Victor Ponta: Mă gândesc să candidez în 2024 la Preşedinţie; e un an special, cu patru alegeri

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 iunie 2020, 22:51 Revista Presei | Radio TV


Victor Ponta
Foto: Digi 24
Preşedintele PRO România, Victor Ponta, a declarat marţi seară, într-o emisiune la Digi24, că se gândeşte să candideze în anul 2024 la Preşedinţia României, mai ales pentru faptul că e un an special, cu patru feluri de alegeri politice.

„Probabil. Nu ştiu să spun de pe acum şi mai e mult. Evident că mă gândesc, pentru că eu văd 2024 ca un an special (...), pentru că este anul în care avem patru alegeri: prezidenţiale, parlamentare, europarlamentare şi locale. Deci, este momentul în care poţi să faci într-adevăr o reformă, în primul rând de persoane, dar şi de structură, de gândire politică, sau pierzi ocazia şi rămâi prins iarăşi în aceste cicluri nesfârşite de lupte intestine între preşedinte, Parlament şi aleşi locali. Eu cred că 2024 e o şansă uriaşă de schimbare radicală a României, pe care n-o ai decât o dată la 20 de ani, că aşa-i sistemul electoral. O dată la 20 de ani ajungi cu toate odată şi o dată la 20 de ani nu mai candidează cel în funcţie. Eu, dacă ratez momentul 2024 - ca om politic vorbesc, nu neapărat preşedinte - mie nu îmi mai vine rândul peste 20 de ani”, a spus Victor Ponta la Digi24, potrivit Agerpres.

El a adăugat că la alegerile prezidenţiale din 2014 s-a „bătut” singur şi că tot el va fi în continuare principalul său contracandidat.

„În 2014, eu m-am bătut pe mine. Dacă vă referiţi la un contracandidat al meu, eu sunt principalul contracandidat”, a spus Victor Ponta, răspunzând unei întrebări legate de viitorul candidat al PNL la alegerile prezidenţiale din 2024.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3098 vizualizari

  • +27 (31 voturi)    
    STAI IN BANCA TA (Marţi, 9 iunie 2020, 23:05)

    Bradisor [utilizator]

    romanii n-au uitat ca minti cum respiri.
    • -6 (6 voturi)    
      basistii :) (Miercuri, 10 iunie 2020, 0:28)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

      nu sunt chiar toti romanii aia.
      funny shit e ca tot ei au uitat cu ii mintea petrov in fata :)
      • 0 (2 voturi)    
        Aveti dreptae (Miercuri, 10 iunie 2020, 10:22)

        Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui justin

        Basescu e vinovat ca dl. Ponta e perceput de romani ca mincinos si plagiator cu toate ca n-a fost prins niciodata mintind.
    • +12 (14 voturi)    
      Mi-e tare greu sa cred (Miercuri, 10 iunie 2020, 1:15)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

      ... ca omul asta chiar vorbeste serios cand spune asta. Pe bune ? Inseamna ca traieste intr-un univers paralel...

      Eu zic ca daca ar candida si ar lua fie si numai 10% din voturi, ar fi o uriasa minune.
    • +4 (4 voturi)    
      Și-a început anunțul cu o minciună. (Miercuri, 10 iunie 2020, 8:55)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

      Ponta nu gândește.El face totul bazat pe instincte animalice.Priviți indiferența lui la pandemia COVID.Este preocupat mai mult de câștiguri,el le spune economie,decât de viața oamenilor.Ca la Colectiv,pentru Ponta,viața oamenilor nu are valoare.
  • +8 (10 voturi)    
    HA HA! (Miercuri, 10 iunie 2020, 0:17)

    mihnea2012 [utilizator]

    ai facut un scor istoric cu un ilustru provincial si crezi ca remontezi sau repontezi, cum vrei, in 2024, cand pleaca sasul. bravo!
  • +13 (15 voturi)    
    Ganduri desarte ! (Miercuri, 10 iunie 2020, 0:56)

    danmarian [utilizator]

    Ganduri desarte Pinochio ! Tu esti o lepadatura mincinoasa ! Un GOLAN care a trait NUMAI din MILOAGA ! Un JALNIC GAINAR care i-a facut cadou "pasei erdogan" un teren de multe hectare - cu valoare de multe milioane de euro pentru ca "l-a luat la ia-ma nene si pe mine" in avion turcesc de la Soci la Ankara ! Gratis - ca asa fac MILOGII ! Iar Erdogan urma sa-si construiasca o Mega-Moscheie ! Pana si seful cultului islamic din Romania - cu mult bun-simt - care-i lipseste lui Tonta-Pinochio-Mincinosul National - ca nu ne trebue ! SIKTIR mincinosule ! Ai mai incercat odata si .... nu ti-a iesit ! Cum dreaq crezi ca te va mai vota vreun prost ?
  • +13 (15 voturi)    
    Bhai Poanta.. (Miercuri, 10 iunie 2020, 1:05)

    Observatory [utilizator]

    asociația de locatari te dorește președinte , dar nu acum , in cincinalul viitor când vei deveni Academician !
  • +8 (12 voturi)    
    Se va lansa tot pe Arena Nationala? (Miercuri, 10 iunie 2020, 2:52)

    Gica Georgescu [anonim]

    Sau va construi alt stadion, dublu ca marime, ca sa aduca toti votantii la petrecere?
    Sunt multe lucruri din activitatea politica a lui Ponta care nu pot fi uitate, lobby pentru companiile straine, teatrul ieftin cu Basescu, reducerea planului de certificate verzi care a blocat progresul Romaniei catre energie verde timp de 7 ani, retragerea finantarii metroului in Drumul Taberei, decizie care a blocat lucrarile pentru cativa ani, programele de mita electorala si traseism politic, scandalul votului in diaspora unde se alocase cate o stampila pe sectie, toate sub guvernarea Ponta. Asta doar din ce mi-am adus aminte pe moment, Ponta a facut o multime de tampenii in defavoarea statului roman si si-a castigat reputatia de mitoman lobbyist pentru straini.
    De ce nu a ramas definitiva iesirea din politica din 2015, motivul de atunci si-a pierdut validitatea?
  • +2 (4 voturi)    
    mai bine (Miercuri, 10 iunie 2020, 7:49)

    zigot [utilizator]

    te rogi de mazare sa te duca in madagascar sa te poti
    afirma international ca in Ro ai demonstrat ce poti;
    ai grija ca acolo sunt temperaturi mai ridicate si te
    parlesti repede.
  • +2 (6 voturi)    
    catidantura pontica ! (Miercuri, 10 iunie 2020, 8:18)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Mai bine apuca-te de altceva si lasa politica in pace ! VADE RETRO SATANA ,daca cunosti expresia ?!
  • +2 (6 voturi)    
    presedinte plagiator.. (Miercuri, 10 iunie 2020, 9:12)

    sareta [utilizator]

    Am avut noi presedinte cizmar ,de ce sa nu avem si un plagiator ! Eu votez pentru .
    • -1 (1 vot)    
      DA , desigur (Miercuri, 10 iunie 2020, 10:40)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      VV Ponta s-a gandit profund si a scos perla din putul gandirii, in noapteas mintii.
  • -1 (1 vot)    
    Somn usor! (Miercuri, 10 iunie 2020, 10:58)

    Mrrr [utilizator]

    Poate cand te vei trezi maine, cu mintea odihnita, vei realiza ca mergi prea departe cu tupeul!