Dăncilă anunță că PSD depune săptămâna viitoare o moțiune simplă împotriva ministrului Florin Cîțu

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 21 noiembrie 2019, 0:16 Revista Presei | Radio TV


Dancila la Sinteza zilei
Foto: Captura Antena 3
Viorica Dăncilă a anunțat miercuri seară, într-o intervenție telefonică la Antena 3, că PSD va depune săptămâna viitoare, în Parlament, o moțiune simplă împotriva ministrului de Finanțe Florin Cîțu, pentru a da explicații cu privire la creșterea euro.

„La începutul săptămânii viitoare vom depune o moțiune simplă pentru domnul Cîțu în Senatul României, având în vedere creșterea euro, creștere care îi afectează pe români”, a anunțat Viorica Dăncilă, potrivit Mediafax.

Cursul de schimb al monedei naționale a atins miercuri al treilea minim istoric la rând în raport cu euro, fiind cotat de către Banca Națională a României (BNR) la 4,7776 lei/euro, de la 4,7759 lei în sedința de marți și 4,7729 în cea de luni. Deprecierea față de ședința precedentă este de 0,04%.

Minimul semnificativ anterior evoluției din ultima perioadă, de 4,7648 lei/euro a fost atins în data de 25 ianuarie, la câteva săptămâni după adoptarea OUG 114/2018.

Leul a avut o tendinţă de depreciere faţă de euro în ultimele două luni şi jumătate, mai precis începând cu luna septembrie, scăderea fiind de circa 5 bani în perioada analizată.

Banca Națională a României se așteaptă la o acomodare lentă a monedei naționale în raport cu poziția economiei, a declarat marți, pentru Mediafax, Dan Suciu, purtător de cuvânt al BNR.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4668 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    VAI DE CAPUL VOSTRU! (Joi, 21 noiembrie 2019, 8:13)

    schroedinger [utilizator]

    De fapt, vai de capul nostru, al tuturor!
  • +5 (9 voturi)    
    Nu-ti agrava pozitia in existenta... (Joi, 21 noiembrie 2019, 8:24)

    John M. [utilizator]

    Be a good loser. Inapoi la laboratorul de gandire de la Bolintinul din Vale, la facut zacusca si la pus muraturi.
    In filozofia Zen, asta e cel mai bun consilier. Muraturi si eternitate- combinatia kantiana pentru echilibru.
    • +4 (8 voturi)    
      Explicatii ptr deprecierea euro este alta: (Joi, 21 noiembrie 2019, 10:04)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      accentuarea deficitului contului curent al balantei de plati...sau, mai bine zis, Romania importa mult mai mult decat exporta (atat bunuri cat si servicii). Pentru a importa, ai nostri au nevoie de euro, pe care ii cumpara cu lei la pe piata valutara. Asa, cererea de euro fiind mare, euro se apreciaza si leul se depreciaza.
      Cand vor creste exporturile sa egaleze importurile, vom avea un curs echilibrat.
      In perioada urmatoare, dat fiind ca vin sarbatorile de iarba, importurile vor creste si mai mult, deci ma astept ca leul sa se deprecieze si mai mult.
      Din pacate, d-na Dancila stie doar una: ceilalti sunt de vina,
  • +6 (10 voturi)    
    PSD/PCR (Joi, 21 noiembrie 2019, 8:36)

    UncleSam [utilizator]

    Veorico, hai nu zau, motiune cand omul abia a intrat in rol si fofonul tau a imprumutat milioane ca sa plateasca pensii speciale?
    Sa ne saluti de la Tragusor, la multi ani cu executare!
  • +4 (8 voturi)    
    Viorică,știi ce-i aia? (Joi, 21 noiembrie 2019, 8:45)

    asavreau [utilizator]

    Vii rujată,coafată,arunci priviri galeșe în toate direcțiile și ne demonstrezi că știi aria cercului calculând cât costă grandomania?
  • +10 (12 voturi)    
    Ha,ha,ha. (Joi, 21 noiembrie 2019, 8:50)

    Houthi [utilizator]

    Am o vecină de 86 de ani,semisenilă,care mi-a spus că trebuie suspendat președintele,pentru chestia asta,mai ales că nu bagă nici căldură în calorifere.Are dreptate!!
    • +1 (5 voturi)    
      Viorica a promis. (Joi, 21 noiembrie 2019, 10:35)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Houthi

      Că este alături de fiecare român.Oare ține de cald?
  • +2 (2 voturi)    
    proasta (Joi, 21 noiembrie 2019, 11:12)

    Ilidia [utilizator]

    Oricine urmareste evolutia cursului euro se convinge vede prostia tutei...care bate campii.