Orban: Dacă nu luam măsura izolării şi carantinei, România era Italia la pătrat

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 28 iunie 2020, 23:21 Revista Presei | Radio TV


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Premierul Ludovic Orban a declarat, duminică seara, că există o atitudine de relaxare şi de neglijare a pericolului reprezentat de pandemie, aceasta fiind generată, în mare parte, de luări de poziţii din partea unor lideri politici „iresponsabili”, care au îndemnat oamenii să nu respecte regulile, menţionând totodată că, dacă nu se lua măsura izolării şi carantinei, „România era Italia la pătrat”.

Într-un interviu acordat postului de televiziune Realitatea Plus, Orban a fost întrebat despre măsurile care ar trebui luate de Guvern în cazul unui al doilea val al epidemiei cu noul coronavirus, scrie Agerpres.

„Aici opiniile sunt foarte diferite asupra acestui subiect. Încă nu este vorba de un val doi. Ca să vină un val doi, trebuie să treacă primul val. Primul val nu a trecut, iar ce se întâmplă în România este, într-o anumită măsură, firesc. Totuşi, românii au fost supuşi la măsuri de restricţii, care sunt foarte greu de acceptat. Deşi noi am avut un plan de relaxare în trepte, un plan gradual, un plan gândit care să permită reluarea activităţilor în ordinea descrescătoare a riscului epidemiologic, există o relaxare şi o atitudine de neglijare a pericolului ca să spun aşa. Aceasta atitudine a fost în mare parte generată şi de foarte multe luări de poziţii, din păcate, din partea unor lideri politici iresponsabili, care au îndemnat oamenii să nu respecte regulile, care au bagatelizat în discursurile publice pericolul şi care au determinat pe foarte mulţi români să nu perceapă la adevărata gravitate riscul acestei epidemii”, a spus Orban.

Premierul a vorbit în interviu şi de propunerea PNL de demitere a Avocatului Poporului, Renate Weber, căreia i-a reproşat sesizările adresate Curţii Constituţionale, care „au lipsit autorităţile statului de instrumentele necesare pentru a putea asigura respectarea regulilor”.

„Grav este că atacurile la Curtea Constituţională generate de Avocatul Poporului au lipsit autorităţile statului de instrumentele necesare pentru a putea asigura respectarea regulilor şi, pe de altă parte, au creat foarte multe situaţii, care sunt de natură a creşte riscul epidemiologic. Să vă dau numai un exemplu - ultimul atac la Curtea Constituţională împotriva izolării şi carantină. Dacă nu luam măsura izolării şi carantină, România era Italia la pătrat, pentru că noi am avut peste 1,7 milioane de români, între 26 februarie şi 1 iunie, care au venit din ţări în care epidemia era extrem de puternică şi pentru care, dacă nu aveam la dispoziţie posibilitatea de a lua măsura izolării sau carantinării, practic, oameni infectaţi ar fi circulat în societate şi ar fi răspândit virusul (...) La fel cu amenzile. Este nedrept. Deci ai 200.000 de oameni care au încălcat legea, care au fost amendaţi şi tu te situezi de partea lor, nu te situezi de partea celor 19 milioane. Adică 99% din populaţia României, care a fost corectă şi care a respectat regulile, a fost într-un fel sancţionată de această decizie de anulare a amenzilor (...) Asta continuă linia situărilor oamenilor puşi de PSD în diferite instituţii publice de partea a celor care nu respectă legea, de partea celor care încalcă legea şi un dispreţ total faţă de majoritatea populaţiei care respectă legea”, a precizat Orban.

Conform premierului, dacă PSD nu va vota în Parlament pentru demiterea Renatei Weber din funcţia de Avocat al Poporului, atunci acest partid este solidar şi cu acţiunile acesteia, inclusiv decizia de sesizare la Curtea Constituţională a legii privind impozitarea pensiilor speciale.

„Noi am iniţiat procedura de demitere a persoanei care deţine funcţia de Avocat al Poporului, nu de demitere a Avocatului Poporului. Noi ne dorim un Avocat al Poporului care să acţioneze în sensul constituţional şi legal al instituţiei Avocatului Poporului, adică să apere drepturile oamenilor. Vom vedea. Noi procedura am iniţiat-o, vom vedea ce va face PSD. Dacă PSD nu va susţine acest demers, înseamnă că împărtăşeşte toate acţiunile Avocatului Poporului, Renate Weber, şi este solidar cu aceste acţiuni, inclusiv cu acţiunea de atacare la Curtea Constituţională a legii votate de Parlament privind impozitarea pensiilor speciale”, a subliniat şeful Guvernului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5566 vizualizari

  • -7 (59 voturi)    
    Iar aburește (Duminică, 28 iunie 2020, 23:30)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    RO are cel mai mare număr de decese la 1 milion de locuitori din Europa de Est. De ce tot aiurează cu Italia si nu se compara el cu tările din jur? Evident - ne ia de proști. O sa il coste procente nune pentru minciunile continue pe care le debiteaza si pentru alianta cu Ciuma Rosie pr care a inceput-o la Iasi si Buzau.
    • -1 (3 voturi)    
      Incognito (Luni, 29 iunie 2020, 15:21)

      niciolae [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      @Ochii_pe_voi
      Mciolacule, tu ești?
  • -9 (55 voturi)    
    E (Duminică, 28 iunie 2020, 23:52)

    Gabr [utilizator]

    Unele declarații iresponsabile și nefiltrate apoi date drumul in spațiul public va afectează grav credibilitatea in tot ce faceți. Având o cota foarte scăzută pentru ca nu aveți o legitimitate data de popor nu știu cum aveți tupeul la asa declarații când nu ați fost ales de nimeni și funcția de prim ministru e o pălărie prea mare.
    Circul întreținut zilnic cu virusul o sa va aducă încă 4 ani pe tușă pentru toate aberațiile din ultimele 4 luni.
    Semnat ...un fost liberal care alege sa trăiască liber indiferent de restricțiile impuse.
    • +1 (1 vot)    
      Incognito (Luni, 29 iunie 2020, 15:23)

      niciolae [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      @Gabr
      Mtăriceanu, tu ești?
      • +2 (2 voturi)    
        Ha ha (Luni, 29 iunie 2020, 16:40)

        Gabr [utilizator] i-a raspuns lui niciolae

        Nu sunt nici postac, nici cum vrei tu sa ii spui... sunt un om normal care trăiește in Romania( din păcate) și am drepturi ca sunt european.
        Nu cred toate declarațiile aberante și oamenii prăpăstioși, vrei carantina nu te tine nimeni ...poți sa trăiești izolat dar nu îmi impune mie restricții.
        Nu am pățit nimic nici eu și nici prieteni, cunoscuți de 4 luni și nici nu cred ca o sa pățesc ceva, ma feresc de prostie , nu am purtat niciodată masca și nici nu o sa port și îmi desfasor activitatea cum știu eu mai bine.
  • -15 (51 voturi)    
    copy pastel, Belarus la cub (Duminică, 28 iunie 2020, 23:56)

    di livio [utilizator]

    dacă nu se lua măsura izolării şi carantinei, "România era la pătrat"...iar v-ați dat cu mănușili păstă măști, degrabă numărătorilor de covizi...repede să-i cîntați în mandolină lu praiministăr...iar Italia, da poate era Belarus la cub, obsedaților dă macaroane...măcar la nr teste dacă eram Belarus la pătrat...ce, cum?...înțelesei, teste nu trăbă, numa măști și amenzi
    • -1 (3 voturi)    
      Incognito (Luni, 29 iunie 2020, 15:25)

      niciolae [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      @di livio
      Mponta, tu ești?
  • +3 (29 voturi)    
    Dl Problemă - Senorita (Luni, 29 iunie 2020, 0:15)

    Guvid19 [utilizator]

    Eu am chefuit o dată, tu de șapte la pătrat!

    Vezi că sunt unii pe la Iași care au o „atitudine de neglijare a pericolului”.
    • +3 (5 voturi)    
      Mai clar (Luni, 29 iunie 2020, 8:34)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Guvid19

      E vorba de guoare USL= PNL (Alexe „Dujba”) + PSD (Chirica „5 Case”) care s-au intrunit ca sa stabileasca cum se pate fura mai bine in doi
  • -4 (50 voturi)    
    Cand ti-a convenit... (Luni, 29 iunie 2020, 0:15)

    gugurila [utilizator]

    ... ai vindecat din pix 600 de oameni intr-o singura zi ca sa deschizi Suceava.

    Si acum te miri de ce nu te ia nimeni in serios?
  • +3 (15 voturi)    
    Domnule Premier (Luni, 29 iunie 2020, 0:22)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Sunt perfect de acord cu faptul ca in lipsa unor masuri situatia din oricare tara poate rezulta in crestere exponentiala a cazurilor si epuizarea locurilor in spitale. Purtatul unei masti - dupa cum bine a spus cineva - este un semn de respect pentru sine si pentru cei din jur.

    Ceea ce un guvern trebuie sa faca este sa educe populatia catre acest respect reciproc si catre intelegerea reala a unei probleme si a riscurilor asociate ei. In final insa, fiecare on este responsabil pentru sine si pentru efectele pe care le produce.

    A veni cu niste enunturi bombastice pe sticla doar pentru a intimida sau preamari (masurile luate de guvern) este un lucru abject pentru ca submineaza exact mecanismul de incredere pe care un guvern trebuie sa il aiba in partea oamenilor. Fara acei oameni (indirect, fireste, prin presedinte si parlament) nu ati exista ca ministri.

    Si acum haideti sa analizam la rece ce gogomanie ati spus, in parametri masurabili: in Italia mortalitatea COVID-19 (sursa Worldmeters) este 12.6% in Romania 5.7%. Ridicand la patrat valoarea din Romania rezulta o mortalitate de 0.32%. Asta se intampla cand ridici la patrat un numar subunitar (clasa a treia, ciclul primar).

    Mergem mai departe? Romania are 84 morti pe milion si 1368 imbolnaviti pe milion. Italia are 575 morti pe milion si 3975 cazuri pe milion. Sa ridicam la patrat aceste numere? Chiar nu vedeti ca "Italia la patrat" este un nonsens? Daca am ridica si cazurile pe milion la patrat ar rezulta 15 milioane de morti in Romania (adica 3/4 din populatie sau 15 milioane pe milion adica o aberatie matematica)?

    Concluzie: nimeni nu e perfect, cu totii gresim si suntem limitati atat in intelegere cat si in actiune. De ce insa politicienii sufera de grandomanie si trebuie sa arate tuturor ca stiu si fac mai mult decat in realitate fac?!?
  • +6 (10 voturi)    
    In orice tara civilizata (Luni, 29 iunie 2020, 8:26)

    Mihalav [utilizator]

    premierul si-ar fi dat demisia dupa imaginile publicate in care la palatul Victoria se bea, se fuma si nu se respectau regulile stabilite privind distantarea in spatii inchise. Cum mai poti impune respect si poporul sa tina cont de recomandari daca voi sunteti primii care le incalcati si beneficiati si de complicitatea autoritatilor? Ce demagog mai mare decat Rares Bogdan poate exista in lumea politica? Mi-e sila de intreaga clasa politica actuala!! Niste parveniti, mincinosi si unii dintre ei cu un intelect sub medie . Sunt convins ca o societate trebuie condusa de oameni politici, dar ....
    • -1 (1 vot)    
      lasa bre, macane rau de tot... (Luni, 29 iunie 2020, 13:22)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Mihalav

      Omul a sesizat Politia si a cerut frumos sa fie sanctionat si a platit si on-line amenda.

      Nu o sa vezi de la #ciumarosie decat varianta: alergat la Avocatul Dreacului sa gaseasca nejustitifcate amenzile si dreac sa le anuleze pe toate, chiar daca nu toti sunt oamenii lor...

      Despre ce vorbim aici???
  • +4 (10 voturi)    
    Avocatul poporului... (Luni, 29 iunie 2020, 8:32)

    Mihalav [utilizator]

    doar sesizeaza ceva. Nu dati vina pe institutie pentru faptul ca voi sunteti incapabili sa faceti legi constitutionale. Cum ar fi sa iasa judecatorii de la Curtea Constitutionala si sa spuna ca sunteti prosti si nu stiti ca restrangerea unor drepturi se poate face doar prin lege sau OUG? Ce e atat de greu? Nu cred ca v-a adus cineva in lanturi la palatul Victoria! Sau sunteti si voi ca Dragnea care se credea vesnic pentru faptul ca a castigat odata niste alegeri?
  • +7 (11 voturi)    
    o mare minciuna !!1 (Luni, 29 iunie 2020, 8:32)

    alfa1 [utilizator]

    Faptul ca acum numarul de cazuri este la fel ca in martie nu arata decat un singur lucru : AM STAT IN CASA DEGEABA ! Daca ar fi asa cum zice ar insemna ca acum Romania ar trebui sa ajunga cum a fost Italia.
    • -3 (3 voturi)    
      bre vezi prost (Luni, 29 iunie 2020, 13:24)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      Acum ai masca atunci nu o aveai - ce dreac este asa de greu sa vezi realitatea???

      esti cu masca pe ochi???
  • +1 (9 voturi)    
    Multi postaci (Luni, 29 iunie 2020, 8:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    poastaci duium ai febrei galbene pe acest site, semn că in RI sunt enorm de multi naivi
    • +2 (2 voturi)    
      Stimate domn (Luni, 29 iunie 2020, 12:43)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cand la Palatul Victoria se fuma in plina pandemie, cu reguli de distantare stricta si cu obligativitatea mastii, spune-mi te rog, cine e de vina? Eu? Am fost eu acolo si am fumat?

      Si te intreb: cand eu ca persoana nu sunt in stare sa respect minimele masuri de bun simt, pe langa LEGILE pe care le-am dat, ce drept moral am sa-i judec pe altii?!?

      Concluzia: nu e nevoie de nici un postac pentru ca guvernul Orban sa isi arate nivelul de corectitudine si competenta. Vezi tu, asta e paradoxul in politica: te impusti singur in picior de indata ce betia puterii se urca la cap.
  • +5 (9 voturi)    
    Disperare, numele tău este Ludovic Orban (Luni, 29 iunie 2020, 9:09)

    MVM [utilizator]

    Dl Orban este foarte stânjenit, ca să ne exprimăm elegant, de povestea măștilor neconforme vândute la Unifarm de prietena sa, Simona Ciulavu, de cheful din biroul său, la aniversarea sa și de un munte de incompetențe vărsat de PNL în administrație, peste cel al PSD. PNL este un fel de PSD, dar mai prost.
    Cât despre demersul contra Avocatului Poporului, este hilar să afirmi că vrei să o demiți pe Weber pentru că și-a îndeplinit atribuțiile - principala atribuție a Avocatului Poporului este să facă sesizări la Curtea Constituțională, ceea ce predecesorii doamnei Weber nu au făcut deloc.
    Unele sesizări - așa cum e cea privind declararea și prelungirea stării de alertă - au fost în avantajul guvernului.
    Pe tema internării forțate a asimptomaticilor, întâmplător Avocatul Poporului are dreptate și este elementar că nu poți închide pe cineva prin ordin de ministru, indiferent de motiv.
    PNL și mai ales L.Orban: o mare dezamăgire.
  • +6 (8 voturi)    
    Am urmărit acest interviu grețos pana (Luni, 29 iunie 2020, 9:32)

    xrogo [utilizator]

    la voma, Oreste întreba de genul, nu-i așa ca ați luat măsuri foarte bune și la timp, Orbán, da, și iar comparații aberante cu Italia și Spania și nu cu țările învecinate!
    Acest Oreste se descalifica, când prinde câte un pesedist in studiou este leu, tabăra pe el și-l face cu ou și cu oțet, dar in fata liberalilor e mielușel.
  • +3 (7 voturi)    
    Se lauda degeaba (Luni, 29 iunie 2020, 9:33)

    Alexa.99. [utilizator]

    Cerseste voturi. Vrea sa dea impresia ca au fost buni de ceva. Partea rea e ca dupa ce scad ei in sondaje, le ia locul psd, alti distrusi.
  • +6 (6 voturi)    
    Sa mai construim niste propozitii conditionale (Luni, 29 iunie 2020, 11:17)

    n4c [utilizator]

    Daca triam si carantinam serios la granite in iarna-primavara, aveam o zecime din numarul de cazuri actual.

    Daca aveam un sistem medical beton, aveam o sutime din decesele actuale.

    Daca aveam mai mult bun simt si mai putina isterie, aveam si niste masuri rationale de combatere a epidemiei, fara amenzi aberante si arest la domiciliu sabotat cu bilet de voie pe proprie raspundere.

    Faine propozitiile astea conditionale, te lasa sa spui ce vrei tu fara sa fii limitat de realitate.
  • +7 (7 voturi)    
    Ai date? (Luni, 29 iunie 2020, 11:21)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Sau vorbim ca la birt? Tataie, Belgia a luat masuri similare cu Romania, Franta la fel. Mortii si inbolnavirile au curs garla si acolo. Zi merci ca ai un popor cu media de varsta cu 10-15 ani mai mica decat vesticii si nu te mai da mare. N-ai facut decat sa copiezi niste masuri fara sa analizezi impactul asupra populatiei locale. Impact inseamna si viitorul, nu doar prezentul celor 3 luni.
  • +1 (1 vot)    
    deci aplicat pe prostime (Luni, 29 iunie 2020, 13:18)

    ..13 [utilizator]

    Trebuie sa vorbesti mult si sa spui cam acelasi lucru dar cu cuvinte diferite si din cand in cad sa repeti sloganul.

    zic ca merge incercat si asa:

    Masca de nu purtati
    Tata Orban pensia taia
    Leafa de stat le-o zbura
    Si mai rau face:
    Ajutor social nu mai dadea.

    Masca pe Gura si pe Nas era
    Si joc marunt de glezne, pana se plezneste,
    cam asa era pana banul se dadea.

    Atentie -
    Mesaj cu puternic impact pozitiv- se DA SI NU se ia!!!

    Acum serios:
    Ieri ma intorc cu autobuzul luasem ceva de mancare si ma taram mai greu dupa atata caldura. Ce imi vad in fata ochilor: 4 specii de afro-americani locali, cleanerii de la Mall, se intorceau si ei acasa. FIx in fata mea, fara masca, doar unul dintre ei avea.

    Brusc, probabil ca si din cauza ca ma uitam urat rau de tot la ei,, si mi-au mai zis si altii ca am o privire uneori ucigatoare rau de tot, le zice sefa de ceata bai baieti haideti sa ne punem mastile - una singura a fost mai inceata, si cred ca si mai indaratnica, dar sefa a insistat si masca s-a ridicat pe fetele lor.

    La final il rog frumos pe tata Orban sa arunce o vorba buna si la BOR sa le zica BOR-ul Insusi la ienorasii lor sa isi puna bre masca pe fata ca le ajuta Dzeu la sanatate, si le da putere de munca, si bani multi! Cu Dzeu inainte, dar sa le zica bre Orban aista ca vaz ca ienoriasii astia nu prea pricepe decat daca vine vorba tocmai de sus, de la Dzeu I coborat pe pamant caci altfel sarmanii nu Ii aud vocea...

    Ultima analiza iempirica iefectuata pe masa de bipezi umani din Romania a identificat urmatoarele aspecte:

    1. Cine copiaza/plagiaza nu are sanse sa poarte masca pe fata! Cica testele au demonstrat puterea stiintifica a acestei afirmatii

    2. Daca stii sa citesti dar nu intelegi nu este prea mare problema in RO - chestiunea devine insa arzatoare numai si numai daca nu ai masca pe fata - din jocul cu masca sau fara masca castiga intotdeauna numai ala/aia cu masca pe fata, care acopera bineinteles numai gura si nasul...Teorema 2 - in curs de validare