Fifor anunță că a discutat remilitarizarea Ministerului de Interne cu premierul Dăncilă: Este o soluție de luat în calcul

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 8 august 2019, 21:53 Revista Presei | Radio TV


Mihai Fifor
Foto: Agerpres
Ministrul Afacerilor de Interne, Mihai Fifor, a declarat, joi seară, la Antena 3, că a discutat săptămâna aceasta cu premierul Viorica Dăncilă remilitarizarea Ministerului de Interne, subliniind că este o decizie grea, dar dacă se va lua este necesară o dezbatere cu sindicatele.

"E un subiect pe care l-am abordat cu doamna prim-ministru, vă mărturisesc, în ultimele zile. Nu vreau să dau un semnal în sistem, la momentul acesta, nu vreau să fie creată niciun fel de presiune în MAI sau să creadă lumea că, de mâine, ne apucăm de așa ceva. Tot astăzi m-am întâlnit cu Dumitru Coarnă, liderul unuia dintre sindicatele din ministerul nostru. Dacă vom face așa ceva vreodată, dacă o vom face, o vom face printr-o consultare foarte transparentă cu sindicatele, în primul rând, printr-o consultare foarte transparentă cu lucrătorii din minister pentru că este o decizie grea. Înseamnă o schimbare totală de paradigmă", a declarat Mihai Fifor, la Antena 3.

”Este o decizie grea”, a adăugat ministrul de Interne, subliniind că asta presupune o schimbare totală de paradigmă și că dintre statele UE doar Ungaria și Estonia au o astfel de poliție.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














16813 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    P O F T I M????? (Joi, 8 august 2019, 22:01)

    Raoke [utilizator]

    Nu se mai poate cu ăștia la conducere!!!!
  • +17 (23 voturi)    
    Evident (Joi, 8 august 2019, 22:05)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cu ofițeri absolvenți ai Academiei de Poliție, institutie unde coruptia, hotia, șantajul si complicitatea cu infractorii e la ea acasa. POLITIA TREBUIE DESFIINTATA, sefii corupti si incapabili dati afara, si instituia recladita din temeleii, fără incompetenti si puturosi. Dar nu Ciuma Rosie, care a distrus Justitia si e compusa doar din infractori si complici de-ai lor poate face asa ceva. Fifor e oricum un terchea berchea, un nimeni care când deschide gura pute a prostie.
  • +13 (19 voturi)    
    Doi rusi, (Joi, 8 august 2019, 22:25)

    Rahan5 [utilizator]

    unul Premier si altul Vice- Premier discuta intre ei Militarizarea Politiei Poporului Roman !!!!!!!!!!
    De toate le lipsesc astora doi, numai tupeul nu le lipseste ! .

    La unguri : Ministru de Interior : Doctor Sandor Pinter (de etnie maghiara)
    La estonieni (popor inrudit cu ungurii): Ministru de Interior: Mart Helme (de etnie estoniana).
    Cu alte cuvinte ,,Pritul Mostenitor" Fifor si Dancila insulta fatis Romania si poporul roman.
  • +5 (7 voturi)    
    remitalizare ?? (Joi, 8 august 2019, 22:26)

    baimarean [utilizator]

    repetat ?

    N.R. Am corectat! Multumim!
  • +14 (20 voturi)    
    Incompetenta crasa (Joi, 8 august 2019, 22:54)

    neagoe [utilizator]

    Asta este competenta maxima a PSDragnea-Dancila.
    Adica, habar nu au ce sa faca, asa ca vin cu planuri cu titluri zgomotoase.

    A numarat careva cate planuri le-au iesit pe gura pesedeilor pana acum? Cateva mii! De la Prim-ministrii pana la conislieri de sate si catune. Toti VOR FACE! Cate au pus in practica? ZERO!
    • +1 (1 vot)    
      Iar ZERO (Sâmbătă, 10 august 2019, 10:43)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      Exact asa cum am spus. Incompetentii vorbesc inainte sa gandeasca. Fara studii de impact, fara analizarea contextului etc. Concluzie: au trecut doua zile si ... ministrul "competent" al PSDragnea-Dancila s-a RAZGANDIT! Clasic PSD!

      Huo!
  • +12 (16 voturi)    
    O idee cretină (Vineri, 9 august 2019, 0:35)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    Jandarmeria e organism militar, și cu toate astea s-a văzut „profesionalismul” lor în a bate protestatari nevinovați, inclusiv bătrâni, copii - și de a încălca legea.

    Nu remilitarizarea Poliției va rezolva problema - indiferent că au grade militare sau nu, corupții și incompetenții rămân tot corupți și incompetenți.
    • +9 (9 voturi)    
      De acord .Din coadă de câine roșu (Vineri, 9 august 2019, 8:29)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Kwisatz Haderach

      nu poți să faci sită de mătase.Organele s-au
      politizat până la refuz și pe deasupra,milițienii au devenit și frați cu interlopii,violatorii,tâlharii și alte
      mazete infractoare.
  • +11 (15 voturi)    
    Fiind o ..solutie.... (Vineri, 9 august 2019, 5:51)

    gigiN [utilizator]

    ...tipic comunista (si imbecila),evident ca ii atrage pe pesedei.Aici este vorba exclusivdespre calitatile morale si profesionale ale oamenilor din politie! Ca si din toate celelalte institutii publice pe care le-ati distrus !!!
  • +6 (10 voturi)    
    FaDoino, ai idee ca guvernarea este despre (Vineri, 9 august 2019, 7:42)

    deval [utilizator]

    incredere ?! Oriunde pe Planeta, in orice tara care se pretinde democratica !!
    In actul de guvernare asta e prima conditie , or incredere in voi nu mai au nici familiile voastre !! Sper ca au inteles cat mai multi cetateni faptul ca infractorii si marionetele lor nu pot face legi !!
    La noi, in Romania au facut si asta va avea efecte teribile la nivelul radacinii morale a neamului , mai multe generatii chiar daca legile vor fi corectate ...............
  • +6 (8 voturi)    
    Boss (Vineri, 9 august 2019, 7:54)

    TheFaime [utilizator]

    Bai Fifor, unu la mana ideea ta e cel putin absurda, si 2, o discuti cu Veorika?? :)))) sa nu te doara spatele de la cat de aplecat stai, got it?! ;)
  • +6 (6 voturi)    
    Pe noi nu ne întrebi băi Fifor? (Vineri, 9 august 2019, 9:32)

    asavreau [utilizator]

    Cum adică discuți cu sindicatele?Cu sindicatele discuți și le spui că nu fac ce prevede în lege să facă și pentru asta sunt necesare măsuri de restructurare,mai direct spus,trebuie dați câți-va indivizi afară,care sau înhăitat cu infractorii.Așa au văzut că faceți voi la Guvern și au zis că asta-i linia de guvernare.
  • +4 (4 voturi)    
    remilitarizare, remilitienizare + rachete (Vineri, 9 august 2019, 16:00)

    U_swamp [utilizator]

    Sa nu uite Fifor de remilitienizare + echiparea viitoarei militii cu rachete groapa-groapa...
  • +1 (1 vot)    
    Bolsevicii... (Vineri, 9 august 2019, 21:05)

    naitza [utilizator]

    ...au transformat scoala de militie in institutie de invatamant superior. Militianul devenea in acelasi timp, echivalentul unui absolvent al Facultatii de Drept, adica putea fi procuror, avocat, judecator. Dupa o vreme, pana si comunistii lui Ceausescu au ajuns la concluzia ca militianul nu poate fi procuror, avocat etc. Prin urmare, militianul a ramas doar...militian. Dupa "revolutie", militienii au devenit mai mult decat erau pe vremea bolsevicilor, au devenit "doctori", "academicieni"...ma rog, In plus, au devenit si..."politisti". Academia de politie trebuie restructurata din temelii. Jandarmul "pulanas" sau "gazar", nu poate avea pretentii de absolvent de studii superioare, nici militianul...Trebuie creata scoala de politie adevarata.