Orban, despre ”DNA-ul pădurilor”: Legea USR este neserioasă și-i va scăpa pe toți cei prinși / Ei vând un slogan doar

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 16 iulie 2020, 21:42 Revista Presei | Radio TV


Ludovic Orban
Foto: Captura video
Premierul Ludovic Orban a răspuns la atacurile USR că a blocat ”DNA-ul pădurilor” spunând că legea este una proasta care-i va scăpa pe toți cei arestați acum deoarece dosarele lor vor trebui preluate de noua structură, iar aceasta nu se poate constitui acum.

”Eu iubesc natura și am plantat sute de copaci la viața mea și nu doar când am camere pe lângă mine. Atunci când vrei să înfințezi o instituție ai nevoie de un sediu, de infrastructură, de 10 procurori cel puțin, pe care nu-i poți lua de la celelalte secții speciale. Altfel, dosarele tuturor celor arestați acum pentru aceste infracțiuni vor trebui să treacă la noua instituție care nu există și ar scăpa. Practic, USR vinde un slogan, iar legea lor are un efect contrar celui urmărit”, a declarat Orban la Realitatea Plus.

Guvernul a atacat la Curtea Constituțională legea USR privind înființarea DNA-ului pădurilor, în sesizarea semnată de Ludovic Orban menționându-se că nu sunt precizate sursele de finanțare, actul normativ are deficiențe în privința calității, clarității și previzibilității legii, la capitolui infracțiuni, având totodată probleme și în privința prevederilor referitoare la angajările pentru instituție.

CONSULTĂ AICI SESIZAREA GUVERNULUI

„Uniunea Salvați România îi solicită premierului Ludovic Orban să explice public motivele pentru care a luat o decizie în favoarea hoților de lemne. „DNA-ul Pădurilor trebuia să fie astăzi în vigoare, dar președintele nu s-a grăbit să promulge legea, probabil ca să dea timp Guvernului PNL să scrie sesizarea la CCR. Este inadmisibil jocul dublu pe care îl face PNL. a reacționat senatorul USR Allen Coliban.

Plenul Senatului a adoptat, pe 16 iunie, în calitate de Cameră legislativă decizională, proiectul de înfiinţare a Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Mediu (DIIM) - "DNA-ul Pădurilor", iniţiat de parlamentari USR, PNL, PMP, ALDE şi independenţi.

Proiectul a fost adoptat cu 119 voturi "pentru" şi 11 abţineri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4879 vizualizari

  • +23 (33 voturi)    
    Daca legea e proasta, repar-o! (Joi, 16 iulie 2020, 21:59)

    emil bobu [utilizator]

    Dar nu, el vrea sa o saboteze, fiindca PNListii au gatere in curte.
    • +1 (1 vot)    
      nu trebuie (Vineri, 17 iulie 2020, 16:04)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      sa repare legea.
      E suficient sa faca niste norme de aplicare, ca doar e guvern, ca sa nu scape nimeni. Eventual, poate face un OUG pentru completarea legii.
  • +20 (30 voturi)    
    d-nu orban , daca e o lege proasta , (Joi, 16 iulie 2020, 22:04)

    kokos [utilizator]

    de ce ati votat-o in parlament? Sa va fie rusine ! pnl=psd=aceeasi mizerie!
    • -7 (9 voturi)    
      Deci e rau si ca au votat-o (Vineri, 17 iulie 2020, 8:40)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Daca nu o votau, huooo, de ce nu voteaza. Are dreptate, este o lege populista, o forma fara fond, care vinde imaginea DNA. Si toti fraierii sar sa o imbratiseze. Fara sa se gandeasca la faptul ca nu e aplicabila.
      De unde scoti procurori noi? Cu ce ii platesti? Ce garantii ai ca noii procurori sunt mai buni ca cei vechi. Nici una. Tot aceeasi justitie e, ineficienta si corupta.
      Toti urlatorii de acum erau cei care solicitau reducerea cheltuieilior bugetare. Unde sunt acum? Acum cer majorarea cheltuielilor bugetare?
      Povestile cu gaterele sunt procese de intentie preluate din propaganda PSD.
      Din pacate acest forum s-a transformat intr-o scena de propaganda pro-USR+, si de atac la PNL, folosind argumente PSD.
  • +18 (32 voturi)    
    vai vai (Joi, 16 iulie 2020, 22:05)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Sa cumpere USRul procurori si sediu :)))
    Nu cumva guvernul prin ministerul justitiei sa aloce resursele necesare pentru a opri furtul de lemn. Nuuu.

    Vedeti Dumneavastra cum PNL este, fara doar si poate, doar un vehicul in mana cui are banii si influenta necesare?
  • -18 (24 voturi)    
    USR (Joi, 16 iulie 2020, 22:09)

    Criogenia [utilizator]

    Sa stea de vorba cu Iohanis...poate vor intelege de la el ce inseamna si cu ce se mananca Schweighoffer...

    Degeaba stau cu mascariciul asta de vorba, nu vor pricepe nimic si vor trebui sa suporte si mirosul de cocleala de cazan pe care-l emana inca de la primele ore ale diminetii.
  • +14 (22 voturi)    
    Are dreptate (Joi, 16 iulie 2020, 22:10)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ca actualele structuri, vaaaiiii ce treaba buna fac.

    Imi aduc aminte de u narticol acum vreo 2 ani sau 3 despre un martor care urma sa se duca ltribunal sa dea in vileag un GIO al padurilor cum a fost decapitat si ciopartit cu fierastraul si lasat in apdure ca exemplu, padurari ucisi... cat despre partea "birocratica" a padurilor, daaaa, o treaba exceptionala. Avem paduri si copaci, mai putin din drona sau elicopter unde se vede ca ii avem doar pe primul rand sa mascheze, ca in spate e gaura.

    Nu zic ca legea data d USR o fi perfecta, e la inceput, orice lege poate fi imbunatatita. Sa te ascunzi in spatele acestui fapt e jalnic. Pana acum si PSD si PNL au guvernat prin ordonante si idei nascute pe genunchi. Cand vine cineva cu o idee care ar putea ajuta, i se da cu piciorul. Tin minte ca si Ciolos daduse o OUG cat era PM pentru protectia padurilor si a fost matrasita de PSD.

    Dar da, asa e. Acum totul merge perfect dar legea USR strica acest echilibru exceptional. Ma nu o fi perfect USR, dar "experimentele" lor nu au cum sa fie mai daunatoare decat guvernarea pe "jenuche" facuta de USL.
  • +4 (10 voturi)    
    Taiati la ras in continuare, PNLul lucreaza pt.voi (Joi, 16 iulie 2020, 22:17)

    Plagarus [utilizator]

    Ce inept in explicatii,mai este si nea Sica asta. !!
  • +10 (22 voturi)    
    Neserioasă? (Joi, 16 iulie 2020, 22:20)

    marie-cu-palarie [utilizator]

    Dacă legea e neserioasă de ce a fost votată de mai toți parlamentarii PNL (inclusiv de parlamentarul Ludovic Orban)?

    Neserios e cabinetul Orban și PNL. Acolo e neseriozitatea!

    #USLTrăiește
  • +5 (9 voturi)    
    Putea Iohannis să o trimită la revizuit (Joi, 16 iulie 2020, 22:20)

    mr_mojo [utilizator]

    Era mai transparent și lăsa mai puțin loc de interpretări.
  • +9 (15 voturi)    
    Nu stiu ce vand ei (Joi, 16 iulie 2020, 22:41)

    Luk [utilizator]

    Dar stiu cui va vindeti voi.
  • +6 (10 voturi)    
    Talharii au acum majoritatea in parlamentul nostru (Joi, 16 iulie 2020, 23:04)

    ty [utilizator]

    Stiti cumva cu ce legi s-au ocupat parlamentarii nostri in ultimi ani? Credeti ca asa peste noapte se apuca aia sa faca legi care sa bage alti talhari la racoare?
    Nu am nici un fel de incredere in actuali parlamentari.
  • +1 (5 voturi)    
    Chiar m-am mirat că a fost votată. (Vineri, 17 iulie 2020, 7:52)

    asavreau [utilizator]

    PSD și-a bătut joc de USR.Le-a votat legea și prin asta i-au obligat pe USR să voteze legile pentru care erau interesați.PSD era convins că legea USR nu poate fi aplicată,crea un parchet paralel.Ser tot discută de Stat Paralel,dar USR asta a început să facă,structuri ale statului paralele.În felul acesta se vor șunta reciproc și nu vor face nimic.Legea trebuia să preia niște sarcini de anchetă de la DNA,DIICOT,PG și să le treacă la DNA-ul pădurilor.
    • +1 (1 vot)    
      Tu chiar vorbesti serios? (Vineri, 17 iulie 2020, 22:29)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      DNA e specializat pe cazuri de coruptie.
      DIICOT e specializat pe infractiunile de criminalitate organizata si terorism
      Ambele se ocupa cu increngaturi, nu de crengi.
      Un parchet SPECIALIZAT pe activitatile ilegale legate de paduri ar fi putut incetini sau chiar stopa jaful.
      Structura paralela? Dimpotriva, actualele structuri par a fi paralele cu aceste tipuri de infractiuni, din moment ce fenomenul se accelereaza.
      Mai bine spune-ne ce e cu SUMAL. Tot in teste?