Nelu Tătaru: Ne gândim inclusiv la restricționarea circulației în anumite localități, dacă apar focare / Analizăm Valea Prahovei și litoralul

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 28 iunie 2020, 22:18 Revista Presei | Radio TV


Nelu Tataru
Foto: Agerpres
Autoritățile iau în calcul restricționarea circulației în anumite localități, dacă apar focare de coronavirus, a anunțat duminică seară, la Digi24, ministrul Sănătății Nelu Tătaru. „Analizăm Valea Prahovei și litoralul, acolo se respectă cel mai puțin regulile”, a mai precizat ministrul, dar a subliniat că nu este cazul de a fi impusă carantina în destinațiile de vacanță.

Tătaru a declarat că bilanțul de astăzi arată că „avem o rată de infectare de 4%, avem o transmitere comunitară accentuată”.

„Cresc cazurile grave, avem o virulență crescută și sunt afectate grupele de risc. Am văzut și tineri afectați”, a spus Tătaru, potrivit Digi24.ro.

El a precizat că România are 4.000 de paturi la ATI, dintre care 3.000 sunt „complet dotate”. „Nu este o problemă ca număr sau ca dotare, dar e o problemă că noi ne gândeam că tot ce era spital Covid să-l putem reda ca spital non-Covid”, a explicat ministrul.

În acest sens, el a spus că trebuie avută în vedere o raportare diferită, în funcție de situația din fiecare județ.

„Trebuie să facem o analogie și să vedem ce înseamnă tot turismul de pe Valea Prahovei, apoi tot litoralul. Vine populație din toată țara și se reîntoarce, făcând o transmitere comunitară în localitățile lor. Acolo se respectă cel mai puțin regulile și atunci reevaluarea, ca și controale la agenții economici, reevaluarea la județele de unde au venit acești conaționali. În următoarele două-trei zile vom vedea județele care au creșteri”, a subliniat Nelu Tătaru.

Întrebat dacă va fi impusă carantina în anumite locuri de vacanță, ministrul a spus că nu, dar că „agenții economici trebuie să respecte regulile care au fost stabilite. Dacă nu sunt respectate, se vor lua măsuri”.

„Nu este intenția noastră să ne transformăm în stat polițienesc, relaxarea a fost însușită, și-a dat acordul tot ce a însemnat industrie din domeniul respectiv. Au fost de acord cu regulile, să le respecte. E o relaxare pe care ne-am asumat-o toți. Ar fi trebuit să nu ajungem aici”, a spus Tătaru.

„Avem în schimb acele focare care sunt în cămine, și focare în spitale, sunt focare gestionate. Vom impune, ne gândim și la restricționarea circulației în anumite localități. Evaluăm, iar rezultatele vor da și măsura”, a mai spus Nelu Tătaru.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24925 vizualizari

  • -10 (66 voturi)    
    Corect (Duminică, 28 iunie 2020, 22:24)

    Mazeta [utilizator]

    Ar trebui respectată măcar distanța de 2m între mașini.
    • -14 (22 voturi)    
      Nu poti tine oamenii cu forta in casa!!! (Luni, 29 iunie 2020, 10:20)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      doar INFRACTORII sunt tinuti cu forta in casa

      90% in oameni NU au nici o problema daca iau COVID, nu poti sa ii tii in casa doar pt ca tu NU esti capabil sa ai un sistem de sanatate care sa permita tratarea celor 5-10% cu potentiale probleme de sanatate


      cunosc MEDICI care la ora asta stau bine mersi in concediu, care stau acasa si nu fac nimic.

      spitalele sunt jegoase, nu e vina celor 90% ca voi nu sunteti in stare sa faceti un sistem decent ci e vina voastra si EU nu vreau sa platesc pt voi
      • +6 (8 voturi)    
        infractorii (Luni, 29 iunie 2020, 11:18)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        stau la puscarie asa stiam , dar daca zici ca stau acasa, inseamna ca sunt asimtomatici, si nu te tine cu forta nimeni in casa, daca iei covid ma doare in cot, dar daca mi-l dai sa vezi belea, te torn la melitzie si vine si te tine in casa peste 5 ani cu sau fara simtome
    • +3 (9 voturi)    
      de ce sunt rusnacii asa prosti ? (Luni, 29 iunie 2020, 11:17)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      de ce sunt rusnacii asa prosti ?
    • -3 (3 voturi)    
      si (Luni, 29 iunie 2020, 12:01)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      botnita la radiator si esapament
  • +1 (65 voturi)    
    esti idiot amice (Duminică, 28 iunie 2020, 22:27)

    mmmircea [utilizator]

    de ce ai dat drumul sezonului la mare? cum credeai ca se poate respecta distantare pe plaja ? chiar nu vezi ca sezlongurile alea sunt unul langa altul ? Vorbesti de parca ai trait pe Marte pana acum. Cine are instinct de conservare sta pe-acasa in perioada asta.
    • +4 (36 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 28 iunie 2020, 22:34)

      [anonim] i-a raspuns lui mmmircea

    • +9 (43 voturi)    
      cati s-au infectat pe plaja? (Duminică, 28 iunie 2020, 22:55)

      lazarus101 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      E dovedit ca rata de transmitere peste tot in aer liber e extrem de redusa. Cei mai multi oameni s-au infectat in spitale si in camine de batrani. De atata timp inca nu sunt in stare sa asigure protectia in spitale si ne tot freaca cu purtatul botnitelor unde nu e cazul... mai vad cate-un ametit cu masca pe fata desi el e singur in masina...
      • +3 (15 voturi)    
        Dovedit? (Luni, 29 iunie 2020, 9:56)

        othelo [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

        De unde e asa dovedit, maestre?
        Si tu esti unul dintre expertii in coronavirus?
        O sa mai dureze 1-2 ani pana se dumiresc adevaratii experti (nu astia inchipuiti, ca tine) ce face si ce nu face virusul asta, pana atunci, nu va mai bagati unde nu va fierbe oala.
        Lasati-i pe astia care stiu ce vorbesc sa isi faca treaba si mai lasati comentariile.
        Mari experti mai sunt unii si in fotbal si in politica si in coronavirus si in toate.
      • -2 (4 voturi)    
        nu stii (Luni, 29 iunie 2020, 11:20)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

        la spital te duci iti face testul si iese covidu, din spital tu infectezi medicii si asitentele , iar la camine a venit o infirmiera si i-a infectat, citeste pe fb ca acolo scrie tot
    • +2 (16 voturi)    
      Cum de ce? (Luni, 29 iunie 2020, 9:00)

      othelo [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Pai nu tipati voi: dati drumul la economie, lasati lumea libera, ca nu exista virus?
      Nu va convicen nici asa, nici asa, acum?
      Hotarati-va!
      Plus ca acum suntem toti experti in coronavirus, stim noi ce masuri trebuie luate.
  • 0 (26 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 28 iunie 2020, 22:28)

    [anonim]

  • +6 (40 voturi)    
    Adevarul e ca (Duminică, 28 iunie 2020, 22:30)

    Cristian Udrea [anonim]

    nu mai putea romanu' fara litoral sau un mic pe munte. Bravo, ma, baieti, nu uitati, COVID-19 e doar un mit, 5G-ul este malefic si voi stiti mai bine. Mastile sunt semnul slabiciunii. Etc. Fara stare de urgenta si amenzi nu ne invatam minte. PORUMB FIERT AVEEEEEM!
    • -4 (22 voturi)    
      Vorbesti pentru tine ? (Luni, 29 iunie 2020, 9:08)

      Victtor [utilizator] i-a raspuns lui Cristian Udrea

      Incerci sa-i jignesti pe cei care au opinii diferite. De unde ai invatat acest mod de exprimare ?
  • -9 (37 voturi)    
    foarte bine! (Duminică, 28 iunie 2020, 22:35)

    cucuveauamov [utilizator]

    la puscarie! asta am strigat, asta vreau sa avem.
  • +8 (22 voturi)    
    o idee periculoasa (Duminică, 28 iunie 2020, 22:39)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    de ce? pentru ca inchiderea Litoralului si respectiv circulatiei in scop turistic pe Valea Prahovei va implica ca lumea se va ingramadi in celelalte destinatii (oricum aglomerate si ele destul de mult in perioada de vara, ca e perioada de concedii), plus in Buc pe la terase, piscine, etc, adica mariti pericolul de contagiune si mai rau in alte areale.
    Apoi efectele economice ale inchiderii celor mai importante parti din tara in "economia verii"- Litoral+munte va implica si scaderi de incasari si somaj generalizat, accentuarea caderii economice.Plus ca asa veti redirectionat multi romani sa plece si sa cheltuie banii in alte tari, nu in Ro, adica faceti fix pe dos de cum ar trebui,

    Nu mai zic de efectul electoral, ca va tine minte romanul cu vacanta stricata si care nu mai ajuinge la alta mare.
    Mult mai bine cautati o solutie legala sa mariti amenzile si sanctiunile pentru neconformarea la regulile de preventie si puneti armata aia de bugetari !speciali" (politie, jandarmi, autoritati locale, etc), sa verifice si sa impune respectarea regulilor, inclusiv cu multe amenzi.
  • -3 (49 voturi)    
    S (Duminică, 28 iunie 2020, 22:42)

    Gabr [utilizator]

    Și noi ne gândim cum sa îți restricționăm accesul la orice declarație aberanta.
  • +10 (26 voturi)    
    Bullshit (Duminică, 28 iunie 2020, 22:44)

    Luk [utilizator]

    N-o sa inchideti nimic. Economia e in buda si deocamdata turismul are venituri care sunt necesare la buget pentru platit medicamente, spitale si pe aia din grupul de comunicare strategica :))
    • -3 (11 voturi)    
      Intrebare (Luni, 29 iunie 2020, 8:57)

      DarkestLord [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Era cineva din state care a spus ca nu conteaza cati oameni mor important e sa se faca bani. Esti de acord cu afirmatia?
      • +3 (7 voturi)    
        E important ca oamenii sa traiasca. (Luni, 29 iunie 2020, 10:01)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui DarkestLord

        Asta inseamna sa-si vada de viata lor, nu sa stea in staza. Ti-am raspuns?
  • +3 (43 voturi)    
    nu intenționăm să fim stat polițienesc! (Duminică, 28 iunie 2020, 22:57)

    Guvid19 [utilizator]

    Pentru că suntem deja stat milițienesc încă din timpul celor două luni de dictatură în care dădeați amenzi pt. o ștersătură a datei de pe declarație și bătaie pt. ieșit seara până la chioșc.

    Remember femeia amendată pentru că a ieșit din curte să-și prindă porcul fără declarație pe proprie răspundere? Asta înseamnă stat milițienesc.
    • -4 (20 voturi)    
      vai,vai vai (Luni, 29 iunie 2020, 8:30)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Guvid19

      deci vedem doua-3 cazuri de abuz din partea politiei si dam vina pe guvern..ce gandire de salbatici au unii
  • +2 (40 voturi)    
    Eu am o solutie mai buna: toti romanii la spital! (Duminică, 28 iunie 2020, 23:47)

    andipetre [utilizator]

    Definitiv! Pentru ca oricine poate deveni foarte usor asimptomatic! Toti au nevoie de ingrijire preventiva, ca sa evitam dezastrul! Inchideti tot! Opriti tot! Pedepsiti-i pe netrebnicii astia de cetateni! Noi stim mai bine! Ei sunt nemernici si nu trebuie lasati liberi!

    P.S. N-am facut decat sa aplic, fara politetea specifica politicienilor, atitudinea stapanilor nostri din ultimele zile. Adica asa cum ar spune-o ei probabil in particular, cand nu sunt filmati.
  • +4 (34 voturi)    
    Foarte bine (Luni, 29 iunie 2020, 0:41)

    PetricaGhezea [utilizator]

    Inchideti economia,sunteti obisnuiti,
    • -6 (16 voturi)    
      pai nu.. (Luni, 29 iunie 2020, 8:32)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      mai bine sa moara cateva zeci de mii ,da sa deschidem tot,sa iti poti plati tu rata la telefon.
      inconstientilor ,sa nu uitati foliile de aluminiu ,sa va protejati de 5g,ca de acolo vine si virusul,nu ?
      • +1 (3 voturi)    
        Hmmm (Luni, 29 iunie 2020, 21:18)

        Sah [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        Cine te obliga sa iesi din casa?
        Tu stai in casa...pana la pensie!
        Lasa tu ''grija'' fata de mine, eu am grija de mine, tu sa ai de tine.
        Cred ca si stalin avea grija de ceilalti! ;)
    • 0 (2 voturi)    
      Hmmm (Luni, 29 iunie 2020, 21:16)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      Asa vad economia pdl/pnl!
      Inchideri, taieri, prabusirea monedei nationale, bataie de joc fata de contribuabili, etc
  • -1 (19 voturi)    
    Omul e nebun (Luni, 29 iunie 2020, 3:59)

    Savitar [utilizator]

    Si whiskey-ul nul-l ajuta, ba fin contra!
  • -2 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 29 iunie 2020, 6:24)

    [anonim]

  • +7 (7 voturi)    
    Iar cu turismul (Luni, 29 iunie 2020, 10:12)

    noi2013 [utilizator]

    De ce nu prezentati cazuri de infectare in masa din cauza turismului?! pentru ca nu sunt... in schimb bagati sub pres infectarile din centrele de ingrijire si spitale.

    Dupa 3 luni continua sa apara si nu se iau masuri serioase. Asta daca sunt reale cazurile declarate in astfel de centre unde nimeni nu verifica sau isi pune problema ca e bolnav sau nu

    Toata ziua o dati cu mortii in mijlocul drumului si vreti sa va mai ia cineva in serios
    • +3 (9 voturi)    
      Nelu Tătaru (Luni, 29 iunie 2020, 10:41)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      O viață de medic petrecută în minciună!
  • +3 (13 voturi)    
    Chiar si fara COVID... (Luni, 29 iunie 2020, 10:58)

    ggiiggii [utilizator]

    Valea Prahovei si Litoralul erau o MIZERIE....de la preturi exagerate, la mizeria din Hoteluri si terase, mancarea stricata, drumuri aglomerate si accidente, soferi beti si drogati....
    Dar Romanul, indobitocit si traumatizat de tuica si de ceafa de porc....iubeste Valea Prahovei si Litoralul...iubeste sa fie furat, sa sa inghesuie ca animalel, sa ii fie servita mancare expirata, sa dea flashuri pe autostrada si sa stea in trafic cu orele, sa conduca beat si drogat....VIATA LUI....
  • +1 (5 voturi)    
    mi-e dor (Luni, 29 iunie 2020, 11:23)

    costelo999 [utilizator]

    de carantina, de o stare de urgenta cu armata pe strazi, toata lumea sa poarte botnita inclusiv pe strada, inchis tot, liniste deplina in orase, ce viata frumoasa si fara stres.
  • +3 (5 voturi)    
    astea-s glume (Luni, 29 iunie 2020, 12:12)

    bobo2 [utilizator]

    sa-l vad eu pe tataru ca inchide litoralul...
  • -1 (3 voturi)    
    Mortu-n casa: (Luni, 29 iunie 2020, 16:41)

    n4c [utilizator]

    "Analizăm Valea Prahovei și litoralul".

    Zgomotul acela, ca de tornada, ca de uragan, ca de viitura, e vaierul de groaza al unui milion de mitici.