui ca a platit o parte din banii pentru biletul de avion pentru aducerea in tara a lui N.Popa ( ala cu FNI-ul care a pagubit vreo 300000 de romani ) la cererea Codrutei am sa-i aduc aminte ca, indiferent de context,de imprejurari,de situatie, o vorba dura din batrani spune ca : NU E PROST CEL CARE CERE,PROST E CEL CARE DA !!

    Asta pe de o parte,pe de alta parte incercarea de aducere in tara a unui fugar condamnat pe baza de dovezi concrete ( v.numarul pagubitilor ) si pe care autoritatile nu prea aveau bani sau se faceau ca nu au bani ca sa-l aduca in tara pentru a-si executa sentinta poate fi considerat un act perfect justificat din punctul de vedere al aplicarii dreptatii sociale si nu de vreo dorinta a LCK de obtinere a unui avantaj de imagine asa cum sugereaza Ghita .
  • +12 (12 voturi)    
    cadouri (Vineri, 15 februarie 2019, 3:02)

    ras-putin [utilizator]

    de fapt udrea vroia sa zica ca a vrut sa-i dea cu poseta cind a aflat ca are dosar la dna. ca la radio erevan.
  • +8 (8 voturi)    
    60 milioane euro prejudiciu... (Vineri, 15 februarie 2019, 7:36)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...securistul infractor Dan Falix Voiculescu !!!
  • +7 (7 voturi)    
    !!!! (Vineri, 15 februarie 2019, 7:46)

    nlln [utilizator]

    Udrea..tupeu de excroc.
    Excroc bun pentru Romania .Romania lor.Romania statului lor paralel.Paralel cu legea.
  • +10 (10 voturi)    
    "o doamnă stilată ca dumneavoastră" (Vineri, 15 februarie 2019, 8:10)

    micul_licurici [utilizator]

    Bai ma lasi.... dupa ce ai injurat-o ani intregi acum e "domana stilata" ?
  • +11 (11 voturi)    
    Il asteptam si pe Mazare sa ia cuvantul (Vineri, 15 februarie 2019, 9:01)

    Savitar [utilizator]

    Probabil ca vocea sa ajunge mai greu tocmai de la malgashi. Daca era Vanghele...cuvantul sau s-ar fi auzit si pe sub apa.
  • -1 (9 voturi)    
    curatenie totala (Vineri, 15 februarie 2019, 10:06)

    richter [utilizator]

    ....ma intrista ce citesc...faptul ca a luptat contra coruptiei nu o absolva de ce a facut..ea provine (ca majoritatea din justitie si clasa politica) din neocmunisti. Sa meraga fieare dupa fapte la locul lor. Vrem o clasa politica noua si o justtie noua, dar asa pe rand cum se poate ca nu avem cu cine-i inlocui pe toti odata. S-a ratat sansa aceasta la "revolutie" iar acum platim o nota de plata insuportabila...era si mai bine daca "boborul" era mai instruit si nu acepta comunismul.......acum platim pentru prostia inaintasilor..apropo, in Polonia , desi a fost sediul Pactului de La Varsovia n-a fost colectivizare ca la noi; de ce? pentru ca n-a fost de acord mai nimeni...ci ce poti sa faci unui popor intreg, care are o titudine clara si ferma?
  • -6 (8 voturi)    
    apockalipsos (Vineri, 15 februarie 2019, 10:14)

    richter [utilizator]

    Si, ca sa fie clar, nu am nici o asteptare de la nici un tip de clasa politica orice ideologie ar avea. Omul este corupt si pervertit in adincul fiintei lui... e doar chestiune de procent in manifestare...traim cu compromisuri majoare pana la Judecata Finala care va pune capat total si definitiv oricarui compromis- in veci, pururea...
    • +8 (8 voturi)    
      Ia-o înainte. (Vineri, 15 februarie 2019, 10:26)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui richter

      Să ne trimiți vorbă cum este pe acolo.Oricum noi nu venim.Nu suntem ca tine.Pentru câți-va ticăloși ajunși în funcții publice din prostia unora nu poți blama o țară.Gândește-te și la cei care au ieșit în stradă să protesteze și la cei care nu au ieșit dar nu acceptă ticăloșii de la guvernare.Vom scăpa de ei și vom folosi legile lor să-i pedepsim.
  • -1 (5 voturi)    
    Dar... (Vineri, 15 februarie 2019, 11:58)

    sim18 [utilizator]

    Nu specificati ce este mia important,,.... a primit cadourile??