Fostul ministru PSD Doina Pană susține că a fost otrăvită cu mercur

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 8 mai 2019, 23:43 Revista Presei | Radio TV


Doina Pana
Foto: Agerpres
​Vicepreședintele PSD Doina Pană, fost ministru al Apelor și Pădurilor, a afirmat miercuri, la Antena 3, că a descoperit că a fost otrăvită cu mercur atunci când a fost nevoită să renunțe, din motive de sănatate, la funcția de ministru. Pană a menționat că a depus și o plângere la Poliție în acest sens și că speră că cei vinovați vor fi prinși.

Dezvăluirile Doinei Pană privind problemele de sănatate vin după cele făcute de colega sa din PSD Gabriela Firea, primarul Capitalei, care a povestit cu o zi în urmă, tot la Antena 3, despre sârma de 4 centimetri descoperită în colonul său.


„Problema e veche și nu aș fi intervenit dacă nu era acel articol de presă care duce în derizoriu o situație de fapt extrem de gravă. Eram ministru al Pădurilor în guvernul Tudose, în 2017. Pe la sfârșitul lui noiembrie am început să mă simt foarte rău, am mers la medic, am aflat că aveam probleme foarte mari cu inima. Am urmat tratament și, cu toate astea, mă simțeam tot mai rău. Pentru că epuizasem toate analizele specifice, am fost trimisă într-un final să fac și o analiză toxicologică. Și, în 15 ianuarie 2018, din analiza pentru metale grele a reieșit intoxicație cu mercur în concentrație mare”, a povestit Doina Pană, într-o intervenție telefonică la Antena 3.

„Pentru că îmi depusesem demisia, dat fiind faptul că mă simțeam foarte rău, încă din 3 ianuarie, n-am putut pleca până în 29 ianuarie pentru că nu a semnat președintele Iohannis, am depus plângere la poliție abia la începutul lunii februarie. N-am făcut plângerea cât eram încă ministru pentru că, în caz că se afla, ar fi dăunat imaginii României. Vă dați seama, ministru în guvernul României otrăvit”, a explicat ea.

„Mai mult nu pot să va spun, este o anchetă în derulare și sper din tot sufletul să-i prindă. (...) Vreau să-i prindă, ca să se sperie, să nu mai încerce și cu alții”, a insistat Doina Pană.

„Pe mine m-a salvat Dumnezeu pentru că am aflat cauza și m-am putut trata, pentru că altfel muream de infarct și toată lumea zicea că de stres”, a mai spus fostul ministru.

Întrebată dacă bănuiește pe cineva, Pană a indicat spre mafia lemnului: „Vă dați seama că eu eram ministru la Păduri, eu luasem încă din 2014 mai multe măsuri, încât de la 8,8 milioane mc cât se tăiau ilegal pe an s-a ajuns la 0,4 milioane mc/an. Vă dați seama cam ce prejudicii financiare am generat pentru cei care se ocupau cu tăierile ilegale de arbori? Nu pot să spun că sunt sigură, pentru că încă nu am dovezi, dar evident că de-acolo (bănuiește că ar fi venit otrăvirea, n.r.)”.



În 3 ianuarie 2018, Doina Pană a înaintat premierului de atunci Mihai Tudose demisia din funcția de ministru al Apelor și Pădurilor, invocând motive de sănătate. Ea ocupa portofoliul de la sfârșitul lunii iunie 2017.

Doina Pană, deputat PSD de Bistrița, a mai fost ministru delegat pentru Ape, Păduri și Piscicultură și în perioada 4 martie - 13 decembrie 2014, în Guvernul Ponta. De asemenea, din 21 decembrie 2012 și până în martie 2014, ea a fost ministru delegat pentru Dialog social. Pentru scurt timp, în februarie 2014, ea a preluat și interimatul Ministerului Muncii, în urma demisiei ministrilor PNL din Guvernul Ponta II.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















13537 vizualizari

  • +22 (28 voturi)    
    Soros strikes again... (Joi, 9 mai 2019, 0:04)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Eu zic sa scoata astia un mandat la Interpol pe numele lui si gata.

    Si totusi sunt uimit. PSD, partidul patriot, traditional, plin de romani adevarati si iubiti de popor, tinta genocidului mondial... nu inteleg cum, ca doar sunt primii in sondaje si toti in lauda in clipurile publicitare electorale.

    Ceva nu se leaga. Clar dezinformare d-aia corproatista si multinationalista pe undeva. Altfel nu-mi explic. Or fi serviciile de vina sau poate Reptilienii care vor sa strice imaginea Romaniei. Prea e coincidenta ca acum cand urma Romania la conducerea NATO. Sau UE. Sau a consiliului. Nu conteaza dar la o conducere pe undeva. Este clar, sunt dovezi, se stie.

    Abia astept o bomba senzationala, breaking news, la GhitaTV sau la GadeaTV unde ni se explica adevarul ascuns de patura draperiei statului paralel.
  • +30 (36 voturi)    
    o fi avut febra mare (Joi, 9 mai 2019, 0:04)

    nea_caisa [utilizator]

    si a muscat din termometru.
  • +37 (41 voturi)    
    sirma in (mer)cur (Joi, 9 mai 2019, 0:19)

    omdebine [utilizator]

    alta hoata care umbla cu sirma in (mer)cur.
    • +9 (11 voturi)    
      Au ciuruit-o... (Joi, 9 mai 2019, 10:58)

      Mao2 [utilizator] i-a raspuns lui omdebine

      au găsit Mer(cur) in Ur(anus)...
  • +26 (28 voturi)    
    psdistii se dau loviti, prinde la prostime (Joi, 9 mai 2019, 0:25)

    Coco Whistle [utilizator]

    cumulat cu 7 case, cam asa se face politica la romani. mai trec niste alegeri, mai prospera infractorii, mai trec 30 ani...acum pe bune, de protectia demnitarilor se ocupa SPP, cu serviciu special de investigatie, etc. ar fi trebuit sa se rezolve rapid numai daca, asa a fost ordinul.
  • +35 (39 voturi)    
    hahahaha (Joi, 9 mai 2019, 0:25)

    pardalian [utilizator]

    Alta urmarita de agenturili straine! Pai deh madame, daca o arzi burghez cu fructe de mare de 3 ori pe zi... faci buba! Cat de sublim de ironic mi se pare ca ministreasa mediului sau fie intoxicata de exact mediul de care si-a batut joc. Si btw... primele simptome ale intoxicatiei cu mercur sunt dificultatile congnitive. Adica devii proasta! Dar cred ca tu asa erai dinainte ;)
    • +13 (15 voturi)    
      Cam asa (Joi, 9 mai 2019, 10:05)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      Ea s-a nascut intoxicata cu mercur.
  • +21 (23 voturi)    
    Eu cred că s-a intoxicat cu alcool (Joi, 9 mai 2019, 0:31)

    mr_mojo [utilizator]

    O fi vrut să se împrietenească cu Mona.
  • +32 (34 voturi)    
    La balamuc, cucoana... (Joi, 9 mai 2019, 1:12)

    Prostu' satului [utilizator]

    Bai, asti au innebunit chiar toti, sau sunt doar incredibil de tembeli???
    Pe unul il vaneaza asasinii lui Soros, pe-asta o otravesc cu mercur, aleilalte ii baga sarma-n rat, pardon, in cur... cat de idiot trebuie sa fie cineva sa voteze cu un partid care are astfel de lideri???
    Presupun ca o sa aflam peste trei saptamani.
    • +26 (28 voturi)    
      Desi ard de nerabdare (Joi, 9 mai 2019, 8:45)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      Ma si tem in acelasi timp.

      Am cam vazut cat ii duce mintea pe romani. Toti sunt cu gura pe sus, toti sar la placinte, si cand e vorba de razboi, se duc la gratare, la mare, la munte, la tara, prin afara, la concerte...

      "aaa, azi era votul? n-am putut sa ajung/am uitat. eh, lasa, ce-i un om in plus sau in minus, toti sunt la fel oricum".

      Si vezi aceleasi persoane peste 6 luni "aoleu, cum au reusit infractorii astia sa puna mana pe putere ca nu inteleg?!"

      Dar, hai sa vedem, totusi sper ca s-a mai desteptat poporul asta de somnambuli.

      Cat despre cei treji, aduceti-va prietenii, familiile, chiar si cainii si pisicile :) Haideti la vot! Nu mai lasati pe alti analfabeti (includ si votantii si votatii) sa decida viitorul pentru voi !!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu, de loc! (Sâmbătă, 11 mai 2019, 7:08)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      Esti naiv!

      Ei nu sunt tembeli, si nici nu au innebunit.
      Dar si-au dat seama ca la poper merge sa se dea victime, ca este o excelenta strategie electorala!

      Va mai vota cineva cu PLUS cand afla ca acestai platesc asasinii lui Dracnea, baga sarma in koorul lui Fierea, si o otravesc cu mercur pe Dna. Pana?!?

      Traditional, USR-PLUS estea sociat cu Sorosh, dar in functie de rezultatul utimelor sondaje, anchtea guvernamentala poate gasii vinovatii si la PNL, PMP sau alt partid, daca trebuie!

      S-ar putea chiar sa sara complet peste faza cu alegerile, astfel de tentative de asasinat sunt pretextul ideal ca Daddy sa bage legea martiala!
  • +22 (24 voturi)    
    :-) (Joi, 9 mai 2019, 1:49)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Super. Contagios PSD.
  • +20 (22 voturi)    
    Să nu uităm cu cine avem de-a face, (Joi, 9 mai 2019, 6:59)

    Sorin.Borodi [utilizator]

    O declaraţie din 2011 a poli-calificatei Adriana Doina Pana, pe vremea când era secretar de stat în Ministerul Educaţiei. Ieşind în apărarea celor ce fraudau bacalaureatul, a zis: “[…] iar in condiţiile de stres de la examen, [elevii] au realizat rezolvări parţiale acuzând starea de stres şi dureri de cap la ieşirea din examen”
  • +15 (17 voturi)    
    amesteca... (Joi, 9 mai 2019, 7:34)

    anion [utilizator]

    .. cu politicul. Era ministru in guvernul Tudose, si-a depus demisia, nu a semnat Iohannis, nu avea voie sa faca plangere ca era in guvern otravit, daca a lucrat la paduri numai lemnarii si mafia lemnului puteau sa o otraveasca. Eu cred ca s-a intoxicat cand s-a suit in barca lui Ponta si Dragnea, neinvitata. A luat la masea dintr-o sticla dubioasa aflata in barca. Mercurul poate fi folosit si ca materie prima pentru explozibil de braconierii de ape.
  • +14 (16 voturi)    
    Mercurul face ravagii (Joi, 9 mai 2019, 9:44)

    Martinezu [utilizator]

    in doua feluri: fie te omoara fie te face prost de bubui.
    Dna Pana inca traieste.
  • +10 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 9 mai 2019, 9:56)

    [anonim]

  • +10 (12 voturi)    
    cata disperare la psd! (Joi, 9 mai 2019, 10:21)

    subcultura [utilizator]

    asta seamna cu microfoanele din priza lui Carmn Dan.

    Ce mai urmeaza? Il viziteaza pe Dragnea vreun Arhangel? Codrin Stefanescu intra la manastire?

    Se reintorc cei 4 asasini din priviri?

    Amanta lui Dragnea naste pui vii?
    • 0 (0 voturi)    
      Ne putem astepta .. (Sâmbătă, 11 mai 2019, 7:12)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Nu, nu este vorba de dispereare, ci de oprtunism - ei stiu bine ca la popor merge!

      Nu ma gandisem la asta, dar ai zis bine: la cat de credul este poporul, Dracnea ar putea foarte bine sa zica ca a venit un inger al Domnului si i-a spus ca trebuie sa scoata Romania din UE, sa se proclame Rege, etc, oricum sa termine o data cu farsa asta cu democratia si cu alegerile libere!
  • +13 (15 voturi)    
    Ti-a facut vraji cu argintu viu fa doino! (Joi, 9 mai 2019, 10:25)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Mai degraba de la stridii.
    I-o fi bagat careva scoicile din Herastrau sau Snagov pe post de stridii.
    Mai arunca de prin frigider, pana una-alta.
    Daca era otravire intentionata cu mercur nu dura atat de mult, totusi.
    L-a luat in doze mici.
  • +7 (9 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Joi, 9 mai 2019, 10:27)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    deci de-aia nu mai lega doamna nici doua cuvinte si nu mai stiam nimic de realizarile din domeniu' dansei ...
  • +10 (12 voturi)    
    Schizofrenia in psd (Joi, 9 mai 2019, 10:28)

    Altiro [utilizator]

    (DEX- boală psihică caracterizată prin disocierea spiritului, idei delirante și halucinații.) A inceput cu Dragnea cel urmarit de patru asasini feroci, Firea care banuieste ca cineva i-a introdus o sarma-n colon si continua cu Pana otravita cu mercur. Ne asteptam ca molima sa faca si alte victime prin psd.
  • +8 (8 voturi)    
    Statul Paralel exista! (Joi, 9 mai 2019, 11:13)

    Vinceroy [utilizator]

    Uite asa se dovedeste: una a gasit microfonul, alta sarma de la microfon si una mercurul de la bateria care alimenteaza sistemul :)
  • +8 (8 voturi)    
    eu nu inteleg (Joi, 9 mai 2019, 11:15)

    liviu_ [utilizator]

    cat de prosti sunt votantii psd...
    pe bune...
    dracnea cu aia 4 asasini
    firea cu sarma-n c**
    asta cu otravirea cu mercur
    nu vede nimeni un pattern de vaicaieli si acuzatii grave?!

    eu stiam ca inducerea in eroare a jsutitiei este fapta penala...
    aparent nu si la noi

    nu-s in stare decat sa se victimizeze
    • +7 (7 voturi)    
      ai uitat de flacara violet (Joi, 9 mai 2019, 12:48)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      -
  • +9 (9 voturi)    
    Sunteti absolut sigura (Joi, 9 mai 2019, 11:18)

    ipolitic [utilizator]

    ca a fost Mercur? Ca nu e vorba de Plumb?
    Ati facut bine ca v-ati adresat A3, ei sunt experti in intoxicari. Va vor gasi un tratament, costa cat costa, pana la urma totul se deconteaza.
  • +5 (5 voturi)    
    Pe intelesul d-nei Pana: (Joi, 9 mai 2019, 11:28)

    nlln [utilizator]

    " In mod ideal nu ar trebui sa avem niciun pic de mercur in corp. Insa, din cauza alimentatiei, a expunerii din mediu, a plombelor dentare si a altor motive, aproape fiecare persoana in intreaga lume are urme de mercur in corp.

    Intoxicatia cu mercur nu apare peste noapte. Este nevoie de timp pentru ca mercurul sa se acumuleze in corp. In mod normal, mercurul se elimina prin urina, fecale si laptele matern. Insa, daca esti un mare consumator de peste contaminat cu mercur, de exemplu, atunci va dura si pana la un an pentru ca mercurul sa fie eliminat din corp, din momentul in care renunti la consumul de peste. Poate parea mult, insa trebuie tinut cont de faptul ca, in cazul pestelui si al produselor din peste care contin metil mercur, peste 95% din acesta de absoarbe in sange. Astfel, mercurul parcurge intreg corpul si patrunde in celulele diverselor tesuturi si organe, unde poate ramane chiar si cativa ani, provocand simptome pe care le asociezi sau nu cu intoxicatia cu mercur"
  • +3 (3 voturi)    
    Tot pe intelesul d-nei Pana: (Joi, 9 mai 2019, 11:29)

    nlln [utilizator]

    "Conform unui studiu despre sanatatea mediului, publicat in 2007, principalele surse de contaminare cu mercur sunt expunerea la metil mercurul (MeHg) din peste, mercurul anorganic (I-Hg) din alimente si vaporii de mercur (Hg0) din lucrarile dentare cu amalgam. Acelasi studiu a concluzionat ca aportul de mercur din alimentatie, in special din consumul de peste, are un “impact major” asupra concentratiilor de mercur din creier, in timp ce plombele cu amalgam maresc concentratiile de mercur de la nivelul creierului"
  • +6 (6 voturi)    
    Plumb am avut (in Guvern)... (Joi, 9 mai 2019, 11:32)

    Olyx [utilizator]

    mercur, iata ca am avut. "Fer" si "haur" avem, slava Domnului, in fiecare minister...Metalele grele sunt rezervate politicienilor de la Putere...Poporului le lasati...gazele ( ca sunt mai usoare !..), nu-i asa ?!...
  • +4 (4 voturi)    
    piscicultura (Joi, 9 mai 2019, 12:00)

    jescu [utilizator]

    Sunt si pericole daca esti sef la piscicultura.
    Putem sa intrebam doar din ce surse a consumat peste ca sa nu consumam si noi tot de acolo. Eventual poate sa faca un bine populatiei sa trimita un control sanitar exact la locatia de unde e pestele, sa se faca analize, sa se interzica.
  • +2 (2 voturi)    
    Valeleu! (Joi, 9 mai 2019, 13:45)

    DurAndrei [utilizator]

    Diversele afectiuni psihice au dat iama printre liderii piesiediemaica...
  • +2 (2 voturi)    
    mamaia ministreasa (Joi, 9 mai 2019, 20:11)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    A baut pisica ota si s-a intoxicat cu mercur !?
  • +1 (1 vot)    
    plumb (Joi, 9 mai 2019, 23:11)

    Antenistontel [utilizator]

    cu ce se va intoxica madam plumb?!