Ministrul Transporturilor susține că în 2020 că se vor finaliza între 40 km și 100 km de autostradă

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 3 februarie 2020, 22:01 Revista Presei | Radio TV


Lucian Bode
Foto: Agerpres
Ministrul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, Lucian Bode, a declarat luni seara, la TVR1, că se vor construi între 40 și 100 de kilometri de autostradă până la finalul anului 2020. „Sigur că ne-am dori să depășim 100 de kilometri”, a spus el.

„Dacă ne referim strict la componenta de infrastrastructură rutieră, să spun așa, (...) noi avem 857 de kilometri de autostradă, suntem la coada Europei, avem 134 de kilometri în lucru și sperăm că în acest an, dacă antreprenorii se țin de termenele asumate, dacă antreprenorii respectă ceea ce am stabilit cu ei în teren, nu la telefon sau prin documente, putem discuta de minim 40 de kilometri de autostradă până în maxim 100 de kilometri de autostradă. Sigur că ne-am dori să depășim 100 de kilometri”, a declarat ministrul Transporturilor Lucian Bode la TVR1, potrivit Mediafax.

Acesta a adăugat că în patru ani vom avea o autostradă care va traversa toată țara, de la Constanța la Nădlac.

„Constanța - București, Autostrada București Inelul de Sud, cu potențial de a fi începute lucrările în acest an, București - Pitești autostradă, Pitești - Sibiu cu cele două secțiuni avansate... de la Sibiu la Nădlac circulăm pe autostradă cu două excepții, avem Lotul 3 Lugoj-Deva, 21 de kilometri, unde am dat în trafic cu restricții de viteză și de tonaj (...), iar Lotul 2, 13 kilometri, suntem în licitație și sperăm să semnăm contractul cât mai repede (...) și atunci putem vorbi de coridorul Constanța -Nădlac în următorii 4 ani de zile, avem și noi autostradă care leagă România de la un capăt la altul”, a mai precizat ministrul Lucian Bode.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5565 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Minciuni gogonate! (Luni, 3 februarie 2020, 22:24)

    kokos [utilizator]

    In patru ani e imposibil sa mergi de la Constanta la Nadlac pe autostrada pt, ca doar tronsonul 1 din Sibiu-Pitesti(cel mai usor de facut) are contractul semnat , si ce sa vezi , termenul de finalizare e chiar 4 ani ! Tronsoanele 2 , 3 si 4 mai dureaza pana vor fi scoase la licitatie si ele au tetmen de finalizare 5 ani!Asa ca un termen realist ar fi vreo 6-7 ani , nicidecum 4!
    • +1 (3 voturi)    
      Bode e mai rau decat tot PSD (Marţi, 4 februarie 2020, 8:43)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Dupa cum a demarat asta ca ministru, ne asteapta vremuri grele. Declaratiile lui sunt in stil comunist, actiunile lui sunt in stil psdist. Nu vrea sa faca treaba de loc, nu vrea sa reformeze cloaca aia imputita de la cnair, sa-i de afara pe trantorii aia de directori care se opun consecvent de ani de zile constructiei de autostrazi corecte, si sa-i puna la treaba pe cei care raman. Ma raliez parerii generale ca cnair trebuie desfiintat ca sa se poata demara traba in Romania!
      • -1 (1 vot)    
        Așa ceva nu există. (Marţi, 4 februarie 2020, 10:27)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        Mai rău decât PSD nu poate fi decât tot PSD.Dacă ne uităm la istoria PSD vopsit și revopsit,a fost din ce în ce mai rău,mai impertinent,mai hoț.Când zici că nu mai au ce fura,vezi că PSD a mai găsit ceva de furat.De ce-i tăcere privind traficul de persoane,mai ales copii?Întrebați la PSD și veți găsi răspunsul.Tăcere.
  • +6 (10 voturi)    
    40 (Luni, 3 februarie 2020, 22:45)

    danke7777 [utilizator]

    40km pe an...
    impotenta caracteristica politicianului roman - si gusile le cresc cu viteza mai mare
    • +3 (3 voturi)    
      e bine ca nu ne tromboneste (Marţi, 4 februarie 2020, 8:11)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui danke7777

      Dar urmatorul pas e sa grabeasca ritmul...degeaba esti sincer si spui cat faci in realitate, daca realitatea nu depaseste performantele PSD...
  • +3 (7 voturi)    
    Nu ne uita ! (Luni, 3 februarie 2020, 22:57)

    taymouthchippy [utilizator]

    Mr.Bode,nu ne uita, sectiunea Teius-Sebes,sa putem merge si noi de la Gilau pana la Sibiu doar pe autobanda,de trafic chiar ne-am saturat! Multumim frumos !
  • +3 (7 voturi)    
    Palavrageala „liberala” (Luni, 3 februarie 2020, 23:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    În 2020 nici măcar nu se vor apuca sa guverneze, pentru că tot ce stiu „liberalii” sa facă e sa trăncaneasca si sa tragă sfori.
  • +4 (8 voturi)    
    Mai bine intre 1 si 300 (Luni, 3 februarie 2020, 23:07)

    fat.cat [utilizator]

    Sa aiba de unde scadea.
  • +8 (8 voturi)    
    134Km (Marţi, 4 februarie 2020, 0:24)

    yol [utilizator]

    deja in lucru si se vor construi intre 40 si 100 Km!?!??! Ca sa nu mai zicem de ecart! :))
    Asa Lucica, rupei dintii lu’ Daea! Fii tu capitanul!
  • +4 (6 voturi)    
    cartofor, joaca tare (Marţi, 4 februarie 2020, 0:33)

    BjornTuroque [utilizator]

    Il asteptam in mediul privat cu prognoze d-astea de 'o sa fie intre x si 2.5x, nu stim sigur inca, dar fixam ceva in a 2a jumatate din Decembrie'. Piulita.
  • +1 (5 voturi)    
    Am priceput teoria relativitatii de dambovita! (Marţi, 4 februarie 2020, 2:03)

    Miky113 [utilizator]

    Maxim 6 tronsoane se pot termina in 2020:
    A3 Bors, A3 Ogra lot 2 Astaldi , A10 lot 1, A10 lot 2, A7 Bacau, A3 Cristian

    Surprize ar punea aparea: DX12 lot 1si 2, A1 S1 Boita
    A3 Ogra lot 3 Straco

    De aici incolo, ar trebui sa inceapa contorul pentru dl Bode : A0 cu tunele, A1 cu tunele, A3 cu tunele, A8 cu tunele...