Cîţu: Voi prezenta un document pe care PSD l -a aprobat în şedinţă de Guvern şi în care recunoştea că nu vor creşte pensiile cu 40 %

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 27 iulie 2020, 23:49 Revista Presei | Radio TV


Florin Citu
Foto: facebook
Ministrul Finanţelor, Florin Cîţu, a anunţat luni seara că va prezenta un document, aprobat în şedinţă de Guvern, în care PSD recunoştea că nu poate să majoreze pensiile fără ajutor de la FMI, că nu va creşte pensiile cu 40% în 2020 şi propunea o reeşalonare, potrivit Agerpres.

"Oamenii care încă mai cred în PSD vor avea o surpriză fantastică, pentru că voi prezenta un document pe care PSD l-a aprobat în şedinţă de Guvern, după ce căzuse Guvernul Dăncilă, în care recunoşteau că nu pot să crească pensiile fără să creeze dezechilibre macro, în care recunoşteau că nu pot să crească pensiile fără să ceară ajutor de la FMI, în care recunoşteau că nu vor creşte pensiile în 2020 cu 40% şi se propunea o reeşalonare. Acest document a fost prezentat în şedinţa de Guvern şi îl voi prezenta, pentru că oamenii trebuie să înţeleagă cine sunt cei de la PSD (...) Ştiau din primul moment, de când au aprobat această lege, că nu are surse de finanţare, că nu pot să o pună în aplicare", a spus Cîţu, la Realitatea Plus.

Întrebat care ar fi procentul de creştere a alocaţiilor, ministrul a răspuns că mai mare "decât cu cât am propus să crească la pensii", în jurul procentului de 15%, dar la 1 ianuarie va fi făcută o altă majorare.

Referitor la procentajul de creştere a pensiilor, el a precizat că va fi aflat la rectificarea bugetară, la jumătatea lunii august.

"Procentul pe care eu îl susţin, 10%, este ceea ce putem în acest context economic. Gândiţi-vă că a trebuit să creştem alocaţiile, nu erau în buget, a trebuit să cheltuim 5 miliarde lei legate direct de criza din sănătate, am cheltuit 16 miliarde, cea mai mare suma pentru investiţii din ultimii ani", a explicat ministrul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3645 vizualizari

  • -5 (19 voturi)    
    Dau eu, altfel imi iau mingea si plec (Luni, 27 iulie 2020, 23:58)

    Fides [utilizator]

    Citu e in lumea lui, unde a fi mitoman e de bine. E un caz special - el spune de PSD, ca umbla cu pasarea vopsita, dar uita ca la inceputul anului se batea in piept cu faptul ca a prevazut banii de pensii la buget, inclusiv cu majorarea punctului cu 40%. A dar stai, asta era atunci cand ne pregateam de alegeri anticipate, iar pandemia era doar o simpla raceala. Una peste alta, Citu merita analizolat. E posibil sa piarda ulei.
    • 0 (6 voturi)    
      Garantezi tu ca economia isi revine la anul? (Marţi, 28 iulie 2020, 2:40)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      pe 4 luni, impactul e de doar 10 miliarde.
      Deranjul e ca anul urmator impactul e cel putin triplu. Si ca nu se pot scadea drepturile deja primite.
      Bomboana pe coliva e ca cica in septembrie 2021 trebuie marit punctul cu inca legendara suta deci se duce spre 40 miliarde IN PLUS dintr-un buget estimat de 360. Am dubii serioase ca ramane acelasi datorita COVID.
      Orice dezbatere despre reintoarcerea in economie e naiva - pensionarii tin banii la saltea, plus ca statul roman are o problema cu recoltarea banilor din PIB la buget.
      • +1 (3 voturi)    
        Tu ai o problema cu copiii si pensionarii (Marţi, 28 iulie 2020, 12:31)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Citu are o problema cu memoria - di va ofer un link - de pe digi - https://www.google.ro/amp/s/www.digi24.ro/amphtml/stiri/economie/florin-citu-in-niciun-caz-nu-vom-creste-taxe-in-acest-an-1292491 - unde continua sa bata campii ca a prevazut in buget aceasta majorare a punctului de pensiie cu 40%. Daca un expert rasat ca si Citu (ca cica are mapa profesionala beton) spune ca ceva creste, cum naiba e posibil ca peste cateva luni sa spui ca PSD e de vina pt. ca universul nu a conspirat cum tu, marele Citu ai visat?
        PS. Atat copiii cat si bunicii au si drepturi, nu doar obligatii.
  • +1 (5 voturi)    
    Da sa-l prezinte odata pt ca ne tot amenita cu el (Marţi, 28 iulie 2020, 3:18)

    Susufler0 [utilizator]

    Daca a urmarit efectul, il are !

    PS. Acum e momentul saa dea drumul la dezvaluiri !
  • 0 (8 voturi)    
    mincinos si aiuritor (Marţi, 28 iulie 2020, 4:17)

    U_swamp [utilizator]

    Citule de la FBI, stim toti ca pesedeul n-ar fi marit punctul de pensie.. si atunci voi procedati identic? Unde e indexarea punctului de pensie? De ce ati pus bani in buget pentru majorarea de 40%
  • -1 (5 voturi)    
    infantil (Marţi, 28 iulie 2020, 7:53)

    anion [utilizator]

    Fidesz esti in lumea ta, poti fi chiar implicatul Teodorovici, unde a fi hot, infantil si mitoman e de bine. La inceputul anului nu se stia de amploarea pandemiei fata de sfarsitul anului 2019 cand s-a aprobat bugetul. Alegerile anticipate erau solutia iar Cercelus spunea de o simpla raceala si Hubei un punct pe harta acolo sus. Fidesz trebuie tratat, e posibil sa-i fi baut sticla sefului PSD de la Vaslui.
    • +1 (3 voturi)    
      Citu e infantil si mitoman (Marţi, 28 iulie 2020, 12:36)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui anion

      Citu vorbea de o crestere de 40% in aprilie. Uite un link- https://www.google.ro/amp/s/www.digi24.ro/amphtml/stiri/economie/florin-citu-in-niciun-caz-nu-vom-creste-taxe-in-acest-an-1292491.
      PS. Din ce tin eu minte de ziua lui Orban s-a baut Lagavulin pe la guvern. Zi-mi si mie ce beau pesedisti. Poate ai si o poza, sa-i facem celebri.
      • 0 (0 voturi)    
        psd-istii nu beau, folosesc bate si gaze (Miercuri, 29 iulie 2020, 0:54)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Fides

        asa au facut la mineriade si la 10 august. daca vrei gasesti o gramada de poze in acest sens, dar sa stii ca sunt deja celebri : iliescu (cercetat penal), nastase (condamnat), dottore ponta (plagiator), dragnea (condamnat). vrei poze cu ei ?!
        • +1 (1 vot)    
          Cine refuza o poza la un parhar? (Miercuri, 29 iulie 2020, 11:49)

          Fides [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          Hai da-mi un link,.
          P.S. Nu vreau sa va supar, dar justitia a cam dat-o cotita cu mineriadele (au fost mai multe), 10 august, chiar si pe marginea revolutie. Iar Iliescu este posibil sa se aleaga cu o statuie.
          P.S.
          Livrati va rog un link, sa revad poza cu Dragnea la un parhar cu Laura Codruta Kivesi.