Tăriceanu: Relația noastră la Washington este blocată de actualul ambasador / Președintele Iohannis se face părtaș la această atitudine a lui Maior

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 11 aprilie 2019, 21:01 Revista Presei | Radio TV


Tariceanu
Foto: AGERPRES
Liderul ALDE, Călin Popescu-Tăriceanu, îl acuză pe ambasadorul român la Washinton, George Maior, că nu a permis niciunui oficial român să ajungă în SUA pentru a avea contacte cu administrația americană, acesta fiind motivul pentru care a apelat la o firmă de consulatanță pentru a se întâlni cu vicepreședintele SUA Mike Pence.

”Am angajat o firmă de consultanță care face activitatea de lobby pe lângă autorități, legal (...). Eu nu pot să stau la mâna unui ambasador care de cinci nu a fost în stare să programeze o vizită a parlamentarilor români sau a unui prim-ministru pentru a avea contacte cu cei din administrația americană”, a declarat Tăriceanu joi seară la Digi24, subliniind că ”ambasadorul român nu a mai permis niciunui oficial român să ajungă acolo”.

Acesta a mai spus că a fost la conferința organizată de Banca Mondială și Fondul Monetar internațional, pentru că îl interesează ”ce proiecte mai putem face cu Banca Mondială, însă întâlnirile nu au fost organizate în urma unor demersuri făcute oficial.

Tăriceanu a mai spus că ambasadorul a venit la el la hotel și au vorbit jumatate de oră.

”Am vorbit jumătate de oră și am încheiat discuția”, a spus Tăriceanu, continuând că Maior știe foarte bine nemulțumirile sale.

Președintele Senatului a mai spus că va mai urma o vizită pentru ”care va folosi aceleași canale, pentru că accesul nostru este blocat de actualul amabsador”.

Potrivit lui Tăriceanu, ministrul român de Externe, Teodor Meleșcanu, este la curent de mult de nemulțumirile sale și că a cerut schimbarea ambasadorului de la Washington, iar ”președintele Iohannis se face părtaș la această atitudine a lui Maior, care a făcut enorme deservicii României”.

Tăriceanu a mai spus că Ambasadorul Statelor Unite la București, Hans Klemm, a contribuit la blocajul făcut de Maior și care afectează peste Ocean imaginea liderilor actualei puteri de la București.

Președintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, s-a întâlnit pe 9 aprilie, la Washington, cu vicepreședintele SUA Mike Pence, pe care l-a invitat să facă o vizită în România "pentru a se informa nemijlocit, într-o țară din prima line a flancului estic al NATO, asupra realităților și actualitatea temelor discutate".











Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










4388 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    50.000 de dolari (Joi, 11 aprilie 2019, 21:07)

    florinos [utilizator]

    50.000 de dolari a dat Calin Popescu Tariceanu pentru o poza, la fel si Dragnea cu Trump, oamenii ăștia chiar nu au rușine.
    • +12 (16 voturi)    
      Nu el (Joi, 11 aprilie 2019, 21:48)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      ALDE a dat. ALDE e partid finantat din banii publici, deci am platit fotografia toți :)
  • +9 (13 voturi)    
    tovarase (Joi, 11 aprilie 2019, 21:52)

    liviu_ [utilizator]

    secretaru de stat v-a avertizat in legatura cu coruptia si voi ati ignorat asta. A trebuit sa spuna aia ce v-au zis...
    nu e nici un blocaj din cauza ambasadorului, este alta minciuna a voastra. Este un blocaj din cauza coruptiei parlamentului si a guvernului!
    dar stiti asta, voi latrati pentru prostii care pun botu la latrina 3 si inca va voteaza!
    • +5 (7 voturi)    
      Maior, (Joi, 11 aprilie 2019, 22:40)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ambasador f f inteligent, refuza a colabora cu actuala banda de mafioți , știe cam multe acest ambasador...
      Nu își murdărește reputația cu golanii care fura România , știe ca pe aceștia pușcăria ii așteaptă .
      Da de când tovarășii doresc sa se întâlnească cu acest infect Trump, un prostavan , incult și nici măcar nu a Învățat românește sau tziganeste .

      Bravo Maior !
    • 0 (4 voturi)    
      intrebare (Joi, 11 aprilie 2019, 23:06)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Atunci cum s-a deblocat situatia? Tinand cont ca s-au vazut ar insemna ca nu mai e coruptie, conform logicii tale sublime. Bine, ar mai fi si varianta ca banu' cumpara orice, inclusiv pe cei de-i adulezi neconditionat.
  • +2 (6 voturi)    
    a noastra...a cui? (Joi, 11 aprilie 2019, 22:24)

    rov [utilizator]

    A mafiei, a rRusiei?
  • +4 (8 voturi)    
    garantat (Joi, 11 aprilie 2019, 23:22)

    Mateiul [utilizator]

    baa, nu scapati! intelegeti odata ca nu o sa scapati. voi acum doar mai trageti de timp cat puteti dar garantat nu scapati.
  • +3 (5 voturi)    
    hehe (Joi, 11 aprilie 2019, 23:47)

    transpenibilus [utilizator]

    "accesul nostru este blocat de actualul amabsador”, zice mosulica asta si se asteapta sa fie crezut? Ati ajuns sa mintiti mai mult ca ceausescu, baaaai, inainbte sa fie impuscat.

    Nici tu mosulica si nici flausatul nu mai stiti ce dusmani externi care nu iubesc tarisoara suverrrrana sau productii record la te miri ce sa mai inventati.

    Alde mosulache asta crede ca romanii sunt tampiti?
  • 0 (2 voturi)    
    ?!? (Vineri, 12 aprilie 2019, 7:27)

    europeanul2 [utilizator]

    Ce sa caute parlamentarii pesedezi si aldisti la Casa Alba? Daca ar ajunge acolo s-ar transforma in Casa Maro.
    US take care, stay clean!