Bătălia pentru Capitală. Traian Băsescu: Nicusor Dan trebuie să fie candidatul comun în orice condiții/ Rareș Bogdan: Eu nu voi candida. N. Dan trebuie să se înscrie în PNL. Altfel, nu îl susțin

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 30 decembrie 2019, 22:18 Revista Presei | Radio TV


Nicușor Dan, la HotNews LIVE
Foto: Hotnews
​Fostul președinte Traian Băsescu a declarat, luni seară, la Digi 24, că nu vede un alt candidat mai bun la primăria Capitalei ca Nicușor Dan și le cere tuturor fortțelor politice de dreapta să-l susțină în orice condiții.

”Te aștepți să candideze în orice condiții. Omul ăsta, de mai bine de 15 ani, și-a legat viața lui de București și nu-i poate cere nimeni să stea acasă. Vlad Voiculescu, exponentul unei structuri [....] mai bine să se ocupe de medicamente. Rareș Bogdan - dacă o să vrea să candideze- o să-i propun să-și reia activitatea de jurnalist. Trebuie coalizată dreapta pentru a avea certitudinea unei victorii, fiindcă Firea stă foarte bine în sondaje”, a declarat Băsescu.

Rareș Bogdan: Eu nu voi candida la Primăria Capitalei. Nicușor Dan trebuie să intre în PNL, altfel mă voi opune susținerii unui independent

Liberalul Rareș Bogdan a declarat luni seară, la România TV, că nu va candida la primăria Capitalei, dar îi cere lui Nicușor Dan să se înscrie în PNL deoarece, în caz contrar, se va opune susținerii candidaturii unui independent.

”Eu nu voi candida, dar în schimb voi fi implicat în campanie. La București, Nicușor Dan trebuie să intre în PNL. Altfel, mă voi opune susținerii unui independent. Îmi doresc un candidat care s-o bată sută la sută, din primul tur, pe Gabriela Firea. Dacă toate partidele care susțin acum Guvernul se vor pune la masă și vor negocia, iar în urma sondajelor, vom găsi un candidat unic, atunci vom vedea, dar e o decizie politică", a declarat Rareș Bogdan, citeaza b1.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8091 vizualizari

  • +8 (32 voturi)    
    Da. (Luni, 30 decembrie 2019, 22:27)

    Alexos [utilizator]

    Personajul sinistru are de data asta dreptate. Nicusor Dan chiar este capabil sa faca ceva pentru Bucuresti, chiar il doare, este singurul capabil sa actioneze in interesul bucurestenilor. Cine i-ar prefera o gurista de la o televiziune... Doamne!....
    • +25 (39 voturi)    
      Nu e deloc sinistru (Luni, 30 decembrie 2019, 22:41)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Alexos

      Este cel mai bun președinte pe care l-a avut România. Fără el, nu ar fi existat DNA, iar un PSDist ambițios precum Dragnea i-ar fi succedat lui Năstase și ar fi fost acum în libertate, probabil într-o poziție de putere (președinte sau prim-ministru).
      • -2 (22 voturi)    
        Discutabil (Luni, 30 decembrie 2019, 23:25)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        DNA exista pentru ca UE nu ne-ar fi primit fara reformele in justitie pe care le-a facut Macovei. Restul au fost doar manevre din toate partile.
        • +5 (15 voturi)    
          Care Base, ala de-atunci sau asta de-acum? (Marţi, 31 decembrie 2019, 0:55)

          calin_ionescu [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Pentru asta a fost facut PNA, ca a cerut UE asa ceva. Insa Base a facut greseala sa o numeaca pe Macovei si pe Kovesi. Noroc cu greselile marinarului, ca a facut cateva la rand, din care am beneficiat ca tara pe linie de Justitie, dar si pe alte linii (de politica externa, de pilda). Pe chestia aia cu curba de sacrificiu, da, ne-a salvat si acolo greseala lui, ca ne scufundam sub deficitul sifonat de Tariceanu in 2008. Hai ca-i cu craci treaba.
          Cu Base de-atunci n-am probleme, cu asta de acum am eu ce am.
        • 0 (2 voturi)    
          Chestii discutabile spui tu ! (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 6:37)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Exista PNA care se ocupa de nasii depe trenuri ! :)))
      • -1 (11 voturi)    
        Nu e de mirare... (Marţi, 31 decembrie 2019, 0:15)

        Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        ... că un putinist ca Nykola1 îl admiră pe Petrov
    • +1 (25 voturi)    
      xzxzxzx (Luni, 30 decembrie 2019, 23:16)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Alexos

      Personajul tău sinistru e pentru tine sinistru ! Pt mai multi e invers ! Nicusor DAN sa se inscrie in PMP si va castiga sigur ! PMP este un partid serios , cel mai serios partid din RO de până acum !
      • +9 (19 voturi)    
        Serios!? (Luni, 30 decembrie 2019, 23:26)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui solar

        Firea are controlul Consiliului General pentru ca toti consilierii PMP voteaza impreuna cu PSD. Suficient?..
    • +8 (20 voturi)    
      Personajul “sinistru”... (Luni, 30 decembrie 2019, 23:31)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Alexos

      Are dreptate cam tot timpul ... la fel ca CTP.
      Sunt printre putinii din tara asta care mai gandesc... fata de polul opus Orban , Rares Bogdan, Barna, Bulai, ungureanu... iar pe cei cu cea mai purina minte nici nu i-am mai pus la socoteala... ciolacu & co.
  • -4 (14 voturi)    
    Da, dar... (Luni, 30 decembrie 2019, 22:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ...in nici un caz in PNL = USL + PSD, coleg de partid care vasazica cu Turcan, Blaga, Fenechiu si altii ca astia. Batrinul turnator la Secu Base are dreptate in pricnipiu.
    • +8 (20 voturi)    
      zxzxzxz (Luni, 30 decembrie 2019, 23:19)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Batrânul tău securist poate ajunge la CEDO să-și caute dreptatea !! Si o va castiga !! TE ASIGUR ! Atunci sa vă vedem cum stați cu manipularea !!!
  • -15 (21 voturi)    
    Si adaug eu ce a uitat R Bogdan (Luni, 30 decembrie 2019, 22:54)

    cenzuratul [utilizator]

    Nicusor Dan trebuie in acelasi timp sa se lepede de Soros.
    • 0 (2 voturi)    
      Aaaa... de tatal lui Ciolos... (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 7:55)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      care va sa zica
  • +10 (14 voturi)    
    mai Base, (Luni, 30 decembrie 2019, 23:00)

    domnescu [utilizator]

    vobesti tu cu PMP sa nu il mai propuna iar pe Paleologu? recunosc ca la prezidentiale am pus botul un pic ca Barna e pe alta planeta, dar acum, cand Paleologu si-a anuntat intentia, apari tu si mananci ciuperci... hai fii capitan si de acum si nu iti mai bate joc de cuvantul tau
  • +14 (24 voturi)    
    Doua lucruri ma inspaimanta pe mine (Luni, 30 decembrie 2019, 23:06)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    1. Ca Firea inca sta bine in sondaje
    2. Rares face fix ce a facut Paleologu: blat pe la spate cu PSD ca sa slabeasca coalitia de centru-dreapta
    • -7 (13 voturi)    
      Si in privinta asta Romania e o tara pe dos (Luni, 30 decembrie 2019, 23:54)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Doar aici partidul LGBT e de dreapta.
      Prietene, de dreapta sunt Salvini, Bolsonaro, Orbán, nu aia cu pronumele personale in descriere, cu propaganda celor 1000 de genuri si a virtutilor homosexualitatii.
  • -9 (17 voturi)    
    Rusine (Luni, 30 decembrie 2019, 23:10)

    Alunec [utilizator]

    Pacat de sangele varsat ! Rusine ziaristilor si votantilor care l-au impins in fata pe acest nomenclaturist comunist si securist de prima mana !
    Si acum, Hai in Piata Universitatii la comemorare !
  • +2 (12 voturi)    
    F..U (Marţi, 31 decembrie 2019, 0:34)

    Casargoz [utilizator]

    Nicusor Dan conservatorul coalitiei pt familie.
    Promotorul inchiderii pasajului ciurel pentru ca sunt niste 10 milioane de euro peste drum ..
    No F,,, way
  • +1 (7 voturi)    
    Rares (Marţi, 31 decembrie 2019, 9:08)

    codrean [utilizator]

    s-a pronuntat.: decat Nicusor mai bine Firea !
    • -1 (3 voturi)    
      nu chiar (Marţi, 31 decembrie 2019, 13:25)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      penele e in campanie de achizitii.
      daca vrei post, te inscrii in penele.
      ramasita de la partidu; din care provine peneleaoua lui klauz si orban...pcr.
      'adica ori cu noi, ori ....ko.. adica klauz orban, liderii penelelei care este...
      si care n'are nimic de'aface cu pnl'ul bratian.
      altfel ca si partidul din oglinda, pesede, alt urmas pcr, fost coleg in usl, aceleasi proceduri, procedee, tehnica electorala, practica politica...
      deci, penele angajeaza, stati la rand !
      si batistutza, tot nou angajat, in campu muncii penelizde !
      pacat, il rateaza pe...trezorieru chitzoiu !

      si la anu sa venim, tot asa sa va gasim !
      la anu si la multi ani !
  • -3 (5 voturi)    
    treaba e oabla (Marţi, 31 decembrie 2019, 9:50)

    freestyle [utilizator]

    de Basescu am auzit. e ala de a taiat cate o litra de la toti ca sa-i faca buget de 4 miliarde Duduii. in fine, vorbeste lumea... dar cine este Nicusor asta? ca prea vorbeste lumea.
    p.s. da de unde-i gasiti, bai frate. unu si unu...o sa mearga treaba, unsa nu alta. parerea mea.
  • -2 (2 voturi)    
    candidat (Marţi, 31 decembrie 2019, 10:30)

    Jude [utilizator]

    La alegerile precedente am votat cu USR dar a iesit PSD si Firea. Alegerea la momentul respectiv a fost Nicusor Dan.
    Din ceea ce a facut pana acum Nicusor ....a pierdut votul meu.
    Daca ar fi sa aleg acum intre Vlad Voiculescu si Nicusor Dan cu siguranta l-as alege pe Voiculescu.
    Din pacate PNL va face in continuare anti-joc si Firea va castiga al doilea mandat asa cu a facut si la alegerile precedente. Uite candidatul, nu e candidatul. De ce trebuie sa fi membru intr-un partit ca sa fi sustinut !? De ce un om gospodar, reinregimentat politic nu poate avea sustinere, sau de ce un candidat mai bine clasat (contra stangii conservatoare) nu poate fi sustinut.
    E simplu. Care sunt candidatii ? Rares, Busoi, Saftoiu, Nicusor , Voiculescu. Facut un sondaj ami amplu , pe un ensantion mai mare si vazut care are sanse. Si acela sa fie sustinut de catre toti ceilalti. La fel de bine putem avea 3 pozitii ocupate de catre 3 candidati ai dreptei , un primar si 2 viceprimari. Sunt convins ca doar impreuna poate fi recastigat Bucurestiul. Daca sondajul il va da mai bine clasat pe Nicusor, il voi vota. Imi e teama totusi sa nu fie pe acelasi calapod cu Videanu, Halaicu, Lis candidati ai dreptei care au dezamagit. Voiculescu pana acum prin ceea ce a facut a dovedit ca are caracter.
  • -1 (5 voturi)    
    daca nu e neicusoru dan (Marţi, 31 decembrie 2019, 13:10)

    nash pandelica [utilizator]

    orice alt catindat ar prezenta penele, membru penele concitionat, n'are nicio sansa impotriva madamei pandele.
    cum niciun userist catindand ca useris, n'are sanse.
    ori un catindat comun, al dreptei, indiferent partidul, capabil, ori madam firea pandele.
    si mai capabil ca neicusoru dan si mai obiectiv, mai activ, nu gasiti nici in penele nici in usr.

    la multi ani cu firea, daca va cacaiti si vreti peneleu in tot ce rade'n soare, in romanica.
    la multi ani, an nou cu bine.
    si la anu' sa venim, tot asa sa va gasim ! :-)))
  • +2 (2 voturi)    
    Un candidat al dreptei trebuie ales. (Marţi, 31 decembrie 2019, 19:23)

    asavreau [utilizator]

    Altfel electoratul nu se va mobiliza.Pentru asta este nevoie ca liderii PNL,USR,PMP,să se unească și stabilească lista de candidați din partea fiecăruia,supuși unui sondaj de opinie privind intențiile de vot și cel cu cel mai bun procentaj să fie.Trebuie lăsate deoparte orgoliile personale și discutat.Dacă PNL,USR,PMP pierd Bucureștiul vor pierde și alegerile parlamentare pentru-că românii se vor supăra și nu vor vota.