Cîțu: Vom crește alocațiile pentru copii de la 1 august, în jur de 15%

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 27 iulie 2020, 21:53 Revista Presei | Radio TV


Florin Cîțu
Foto: Guvernul Romaniei
Ministrul de Finanțe, Florin Cîțu, a declarat luni seara, la Realitatea Plus, că majorarea alocațiilor pentru copii se va face în jur de 15%, urmând ca la 1 ianuarie să urmeze o altă creștere.

”Legea o vom aplica și vom crește alocațiile începând cu 1 august. Procentul de creștere va fi prezentat de premier, este în avizare proiectul de lege și va fi prezentat în următoarea ședință de Guvern. (…) Va fi în jurul a 15%, iar de la 1 ianuarie vom face o altă creștere a alocațiilor. Nu ne oprim aici”, a spus Cîțu.

Florin Cîțu spune că, în opinia sa, legea care prevede dublarea alocațiilor pentru copii este una populistă și neconstituțională, care a fost aprobată după ce a fost aprobat bugetul pentru 2020 și trecută prin Parlament fără sursă de finanțare.

Acesta a subliniat că trebuie luat în calcul și contextul economic prin care trece economia globală, efortul făcut de Guvern fiind imens deoarece sunt companii care s-au închis iar veniturile la buget scad.

În ceea ce privește pensiile, ministrul de Finanțe a precizat că o decizie privind procentul de majorare de la 1 septembrie va fi luată la rectificarea bugetară der la jumătatea lunii august, potrivit Mediafax.

"Oamenii care încă mai cred în PSD vor avea o surpriză fantastică, pentru că voi prezenta un document pe care PSD l-a aprobat în şedinţă de Guvern, după ce căzuse Guvernul Dăncilă, în care recunoşteau că nu pot să crească pensiile fără să creeze dezechilibre macro, în care recunoşteau că nu pot să crească pensiile fără să ceară ajutor de la FMI, în care recunoşteau că nu vor creşte pensiile în 2020 cu 40% şi se propunea o reeşalonare. Acest document a fost prezentat în şedinţa de Guvern şi îl voi prezenta, pentru că oamenii trebuie să înţeleagă cine sunt cei de la PSD (...) Ştiau din primul moment, de când au aprobat această lege, că nu are surse de finanţare, că nu pot să o pună în aplicare", a spus Cîţu, la Realitatea Plus.

Premierul Ludovic Orban a declarat, luni, că Guvernul va majora alocaţiile copiilor în mai multe etape, arătând că procentul şi ritmul de creştere în cazul acestora depind de prognoze.

"La ora actuală suntem în evaluarea posibilităţilor efective de a susţine o creştere a alocaţiilor. Ce pot să vă spun sigur este că vom creşte alocaţiile. Chiar ne-am gândit la un mecanism de creştere a alocaţiilor care să permită o creştere în mai multe etape, dar procentul efectiv de creştere a alocaţiilor şi ritmul de creştere a alocaţiilor depind de prognozele pe care le vom face", a spus Orban, citat de Agerpres.

În ceea ce priveşte majorarea pensiilor, el a arătat că se continuă analizele. "Trebuie să se finalizeze raportul pe primul semestru privind starea economiei şi starea bugetului. De asemenea, să finalizăm prognozele referitoare la evoluţia economiei româneşti în următorii ani pentru că în funcţie de asta vom lua decizia şi aici pot să vă spun sigur că vom creşte pensiile, dar vom creşte pensiile astfel încât să avem garanţia că economia va putea suporta această creştere a pensiilor", a afirmat Orban.

Premierul a arătat că Guvernul analizează coordonat creşterea pensiilor şi a alocaţiilor. "Ambele măsuri generează cheltuieli suplimentare. Analizăm măsurile coordonat pentru că ele generează cheltuieli şi trebuie să ţinem cont atunci când luăm o măsură şi de cealaltă măsură", a mai spus Orban.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5143 vizualizari

  • +10 (30 voturi)    
    Tot nu-i bun (Luni, 27 iulie 2020, 22:20)

    marie-cu-palarie [utilizator]

    Mă da' ăștia la peneleu chiar îs de pomină.
    Legea cu alocațiile e scrisă de un PNL-ist (Sighiartău), votată și de PNL-iști, promulgată de PNL-istul Iohannis și declarată constituțională.

    TREBUIE mă s-o respectați așa cum e scrisă. Nu cu etape, nu cu amânări.
    • +8 (20 voturi)    
      Sugestii de solutii pentru majorarea pensiilor (Luni, 27 iulie 2020, 23:44)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

      De noua luni tot analizeaza, dar nu fac absolut nimic, pentru a gasi bani pentru majorarea pensiilor.
      Cand au pus mana pe guvernare au spus ca vor majora pensiile cu 40%.
      Catu a spus ca au prevazut banii in buget pentru aceasta majorare.
      Unde sunt banii ?
      I-au deturnat ?
      I-au furat ?
      I-au dat pe contracte fara licitatie, pentru masti neconforme, aparatura defecta sau inutila, la preturi astronomicre ?
      Daca nu faci absolut nimic, evident ca nu vei gasi bani pentru majorarea pensiilor.
      Anul trecut au promis ca, atunci cand vor ajunge la guvernare, vor desfiinta Sectia Speciala si vor taia pensiile speciale, nesimtite si nemeritate.
      Nu au facut nimic din ce au promis.
      Vrem sa vedem ca :
      - au gasit solutii pentru majorarea pensiilor cu 40% acum, nu peste zece ani
      - au reusit sa desfiinteze Sectia Speciala
      – au desfiintat sau au impozitat pensiile speciale, nesimtite si nemeritate
      - au redus numarul si veniturile bugetarilor taietori de frunze la caini
      – au redus salariile nesimtite si nemeritate ale parlamentarilor, primarilor, consilierilor, ale celor de la ASF, ANRE, ANCOM etc
      – au desfiintat indemnizatiile falsilor revolutionari
      – au desfiintat indemnizatiile falsilor academicieni, de la falsele academii (de fapt, niste obscure ONG-uri sau SRL-uri)
      – au desfiintat subventinarea de la buget a partidelor (care inseamna milioane de euro pe luna)
      – au desfiintat finantarea asa-zisei case regale
      – au desfiintat Institutul Tapului Levantin
      – au redus masiv sumele din PNDL, din care primarii risipesc banii pe lucruri inutile, din care iau comisioane si indestuleaza clientela politica
      – au confiscat averile marilor corupti si marilor infractori, care au devalizat tara (conform legii confiscarii extinse).
      Sa nu mai spuna ca nu au majorotate in parlament, pentru a rezova problemele enuntate.
      Daca nu le vor rezolva pana la alegeri, nu vor avea in viitorul parlament, nici macar numarul actual de parlamentari.
    • +4 (16 voturi)    
      Sa nu mintim (Marţi, 28 iulie 2020, 0:24)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

      PNL nu a votat legea, nici macar nu a fost in sala.
      Legea cu alocatiile era despre marirea de anul trecut si indexarea anuala cu inflatia, a fost transformata dupa multe amanari in OUG de Dancila, iar cand s-a intors in Parlament, ciuma rosie a decis sa joace populist si sa faca o nasoala guvernului PNL - asa ca a schimbat-o radical dubland alocatiile inca o data (anul trecut s-au dublat doar cele pentru bebelusi, celelalte au crescut ceva mai normal cu 70%). Atata doar ca bugetul era deja trecut prin asumarea raspunderii.
      Uite parcursul legislativ: http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck2015.proiect?idp=17968
      Si votul final: http://www.cdep.ro/pls/steno/evot2015.nominal?idv=23111&ord=2
    • +1 (11 voturi)    
      Legat de constitutionalitate (Marţi, 28 iulie 2020, 0:37)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

      CCR s-a pronuntat pe mersul legislativ ca Parlamentul a siluit o lege, nu pe fond - adica faptul ca banii nu sunt prevazuti in lege, in buget si nici nu sunt ca deficitul e probabil 10% din PIB (30% din buget trebuie imprumutat).
      • +4 (6 voturi)    
        Asa e dar (Marţi, 28 iulie 2020, 2:26)

        adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Pana cand CCR nu declara in mod explicit legea ca fiind neconstitutionala Guvenrul este obligat sa o puna in aplicare.

        O lege este in mod implicit constitutionala pana cand CCR o declara neconstitutionala. Nimeni in afara de CCR, nici macar Parlamentul, Presedintele sau Guvernul nu pot declara o lege neconstitutionala.

        Deci decomandata legea este CONSTITUTIONALA. Ca zice ministrul de finante, premierul sau mai stiu eu cine ca e neconstitutionala nu are absolut nicio valoare. Zero barat.

        Cat timp legea e constitutionala pensionarii si parintii au sanse mari sa castige in instanta si Guvernul va fi obligat sa plateasca pensiile si alocatiile marite prin hotarari judecatoresti. In plus membrii guvernului si functionari publici implicati in plata pensiilor si alocatiilor pot fi acuzati de abuz in serviciu.
        • +1 (1 vot)    
          hai sa gandim logic (Marţi, 28 iulie 2020, 10:50)

          Klaus Ciocaniss [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

          Daca vrea PSD maine Parlamentul poate vota dezincriminarea faptelor pentru care Dragnea e la bulau.
          Daca vrea PSD maine Parlamentul poate vota chiar si dezincriminarea violului.

          In ambele cazuri cei aflati in detentie pentru acele fapte urmeaza a fi eliberati.
          Chestiunea este perfect contitutionala.
          Intrebarea pentru aia cu creierul mai mare decat o ghinda: este oare oportun?
    • +1 (7 voturi)    
      Declaratia lui citu! (Marţi, 28 iulie 2020, 8:53)

      Theros [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

      Aceasta calamitatea de la finanţe, îşi ascunde incompetenţa mărind deficitul, aruncand cu noroi si minciuni !! Acasta catoasrofa de om lucreaza pentru olandezi. Este evident ca un ministru inteligent ştie să ţină deficitul şi să-l echilibreze nu sa arubce cu petarde fara fitil ca are el un document prin care sa demonstreze ceea ce acest impostor stie cu nu poate fi demonstrat.Acuma si chiar daca ar fi adevarat pe acest individ nu-l mai crede nimeni! . Asta, bineînţeles, dacă ar lucra în interesul Guvernului României. Dar Cîţu, pe lângă faptul că e nepriceput, e şi ticălos?

      Tare mă tem că e folosit de "băieţii deştepţi" să mai dea un "tun" că a trecut ceva vreme de la atacul speculativ asupra leului, operaţiune prin care a pagubit statul roman de cateva milioane de euro.Dar , va veni timpul cand toti vom da socoteala pentru ce facem!!
  • +8 (16 voturi)    
    In jur de 85% ma doare in cot (Luni, 27 iulie 2020, 22:22)

    gigiduru_ [utilizator]

    Pt ca mi-am luat circa 100% din copiii si ii cresc in alta tara.
  • +6 (22 voturi)    
    bravo bre... (Luni, 27 iulie 2020, 22:28)

    81ack [utilizator]

    15% adica 22,5 RON. Bravo... impact major, ce mai...
  • +17 (29 voturi)    
    apoi stati si va mirati... (Luni, 27 iulie 2020, 22:38)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... de ce castiga pesedeu din nou alegerile.
    ba da prosti sunteti, faceti jocul pesedeului, ca aia au dat legea special ca voi sa nu va tineti de ea. eu luam bani de la pensiile speciale si bateam psd-ul cu propriile arme. era o lovitura de imagine buna si voturi in plus miscarea asta. pacat ca nu stiti sa o jucati.
    • +5 (17 voturi)    
      Asa e, dar nu ai de unde da 40% (Marţi, 28 iulie 2020, 0:10)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      De pensiile speciale nimeni nu se atinge, sunt fostii nomenclaturisti care detin puterea in Romania. Vorba lor este:" La vremuri noi, tot noi. Am fost destepti si atunci, suntem si azi." De astia nu mai scapam in veci. Sa nu uitam ca vin puternic din spate progeniturile lor.
    • +6 (8 voturi)    
      taxa pe pensii speciale asteapta la CCR (Marţi, 28 iulie 2020, 0:26)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Ghici ce, probabil vor declara ca le diminueaza inamovibilitatea.
      Plus ca legea aia am dubii ca ar scoate mai mult de 1 miliard pe un an intreg.
  • +3 (21 voturi)    
    Bai nesimtitilor! (Luni, 27 iulie 2020, 22:40)

    consumator2 [utilizator]

    Nu va mai bateti joc de romani!
    • -1 (13 voturi)    
      Doar nu ai dori dublarea alocatiei si a pensiilor (Marţi, 28 iulie 2020, 0:07)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui consumator2

      in perioada de criza.....IRESPONSABILITATE!!!1
  • +1 (25 voturi)    
    PSD+CCR=PCR (Luni, 27 iulie 2020, 22:46)

    Gheorghe Pudila [anonim]

    Destructurarea!
  • +9 (15 voturi)    
    Ar putea iesi un pinpong (Luni, 27 iulie 2020, 22:49)

    Tyrion.lann [utilizator]

    PSD + PNL au aprobat prin lege marirea pensiei cu 40%. Acum Guvernul PNL da un OUG prin care modifica marirea prin reducerea ei. OUG-ul ajunge in parlament, e respins sau modificat din nou la 40%, e promulgat, guvernul PNL da un nou OUG, ad nauseam.
    Rezultatul ar fi un haos total.
    Daca stam sa ne gandim, aproape orice lege cu exceptia celor ce nu pot fi modificate prin OUG, poate fi anulata, modificata pe termen scurt de catre Guvern si astfel oprita de la aplicare. Lege, OUG, respingere OUG, OUG nou, respingere etc. Nu cred ca exista nici o limita prevazuta in nr de OUG ce pot fi date pe o anumita tema.
    • +4 (4 voturi)    
      Da s-ar putea intampla si asta dar (Marţi, 28 iulie 2020, 2:34)

      adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui Tyrion.lann

      Daca se ajunge la asa ceva Parlamentul va adopta motiune de ceznura impotriva Guvernului. Dupa demitere Guvernul nu va mai putea sa adopte ordonante de urgenta asa ca Parlamentul va respinge ordonantele si legea va ramane in vigoare.

      Daca PNL ajunge ulterior la Guvernare da vor putea sa adopte ordonante si ulterior legi prin care sa reduca cresterile. Dar probabil ca CCR va interveni si va declara neconstitutionale si ordonantele si legile.

      Guvernul probabil ca va incerca din nou insa cand CCR declara ordonatele si legile neconstitutionale pensionarii si parintii vor da in judecata si probabil ca vor primi partial niste pensii si alocatii marite apoi unele scazute si tot asa. Deci cam haos.
  • +3 (13 voturi)    
    Daca le iei celor din PSD 'cresterile' ati castiga (Luni, 27 iulie 2020, 22:51)

    Kivek [utilizator]

    eu am intrebat multi votanti PSD de ce voteaza tot cu astia si raspunsul a fost ceva de genul: astia macar nu ne taie din pensii si salarii

    trecem peste faptul ca nici PD nu a taiat pensiile pt ca s-a opus CCR dar asta e ceea ce trebuie facut pt ca PSD sa dispara de la sine: sa faci cresteri de 10-15% pt pensii si salarii anual
    • 0 (0 voturi)    
      CASS 5% (Marţi, 28 iulie 2020, 2:52)

      MartaPop [anonim] i-a raspuns lui Kivek

      deci tot o taiere si aplicat prost pana la restituit Ponta. Plius inghetarea punctului ceea ce tot taiere este
      • +1 (1 vot)    
        si ghici cine a castigat? (Miercuri, 29 iulie 2020, 14:32)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui MartaPop

        Din anularea contributiei la sanatate, iar apoi a reducerii procentului de impozit si a cresterii pragului la 2000?
        Pensionarii cu pensii mari, mai ales speciale.
        Pensionarul cu pensie medie a castigat 50 lei, iar bastanul cu pensie de 10 mii lei de 20 ori mai mult. Curat constitutional! Sta-v-ar PSD-ul in gat!

        Daca beneficiezi de pensie 30-40-50 ani, macar contributie de sanatate sa platesti (macar peste un plafon). Sa nu uitam exista sute de mii de pensionari cu pensii partiale, sau chiar pensii ridicate articficial la pensia minima desi au muncit cativa anisori, candva (gen CAP, dar alea au disparut de 30 ani).
  • +2 (8 voturi)    
    A zis proiect de lege (Luni, 27 iulie 2020, 22:57)

    adrian_83 [utilizator]

    Dar e sigur ca Parlamentul il va adopta? Eu nu prea cred.

    Avand in vedere ca Guvernul nu are ultimul cuvant de spus in ceea ce priveste cresterea pensiilor si alocatiilor, membrii sai ar trebui sa fie mai precauti cand zic ca vor mari sau ca nu vor mari si daca maresc cu cat.

    Puteau sa fie si ei mai realisti si sa zica ca vor propune Parlamentului ca maririle sa se faca cu respectivele procente. Daca Parlamentul nu accepta atunci trebuie sa aplice legea nu au incontro. Daca nu atunci vor plati pe baza hotararilor judecatoresti si risca chiar si puscaria pentru abuz in serviciu.

    Realistic vorbind pensiile marite si alocatiile pot fi platite daca Guvernul taie din alte parti, de exemplu de la investitii. Opreste de exemplu lucrarile la autostrazi si retrage finantarea de la mai multe proiecte care costa mult.

    Stiu ca multi nu vor fi de acord si ii inteleg dar Parlamentul decide aceste lucruri nu Guvernul. Guvernul poate doar sa propuna si sa puna in aplicare legea.
  • -1 (21 voturi)    
    15%? (Luni, 27 iulie 2020, 23:13)

    Luk [utilizator]

    Mult! Incercati cu 5% si cresteti procentul liniar cu 1% pe an. Nu-ti face probleme Citule, sigur prinzi postul ala la Banca Mondiala, ar fi pacat de CV-ul tau...
    Aia care te confunda cu un economist ar trebui sa-si faca operatie de cataracta.
  • -6 (14 voturi)    
    Mare greseala!!! (Luni, 27 iulie 2020, 23:17)

    Seby30 [utilizator]

    Maresti alocatiile si pensiile pentru ca asa vrea PSD? Este absurd sa maresti salariile sau pensiile in perioada de criza. Asta va genera inflatie si o criza si mai mare la anul.
  • 0 (14 voturi)    
    Ireal.. (Luni, 27 iulie 2020, 23:28)

    Zubizareta [utilizator]

    Bai Mîțule. Da matale care ai salar de salar si apoi pensie speciala de pensie speciala nu ti-e rusine sa spui ca maresti alocatia cu 15%. In locul tau mai degraba nu o majoram, ma fofilam cum ati facuto pana acum, ca rectificare bugetara, ca dati banii in iunie, ca in august. Va gandeati ca deja aveati toate primariile si consiliile locale si apoi ne executi cu 0 majorare. Suntet cel mai jalnic, stupid, cretin si de non-sens Guvern. Ca toate celelalte de pana acum. Toti sunteti mincinosi. De la A la Z. Cand va aud ca faceti si autobenzi etc, ba baiatule, mi se face greata, cine va mai crede?:)).. nimeni.. dar alta sansa nu avem, avem numa smecheri in parlament care trebuie sa isi scoata mălaiul bagat in campania lor electorala..
    • +1 (1 vot)    
      Te pomeni ca PSD a marit de buna voie (Marţi, 28 iulie 2020, 1:36)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Zubizareta

      Cat scandal a fost anul trecut sau in 2015, iar atunci chiar erau mici, ramase neindexate de multi ani.
      Tipul asta de marire e aberanta - intrucat nu am descoperit vreun zacamant, fuziunea la rece sau ceva de genul de unde mama lui Stefan cel Mare sa cresti pensiile intr-un an mai mult decat PSD in ultimii 3 (2016 - 871, 2017 - 917/1000, 2018 - 1100, 2019 - 1265, 2020 - 1775 ?!?)
      La fel si alocatiile ... 2008 - 40, 2009 - 42, 2015 - 84, 2019 - 150, 2020 - 300 ?!? De unde? Veniturile sunt in scadere anul asta: turism canci, restaurante canci ca stam acasa si gatim ce putem, deficit comercial - ca multe supermarketuri vand mai ales produse straine.
  • +4 (22 voturi)    
    Citu e un repetent (Luni, 27 iulie 2020, 23:47)

    Fides [utilizator]

    Legea nu vorbeste de o majorare in etape, ori de procente, gen 15% - ci indica clar ce trebuie facut de la 1 august. PNL este in degringolada - pestele de la cap se impute. Guvernul va fi dar in judecata. Instantele vor fi blocate.
    PS. PNL o sa deconteze politic acest pas.
    • +1 (3 voturi)    
      plus marirea pensiilor (Marţi, 28 iulie 2020, 2:54)

      MartaPop [anonim] i-a raspuns lui Fides

      ce le vor mai deconta....
    • -2 (4 voturi)    
      Zi zau (Marţi, 28 iulie 2020, 5:31)

      Gheorghe Pudila [anonim] i-a raspuns lui Fides

      Zici ca PNL o sa deconteze populismele psd? Asta e roar visul vostru umed. Not this timr, populistilor, o sa adunati fix ce ati semanat. Decontorule...
      • +4 (6 voturi)    
        1+1=2 (Marţi, 28 iulie 2020, 8:49)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

        E simplu, copiii au parinti si bunici. Nu trebuie sa fii geniu sa prevezi ca PNL pierde electorat. Si pierde pe barba lui, in timp ce comite o ilegalitate.
  • +3 (5 voturi)    
    jenant (Marţi, 28 iulie 2020, 4:21)

    U_swamp [utilizator]

    Daca n-ar fi fost pandemia, liberalii clacau din martie... sint la fel de incapabili ca pesedistii, cam la fel de hoti si mincinosi... Orban ar putea usor deveni presedinte la PSD, n-ar simti nimeni nicio diferenta...
  • +3 (5 voturi)    
    Unde gresesc (eu)? (Marţi, 28 iulie 2020, 6:14)

    hotnewsfil [utilizator]

    Domnul ministru Florin Catu ne-a explicat, cu luni in urma, ca nu raman bani in buget pentru marirea pensiilor cu 40% fiindca are pusi de o parte bani pentru investitii, acestea fiind singura baza sigura pentru plata, in viitor, si a majorarii de 40%.
    Da, dar faptul ca vom primi optzeci miliarde, de la UE, incepand cu anul 2021,, pentru investitii masive, acest fond nu va elibera, in buget, suma din care sa se poata asigura cresterea de 40% a pensiilor?
    La fel, in privinta cresterii alocatiilor copiilor.
    • +2 (2 voturi)    
      Fondurile alea sunt o gogorita (Marţi, 28 iulie 2020, 14:01)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Din 80 miliarde, vreo 40 miliarde era dreptul nostru ca parte din UE pentru exercitiul financiar urmator (2021-2027, 7 ani).
      Pe de alta parte trebuie sa contribuim cu vreo 16 miliarde.
      Iar o parte sunt imprumuturi, nu sunt de-a moaca.
      Veniturile la buget vor suferi scaderi semnificative (consumul a scazut, productia la fel, turismul, HoReCa), in timp ce cheltuielile nu au scazut deloc - nici macar nu a fost in iarna sa zici ca s-a economisit cu focul la scoala online.
      Cheltuielile chiar au crescut cu fondurile pentru COVID, cu somajul tehnic al aproape un milion de angajati.
  • +1 (9 voturi)    
    PSD și-a bătut joc de copii. (Marţi, 28 iulie 2020, 7:29)

    asavreau [utilizator]

    PSD știa că nu sunt bani pentru dublarea alocațiilor.Guvernul ar trebui să se împrumute ca să asigure dublarea alocației și împrumutul îl vor plăti copii,care,mulți dintre ei nu vor beneficia cu nimic din dublare.Când se vor face mari acești copii vor munci să plătească împrumuturile făcute de ambiția PSD de a da bani de băutură unor părinți indiferenți la viitorul copiilor lor.
  • +7 (9 voturi)    
    curios (Marţi, 28 iulie 2020, 7:38)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    cum de nu ati marit penziile speciale tot in etape? probabil ca impactul pe buget e diferit, insa... impactul pe principii e catastrofal in defavoarea voastra...

    ia prea [putin psd la urmatoarele alegeri si trebuie sa-i ajutati, nu-i asa?
  • +2 (6 voturi)    
    Lol (Marţi, 28 iulie 2020, 9:44)

    HP [utilizator]

    Cand s-a dat legea aia, va bateati in Parlament cu PSD ca sa luati creditul, si urlati unii la altii ca "noi am fost primii".

    Acum "nu exista sursa de finantare".
  • +2 (4 voturi)    
    Marionete (Marţi, 28 iulie 2020, 10:31)

    Mirobo [utilizator]

    Nu credeam că o să apuc să scriu asta DAR singurii care au avut cojones până acum au fost social democrații.
    Surse de finanțare pentru alocațiile copiilor care sunt VIITORUL oricărei nații sunt .Numesc doar o resursă-energia hidro produsă foarte ieftin ( a plouat binișor anul acesta) dar care este administrată de băieții albaștri și revândută nouă la prețul pieții.
    QED
  • 0 (4 voturi)    
    Cu totul din intamplare am zapat si am dat (Marţi, 28 iulie 2020, 10:40)

    xrogo [utilizator]

    peste Realitatea Plus, Citu era protagonistul si la intrebarea moderatorului, ce crede el ca trebuie facut daca economia Romaniei se va duce in cap din cauza pandemiei, apucatul asta a spus explicit, trebuie sa dispara parlamentul!
    La interventia lui Ion M. Ionita ca parlamentul nu poate sa dispara intr-o democratie, apucatul s-a corectat, actualul parlament sa dispara, actuala configuratie.
    Daca ca indivizi ca asta vrem sa scoatem tara din pandemie, atunci am incurcat-o!
    • 0 (4 voturi)    
      PNL si statul de drept (Marţi, 28 iulie 2020, 11:14)

      adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Desi se dau mari aparatori ai statului de drept PNL si Iohannis au multe astfel de iesiri. Ataca Parlament, CCR, Avocatul poporului, in principiu toate institutiile pe care nu le controleaza chiar daca ele sunt institutii fundamentale ale statului.

      La un moment dat vroiau ca o lege sa intre in vigoare la data publicarii in monitorul oficial si nu in 3 zile de la aceasta data asa cum cere Constitutia.

      Era vorba de legea starii de alerta insa era vina lor ca nu au depus proiectul la timp. Parlamentul a incercat sa o adopte cat a putut de repede insa era prea tarziu. Si ei au promovat un amendament vadit neconstitutional pentru a-si ascunde greseala desi erau si alte solutii, puteau de exemplu sa prelungeasca starea de urgenta cu 3 zile.