Rareș Bogdan, despre Dan Barna: Ca să ajungă la măcar 40% din populație să introducă și filmul „Dacii”

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 iulie 2019, 23:36 Revista Presei | Radio TV


Rares Bogdan
Foto: Facebook/ Rares Bogdan
Europarlamentarul PNL Rareș Bogdan l-a sfătuit pe Dan Barna, ales prezidențiabilul USR, să introducă în discurs referințe și la filmele „Dacii” sau „Mihai Viteazul”, pentru ca mesajul său să ajungă la măcar 40% din populație, să nu se rezume doar la „Matrix”, „Star Trek” și „Game of Thrones”, scrie Mediafax.

„Ca să-i reușească să ajungă măcar la 40% din populația României să introducă măcar filmul «Dacii» sau filmul «Mihai Viteazul» sau măcar «Septembrie în flăcări». Consultanții dânsului ar trebui să îl ia mai din scurt și să-l învețe, că Dan e un băiat inteligent și învață repede. E ca un burete, deci să îi spună «Dane, vezi că nu trebuie să te adresezi doar la 15-20%. De data asta, ai nevoie de mai mult ca să nu te faci de râs la prezidențiale»”, a afirmat Rareș Bogdan, sâmbătă seara, la România TV.

Liberalul a adăugat că, indiferent cineva va fi prezidențiabilul Alianței USR-PLUS, ar trebui să își vadă lungul nasului și să nu încerce să sară multe trepte, fiindcă își va rupe picioarele.

„Oricine va fi, e normal ca Alianța să scoată un candidat, dar nu trebuie să arzi etape. Trebuie să știi să îți vezi lungul nasului și să nu încerci să îți sari multe trepte, pentru că îți rupi picioarele. Noi avem un om care a fost premier și a încercat să câștige Președinția ceva mai repede decât trebuia să candideze și a pierdut iremediabil, iar astăzi se află la un scor foarte mic cu partidul domniei sale”, a completat eurodeputatul PNL.

El a mai spus că o comparație între Klaus Iohannis și Dan Barna la prezidențiale e ca una între orașele New York și Roman.

„Dan Barna, care e un politician care poate pe viitor să reprezinte lucruri în România, ar trebui să înțeleagă că cineva îl împinge din spate și își rupe nasul. În fața lui Klaus Iohannis nu poate astăzi câștiga. Klaus Iohannis în fața lui Dan Barna este diferența dintre New York și Roman. Deci va câștiga ușor Klaus Iohannis, dar sigur e bine pentru că e bine să înveți. De la un om cum e Klaus Iohannis, în discuțiile televizate, în discursuri, urmărindu-l, încercând să îl copiezi sau încercând să fii mai bun ca el poți să înveți foarte mult. Deci e un profesor foarte bun”, a conchis Rareș Bogdan.

Dan Barna a evocat, sâmbătă la Congresul USR, scena din filmul „Matrix”
în care personajul principal avea de ales între a lua pastila roșie sau albastră. Liderul partidului a spus că, prin intrarea în politică, a ales să ia pastila albastră care îi arată realitatea așa cum este ea.

El a mai precizat că Alianța USR-PLUS are o șansă reală să dea președintele României. El le-a spus colegilor prezenți la Congres că USR este „Game of Thrones ca viziune”, dar ca energie este „Star Trek-ul României”.

Barna a fost ales candidatul USR la prezidențiale, în Congresul de sâmbătă al partidului.

Tot sâmbătă a avut loc și Consiliul Național al PLUS. La finalul reuniunii, Dacian Cioloș a anunțat că a fost decis ca prezidențiabilul partidului să fie ales prin vot electronic de către toți membrii formațiunii, în perioada 22-27 iulie. Ulterior vor fi negocieri cu USR pentru a decide candidatul Alianței la prezidențiale.

















9691 vizualizari

  • +21 (31 voturi)    
    Prăpădit individ. (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 23:56)

    prec [utilizator]

    L-a mirosit repede Organul și l-a dat deoparte pe batistuță ăsta.
    • +7 (7 voturi)    
      puchinosul (Duminică, 14 iulie 2019, 9:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui prec

      de rareș se face că nu știe că USR a dat clasă PNL în mediul urban.
      Sau știe și-și bagă unghia în gât ca pițigoii?
      Ce iese în evidență este atacul ușor penibil și fără obiect. E mai mult un atac la persoană, tipic USL.
  • +27 (37 voturi)    
    Pana acum nu am citit... (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 23:58)

    Lucky1 [utilizator]

    ...nici o criitica adresata de USR liderilor PNL. In schimb, penelistii se intrec in atacuri sub centura. Asta ii arata cat sunt de slabi, cata nevoie au de tratamente preferentiale, laude la scena deschisa, mai exact reclame, PR cat incape, ca sa poata face fata cat de cat unei concurente reale.
    De fapt, niciodata nu au avut un deplin succes in fata PSD-ului cu care, in mod imoral, au pus de o alianta in USL dupa ce, aliati fiind cu PDL ul lui Basescu l-au tradat fara nici un scrupul.
    • -19 (29 voturi)    
      Haha (Duminică, 14 iulie 2019, 0:26)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Cred ca ai fost pe alta planeta pana acum. Numeroase glume, mistouri fine sau lovituri pe direct prin cizma Caramitru s-au auzit dinspre USR pentru PNL. Asa ca las-o cum a picat.
      • +19 (19 voturi)    
        Rares vs. Caramitru... (Duminică, 14 iulie 2019, 1:02)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        Caramitru, nu tocmai un lider al USR, nu tocmai un personaj de notorietatea vroita de PNL ptr Rares, la prima sa abatere a fost pus la punct elegant de USR. Rares nu numai ca nu este la prima sa abatere dar nici nu vad cine l-ar pune la punct din PNL.
    • -2 (16 voturi)    
      Ai perfecta dreptate. (Duminică, 14 iulie 2019, 6:50)

      IrvingOanes [anonim] i-a raspuns lui Lucky1

      Curve politice. intai cu PSD si acum cu PDL, de fapt au fost asimilati de fostul partid al lui basescu.
  • +17 (27 voturi)    
    manelistul cu batista ar vrea si cenaclul flacara (Duminică, 14 iulie 2019, 0:29)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    si niste cantece patriotice care sa zica ceva de unguri
    • +12 (12 voturi)    
      Corect (Duminică, 14 iulie 2019, 8:13)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Pacat de Rares , la inceputuri era baiat finut, dar cu nationalismul lui a pierdut multa lume. In loc sa se adune toata opozitia impreuna, sa dea jos PSD_ul ei se macina intre ei. Vai de capul nostru.
  • +23 (27 voturi)    
    Lasă-ne ! (Duminică, 14 iulie 2019, 0:37)

    Lu48 [utilizator]

    Măscăriciul a văzut Matrix ? Pare-se că a văzut numai filmele lui Sergiu Nicolaescu. Penibil şi caracteristic pentru PNL – USL !
    • -4 (8 voturi)    
      deci (Duminică, 14 iulie 2019, 11:26)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Lu48

      cu usr va fi ca'n sci fi, ca'n matrix, star treck ...dece nu ca in star wars...and, may the force be with you, dan !~

      fara trecut, fara prezent, dar cu un viitor plin de ...stele si pastile. tot ce'a fost inainte de nasterea marelui dan b^rna nu conteaza.

      ce pretentii are si batisteanu asta... pai ei n'au citit o iota din carti scrise de romani, n'au vazut niciun film romanesc.
      se esprima in romglish pestritz.

      cultura Hollywood..timpuriu.
  • +19 (21 voturi)    
    lasa-ne!@ (Duminică, 14 iulie 2019, 1:25)

    Dreiu [utilizator]

    Raresicule, orisicit ai incerca a te da de 3x ori peste cap precum Fat Frumos, al tau PNL , este perimat!
    In viata politica este nevoie de spirit nou. Degeeba faci gargara.
    Adio...si nu pe curind! (PSD, PNL, UMDR sunt deja gunoaie, vechituri nefolositoare si nevaloroase).
    • +7 (7 voturi)    
      Corect (Duminică, 14 iulie 2019, 10:55)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Dreiu

      Sunt maghiar dar toate partidele enumerate de tine mai sus sunt in pragul falimentului sau cat de curand vor fi doar"istorie". Este timpul pentru schimabarea radicala a clasei politice. Dar sa nu ne miram de Rares, este copilul de suflet a lui Gusa, fost mare PSD-ist(lupulisi schimba parul dar naravul ba) care in zilele trecute vorbea la "o interventie telefonica" , ca Ungaria vrea Ardealul. Este clar ca isi doresc, dar va intreb asa ca o simulare : Ce tara si-ar dori un teritoriu care are in jur de 9-10 milioane de romani, care efectiv nu ar fi in minoritate ci in majoritate(populatia Ungariei este in jur de 10 milioane). Ce tara ar risca ca populatia ei sa ramana in minoritate? Astea sunt povesti de adormit copiii, dar se vehiculeaza ca dau bine la aalegeri: vezi ca vin Ungurii sa ia Transilvania. Si daca multa lume nu cunoaste : Transilvania in mare parte a existentei sale a fost independent, un principat.
      • 0 (0 voturi)    
        nu prea (Duminică, 14 iulie 2019, 15:40)

        CRMS [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

        Teriroriul Transilvaniei despre care vorbesti avea acum 3 ani mai putin de 5.5 milioane locuitori (romani+maghiari).
        Vezi aici: http://www.insse.ro/cms/sites/default/files/field/publicatii/populatia_romaniei_pe_localitati_la_1ianuarie2016_0.pdf
        • 0 (0 voturi)    
          n-am urmat linkul dar daca (Duminică, 14 iulie 2019, 23:04)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

          In toata Romania sunt cam 2,5-3 milioane de maghiari, inseamna ca in Transilvania sunt doar 3,5 -3 milioane romani? Mai ramane de definit de inseamna Transilvania? include Crisana si Maramuresul?
  • +14 (18 voturi)    
    Nu a in teles nimic (Duminică, 14 iulie 2019, 1:47)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    USR are alta tinta: tinerii.
    Eu nu zic ca istoria, Dacii sau alte cele nu sunt binevenite. Dar electoratul USR nu esste despre patriotism fals, populism sau alte vorbe d-alea PSD-ului si preluate de PNL

    Dar nici nu m-astept sa inteleaga.
    • +5 (19 voturi)    
      ai dreptate (Duminică, 14 iulie 2019, 3:08)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      decit un somnambul la Cotroceni care a facut pact cu psd de dragul scaunului mai bine Barna

      cit despre batistutza ...atita poate
  • -2 (18 voturi)    
    Oricum (Duminică, 14 iulie 2019, 2:09)

    bozzguer@gmail.com [utilizator]

    Nu votez cu Barna, dar nici sau pentru Rares Bogdan. Eu votez Iohannis pentru ca a adus prestanța necesară unui președinte. Pot zice Trolls ce vor ei, dar cu Iohannis nu mi-a fost niciun moment rusine. Nici măcar când tace, deh sunt generația care crede ca ‘daca nu vorbeai filosof rămâneai’. Si P.S. Puie Monta
  • -14 (16 voturi)    
    Ma bucur ca ai luat pastila albastra (Duminică, 14 iulie 2019, 3:24)

    Lucian Ilea [utilizator]

    uita-te pe youtube la toate filmele lui Sergiu Nicolaescu
    coroana de foc ,columna,dacii,Burebista etc

    eu le0am trimis la UE su ONU sa vada
    cat de medievali sunteti voi cu farfuriile zburatoare cu ttot

    DA
    sunt nebun ma cred zeu is violent si ma enervez si disper repede
    dar sunt GREC
    si ELADIAN
    sunt ATLANT
  • +17 (21 voturi)    
    Bogdane,imi confirmi mereu...... (Duminică, 14 iulie 2019, 5:15)

    gigiN [utilizator]

    ...ceea ce banuiam de ani de zile-ca esti o jigodie !!! Est unul dintre...pesedistii pnl-ului.Din cauza unora ca tine nu va fi niciodata unita opozitia contra psd-ului.
  • +14 (16 voturi)    
    Curat murdar (Duminică, 14 iulie 2019, 5:40)

    gemart [utilizator]

    Acest individ care ii spune lui Dan Barna sa-si vada lungul nasului, ca e prea mic (orasul Roman) si-si rupe picioarele ii face un deserviciu lui Iohannis. Tocmai aroganta asta ar putea da o sansa altcuiva.
  • -14 (18 voturi)    
    Rares Bogdan nu intelege nimic (Duminică, 14 iulie 2019, 6:41)

    IrvingOanes [anonim]

    Dar ce ne facem cu ceilalti doi candidati – Iohannis si Dancila: ambii sunt agramati. vocabular fff. limitat ca al unui prescolar, inteligenta mult sub medie, nu pot vorbi liber (fara hartiuta sunt morti), cu greu ar face fata unor simple functii de executie prevazute cu studii superioare, ambii lasa impresia ca s-au oprit cu invatatul la clasa a IX, cultura generala egala cu zero si…ar mai fi multe de spus.
    Concluzie: in spatele lor sunt altii (nu cred ca tu ca om nu-ti poti da seama sa vezi ca esti ffff. limitat).

    Reply


    Cititi mai mult: https://www.national.ro/news/plesoianu-afara-662933.html/#ixzz5tcQqkrJi
    National
  • +5 (15 voturi)    
    intotdeauna... (Duminică, 14 iulie 2019, 6:58)

    exilatul [utilizator]

    am afirmat ca pnl nu e decit un "frate" al psd ului...aceleasi javre de profitori...hotii si escrocii care nu au mai avut loc in fsn au infintat pnl...sa nu vina sa mi spuna vreun imbecil ca in 90 mai exista vreo umbra de liberalism dupa 45 de comunism...cit despre papagalul asta de profesor de meditatii pot spune ca e la fel de "bun" ca alt profesor ( de geologie ) ajuns si ala presedinte al mocirlei din ro...continuati de a vota aceiasi nenorociti ca sa aveti si mai multe succesuri !!!
  • +14 (16 voturi)    
    nu prea stiti de unde sa-i apucati? (Duminică, 14 iulie 2019, 7:47)

    Francisc 1 [utilizator]

    va ustura tare USR , astia din vechea garda USLista?
  • +7 (11 voturi)    
    ...alte masti, aceeaisi piesa.... (Duminică, 14 iulie 2019, 8:08)

    ataman [utilizator]

    " Voteaza PNL. USL lucreaza pentru tine ! "
  • +9 (15 voturi)    
    Nu ar fi frumos sa avem un tur doi, fara (Duminică, 14 iulie 2019, 8:20)

    deval [utilizator]

    Ciuma ?!!!!! Nu ar fi asta un semnal bun pentru Romania ?! Barna iti lasa tie Dacii , sa mobilizezi la vot pe strabunica-mea !
    In plus mai poti sa iti calibrezi discursul cu mangafalele Avram si Gusa ............
  • +3 (3 voturi)    
    Rareșe, ești ciufut! (Duminică, 14 iulie 2019, 9:20)

    Dan Tacu [utilizator]

    Și nesigur. Și ușor dezumflat.
    Și de aceea arțăgos.
    Va fi interesant.
  • +1 (3 voturi)    
    Rares e sugaci de meserie! (Duminică, 14 iulie 2019, 9:37)

    UncleSam [utilizator]

    Raresica dupa ce a supt voios la Gusa, acum suge la Orban si Blaga, 2 ilustrii corupti, unul fost USL-as, altul la PD sub Chioru si Udrea.
    Sa mearga la Cotroceni sa-l trezeasca pe neamt si sa suga si acolo.
    Dupa alegeri ramane asa cum a fost, un sugaci vandut!
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Duminică, 14 iulie 2019, 10:17)

    dumnezeu [utilizator]

    aici nu mai e nimic de comentat. doar de rîs! :)
  • +3 (3 voturi)    
    Cand PSD loveste la orgoliu face ravagii (Duminică, 14 iulie 2019, 11:23)

    Ioko [utilizator]

    Mi-e teamă că Rareş a căzut în capcana PSD care la urcat pe un piedestal şi la lucrat la orgoliu pentru că unul din factorii care au dus la scorul PNL de la europarlamentare la avut chiar Rareş iar dacă reuşesc să îl împingă pe Rareş să facă prostii lucrând împotriva partidului e previzibil că partidul îl va izola şi vedem că deja se întâmplă pentru că interesul PSD e să îl scoată din joc ca să facă PNL mai slab şi poate că electoratul lor să fugă spre partide mai mărunte să le împartă puterea.
    Acuma îţi spunem un secret măi Rareş chiar dacă doare "PNL indiferent cum va ieşi la prezidenţiale, locale sau parlamentare sunt obligaţi să meargă cu USR-Plus la guvernare că dacă refuză să meargă la guvernare sau merge iarăşi spre partea ailaltă va fi ultima dată când se va vorbi de ei iar ei au înţeles acest lucru şi de aceea stau cuminţi ca să îşi conserve ce au reuşit să câştige numai că vedem că tu Rareş nu înţelegi acest lucru şi te joacă PSD lovind indirect tot în electoratul PNL care ar putea să migreze spre alte partide dacă vede că tu Rareş ai început să loveşti în proprii aliaţi şi mai grav să devii unul din cei care frecventează media celor care e ulită atâta".
    Rareş băiete dacă te-ai băgat între lupi mergi cu haita şi gândeşte în haită astfel îţi va fi scurtă cariera dacă vrei să fi lupul singuratic împotriva tuturor chiar dacă nu îţi convine anumite lucruri!
  • +5 (5 voturi)    
    Hmmmm (Duminică, 14 iulie 2019, 12:32)

    Dumidum100 [utilizator]

    Cu aceasta atitudine Rares Bogdan ii face, mai degraba, un deserviciu lui Iohannis.
  • +4 (6 voturi)    
    grija altuia (Duminică, 14 iulie 2019, 15:30)

    CRMS [utilizator]

    Stim cu totii proverbul despre cine moare de grija altuia.
    Personal o sa-mi fie greu sa ma decid intre Klaus care a validat vreo 5 guverne PSD, care mai de care mai incompetente si Barna care care practic n-are nici o realizare politica sau sociala.
    Ce-mi doresc este sa-i vad pe amandoi in turul doi si sa ma distrez cum se vor da de ceasul mortii PSD-isii sa se decida pe cine vor sustine.
  • 0 (2 voturi)    
    Tot mai mult se vede monolitul USL ... (Duminică, 14 iulie 2019, 20:48)

    Marionette [utilizator]

    Opozitia PSD-PNL e o gluma proasta. PNL este succesorul PSD. Parlamentul viitor va fi facut de USL de facto si o alianta de fatada postelectorala USR+++PNL. Hotii vor fremata pe aceeasi lungime de unda indiferent ca sunt in alianta USR+++PNL indiferent ca erau un PNL care "facea opozitie" cu PSD. PNL cred ca este si mai servil Moscovei decat PSD. Varfurilor Crinutz, Tzurcana le mai trebuie insigna KGB in frunte mai evident prorusi nu se poate sa fie.
  • +1 (1 vot)    
    le-a intrat adanc morcovul! (Duminică, 14 iulie 2019, 23:50)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +1 (1 vot)    
    proaspatul politician (Duminică, 14 iulie 2019, 23:51)

    sile1 [utilizator]

    Raresica loveste din nou....intro directie gresita !

    Saracul, dupa ce a combatut bine pentru PNL ,si spera ca acesta va lua o halca mare din viitoarea guvernare, hop ca vin si altii care emit pretentii sa fie bagati in seama la guvernare...pai cum sa nu te enervezi ?!
  • +1 (1 vot)    
    Sa inveti de la Iohannis ? (Luni, 15 iulie 2019, 10:44)

    Susufler0 [utilizator]

    Ce domnu' Rares ?
    Si cum e cu aia "sa nu arzi etapele" ?
    Pai ce altceva a facut Klaus ? Nici nu invatase inca bine ampla samentul budelor de la sediul central al PNL ca a si ajuns Presedinte ! :)))) I-a reprosat cumva cineva lucrul asta ? Nu !
    Dar apropo, in continuare cu "arsul etapelor" ! Cine nu era membru de partid nici macar de 3 luni (adica un trimestru !) si nu excludea alegerea ca Presedinte al Organizatiei PNL pe Bucuresti ?

    PS. Raresel nu stralucea la logica ca jurnalist, nu straluceste nici ca om politic. El nu vede ca e o copie palida a lui Kakarau ? :))))