Dăncilă, despre vizita lui Iohannis în SUA: Subiectele care vor fi abordate trebuiau discutate înainte cu Guvernul / Să te duci doar ca sa faci o fotografie, nu este in beneficiul României

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 18 august 2019, 21:03 Revista Presei | Radio TV


Dancila
Foto: Captura Antena 3
Viorica Dăncilă a declarat, duminică seară, că este importantă vizita președintelui Klaus Iohannis în SUA, unde se va întâlni cu omologul său, Donald Trump, dar a subliniat că la întoarcere trebuie să spună și ce a obținut pentru România și să nu se ducă ”doar ca să facă o fotografie”.

”Să te duci doar ca sa faci o fotografie, nu este in beneficiul României”, a declarat premierul, subliniind că la o astfel de vizită ”este normal să vorbești și despre cum pot fi consolidate relațiile”.

Întrebată dacă a fost sunată de președinte pentru a fi consultată cu privire la subiectele ce vor fi discutate cu liderul de la Casa Albă, Dăncilă a spus că speră ca ”domnul președinte să nu vină cu anumite lucruri pe care guvernul să le implementeze și care nu au fost obiectul unor discuții”.

Aceasta a mai spus că ar fi trebuit discutate mai multe subiecte de interes, precum apărare sau energie, și că ar fi trebuit să fie semnate ”anumite acorduri în domeniile de interes”.

”Discuția ar fi trebuit să fie aplicată înainte de vizită și trebuia de la Guvern să plece anumite linii care să fie abordate în această discuție cu președintele Trump”, a mai declarat Dăncilă, care a subliniat că și-ar dori mult ca România să scape de vize.

Întrebată când a vorbit ultima oară cu Iohannis, Dăncilă a spus că au vorbit săptămâna trecută despre comisarul european, în contextul în care pe data de 20 va merge la Bruxelles și va avea o discuție cu președintele Comisiei Europene.

Citește și:

Mizele întâlnirii lui Klaus Iohannis cu președintele SUA, Donald Trump: De la vize până la energie






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8575 vizualizari

  • +55 (61 voturi)    
    make a photo (Duminică, 18 august 2019, 21:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Hai sic..ir
    • +40 (44 voturi)    
      Are dreptate. Uite unde a ajuns Dragnea dupa poza. (Duminică, 18 august 2019, 22:06)

      newIook [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Nu se duce si ea sa se traga in cadru?
    • +26 (30 voturi)    
      make photo (Duminică, 18 august 2019, 22:56)

      Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Daca zicea "make a photo" mai era cum era, dar a zis "make photo".
      Intr-un numar de standup, Eddie Murphy avea o gluma despre rahatii care nu se duc cand tragi apa. Se rotesc acolo si raman in WC. Si el se intreba, cum ne intrebam si noi despre rahatul asta al nostru: What does it want?
    • +8 (10 voturi)    
      Viorică ești tâ..... . (Luni, 19 august 2019, 10:03)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cum să discute cu tine dacă tu ai umblat căpiată după sfinți.Ba la Târgoviște,ba la Putna.Parcă a dat strechea în tine.Și ce crezi tu Viorică?La Casa Albă mergi și dau cu pumnul în masă și spui-asta vreau?Și sunt sigur Viorică,că nu ai aprins o lumânare pentru sufletul fetelor moarte din cauza indolenței guvernului condus de tine.La Iași ai mințit cu nerușinare când ai spus că ești și tu mamă.Când ai fost tu mamă?!
  • -48 (58 voturi)    
    exagereaza Veo (Duminică, 18 august 2019, 21:17)

    cucuveauamov [utilizator]

    Pentru poza e nevoie sa tii ochii deschisi, deci un efort. Iar Klaus ...
    • +27 (33 voturi)    
      nu e corect (Duminică, 18 august 2019, 23:54)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      la ce tehnologie avem astazi, mesajele acestor baieti ar trebui sa apara automat cu litere chirilice!
      • +5 (9 voturi)    
        De ce esti rau? (Luni, 19 august 2019, 9:52)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui math_2

        Ce te iei de trolii kremlinisti?!

        Isi fac doar meserie, pentru care sunt platiti!

        Crestineste ar fi sa dam dovada mai degeraba de COMPASIUNE decat de ironie, fata de de unii incapabili sa lucreze, sa faca ceva util, care sunt nevoiti sa apeleze la banii de la Putin ca sa poata supravietui!
  • +38 (46 voturi)    
    dancila (Duminică, 18 august 2019, 21:22)

    ------ [utilizator]

    Dancila tu esti in afara politicii asa ca nimeni nu-ti cere tie parerea, indivizi ca tine in posturi ocupate pe criteri politice fara competenta ne-a adus pe noi Romanii unde suntem.
  • +21 (29 voturi)    
    Doamna Dancila (Duminică, 18 august 2019, 21:25)

    Loverraft [utilizator]

    Ar fi facut mai bine sa ia pozitie despre modul in care se duce presedintele in SUA: cu avionul in loc sa ia trenul sau masina. Ca sa ii spuna clar presedintelui ca si ea are drept la elicopter - cum se spune mai nou acum la copac.
  • +35 (43 voturi)    
    ... (Duminică, 18 august 2019, 21:31)

    ak33 [utilizator]

    Hai ca esti de coma
    Cand a fost trump ales presedinte cine s a dus acolo sa faca o poza
    • +28 (32 voturi)    
      Te referi (Duminică, 18 august 2019, 21:52)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Te referi la Liviu Dragnea ? A facut o donatie destul de mare pentru acea poza, din bani publici.

      Viorica Dancila nu are cum sa stie de acea poza, ea nu era in tara sau pe pamant.
    • +5 (9 voturi)    
      dar cand promiteai (Luni, 19 august 2019, 9:53)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      ca muti ambasada la Ierusalim aveai doar aprobarea de la Moscova,uitasesi de presedinte, parlament si guvern.
  • +25 (33 voturi)    
    Mamitzico! (Duminică, 18 august 2019, 21:35)

    neagoe [utilizator]

    Ce dracu' sa discute cu acest guvern care e deja in cap?
    Cine sa-si dea cu parerea? Guvenul criminal care protejeaza Mafia din Caracal a lui Chiordache?!?
  • +21 (29 voturi)    
    Vasilico, (Duminică, 18 august 2019, 21:45)

    John M. [utilizator]

    De cand te-a lasat Dragnea singura la butoane vedem ca te bagi in toate, dar despre America n-ai zis nicodata nimic.
    Hai, spune-ne si noua ce ai face tu intr-o vizita in SUA?!
    • +14 (22 voturi)    
      vezi ca t - - - - - a neamului... (Luni, 19 august 2019, 0:03)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      ... a fost in US chiar in 2019. A stat la hotelul lui Trump si a anuntat ca va muta ambasada la Ierusalim.
      Un succes epocal. Geniul Carpatilor Veorica a fost acolo in vizita privata PLATIND UNEI ORGANIZATII DE LOBBY. Israeliana desigur, cum altfel.

      Daca vreti sa o luam rapid pe calea cea buna, faceti ceva cu babele care stau cu ochii b....i nonstop la Gadea si cu miile de sate uitate de lume (unele la 30km de Bucuresti !!) unde mafioti PSD si nu numai (!?) castiga alegerile la scor de maidan.
      Altfel nu vom scapa niciodata de impostorii ticalosi din administratie si politica.
  • +22 (28 voturi)    
    Etete la ea , "sa te duci doar sa faci (Duminică, 18 august 2019, 22:05)

    kokos [utilizator]

    o poza nu este in beneficiul Romaniei" , pai stapan-t-o puscariasul dracnea a platit 100.000 de parai din taxele noastre ca sa faca o poza cu trump.Sictir , fa!
  • -27 (37 voturi)    
    Orice promite acolo Johann, ca sa se (Duminică, 18 august 2019, 22:07)

    xrogo [utilizator]

    onoreze promisiunea trebuie ca guvernul Dancila, nu Johann, sa dea o hotarare de guvern si sa finanteze activitatea, fara acestea promisiune ramanand neonorata!
    Iata de ce ar fi fost bine ca Johann sa vorbeasca initial cu Veorica si sa se puna de acord cu obiectivele vizitei!
    • +7 (13 voturi)    
      @xgroho: (Luni, 19 august 2019, 7:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Siderat de spusele tale am apasat cealalta tasta ! Asta ca sa nu crezi ca te aprecia cu adevarat cineva !
      Cum sa te pui de acord cu Veorica ? Cu PM care rezolva NISTE LUCRURI, va termina NISTE TREBURI, are in vedere NISTE OBIECTIVE, va implementa NISTE IDEI... Si tot asa ! :)))
      PS. Dar eu stiu ? Poate la urmatoarea Vizita ! (Daca o mai apuca) !!! :)))
      • -1 (7 voturi)    
        Da, am inteles, nu trebuie sa se consulte (Luni, 19 august 2019, 12:15)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        el merge acolo pentru o poza si pentru a da bine in campania electorala!
        • +1 (3 voturi)    
          Intr-o finala la Prezidentiale in toamna, (Luni, 19 august 2019, 14:50)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          intre Iohannis si Dancila, fapt posibil dar putin probabil, castiga raul mai mic (Iohannis) impotriva raului mai mare (Dancila) ! In schimb daca in locul Veoricai va fi Dan Barna, fapt posibil si foarte probabil, va castiga raul cel mai mic (DB) impotriva raului mai mic, in paradigma actuala, devenit raul cel mai mare (KWI) ! Prin asta am vrut sa-ti spun ca formalismul de care vorbesti chiar ca e inutil, fiind vorba de VVD ! :)))

          PS. O zi buna ! :)
  • +29 (37 voturi)    
    Apropo de discutii, Viorico (Duminică, 18 august 2019, 22:14)

    Altiro [utilizator]

    Iti mai amintesti cand a aflat Iohannis de la tv ca vrei sa schimbi ambasada Romaniei la Jerusalim..
    • +14 (22 voturi)    
      ambasada si ierusalim (Luni, 19 august 2019, 0:34)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      sunt notiuni prea abstracte pentru neuronul dancilei!
      parnaiasul dragnea a facut prostia aia!
      • +11 (15 voturi)    
        Oficial, ea a facut asta ! Daca ar fi reclamat (Luni, 19 august 2019, 9:04)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

        dupa 26 mai 2019 ca ii tinea mana prinsa in usa Infractorul de la Rahova , ca a santajat-o, obligat-o sa faca sa dreaga, sa spuna , sa nu spuna ...... Nu s-a dezis de nimic !! Altfel spus, sunt egal vinovati iar dpdv legal , ea e vinovata pentru absolut tot ce a facut si face guvernul !! Sper ca macar atat intelege !!!!!!! Iar daca nu intelege , ar trebui sa fie pierderea ei, nu a noastra !!!!!!!!!
  • +17 (23 voturi)    
    Mai avem puţin şi scăpăm de analfabeta ! (Luni, 19 august 2019, 0:41)

    Lu48 [utilizator]

    Paviano, când te-ai dus cu condamnatu’ la Ierusalim v-aţi consultat cu Preşedintele ? Care are responsabilitatea politicii externe ! Proasto, învaţă întâi care sunt ţările din UE, care sunt capitalele ţărilor cu care avem relaţii, lasă politica externă pentru oamenii şcoliţi . Asta dacă machiatul nu-ţi ocupă tot timpul !
  • +10 (12 voturi)    
    Sa mori tu (Luni, 19 august 2019, 7:43)

    UncleSam [utilizator]

    Iar muge vaca analfabeta Veorica, nu vin mai repede alegerile sa scape tara de ea.
  • +11 (13 voturi)    
    Orice prost . . . (Luni, 19 august 2019, 8:30)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .( sau oricare prost,cum se zice Veorico?) Cred ca oricare prost pana nu este si fudul, nu este prost destul! Ti se potriveste ca o manusa, Veorico! Sa iti scrii in CV acest proverb ca sigur te va ajuta in politica, mai stii? In tara orbilor(prostilor) chiorul este imparat!
  • +9 (11 voturi)    
    He, he (Luni, 19 august 2019, 8:32)

    A78 [utilizator]

    Make a photo , he , he ....
    • +5 (7 voturi)    
      oare nici pe hartiuta nu scria corect?? sau (Luni, 19 august 2019, 9:49)

      ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui A78

      inca nu stie toate literele si incurca m cu t...
  • +9 (11 voturi)    
    din proasta satului... (Luni, 19 august 2019, 8:53)

    qwerasdf [utilizator]

    s-a transformat si in .. tot proasta satului, doar ca s-a facut si rea acum. Hai dispari, individa cu IQ de gaina!
  • +8 (10 voturi)    
    Ia uite cum starneste ''solidaridaritatea''din noi (Luni, 19 august 2019, 9:41)

    deval [utilizator]

    la fiecare boratura publica !!
    Un monument de prostie, impostura, manipulare, grotesc, irational, arivism si tot asa, la nesfarsit !! O calamitate, o inumana, fara sex, avand hauri de cunoastere si intelegere si care este o jignire continua pentru Romania si fiecare dintre noi ! O palma pe obrazul femeilor romance care in loc sa se redreseze in constiinta publica dupa buba ''savanta de renume mondial'' , s-a ingropat iremediabil cu cea care ilustreaza cel mai complet sintagma Noaptea Mintii pentru dancileza din fruntea haitei dancileze !!
  • +2 (2 voturi)    
    Dar tanti (Luni, 19 august 2019, 15:01)

    BibiAfricanul [utilizator]

    se cosulta cu cineva cand face si zice tampenii?
    EX. - de la cine a mai primit acord (in afara de dragnea - fie-i de bine unde e el acum) sa mute ambasada din Tel Aviv in Ierusalim?
    Si cand am pierdut locul de membru nepermanent in CS ONU, (nu am mai avut voturile tarilor arabe) a zis ca nu stie, nu e treaba ei, Presedintele se ocupa de politica externa.
    Si pana la urma, cine s-ar consulta cu un asemenea guvern, de incompetenti, analfabeti si hoti??????
    Cand o vorbi ea trei limbi straine (romana, engleza si germana), sa mai treaca pe la noi.......
    Ce ti-e si cu ipocrizia asta!?