Cioloș, despre prezidențiabilul Alianței USR-PLUS: Unul dintre noi o să candideze, cu siguranță

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 10 iunie 2019, 23:15 Revista Presei | Radio TV


Dacian Ciolos si Dan Barna
Foto: Facebook
Dacian Cioloș a declarat luni seară, la România TV, că el sau Dan Barna va candida, din partea Alianței USR-PLUS, la alegerile prezidențiale, precizând că este firesc ca Alianța să aibă un candidat, în contextul scorului bun obținut la europarlamentare, potrivit Mediafax.

„Unul dintre noi o să candideze cu siguranță. Vom face echipă oricum în orice formă ar fi candidatura”, a afirmat Dacian Cioloș, luni seară, la România TV.

Întrebat cum va fi rezolvată colaborare cu PNL, în condițiile în care Alianța va da un contracandidat pentru Klaus Iohannis la prezidențiale, liderul PLUS a spus că nu există niciun argument ca a treia forță politică din România să nu dea un candidat pentru mandatul de la Cotroceni.

„Am avut peste 22% la ultimele alegeri. Suntem una dintre cele trei forțe politice principale ale țării. Vedeți vreun argument să nu avem un candidat, în condițiile în care suntem una dintre principalele forțe politice din țară? Am putea noi explica cumva că nu avem candidat după ce am obținut rezultatul acesta? Deci e firesc. Nu are nicio legătură cu alte candidaturi de la alte partide. Fiecare partid ar dreptul să își prezinte candidatura și o să discutăm despre programele noastre politice în campanie”, a explicat Cioloș.

Chestionat cum vor coopera partidele de opoziție pentru a da jos Guvernul Dăncilă prin moțiune de cenzură, în contextul concurenței pentru funcția prezidențială, Dacian Cioloș a replicat: „Eu cred că și PNL și colegii de la USR au declarat foarte clar că vor susține o moțiune de cenzură pentru ca Guvernul acesta să plece, pentru că vedem de ce e capabil acest Guvern”.

Liderul USR Dan Barna a declarat, la Marius Tuca Show, că își va asuma opțiunea de prezidențiabil, dacă USR și PLUS vor ajunge la această concluzie. Mai mult, Barna susține că cele două partide vor merge, cel mai probabil, cu un tandem prezidențiabil - premier.

Totodată, acesta a afirmat că ar putea fi și o a treia persoană care să fie preferată de cele două formațiuni: „Vom decide care e cea mai bună variantă și în funcție de asta va fi unul sau altul dintre noi sau un terț candidatul Alianței. Noi am spus că vom avea un candidat propriu. Poate fi de la USR sau PLUS”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5857 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    not a smart move (Marţi, 11 iunie 2019, 0:10)

    TDragos [utilizator]

    Am votat USR-PLUS la europarlamentare si voi vota cu ei la parlamentare, dar intre ei doi si Iohannis, voi vota Iohannis.
    Cred ca vor fi destul de multi care vor proceda similar.
    • 0 (0 voturi)    
      crezi? (Marţi, 11 iunie 2019, 11:50)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

      Fi sigur.
  • +2 (2 voturi)    
    demagogie prim omisiune (Marţi, 11 iunie 2019, 3:04)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    Care este motivul pentru care e nevoie de un candidat din partea usr-plus?
    Au furnizat doar un bla-bla politicianist.
    Ce anume o sa faca diferit un presedinte usr ?
    Nu, ce anume exact ?
    O sa intre cu pancarte peste guvern ?
    O sa faca mai multe referendumuri ? Mai putine ?
    Ar fi de inteles daca e sa-si faca publicitate, sa se faca cunoscuti. Dar nu e cazul.
    Curaj domnilor ? Care e motivul ?
    Ca explicatia simpla e ambitii politicianiste.
  • +2 (2 voturi)    
    Ăștia doresc.. (Marţi, 11 iunie 2019, 3:38)

    Observatory [utilizator]

    un post călduț la Cotroceni .
    Avem un președinte , și nu președintele este problema . Guvernul este incapabil, și doream sa văd cum guvernează România , nu cum primesc oaspeții la Otopeni.

    Deja se reped la oase de calitate superioară dar nu la conducerea economiei .
    Dezamagire mare !
  • +2 (4 voturi)    
    Stati p-aproape ! (Marţi, 11 iunie 2019, 8:43)

    KTerinca [utilizator]

    Singura persoana cu care as vota in locul lui Iohannis ar fi Codruta.
    In nici un caz Ciolos (antipatic personaj ....) sau cu Barna, desi am votat USR in ultimele 2 runde de alegeri si am sa votez cu ei si in continuare.
  • 0 (0 voturi)    
    ce dracu cautati, (Marţi, 11 iunie 2019, 9:17)

    mazzola [utilizator]

    La Guita TV ?
  • +1 (1 vot)    
    Calcule. (Marţi, 11 iunie 2019, 11:56)

    feroviarul123 [utilizator]

    Da my friend , ați luat 22 % dar nu ați înțeles nimic. Turul 2 ne va costa 40 de milioane de eur. Si toată lumea va vota cu actualul președinte. Vreți sa va faceți reclama și sa apăreți pe sticla ? OK. Dar nu aveți nici o șansă. Nu veți ajunge în turul 2. Decât dacă iese dragnea din pârnaie și candidează. Eu personal o sa votez cu nenea Klaus și o sa conving pe toată lumea. Nu va înțelegeți și voi cu PNL-ul dacă o sa ieșiți cu 5 % in sondaje?
  • 0 (2 voturi)    
    SACU si PETECU (Marţi, 11 iunie 2019, 13:39)

    jidanul [utilizator]

    Oricare dintre ei doi, tot o apa si un pamant. Si daca il mai punem si pe diletantul de Werner, avem reteta perfecta pentru un ghiveci politic dambovitean, prost facut. USR-PLUS si PNL (cu PDL )au castigat niste alegeri europarlamentare si acum nu stiu ce sa faca cu chestia asta. Se balbie, se duc dintr-un colt in altul, se bat pe functii, vorbesc in doi peri, unii sunt "hais" altii "cea". Pai daca acum e asa, daca vor ajunge la guvernare la ce sa ne asteptam ? La o catastrofa, asta va fi, vai de capu poporului asta ...
  • +1 (1 vot)    
    Energie risipită (Marţi, 11 iunie 2019, 16:13)

    Akeela11 [utilizator]

    Măi oameni buni nu vă risipiți energia, munciți pentru parlamentare. Klaus câștigă și o să colaborați bine cu el.
    Nu intrați în jocurile politice ale celorlalți