Meleșcanu: Am sunat-o pe Viorica Dăncilă. Nu mi-a cerut demisia și m-a asigurat că nici nu mi-o va cere

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 29 mai 2019, 23:04 Revista Presei | Radio TV


Teodor Melescanu
Foto: Agerpres
Teodor Meleșcanu a declarat, miercuri seară, la Digi 24, că a sunat-o pe Viorica Dăncilă dupa ce președintele Iohannis ceruse demiterea sa, dar că premierul i-a spus că nu îi cere demisia și l-a asigurat că nici nu i-o va cere.

Tot în această seară, Meleșcanu a declarat la Antena 3 că nici prin gând nu-i trece să își dea demisia, pentru că ”am făcut pentru prima oară un efort enorm pentru ca românii din diaspora să voteze”.

Acesta a spus că nu s-a pus problema demisiei sale nici la nivelul partidului din care face parte, nici premierul nu i-a cerut demisia.

”În realitate, singurul impediment pentru desfășurarea în bune condiții ale votului a fost cuplarea cu referendumul”, a spus Meleșcanu.

”Cu 30 de zile înainte trebuie afișată de MAE lista tuturor centrelor de votare din străinătate. Cu două săptămâni înainte de alegeri, domnul preșdinte a decis un referendum. S-a multiplicat până la 6-7 minute pentru că erau două liste de redactat, una pentru alegerile europene, apoi erai întrebat dacă votezi și la referendum, apoi se luau datele din buletin. Practic, ce s-a urmărit a fost un rezultat care a beneficiat de cei din opoziție. Am lucrat cu jumătate din posibilități, pentru că a trebuit să gestionăm și alegerile europene și referendumul”, a adăugat acesta.

Meleșcanu a spus că a fost un număr de secții electorale de record mondial și că nu MAE a hotârât lista centrelor de votare.

Numărul de secții a fost un număr record.

”Niciuna din cererile care ne-au fost adresate nu a fost respinsă, toate au fost incluse”, a subliniat ministrul de Externe.

”Nici prin gând nu-mi trece, pentru că nu este nimic să-mi reproșez, dimpotrivă, am făcut pentru prima oară un efort enorm pentru ca românii din diaspora să poată vota cu toții. Dar referendumul ne-a înjumătățit capacitatea de funcționare”, a răspuns Meleșcanu, întrebat ce i-ar răspunde președintelui care i-a cerut demisia.

Reamintim că președintele Iohannis a cerut, miercuri demiterea ”imediată” a ministrului de Externe, Teodor Meleșcanu, și a ministrului de Interne, Carmen Dan, pentru modul defectuos în care au fost organizate alegerile în diaspora.

















2275 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Pai e nevoie si in 20-20 de tine (Miercuri, 29 mai 2019, 23:12)

    Dalinar [utilizator]

    Diaspora nu trebuie sa voteze.
  • +5 (5 voturi)    
    Ai dubii, (Miercuri, 29 mai 2019, 23:12)

    moka [utilizator]

    A?
  • +13 (13 voturi)    
    ce cretin (Miercuri, 29 mai 2019, 23:25)

    danco [utilizator]

    Cand sunt 4 milioane de romani afara, sa zici ca 400 de sectii sunt record mondial, e absolut aberant...trebuia sa fie 4000.
    • +3 (3 voturi)    
      trebuia (Joi, 30 mai 2019, 8:10)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui danco

      legiferat votul electronic și cel prin corespondență, caz în care secțiile de vot de la aceste alegeri, ar fi fost suficiente.
      Pentru nelegiferarea votului electronic și a celui prin corespondență, psd-ul e de vină 100%. Au majoritate și acum, dar este evident (cifrele rezultatelor alegerilor din diaspora sunt elocvente) că nu vor s-o facă. Pentru asta ar trebui să facă pușcărie întreaga conducere a partidului, pentru că ei au dictat oilor psd-alde-udmr activitatea din Parlament. Este rea voință și nu un accident aleatoriu.
      • +2 (2 voturi)    
        pai trebuia (Joi, 30 mai 2019, 9:14)

        danco [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        dar uite cum e la astia la anaf, ca i-au obligat sa isi ia case de marcat sa se lege online la serverele lor, dar ei nu au servere...la stat se pare ca nu prea vine curentul, ce sa mai faca vot electronic?
    • +2 (2 voturi)    
      vai de capul lui de ramolit (Joi, 30 mai 2019, 9:46)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui danco

      Asta numeste el efort enorm?? Adica a facut sub 10% din necesar si considera un efort enorm?
      Du-te nene la geriatrie ca acole e de tine, ce ai facut el ca ministru este o picatura intr-un ocean. Sa lase locul altuia care si stie si vrea sa organizeze.
      Mare greseala face omul cand nu stie sa se retraga.
  • +5 (5 voturi)    
    uite asa (Miercuri, 29 mai 2019, 23:32)

    farachef [utilizator]

    si uite asa iar mai face odata caca PZD-ul pe oameni.
  • +8 (8 voturi)    
    fosila stalinista !!!!!!!!!!!! (Joi, 30 mai 2019, 0:17)

    iareu [utilizator]

    cum putem scapa de astia ???????????????????
  • +4 (4 voturi)    
    Motiune de cenzura (Joi, 30 mai 2019, 0:20)

    sfarleaza [utilizator]

    Numa’ asta va poate scoate din vizuina leprelor!
  • +8 (8 voturi)    
    voi guvernati ptr partid, nu ptr romania (Joi, 30 mai 2019, 0:57)

    Coco Whistle [utilizator]

    sper ca romanii sa iasa in strada si sa va arunce la gropa de gunoi a istorie, vorba invatatorului.
  • +6 (6 voturi)    
    fost Securist in varsta de 75 ani (Joi, 30 mai 2019, 1:40)

    John_english [utilizator]

    încă la butoane.

    uite ca asta nu vrea pensie speciala.
    • +4 (4 voturi)    
      Moș Mele are 78 de ani,fiind cel mai (Joi, 30 mai 2019, 9:05)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui John_english

      bătrân ministru de externe din lume.Va sta la MAE
      până își va da obștescul sfârșit și va fi ingropat in subsolul ministerului.Mare tupeu,mare nesimțire la
      acest bolșevic de rit stalinist.
  • -7 (9 voturi)    
    Consideratii ! (Joi, 30 mai 2019, 6:55)

    hotnewsfil [utilizator]

    Se spune ca cca. 4 mil. de romani ar constitui 'diaspora' romaneasca, in prezent.
    Se mai spune ca numai max. 20 de mii, dintre cei 4 mil. si-au anuntat prezenta, la ambasada din tara in care se afla.
    Daca aceste cifre sunt cat-de-cat corecte, apare intrebarea : 'de unde sa stie min. de externe cati votanti potentiali se vor prezenta la centrele de votare?'
    Ca atare, Min. de Externe trebue sa faca o campanie insistenta, adresata diasporei, ca fiecare cetatean roman aflat in strainatate si care este hotarat sa voteze la alegeri, sa anunte, in scris, ambasadei din tara in care se va afla, in ziua alegerilor respective, ca se va prezenta la vot si, totodata, sa ceara ambasadei sa i se comunica adresa centrului de votare la care va fi arondat.
    Daca, in urma indeplinirii conditiilor prezentate mai
    sus, se vor mai forma cozi imense, in fata centrelor de votare, atunci si doar atunci ar fi justificata pedepsirea personalului din Min. de Externe si de la ambasade.
    • +3 (3 voturi)    
      adică, (Joi, 30 mai 2019, 8:29)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      de vină sunt votanții???
      O gugumănie mai mare nu am auzit.
      De vot electronic și prin corespondență ai auzit? Cum e posibil ca un lucru atât de elementar să nu fie legiferat, de cel puțin 2 ani de zile?
      Pe de altă parte, fiecare român care pleacă în străinătate pe o perioadă mai mare de 6 luni este obligat să anunțe fiscul, fiind în interesul lui să nu suporte dublă impozitare. Deci MAE avea o sursă de informații cu privire la nr. românilor din diaspora.
      O altă sursă o reprezintă alegerile anterioare, pt. că există listele celor care au votat. Deci nu poți să susții că meleșcanu nu a avut de unde să ia informații.
      Să adăugăm la asta faptul că el e cel care a stabilit unde să fie amplasate secțiile de votare. Cum explici că la 8000 de alegători (și nici măcar nu veniseră toți cei din zona respectivă) pui o singură secție de votare, iar în secție pui 1 - 3 ștampile la 10 cabine de vot?
      Cum explici închideri temporare de secții, de 2 ore și peste, pe motivul total neserios că s-a defectat sistemul electronic de funcționare al tabletelor prin care s-a făcut prezența? Iar în cazul ăsta, închizi secția la 21:00.
      Cum explici blocarea funcționării tabletelor după ora 21:00, acolo unde mai erau votanți aflați în interiorul secției de votare?
      Colac peste pupăză, mumia pergamentoasă de meleșcanu, îl acuză pe Johannis că din cauza referendumului lui s-a ajuns la haosul din diasspora. E complet lipsit de responsabilitate și ridicol.
      • +2 (2 voturi)    
        hehe (Joi, 30 mai 2019, 11:50)

        robert.b [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        eu stiam de acasa, din varful patului ce aglomeratie o sa fie la votare si papagalul asta a fost luat prin surprindere? hai, baieti, lasati-o mai usor ca va agitati degeaba, tot cu mititica se va termina. sau cu furci, daca se mai codesc mult.
  • +3 (3 voturi)    
    flatulația (Joi, 30 mai 2019, 8:03)

    nahir [utilizator]

    asta kgb-istă mai are un pic și se evaporă pe lumea cealaltă, vrând - nevrând urmând a fi ”demis” inevitabil.
    Regretul, în cazul ăsta, este că nu va fi judecat și de tribunalul omenesc ci doar de cel ceresc.
    Ăștia nu vor sau, mai curând, sunt incapabili să priceapă că sunt depășiți complet de realitățile actuale. Și el și carmencita ofilita și mulți alții ca ei. Nu reușesc decât să ducă în derâdere propriul partid dar și ideea de social-democrație.
  • +3 (3 voturi)    
    Mos Teaca fost in DIE,executa ce i se comanda (Joi, 30 mai 2019, 8:35)

    Plagarus [utilizator]

    Serveste puterea,deserveste poporul !!!!