Dăncilă, la Antena 3: Luăm în calcul și suspendarea președintelui

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 20 octombrie 2019, 21:41 Revista Presei | Radio TV


Dancila
Foto: Captura Antena 3
Șefa PSD Viorica Dăncilă, candidată la alegerile prezidențiale, a declarat duminică seară, la Antena 3, că ia în calcul suspendarea din funcție a președintelui Klaus Iohannis, pentru că nu respectă Constituția, și că va discuta cu liderii partidului această posibilitate.

„O să luăm în calcul și acest lucru (suspendarea președintelui Klaus Iohannis - n.r.)”, a declarat Viorica Dăncilă la Antena 3, întrebată de moderator de ce nu îl suspendă din funcție pe președintele Klaus Iohannis pentru că nu respectă prevederile Constituției, relatează Mediafax.

Ea a adăugat că va analiza cu membrii conducerii PSD această variantă.

„Avem acest instrument. O să discut cu colegii mei. Luăm în calcul și suspendarea președintelui, pentru că atât timp cât ceri fiecărui cetățean să respecte Constituția, nu se poate ca cel care trebuie să fie un exemplu pentru ceilalți să încalce legea fundamentală”, a mai spus liderul PSD.

Ea a mai spus că șeful statului „ar merita suspendarea în clipa următoare”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4535 vizualizari

  • -42 (50 voturi)    
    degeaba (Duminică, 20 octombrie 2019, 21:43)

    cucuveauamov [utilizator]

    Klaus nu-si va da seama, fiind in timpul somnicului
    • +39 (45 voturi)    
      Dementia si Prostia in forma Cronica (Duminică, 20 octombrie 2019, 21:55)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Caracteristicile clasice psdiste!!!
  • -31 (37 voturi)    
    . (Duminică, 20 octombrie 2019, 21:52)

    Sarmat [utilizator]

    Ursuletul e in hibernare de 5 ani. Poate acum se desteapta cand il inteapa cineva.
  • +31 (35 voturi)    
    Baga mare! (Duminică, 20 octombrie 2019, 22:19)

    ipolitic [utilizator]

    Suspendati-l, faceti referendum in 30 de zile, dupa care comandati un sondaj sa vedeti daca PSD trece de 5% sau ba.
  • +30 (34 voturi)    
    bravooo (Duminică, 20 octombrie 2019, 22:36)

    cetateanulmodern [utilizator]

    hai ca m-am pisat pe mine de ras....
  • -13 (25 voturi)    
    pina una alta tu esti suspendata, (Duminică, 20 octombrie 2019, 22:57)

    mnicku [utilizator]

    in alta ordine de idei, ficusul s-a suspendat singur 5ani .
  • +23 (27 voturi)    
    Asta e pro.stie i forma pura (Duminică, 20 octombrie 2019, 23:11)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci tanea Veorica, proaspat demisa ca si premier, il suspenda pe Johannis. Nici macar Mircea Badea nu crede asha ceva,
  • +21 (23 voturi)    
    Coincidenta... (Duminică, 20 octombrie 2019, 23:12)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Ca din intamplare, premierul demis, candidat la alegerile prezidentiale, inceraca sa dea o lovitura de imagine (atentie, Viorica, nu exercitiu!) uspendand candidatul cotat cu cele mai mari sanse la alegerile prezidentiale.

    Faptul ca aceste declaratii vin in timpul campaniei electorale e pura coincidenta.
  • +22 (26 voturi)    
    Pfuuui, cat e de proasta! (Duminică, 20 octombrie 2019, 23:46)

    Klaus_ [utilizator]

    Asta e cea mai proasta blonda. Daca i-ar masura cineva IQ-ul ar trebui sa foloseasca doar zecimale. Pisica din vecini e Einstein pe langa Dancila.
  • +17 (21 voturi)    
    Veorika si psd au luat-o razna rau de tot.. (Duminică, 20 octombrie 2019, 23:49)

    Andrei Mihai Gratie [utilizator]

    daca vo sa il suspende pe presedinte…. psd-ul chiar a incurcat-o rau de tot…Presedintele v-a fi ales cu cel putin 75% din voturi….iar psd-ul va ajunge in postura pnt-ului…Da doamne minunea asta….psd-ul sa fie ca pnt-ul, desi regret ca pnt-ul a ajuns unde a ajuns din cauza unor infractori ca pavelescu…. dar nah istoria…
    • +8 (12 voturi)    
      Coteria penală PSD/PCR nu este un (Luni, 21 octombrie 2019, 9:13)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Mihai Gratie

      partid dintr-o țară europeană.Este o cleptocrație
      bolșevică după model asiatic.Au indatorat țara in
      mod iresponsabil,au furat banii și nu au construit
      nimic.Acum trag de timp și aruncă gulgute otrăvite
      pentru a avea răgaz să-și ascundă fraudele.
      Dacă Docila &Comp comit tâmpenia cu suspendarea ,GIO PSD/PCR coboară sub 5%,iar in
      2-3 ani dispar de pe scena politică.Doamne ajută.
  • +7 (11 voturi)    
    Ioi dar e grav cu ăştia (Luni, 21 octombrie 2019, 7:28)

    Yoi [utilizator]

    Eu chiar vreau să văd aşa ceva că va fi cea mai strălucită prostie care a făcut-o cineva de pe planeta asta.
    Bănuim că se referea la suspendare după prezidenţiale că după lege numai atuncea poate să o facă şi nu înainte de şase luni de mandatul preşedintelui şi ar fi de pomină să greşească preşedintele că poate e chiar ea Dăncilă atuncea şi nu mai e Iohannis dar ce tare ar fi ca primul lucru care să îl facă ca preşedinte Dăncilă să se suspente pe EA....nu ar fi mişto? Încă o dovadă că madam Dăncilă nu ştie nimica ce se întâmplă şi alţii se ocupă să gândească pentru ea însuşi că atuncea când voroveşte liber se poate întâmpla să o întrebe Badea o prostie care e în aceasi minte ca şi Dăncilă şi să iasă exact ce poate ieşi dintre doi băieţaşi care umblă cu steguleţe colorate pe arături. Aş vrea să văd cum poţi suspenda un preşedinte imediat după ce la validat tot poporul...credeţi că va mai rămâne vreun PSD-ist supravieţuitor dupaia?

    Oricum e grav pentru PSD-işti şi nu pentru Dăncilă că noi avem bănuiala că după cum acţionează ea (Dăncilă) vrea să se răzbune pe PSD pentru ce vor să îi facă după prezidenţiale şi o răzbunare mai bună ca destructurarea partidul nu cred că este mai mişto de o să stea Dragnea prin puşcărie căscat cum o tufă de veneţia a putut să facă ce nu a putut face el, acuma urmează explicaţiile:
    -------------------------
    - Acuma vreo săptămână au vrut să o decapiteze pe Dăncilă după moţiune dar s-au abţinut din cauză că nu mai puteau să îşi schimbe candidatul la preşedenţie şi nu vrea să dea prost electoral aşa că abţinerea asta nu va ţine mult odată trecute prezidenţialele.
    - Guvernarea asta care trebuie trecută prin parlament are şanse mari să rupă PSD pentru că cei la primul mandata nu se vor executa cum le va spune Dăncilă care le va mai fi şef vreo câteva săptămâni şi nici nu vor renunţa la toate drepturile lor care sigur nu le va mai apuca la următoarele alegeri aşa că sunt şanse mari să fie nevoiţi să voteze pe faţă guvernul Orban sau oricare ar
  • +9 (13 voturi)    
    intamplator... (Luni, 21 octombrie 2019, 9:10)

    asada [utilizator]

    ....idea a fost emisa la closetul 3 nasita de Voiculescu care daca va amintiti a fost vioara intai la suspendarea lui Basescu si aluat-o in falca de si acum ii clantane maxilarul !!!!Lepra asta trebuie sa se fereasca de Dragnea si sa treaca sa ii linga din nou chilotii dupa acuzatiile ce i le aduce acesta !!!
  • +3 (9 voturi)    
    Eu sunt de acord (Luni, 21 octombrie 2019, 11:40)

    JustinCase [utilizator]

    Ba, eu sunt de acord cu suspendarea presedintelui.

    Dar cu o singura conditie: daca cumva la referendum poporul decide sa-l pastreze in functie, atunci toate leprele din Shparlament isi pierd automat functiile si se organizeaza alegeri parlamentare anticipate.

    Pai ce, distractie fara responsabilitati, bai baieti?
  • +2 (2 voturi)    
    gaina batuta in cap (Luni, 21 octombrie 2019, 16:00)

    Dizidentul [utilizator]

    IQ-ul mai straluceste din cind in cind, frazele copiate de la seful ascuns, cind ajungea in impas "luam in consideratie suspendarea Presedintelui" curaj nu a avut.