Ludovic Orban: Mergem în Parlament cu același Guvern / Cred că se va ajunge la anticipate, PSD nu-și va permite să-l voteze

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 februarie 2020, 21:31 Revista Presei | Radio TV


Ludovic Orban
Foto: Captura TVR1
Ludovic Orban, premierul proaspăt demis și propus din nou de șeful statului, a declarat vineri seară, la TVR 1, că se va prezenta cu aceeși echipă guvernamentală la noul vot pentru învestire din Parlament.

„Luni am convocat Biroul Politic al PNL, voi prezenta programul de guvernare actualizat. Trebuie să scoatem din el destul de multe, adică ceea ce am rezolvat, și evident să adăugăm câteva obiective noi”, a declarat Ludovic Orban.

Dar e un program de guvernare care va pica, a punctat moderatorul. „Da, dar reflectă obiectivele pe care și le asumă PNL”, a spus Orban, puctând la rândul său că, totuși, „nu e sigur că va pica”.

„Nu sunt convins că va pica. De aceea sunt desemnat eu. Există și posibilitatea ca Guvernul să fie învestit cu voturile PSD, adică ale celor care au venit cu moțiunea de cenzură ca să ne dea jos”, a spus el.

Întrebat de asemenea dacă va păstra aceeași echipă guvernamentală, Ludovic Orban a răspuns că nu intenționează să schimbe niciun ministru.

„După părerea mea, se va ajunge la anticipate, pentru că PSD nu își poate permite să învestească Guvernul nostru. (...) Ar fi blamați, pentru că toți ar intelege că votul lor ar fi ca să salveze 6 luni de mandat”, a mai afirmat Orban la TVR.


Alte declarații ale lui Ludovic Orban:
  • Decizia noastră e clară: de a susține toate procedurile pentru declanșarea alegerilor anticipate. E mandatul cu care s-a dus delegația PNL la consultările de la Cotroceni
  • Constituția reglementează limpede care e procedura. Urmează votul pentru două învestiri de guvern. Ca președintele să poată dizolva Parlamentul, trebuie respinse două propuneri
  • Am arătat în 3 luni de zile că Guvernul nostru este un guvern foarte serios, România e pe mâini bune, rezolvăm toate problemele curente
  • Da, sunt fost, actual și viitor premier
  • Asta că există majoritate este un neadevăr. Președintele României este obligat să desemneze un premier ales de un partid numai dacă partidul respectiv a obținut 50%+1 în alegeri, altfel este la latitudinea lui
  • Nu există nici măcar aritmetic, matematic o majoritate în Parlament
  • Votul de la moțiune a fost un vot împotriva legii pe care noi ne-am angajat răspunderea, legea primarilor în două tururi. Forma de a respinge această lege a fost prin căderea guvernului, fiind procedura constituțională
  • Atât timp cât nu există un partid care să aibă 50%+1 în urma votului cetățenilor, președintele are dreptul de a face propunerea dintre cele care au fost formulate, propunere care i se pare cea mai corectă pentru România
  • (De ce PNL să dea premierul?) Simplu: e partidul cel mai puternic, care a câștigat alegerile europarlamentare, al carui candidat la Președinție a câștigat detașat. Suntem cotați ca partidul cu cel mai mare scor, de departe
  • Nu e o comedie, e o procedură extrem de serioasă, pentru ca poporul să elimine această contradicție majoră care este parlamentul actual, care nu mai reprezintă dorința oamenilor
  • Îmi doresc să ajungem la anticipate. Pentru a putea ajunge la anticipate, propunerile de guvern trebuie să pice
  • Nu suntem într-o criză, suntem într-o situație în care, ca să fim siguri că mergem pe drumul corect, Romania are nevoie ca cetățenii să aleagă un parlament care să-i reprezinte cu adevarat
  • Bineînțeles că există posibilitatea ca Guvernul să fie învestit cu votul PSD
  • Noi vom fi prezenți, dar parlamentarii PNL nu vor vota
  • Guvernul nu va putea trece în Parlament decât dacă e votat de PSD - dar asta înseamnă că vor spune că sunt de acord cu programul nostru de guvernare, cu componența guvernului etc. Păi nu vă dați seama că sunt ridicoli, nu-i mai spală nicio apă
  • Dar măcar avem garanția că, dacă va fi învestit, va fi un guvern bun. Oricum ar fi, picăm în picioare, pentru că tot noi suntem la guvernare
  • PSD nu își poate permite să învestească un guvern PNL, ar fi ridicol
  • Despre PRO România: Eu mă așteptam ca, în ultimul moment, formațiunea ruptă din PSD să se realipească la PSD
  • Am putea organiza anticipatele pe 14, 21 sau 28 iunie
  • Despre atacarea la CCR a numirii aceluiași premier/guvern? E o tragere de timp, nu zice nicăieri în Constituție că nu poate fi propusă aceeași persoană
  • Veti avea nevoie de USR PLUS pentru guvernare? Cel mai probabil
  • Despre cele 25 de OUG: Noaptea ca hoții au dat ordonanță PSD, ca să îi scape pe ai lor de pușcărie. Noi am am dat ordonanțe de urgență în domenii extrem de importante
  • De ce 25 într-o seară? Că atâtea au fost nevoie. În domeniul fondurilor europene era o ordonanță vitală, fiecare dintre OUG are o fundamentare

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6870 vizualizari

  • -6 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 7 februarie 2020, 21:36)

    [anonim]

    • +1 (9 voturi)    
      Pariul, dancilezule !! (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 5:18)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui

      Da mai bine alba-neagra, barbut ca termenii astia va sunt comuni !!
  • -16 (34 voturi)    
    le multumim #hastagistilor (Vineri, 7 februarie 2020, 21:44)

    cucuveauamov [utilizator]

    care l-au adus pe Sica la conducere. Penibilul trebuia sa poarte un nume.
    • +8 (12 voturi)    
      Apoi... (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 0:20)

      Sebycopilu [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ...decat cu Dancila mai bine de 10 ori cu “Sica”!
    • +11 (17 voturi)    
      Mah, tu plangi dupa Pavi (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 1:42)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Jale mare hah?!
      • +7 (7 voturi)    
        Veorika le mai Dadea O Maslina (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 9:27)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Sica nu le da, asta i Baiul !
        • +4 (6 voturi)    
          Să-i dea cineva adresa lui Viorica. (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 12:15)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Sunt convins că nu le dă Viorica nimic.Viorica dădea câte ceva din ce fura.
    • +8 (12 voturi)    
      Si pisica mea , e mai buna ca Dancileza !! (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 5:23)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ce sa mai vorbesc de portarul de la palatul Victoria, de oricare cetatean, cu opt clase facute intr-o școala decenta !!
  • -18 (28 voturi)    
    părerea mea (Vineri, 7 februarie 2020, 21:45)

    Mazeta [utilizator]

    Cred că mai trebuie acordată o șansă noului vechi guvern. Chiar dacă abia în ultima zi, Orban a arătat că are mare capacitate de muncă.
    • -13 (21 voturi)    
      Hi Hi (Vineri, 7 februarie 2020, 22:39)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Noapta ca hotii. Nu 1, ci 25 de Ordonante.
      • +11 (19 voturi)    
        pai depinde si ce contin ordonantele alea (Vineri, 7 februarie 2020, 23:28)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Una e sa dai ordonanta care reglementeaza o chestie minora, alta e sa dai ordonanta prin care sa legalizezi hotia si sa dezincriminezi furtul.Da'na, slugile lui Dragnea nu prea pot face diferente din astea de nuanta....
        • -5 (9 voturi)    
          Unde este textul ordonantei de care vorbesti? (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 6:37)

          Fides [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          As dori sa stiu care era urgenta acelei ordonante din cele 25, ce reglementa o chestie minora si cu toate acestea trebuia data noaptea ca hotii?
          • +4 (6 voturi)    
            Deci vorbești dar nu știi ! (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 12:18)

            asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Fides

            Știi cum se cheamă asta?Vorbitul ca să te afli în treabă?Nu știi ce conțin ordonanțele dar comentezi negativ.Așa de-al dracului!
            • -3 (5 voturi)    
              Ai tu textul celor 25 de ordonante? (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 14:54)

              Fides [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

              Stii sa imi indici un link unde pot sa le citesc? Toti urlati ca sunt bune, asa si asa, nu ca alea date de PSD, dar cand vine vorba de a indica textul lor, sariti ca arsi ca nu intelegem nimic. Pai sa stai noaptea sa dai ordonante e una, dar sa nu le vada nimeni e alta. Penibili.
              • 0 (0 voturi)    
                Ha! Ha! Cum adica "sa nu le vada nimeni"?? (Luni, 10 februarie 2020, 22:07)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Fides

                Pai nici o ordonanta nu e valabila pana nu e publicata in Monitor. Iar la asta toata lumea are acces. Deci daca vrei, le gasesti acolo. Cate sunt, daca e corect sa dai ordonante (ca ilegal nu e, oarecum din pacate) asta e alta discutie...
  • -6 (20 voturi)    
    Asta consider ca e lipsa de bun-simt! (Vineri, 7 februarie 2020, 22:06)

    LiviuX [utilizator]

    Daca am fost de acord ca sa fie propus acelasi prim-ministru deoarece prin motiunea de cenzura se demite guvernul, nu prim-ministrul, a veni cu acelasi guvern e o crasa lipsa de bun-simt. De acord ca aceasta Constitutie, despre care am spus mereu ca e proasta, nu interzice sa vii cu acelasi guvern, dar nu e corect. Acum sa vedem daca psd-ul va vota guvernul pe care tot ei l-au demis, doar ca sa evite anticipatele. Ar fi de rasul lumii!!
    • 0 (0 voturi)    
      Gogule, (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 21:29)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Ce nu e interzis e permis.
      Si sa nu vorbesti de bun-simt in fata PSD-ului care si-a dat jos doua guverne proprii prin motiune de cenzura.
      Cand un astfel de partid e majoritar in Parlament deja pisica mea are mai mult bun simt ca 55% din Parlamentul Romaniei.
      • 0 (0 voturi)    
        Pai si eu ce am spus? (Luni, 10 februarie 2020, 17:21)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Am spus eu undeva ca e ilegal? Nu! La fel, nici nu am spus ca psd-ul ar avea bun simt. Deosebirea e ca daca de la psd nu ma astept la asa ceva, la astia ma asteptam sa aiba ceva bun-simt, chiar daca stiu si pnl-ul ce hram poarta (vezi de la Campeanu cetire...).
  • -7 (23 voturi)    
    bine bre, bagati anticipate (Vineri, 7 februarie 2020, 22:10)

    mbembe [utilizator]

    banii publici sunt fara numar, prostimea plateste!
    dar sa vedeti voi ce ... teapa (ca sa nu ii zic pe nume) luati la anticipate!
    • +9 (15 voturi)    
      nu vor fi anticipate (Vineri, 7 februarie 2020, 23:05)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

      nici pensii taiate, nici alegeri in doua tururi, nici nimic.
      Este vanare de vant, tragere de timp pentru ca prostimea sa uite de ticalosia si dezastrul facut de psd, pana la toamna.
      Subordonatii pnl sunt doar pe post de paratrasnet.
    • +8 (12 voturi)    
      gandire cu premeditate (Vineri, 7 februarie 2020, 23:31)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

      Pai ori la vara ori la iarna, nu tot se cheltuie banii aia?!? Sau pe tine te-a prostit antena3 ca daca-s aiticipate la vara sunt si alegeri la termen la iarna?

      Plus ca daca se fac odata cu localele, se face si economie, organizand o data ambele.

      Asha ca lozinci din astea doar la publicul antena3 daca mai tin...
      • -4 (6 voturi)    
        Gresit, chiar imoral (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 6:35)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Alegerile nu se fac la gramada, tocmai pt ca electoratul sa-si valideze votul in deplina cunostinta. Alegerile nu sunt 2 in 1 ori 3 in 1, doar ca sa ne bucuram de un discount. Inteleg de ce PNL doreste alegeri anticipate, fie si cu cateva luni mai devreme, dar cu toate acestea ramane imorala cererea - se deschide calea catre alegeri anticipate anuale - ce facem, fiecare partid o sa ne ceara votul anual, in functie de cum sta in sondaje? Doar pt ca presedintele sa aiba premierul sau? Exista azi majoritate in Parlament, la cum a fost cand Orban a fost votat. Majoritate, chiar daca nu place presedintelui.
        Riscam ca alegerile aniticipate - exceptia- sa devina normalitate. O normalitate care ne va costa infinit mai mult.
        • +4 (6 voturi)    
          Scopul este radierea P$D (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 9:36)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Fides

          Scop la care Adera Foarte Multi Romani

          Dupa radierea P$D se poate Incuraja un Partid De Stanga Autentic, nu Party $hpagas of Democracy !

          #extirpamCiumaRoshie
          • +4 (6 voturi)    
            Ar ajuta mult. (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 12:28)

            asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            În România este nevoie de un partid de stânga real,nu baronii burduhoși ai PSD îmbogățiți din lefuri mici în birocrația stufoasă și inutilă pentru noi.Numai social-democrați nu sunt PSD.De fapt Adrian Năstase,care trage sforile în PSD,a recunoscut că PSD poate fi orice partid.De stânga,de centru,de dreapta.Dacă așa vrea electoratul.Totul este ca ei să guverneze.Ei,de clica asta trebuie să scăpăm,altfel va fi vai de noi.
            • +2 (4 voturi)    
              Toti Mentionati (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 13:10)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

              Sunt Coronavirusi ai PCR cu mutatiile adecvate post decembrie 1989
        • +3 (5 voturi)    
          Și cu ce te supără anticipatele? (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 12:23)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Fides

          Dacă un guvern vrea să facă ceva și Parlamentul îi bagă bețe în roate,este normal să fie făcute alegeri anticipate pentru-ca noi să hotărâm ce vrem.Ce vrei,să se ia la bătaie între ei?Noi nu avem nici-un interes cu mandatele parlamentarilor,ba am putea spune că ne supără faptul că și-au legiferat tot felul de favoruri,un motiv în plus să-i trimitem acasă.
          • +3 (5 voturi)    
            P$D Stie Ca Anticipatele le aduc 15% (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 13:15)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            Asta I Baiul !

            Iar in 2024 NU mai pupa Parlamentul !

            #extirpamCiumaRoshie
          • -4 (4 voturi)    
            Eu cred ca nu stii rolul Parlamentului (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 14:58)

            Fides [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            Care voteaza ori da jos Guvernul. Tu crezi ca in urmatorul Parlament majoritatea 50+1 ca fi a unui singur partid? Atunci sa vezi distractie in strada.
            • +2 (2 voturi)    
              eu cred ca esti incapatanat (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 21:43)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Fides

              in eroarea ta.
              Dar e tipic pentru psd-isti. Mai baieti, daca ati avea un pic de bun-simt, dupa guvernarea Veaoricai ar trebui sa stati ascunsi cel putin vreo 2 ani. Dar voi iesiti ca paduchii in fata!
              • 0 (2 voturi)    
                Klaus a propus-o premier pe Dancila (Duminică, 9 februarie 2020, 13:59)

                Fides [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

                La fel si pe ceilalti de la PSD. Pana si pe Orban de 2 ori, desi potrivit declaratiei de avere Ludovic Orban exceleaza profesional in domeniul privat. Castiga pt. 2, facand pe inginerul la un cabinet de avocati.
        • +1 (1 vot)    
          Gogule, esti cel mai finut dintre ghiolbanii Psd (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 21:39)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Fides

          -isti
          1- desconsideri asa mult electoratul PSD incat sa nu il crezi capabi sa raspunda la doua buletine de vot odata?
          2- sau ti-e frica ca traditionala Galeata va trebui dublata?
          3- alegerile anticipate sunt prevazute in Constitutie si cu asta basta. Daca se vor repeta sau nu e alta poveste.
          Plimba ursul si voteaza cum te duce capul.
          • +1 (1 vot)    
            Ei hai, mai tai din ele, nu te supara (Duminică, 9 februarie 2020, 13:56)

            Fides [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Votul si alegerile, nu doar cele pt locale ori parlamentare/presedinte, au caracter singular tocmai pt a nu perverti democratia. Iar daca tu crezi ca doar PSD a dat galeti, inseamna ca nu ai trait in ultimii 25 de ani pe aici.
            PS. In 1996, CDR a castigat alegerile - atat locale, parlamentare, iar Constantinescu a devenit presedinte. In 2004, Basescu devenea presedinte, iar Alianta DA dadea Guvernul. Din toate acele partide, aliante de dreapta, sa nu uit nici de Boc, PDL ori de PNTCD, a ramas doar praful. De ce? Deoarece dreapta ajunsa la guvernare a fost si mai feroce decat PSD-ul. Sa vedem daca PNL ajunge sa preia fraiele, cum se termina aventura lor. Nu e normal sa dai 25 de OUG pe noapte, din care cica una ce vrea sa anuleze o decizie a judecatorilor de la ICCJ.
            P.S.S. PSD nu castiga alegeri, ceilalti le pierd categoric.
  • -14 (20 voturi)    
    Sfdare pe fata (Vineri, 7 februarie 2020, 22:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E de râs? E de plâns? La cât pare de idiot si de avid de putere aceasta sluga politrucă a Kotrocenilor, e in stare sa isi bata joc in continuare de Romania, asa cum o face de 3-4 luni.
  • -7 (15 voturi)    
    psd nu-si permite?! (Vineri, 7 februarie 2020, 23:02)

    revo [utilizator]

    nene orbane, ma tem ca ai luat-o in freza: psd + aripioarele ti-a copt-o frumos de tot, ti-a tras presul de sub picioare - nu va fi prezent in parlament, ti-a spus-o direct, vei ramane la guvernare cu un guvern interimar, legat de maini si de picioare, fara nicio putere reala.
    Asta ar fi manifestarea karmei : ai batut palma pentru blatul cu psd, ca sa impiedicati alegerea primarilor in doua tururi, acum esti in lanturi si tragi la jug, ca un bou.
    • +6 (8 voturi)    
      pai nu prea are logica.... (Vineri, 7 februarie 2020, 23:33)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Ori se alege un nou guvern, ori se resping doua guverne si avem anticipate.... un guvern interimar poate ramane doar daca asha vrea el. Altfel demisioneaza si avem ori anticipate ori guvern plin.
      • +1 (3 voturi)    
        guvernul interimar ramane in functie (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 12:48)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        pana la investirea noului guvern. Nu mai poate sa-si dea demisia pentru ca, de jure, este deja demis.
        Cu toata democratia originala din Romanika, guvernarea nu este chiar ca la aprozar, sa incui si sa pui un biletel pe usa - "pauza de masa", si apoi te intorci cand vor muschii tai. Daca mai vor.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu prea eusesti sa urmaresti firul logic (Duminică, 9 februarie 2020, 12:21)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui revo

          Da, in momentul asta guvernul e interimar.
          Dar luni merge Orban cu urmatorul guvern in parlament, iar parlamentul are 2 optiuni:
          1. Il apropba, si devine guvern plis
          2. Il respinge si urmeaza propunerea Orban3.

          In cazul 2, Orban3 se aproba sau se resinge si avem anticipate sau guvern plin.

          Deci situatia asta de interimat poate continua doar daca nu se face alta propunere de premier de catre presedinte, cum a fost cu guvernul Boc in 20009. Atat timp cat presedintele propune premieri, parlamentul poate doar sa aprobe sau sa respinga.
  • +10 (12 voturi)    
    Comisii (Vineri, 7 februarie 2020, 23:14)

    Jolly Roger [utilizator]

    D-le Orban, pare simplu pe hârtie: acelasi guvern, psd refuza o data, alt guvern, pica a doua oara si avem anticipate.

    Dar cum plănuiți sa contracarați timpul ce va fi pierdut prin comisii, conform celor declarate de psd?
    Doua guverne trebuie refuzate in 60 zile, in a 61 zi e mămăliga arsa, iar ei au anuntat deja ca va vor intinde peste cele 60 constitutionale!
    • -1 (1 vot)    
      Strada ii va întâlni pe mișeii din Kiseleff 10 (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 16:31)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Și va “Transa” Chestiunea
  • +1 (7 voturi)    
    asta asa e, din pacate (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 1:23)

    young_e [utilizator]

    "Oricum ar fi, noi picăm în picioare"
  • +1 (5 voturi)    
    decit (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 8:50)

    costelo999 [utilizator]

    alocatii mai bine alegeri anticipate, este forte bine, ratzi ai drequ de pinguini galbeni, ofiliți
  • -5 (5 voturi)    
    Am vazut (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 9:40)

    consumator2 [utilizator]

    Ce vor sa faca: nicio crestere a nivelului de trai, nu alocatii pt copii, nu eliminari de taxe. O sa ia si ei pielea de pe noi, cum a facut psd. Doar ca le trebuie mai multi parlamentari!
    • +3 (5 voturi)    
      Nu pomana crește nivelul de trai. (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 12:31)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui consumator2

      Nivelul de trai crește prin muncă eficientă.Adică muncești și te perfecționezi,mai pui mâna pe carte și să produci mai mult.
      • 0 (0 voturi)    
        industrie (Duminică, 9 februarie 2020, 11:42)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        avem economie manufacturiera, deci daca dam manual cu ciocanul producem mai mult, crestem si productivitatea, deci vom fi mai eficienti prin lucru manual, adica asamblam doar, ca asa au venit corpiratiile saa faca bussines aci pe cocioc la colonie, tu asa faci? esti mai eficient decit anul trecut? sau vorbesti in cuvinte galbene?
    • +6 (6 voturi)    
      Numele Tau Pe Hotnews (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 13:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui consumator2

      Este Adecvat Randurilor Tale !

      Este Adevarat ca fara Consumatori nu Exista Producatori, insa daca sunt mai multi Consumatori vs Producatori o fi bine ?