Rareș Bogdan: Mă îndoiesc profund ca vom putea organiza alegeri/ Ce se întâmplă pe litoral e absolut inadmisibil. Nu inteleg de ce colegii mei nu ridica autorizații

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 24 iulie 2020, 21:50 Revista Presei | Radio TV


Rares Bogdan
Foto: Hotnews
Liberalul Rareș Bogdan se îndoiește că alegerile locale vor putea fi organizate de guvern în condițiile în care numărul de cazuri de infectare cu noul coronavirus crește zilnic.

”Va trebui să analizăm extrem de serios daca organizăm alegerile, pentru că șansa de infectare crește. Nu putem face doar online campania (...), nu e suficient, mai ales la alegeri locale, unde e nevoie de discuții cu cetățenii. Cred că premierul și colegii mei vor lua o decizie înțeleaptă. Decizia finală apartine premierului, ministrului de Interne, ministrului de Externe, dar ar fi obligatoriu 2 zile. Gândiți-vă că ștampila trebuie dezinfectată de fiecare dată, perdeaua de la cabina de vot, la fel. E destul de complicat", a declarat Rareș Bogdan la Digi 24.

Întrebat dacă în situația de acum consideră că vom avea sau nu alegeri, Rareș Bogdan a răspuns: ”Așa cum evoluează lucrurile de o săptămână, ma îndoiesc profund ca vom putea organiza alegeri. Lucrurile nu sunt deloc de neglijat, ce se întâmplă pe litoral e absolut inadmisibil. Nu inteleg de ce colegii mei nu ridica autorizații. Nu înseamnă că trebuie să se intre cu mascații (...) Oamenii trebuie să se protejeze, dar mai există și aburii alcoolului (...), noi trebuie să îi protejăm (...) Se întorc acasă și îi infectează pe alții.”

Premierul Ludovic Orban spune că, în acest moment, nu se pune problema amânării alegerilor locale, programate pentru 27 septembrie.

„Deocamdată, nu am această intenție. Preocuparea noastră principală este să ne moblizăm la capacitatea maximă pentru a opri răspândirea epidemiei. Deocamdată, este prematur să vorbim despre o amânare a alegerilor locale. Vom face o evaluare profesionistă a riscului epidemiologic existent pentru fiecare tip de activitate în campania electorală și organizarea votului. Se poate face o campanie electoală care să evite adunările publice, să evite contactul direct, apropiat, se poate face campanie în spații deschise, în media, online. Se pot organiza secțiile de votare și procesul de votare astfel încât să nu existe riscul de transmitere a virusului. Deocamdată, la acest nivel de noi cazuri diagnosticate pozitiv încă nu ne gândim la așa ceva”, a declarat, joi, Ludovic Orban.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15245 vizualizari

  • -10 (24 voturi)    
    Legea cantinarii da drep[tul medicului sa aresteze (Vineri, 24 iulie 2020, 21:57)

    Gryphus [utilizator]

    citez de pe Digi24: Legea carantinei şi izolării este formulată în aşa fel încât ţine persoanele bolnave în mod obligatoriu 48 de ore internate.
  • -10 (20 voturi)    
    colegii lui europarlamentari? sau ziaristi? (Vineri, 24 iulie 2020, 21:58)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    sau un europarlamentar cere unor functionari publici sa santioneze niste agenti economici?
  • +39 (45 voturi)    
    Despre dosarul 10 august , (Vineri, 24 iulie 2020, 21:59)

    kokos [utilizator]

    nimic , d-nu Rares , taceti ca porcu-n papusoi? Acum cateva luni te bateai cu pumnul in piept ca toti vinovatii vor fi trasi la raspundere! Rusine sa i-ti fie!
    • +23 (27 voturi)    
      Rares e un mincinos, ca tot PNL-ul (Vineri, 24 iulie 2020, 23:51)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      “Vinovaţii pentru 10 august, sub cuvânt de onoare şi sub promisiune în faţa dumneavoastră, a românilor şi a bunului Dumnezeu, toţi cei care au fost vinovaţi pentru 10 august, în frunte cu Carmen Dan, vor plăti. Va veni clipa dreptăţii pentru ce au făcut aici, în această Piaţă” - Rareş Bogan, mai 2019, in campanie
      • +19 (23 voturi)    
        Glumesti (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 1:08)

        Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Pai ce-l doare gura? Martirul asta infasurat in tricolor cand s-a vazut cu sacii in caruta a uitat in secunda 2 tot...

        Nu v-ati saturat bre de "martiri" dintr-astia care o vind si pe ma-sa pentru functii si se jura pe Dumnezeu de dimineata pana seara prin campanii de prostit ce a mai ramas de prostit?
    • +8 (12 voturi)    
      Vadim, Rares Bogdan, etc. (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 7:52)

      Doru1963 [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Sunt multi d'astia.

      Cu cat vedem pe unul ca se agita cu tricoloru mai tare, cu atat sunt semne ca mananca cacao.

      Nu de gura mare avem nevoie, avem destui, ci de oameni carora chiar le pasa si chiar schimba ceva.

      Sunt o groaza de lucrurui de schimbat, de la a nu mai avea scoli cu toalete in curte pana la spitale si autostrazi, dar si un Cod Fiscal simplificat si o informatizare a ANAF-ului adevarata nu spoiala.
  • -4 (28 voturi)    
    Eu nu vin la alegeri in conditiile astea. (Vineri, 24 iulie 2020, 22:04)

    Marionette [utilizator]

    Da, daca erau 300 de cazuri active ca in Coreea de Sud, si 10-15 cazuri pe zi maxim.
    In conditiile actuale cu mii de cazuri pe zi este absolut stupid sa iesi din casa.
    Aplicati in forta purtarea mastii in marile supremarketuri si OBLIGATI SI LA PURTAREA MASTILOR AFARA, PE STRADA.
    Dati dracu amenzile alea , sa vad reportaje la stiri cu babe care poarta mastile sub nas in supermarket si iau 150 lei amenda.
    • +1 (9 voturi)    
      Crezi ca ne va fi mai bine cu Daknea?! (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 7:11)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      "In conditiile actuale cu mii de cazuri pe zi este absolut stupid sa iesi din casa" - afirmatia este din pacate adevarata.
      Dar nu pot fi de aocrd cu concluzia:

      "Eu nu vin la alegeri in conditiile astea"

      Asta insemna ca practic votezi pedesereul! Estei absolut convins ca o sa ne fie mai bine cu Daddy la putere?
  • +29 (31 voturi)    
    Pai cocoșel (Vineri, 24 iulie 2020, 22:08)

    EuInsumi [utilizator]

    Fac și ei ce au văzut la tine.. Tu ai ținut chermeză in situație de urgență. Remember?
  • +24 (28 voturi)    
    haha (Vineri, 24 iulie 2020, 22:33)

    MinimaMoralia [utilizator]

    nu intelege Rares Bogdan de colegii nu ridica autorizatii....pt. ca sunt la fel de corupti ca toti cei care au fost inainte lor, si pt. 100E nu ridica ei o autorizatie de dragul sanatatii prostilor care ii voteaza.
  • +9 (27 voturi)    
    cum bine spunea Rafila (Vineri, 24 iulie 2020, 23:08)

    bobo2 [utilizator]

    „Este foarte important să nu luăm măsuri excesive, care să ostilizeze populația”. Exact asta s-a intamplat in Romania - populatia a fost ostilizata de incompetentii de la conducere.
  • +19 (25 voturi)    
    Reprezentantii Societatii Civile din CSM (Vineri, 24 iulie 2020, 23:15)

    Cozmin30 [utilizator]

    Ce a facut Rares Bogdan, cand a vazut ca DIICOT a clasat dosarul 10 august ?
    S-a jurat ca nu va avea odihna, pana cand vinovatii nu vor fi pedepsiti.
    Si-a gasit odihna ?
    Ce au facut cele doua likele din CSM, chipurile reprezentand Societatea Civila, dar de fapt fiind in solda mafiei psd, cand au vazut ca DIICOT a clasat dosarul 10 august ?
    De ce nu cere nimeni revocarea din CSM a celor doua likele, care nu reprezenta, in niciun fel, Societatea Civila ?
  • -2 (10 voturi)    
    Se inghesuie lumea (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 0:33)

    Rahan5 [utilizator]

    la Mare si de unde se intorc infectati si raspandesc boala in toata tara.
    Trebuie imediat Restrictionata Intrarea pe Plaje la Mare cu macar 50% a populatiei prin Instituirea de Urgenta a unei Taxe Mari de Acces pe Plaja.
    E simplu: La toate Plajele se monteaza imediat cate o ghereta de bilete cu un Agent al Statului, si care vinde scump bilete de plaja de: 2 ore = 10 lei persoana, 3 ore =13 lei / persoana, 4 ore 17 lei/ persoana s.a.m.d .
    Fara reduceri la copii. Copii sunt un risc in plus pentru raspandirea bolii.
    Deci, o familie cu 2 parinti +2 copii vor da pentru 4 ore la plaja 68 lei numai la STAT !.
    Banii astia vor fi pe langa Taxa Proprie a Operatorului Privat de plaja eventual !
    Daca mai cere si ala la 4 persoane- 20 de lei o sa fie platiti in total vreo 90 de lei / 4 ore de plaja.
    Pe plaja o sa vina Controlori si daca nu ai bilet sa fii arestat /amendat penal pe loc.
    Deci, cine nu vrea sa dea multi bani la Bugetul de Stat la Mare sa plece cat mai repede acasa !.
    Iar multi nici sa nu mai vina !.
    Interzicerea cu desavarsire a vanzatorilor ambulanti pe plaja. Sanctiune: Arestarea imediata + Amenda penala ( 6 luni de puscarie).
  • +5 (15 voturi)    
    Alegerile sunt obligatoriu de facut, (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 0:43)

    /./ [utilizator]

    cu virusul asta putem sta lejer ani de zile.Cum se merge la supermarket si sansele sa te infectezi sunt minime asa poti merge si la vot.Cine ii e frica poate sa stea acasa oricum votul lor nu conteaza, chiar indicat cei peste 60 de ani sa stea de data asta acasa.Dar mafia PNL+PSD+PMP+ALDE+UDMR o sa faca tot posibilul sa amane alegerile la nesfarsit.
  • +13 (15 voturi)    
    Martirul neamului romanesc (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 1:15)

    Criogenia [utilizator]

    Infasurat in tricolor zbiera schizofrenic in emisuine :opriti macelul!

    S-a jurat precum ultimul cocalar ca face si drege daca este votat el si PNL...cand s-a vazut pe functie a uitat tot precum ultima likea din piata Obor.

    Pe asta numai la alegeri il vom mai vedea cand va incerca sa mai prosteasca ce mai e de prostit prin Ro. Asta a fost si este misiunea lui atribuita de superiori...pana se prinde lumea si atunci nu va mai reprezenta nimic.
  • -1 (11 voturi)    
    Ce se intampla pe litoral? (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 1:45)

    maiorulmura [utilizator]

    Judetul Constanta are cazuri mult sub media nationala chiar si cu lumea la mare, gen 20 pe zi
    • +2 (8 voturi)    
      nr infectati din jud Constanta este irelevant (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 3:10)

      cugetatorul [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      turistii vin si iau virusul de pe plaja, din cluburi etc. de
      la alti turisti si se duc inapoi cu el acasa de unde au
      venit; ca urmare cand apar simptomele sunt de fapt
      inregistrati ca fiind bolnavi in localitatea de origine...
  • +1 (9 voturi)    
    Realitatea este alta.. (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 9:08)

    sareta [utilizator]

    Tot ce se intampla se datoreaza tembelizarii populatiei .Un popor needucat ,o tara in mizerie crunta ,o tara cu miliardari imbogatiti din banul public NU poate sa se comporte altfel ! Daca nu poti intelege sensul unei fraze citite cum sa intelegi un pericol .Ignoranta niciodata nu salveaza din situatiile critice...Bangladesh este deja deasupra nivelului nostru.
  • +6 (6 voturi)    
    Stai numa sa vezi, (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 10:18)

    ABBV [utilizator]

    Ce de voturi o sa ia PLN cu tovarasi ca tine si cu fosti membri PSD primiti in partid. Se vor destepta odata si odata si tarani .....
  • +2 (2 voturi)    
    si asta ca pandelemoanca, (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 10:56)

    Stropuleanu [utilizator]

    numa' fleoanca de ei in rest, vidati la tigva!
    educatie, educatie, educatie si mai putina peroratie, buey, raresoiule!
  • -2 (4 voturi)    
    Cat de simplu (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 11:33)

    zaw [utilizator]

    Incepeti de acu',cu 4 alegatori/ora/stampila/cabina/urna,cu un singur observator(daca se poate din partea partidului de guvernamant),procesul verbal incheiat de catre STS pe data de 27.09.2o2o.Simplu.
  • +4 (6 voturi)    
    o parere (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 12:12)

    hedonistu [utilizator]

    Lipsa increderii in semeni si institutii,instruire stiintifica precara (soarele se invarte in jurul pamantului, pamantul este plat,etc) analfabetismul functional,etc, asigura un mediu ideal pentru manipulare : existenta statului paralel/perpendicular, justitia este facut musai de politicieni, nu exista Covid,etc.In concluzie,lipsa gandirii critice ne impedica sa formulam opinii fundamentate si concluzii logice