Gabriela Firea: Avem președinte. Îl rog să convoace CSAT dacă în București se respiră otravă

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 ianuarie 2020, 23:23 Revista Presei | Radio TV


Gabriela Firea
Foto: Captura Antena 3
Primarul Capitalei Gabriela Firea a declarat că, dacă Bucureștiul ar fi fost atât de poluat pe cât se vehiculează în ultima perioadă, ar fi fost convocat CSAT, deoarece ar reprezinta o problemă de siguranță națională, notează Mediafax.

„Dacă este atât de catastrofal în București, cred că ar fi o problemă de siguranță națională și sunt convinsă că CSAT (Consiliul Suprem de Apărare a Ţării) s-ar întruni, ar lua în discuție și ar găsi soluții la nivel național pentru ca poluarea în București și în cele câteva orașe foarte poluate din țară să fie diminuată. (...) Avem președinte. Îl rog să convoace CSAT dacă în București se respiră otravă”, a spus Gabriela Firea la Antena 3.

Primarul a anunțat, tot duminică, faptul că a depus deja la parchet plângerea împotriva ministrului Mediului, care a afirmat că în Capitală se respiră aer poluat și bucureștenii trebuie să poarte mască.

Firea a precizat că plângerea a fost depusă pentru că ministrul Costel Alexe a indus panică în rândul populației.


Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4242 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Otrava se Numeste: Novichock Gabi (Duminică, 12 ianuarie 2020, 23:27)

    un domn [utilizator]

    Se va indeparta prin vot in cateva zeci de zile !
    • +9 (9 voturi)    
      Nu pricepe și pace. (Luni, 13 ianuarie 2020, 9:16)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Gabi Firea,în București,prezența ta ca primar general afectează grav poluarea.Praful și gazele toxice sunt rezultatul indolenței ,nepăsării și proastei administrări.Nu speli străzile,nu faci curat și ție nu-ți pute?
  • +17 (17 voturi)    
    afurisita creatura (Duminică, 12 ianuarie 2020, 23:39)

    dailyshow [utilizator]

    de ce nu se plimba ea prin bucuresti cu mijloacele de transport in comun, sa vada cum e?!
    mobilizati prietenii sa iasa la vot de data asta, ca distruge si ce-a mai ramas din orasul asta infect.
    stiti senzatia aia cand se lipeste o eticheta de tine si n-o poti da jos? asa e si cu asta
  • +20 (20 voturi)    
    Ieri noapte a fost infern in zona Kogalniceanu (Duminică, 12 ianuarie 2020, 23:48)

    D-or [utilizator]

    Depun oricind marturie despre poluarea din zona Gara de Nord - Kogalniceanu.

    Noaptea e fum, ziua e un praf format din fibre de carton sau pulbere de sticla de la masinile care aduna reciclabilele.

    Am 5 purificatoare de aer cu toate sistemele posibile. Pot prezenta filtrele lor.
    Pot aduce praful ca o pisla strins de pe mobila.
    Am zeci de fotografii cu norii de fum de pe cer. In ultima instanta, pot face radiografii la plamini.
    Toti doctorii ma sfatuiesc sa renunt la fumat, dar eu nu fumez!

    Da, poluarea e cea mai grava problema cu care ma confrunt.
    • -6 (8 voturi)    
      toti va vaitati ce nasol e in Bucuresti (Luni, 13 ianuarie 2020, 8:39)

      Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      dar cu toate astea va adunati ciorchine aici din toate zarile.
      • +5 (5 voturi)    
        Si in Galati e la fel. Sunt aceiasi oameni si firm (Luni, 13 ianuarie 2020, 9:38)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

        S-au aplicat aceleasi principii:
        - producerea energiei electrice in orase arzind pacura in fostele sau actualele CET-uri. (Acum intelegem presiunea de a se inchide sistemele centralizate).
        -incurajarea populatiei sa-si puna centrale termice supradimensionate si in condensare (care scot aburi acizi) fara nicio conditie privind cosurile de evacuare. La etajul 4, am 8 cosuri de centrale sub geamuri doar de la scara mea.
        -reciclarea deseurilor direct pe strazi (exact aceeasi firma opereaza si in Bucuresti si in Galati) in loc de hale acoperite si in mediu umed.

        Batrinul Combinat Siderurgic a devenit ecologic pe linga poluarea moderna a ultimilor ani.

        In 20 de ani traiti in Galati inainte de '89 nu am vazut niciodata nori de fum negru ca zilele trecute.

        Daca adaugam si padurile de antene GSM, in curind va fi mai multa viata de Marte.
        • -2 (2 voturi)    
          nu-ti mai face atatea probleme (Luni, 13 ianuarie 2020, 11:58)

          Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          inainte oamenii mergeau sa-si lucreze singuri pamanturile si inghiteau tone de praf, sau... PM2.5, PM10 cum le zice acum

          Aragaz in casa folosesti? Stii care sunt produsele de ardere a gazului?

          Fara sa minimizez efectele nocive ale poluarii, tu chiar vrei sa mori sanatos? :)
          Asta e pretul confortului in societatea moderna. Stii ce poluare e in Hong Kong? Cu toate astea, e vreunul dispus sa se mute la tara, la aer curat? Ma indoiesc.
          • 0 (0 voturi)    
            Indoieste-te, tata (Luni, 13 ianuarie 2020, 16:53)

            midufi [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

            Batii campii cu nonsalanta.
            Unde traiesti, la Leningrad ?
            Habar n-ai ce e in tarile civilizate.
  • +17 (17 voturi)    
    Amenintari si plangeri (Duminică, 12 ianuarie 2020, 23:53)

    Mariamoto [utilizator]

    Madam Firea, esti ca vecinul obosit cu procese si plangeri, ce altceva mai stii... daca nici in Bucuresti nu se respira otrava, ma opresc aici cu comentariile...
  • +16 (16 voturi)    
    PAI ESTE! (Duminică, 12 ianuarie 2020, 23:54)

    schroedinger [utilizator]

    Iar tu principalul vinovat... Catza ce esti!
  • -13 (13 voturi)    
    De ce nu se desființează C.S.A.T.-ul? (Luni, 13 ianuarie 2020, 0:01)

    prec [utilizator]

    Este ceva total anacronic.
  • +8 (12 voturi)    
    cred ca e pa firea (Luni, 13 ianuarie 2020, 0:13)

    buha [utilizator]

    faza cu sora-sa care acoperea poluarea din bucuresti e destul de nasoala, si daca mai avea vreo sansa la primarie inainte sa apara stirea cu neamurile la garda de mediu, e clar ca nu mai are sanse la mandatul nr 2 la primarie.
    decat daca bucurestenii e masochisti sau se pisa pe el de vot
    • -12 (14 voturi)    
      esti ridicol (Luni, 13 ianuarie 2020, 2:51)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui buha

      ce treaqba are sora-sa?
      garda de mediu e la ministerul mediului, o puteau schimba astia de 2 luni de cand au venit, ca doar au dat afara atati psd-isti si ne-psd-isti ca sa-si puna lipitorile lor
  • -3 (9 voturi)    
    Romania importa deseuri? E lada de gunoi (Luni, 13 ianuarie 2020, 0:45)

    D-or [utilizator]

    Da, e necesar un CSAT pentru a se verifica toate contractele privind deseurile importate si a se vedea conditiile pentru rezilierea cit mai grabnica.

    E necesar sa se revizuiasca si strategia energetica si sa se renunte la producerea energiei electrice in orase prin arderea pacurii.

    Trebuie reglementate si cosurile de la centralele de apartament. Suntem singura tara care permite ca evacuarea gazelor sa se faca sub geamurile vecinilor.
    Ar trebui ca primariile care au inchis sistemele de termoficare sa rezolve problema cosurilor de evacuare comune pentru centrale, iar in orasele in care exista sisteme de termoficare, proprietarii centralelor sa asigure evacuarea gazelor deasupra imobilelor.

    Trebuie interzisa si compactarea/taierea/presarea deseurilor in masinile colectoare in orase.

    Acestea sunt probleme generale pentru intreaga tara.

    Trebuie luptat impotriva tendintei actuale de a aduce poluarea cit mai aproape de cetatean, astfel incit efectele nocive sunt maxime: producem energie in orase, taiem hirtia pe strazi, punem hornurile sub geamuri, etc.

    Fata de aceste probleme, poluarea de la masini este insignifianta.
  • +14 (14 voturi)    
    O idee excelenta! (Luni, 13 ianuarie 2020, 1:08)

    Andy500 [utilizator]

    1. Sa fie verificate incineratoarele din jurul Bucurestiului.
    2. Sa fie verificate contractele de salubrizare din toate sectoarele Bucurestiului si Ilfov. In curand or sa creasca flori pe marginea drumurilor, la cat pamant este acolo, necuratat de 3 ani de cand a venit dna. sarma!
    3. Sa fie verificate toate santierele din Bucuresti, daca respecta regulile de desprafuire.
    • +1 (1 vot)    
      Confirm strazile necuratate cu anii (Luni, 13 ianuarie 2020, 13:56)

      Westbam [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      Pot confirma ca strazile din sector 2 nu au mai fost curatate de ani de zile (poate in alte sectoare e mai bine), zi de zi ma mir unde au disparut maturatorii si masinile care curata strazile.
      Rog Hotnews sa investigheze, orasul arata de parca nu este administrat, atata mizerie nu am mai vazut nicaieri.
  • +10 (10 voturi)    
    link (Luni, 13 ianuarie 2020, 1:13)

    VacsAlbina [utilizator]

    Pentru cine doreste sa verifice calitatea aerului in Bucuresti,se poate vizualiza aici: https://www.purpleair.com/map
    Sunt doar doua unitati instalate, dar este suficient pentru a observa ca nivelul este ridicat, peste valorile admise.
    • +4 (4 voturi)    
      Ar trebui in fata Garii de Nord la etaj un senzor (Luni, 13 ianuarie 2020, 11:47)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui VacsAlbina

      E una din cele mai pouate zone.
      Si nu de la trafic.
  • +10 (10 voturi)    
    In vremea asta...tu toci banii (Luni, 13 ianuarie 2020, 1:16)

    morometu [utilizator]

    Dar cum iti este specific, dramolete lacrimante si vini ale altora ne servesti drept justificari!
  • +5 (5 voturi)    
    Ca tot a dat cineva linkul catre o harta de profil (Luni, 13 ianuarie 2020, 9:40)

    bigbrother [utilizator]

    Now 10 Min 30 Min 1 hr 6 hr 1 Day Week
    136 138 135 130 136 145 112

    101-150: Members of sensitive groups may experience health effects if they are exposed for 24 hours. The general public is not likely to be affected.

    Astea sunt masuratorile pentru senzorul din Piata Victoriei la ora 9:27 pt PM2.5

    Dintr-o simpla cautare se vede ca intr-o zi valoarea se apropie de 150, adica maximul de probleme pentru grupurile senzitive (persoane care merg mult in oras (outdoor luat aici ca in afara cladirilor), persoane in varsta, bolnavi cu probleme respiratorii si mai ales copiii) si foarte probabil sa depaseasca aceste valori in zilele calduroase, deja peste 150 inseamna ca aerul este nesanatos.

    Da, PM 10 apare ok sau in niste valori obisnuite pentru un oras, dar particulele fine de 2.5 microni sunt de fapt problema. Exista o legătură strânsă între expunerea la particule fine și moartea prematură din cauza bolilor cardiace și pulmonare; in plus, aceste particule pot declanșa sau agrava boala cronică, cum ar fi astmul, atacul de cord, bronșita și alte probleme respiratorii.

    Si datele astea sunt de la un singur senzor..
  • +6 (6 voturi)    
    ce s-a crizat proasta (Luni, 13 ianuarie 2020, 9:57)

    liviu_ [utilizator]

    fa poluarea in bucuresti e o chestie de multa vreme si cunoscuta. numai tu nu vrei sa o accepti!
    daca nu erai primarita (aleasa cu 13%) era otrava in bucuresti (si daca nu o sa te realeaca GARANTAT intr-o luna o sa iti dai seama ca bucurestiu e un dezastru, doar ca nu o sa recunosti ca e (si) vina ta ). Dar acu ca esti matroana peste orasu asta nu recunosti nimic!

    bucuresitu e poluat de ani de zile... uite-te pe orice statistica!