Bode, despre şeful de tren care îndemna călătorii să nu poarte mască: Un astfel de individ nu are ce căuta într-un loc de muncă în care să relaţioneze cu alţi oameni

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 3 august 2020, 22:07 Economie | Industrie Feroviara


Lucian Bode
Foto: Agerpres
Ministrul Transporturilor, Lucian Bode, afirmă că Poliţia Transporturi s-a autosesizat şi l-a invitat, marţi, la sediul instituţiei pe controlorul dintr-un tren CFR care îi îndemna pe călători să nu respecte obligaţia privind purtarea măştii de protecţie, citează News.ro.

”Este vorba despre un şef de tren pe ruta Bucureşti-Constanţa, este regretabil că un astfel de individ poate să transmită în spaţiul public un astfel de mesaj. Prin publicarea acelor imagini el, practic, şi-a bătut joc de munca a zeci de CFR-işti care în această perioadă dificilă au respectat regulile. Este de netolerat o asfel de atitudine. Mâine, de urgenţă, s-a convocat comisia de disciplină unde va fi invitat acest cetăţean şi am convingerea că în baza regulamentelor după care funcţionează o instituţie precum CFR Călători va lua cele mai dure măsuri pentru că un astfel de individ nu are ce căuta într-un loc de muncă în care să relaţioneze cu alţi oameni”, a declarat Lucian Bode, luni seară, într-o emisiune la Realitatea Plus.

Controlorul de bilete și unii dintre călătorii dintr-un tren CFR au fost filmați luni dimineață fără mască, deși purtarea acesteia este obligatorie. Mai mult, controlorul a fost surprins în timp ce le spune călătorilor că nu este nicio pandemie și că purtăm măștile „de proști”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6058 vizualizari

  • +6 (22 voturi)    
    Mare minune... (Luni, 3 august 2020, 23:03)

    mopsu [utilizator]

    s-o vedem și pe asta , un lucru bun ....
  • +5 (25 voturi)    
    Nu aveti ce sa-i faceti... (Marţi, 4 august 2020, 0:40)

    Olyx [utilizator]

    ii luati "boii" de la...bicicleta...In Romania nu poti da afara un angajat incompetent sau indisciplinat. Legile au fost facute TOCMAI CA SA-I APERE PE ACESTIA in fata celor competenti si disciplinati...
    • +4 (14 voturi)    
      spagari ordinari analfabeti (Marţi, 4 august 2020, 2:17)

      Tinke [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      Ar trebui sanctionat cu amenda penala si 1 zi la wc -uri la puscarie, sa spele.Cata spaga au facut astia ani de zile.Asa si-au tinut posturile.
  • -9 (27 voturi)    
    Bodea suge o ceapa! (Marţi, 4 august 2020, 3:15)

    UncleSam [utilizator]

    Nashu' de la CFR s-a prins de miscare si o spune asa cum o vad toti, bine mai putin covidiotii.
    Bode, cand trece Nashu' pe la minister, sa ii dai marire de salar ori sa-l lasi in locul tau, e cu 2 clase peste tine si restul de hotomani retarzi din guvernul ala de kkt!
    • +4 (10 voturi)    
      ai fentat scoala, nu? (Marţi, 4 august 2020, 11:47)

      Klaus Ciocaniss [utilizator] i-a raspuns lui UncleSam

      auzi.. cand vei avea nevoie de ajutorul unui medic te rog sa te duci la acest nas de tren
      sunt absolut convins ca voi 2 va potriviti
      2 atotcunoscatori la un loc dar care in realitate sunt doar niste analfabeti functionali
  • 0 (12 voturi)    
    Donald Trump e destept (Marţi, 4 august 2020, 10:02)

    Tommy Bahama [utilizator]

    cat un controlor CFR.
    • -1 (3 voturi)    
      daca il realeg americanii (Marţi, 4 august 2020, 12:32)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Tommy Bahama

      va lasa pe majoritatea de aci fara job.
  • -8 (12 voturi)    
    Bode și nașul (Marţi, 4 august 2020, 10:08)

    marie-cu-palarie [utilizator]

    Lucian Bode să ne povestească cum a ajuns el să anunțe cu surle și trâmbițe câștigarea unei licitații de drumuri de către o companie chineză controlată direct de PCC și cu zero angajați în România.

    Aia e treaba lui de ministru. Nu opiniile unui naș de tren. Naș care are totuși pe jumătate dreptate.

    Pandemia e reală, firește. Dar măștile le poartă doar proștii.
    În Suedia NIMENI nu poartă măști în tren (și n-a purtat niciodată) și cumva stau mai bine.
  • -3 (11 voturi)    
    De când este interzis să ai păreri la job? (Marţi, 4 august 2020, 12:11)

    hic sunt leones [utilizator]

    Încalcă vreo lege, exprimându-și părerile respective (și sunt interzise prin lege ideile pe care le exprimă)? Nu, atunci n-aveți decât să spumegați și să înghițiți în gol.
    Ah, îl puteți sancționa (disciplinar, pentru că, până când o instanță certifică abuzul din lege și apoi va avea dreptul să vă ceară să-i cereți scuze, poți spune că a comis o simplă contravenție) pentru lipsa măștii și cam atât puteți să-i faceți.
    • -2 (6 voturi)    
      cine nu e cu noi (Marţi, 4 august 2020, 12:33)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      e impotriva noastra.
    • +4 (8 voturi)    
      Nu e doar libertatea lui de a avea o opinie (Marţi, 4 august 2020, 12:35)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      El e angajatul unei institutii care spune in primul rand ca toti controlorii trebuie sa poarte masca, el nu purta si acelasi regulament mai spune ca acesti controlori trebuie sa ceara tuturor calatorilor sa isi puna masca, el nu soar ca nu le cere asta, dar ii mai face si prosti pe aia care o poarta.
      Aici nu e opinia lui exprimata intr-o discutie filozofica ci o incalcare a tuturor regulamentelor.
      Pentru mine ce a facut el e mai grav decat daca nu le verifica biletele alora.
      • -1 (7 voturi)    
        O persoană care refuză să respecte o lege abuzivă (Marţi, 4 august 2020, 13:25)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

        procedează corect.
        Ai zice că este normal să te aresteze un polițist când nu porți bască, pentru că așa a primit el dispoziție de la un secretar de stat din ministerul de interne?
        Controlorul poate fi sancționat disciplinar, pentru că nu a purtat mască (și poate cere anularea sancțiunii după ce CCR sau o altă instanță stabilește că norma prin care oamenii sunt obligați să poarte măști în public este abuzivă, pentru că nu este emisă de Parlament), însă are dreptul să își exprime părerea potrivit căreia este o prostie să porți mască, dacă așa consideră el.
        • +3 (3 voturi)    
          pai, (Marţi, 4 august 2020, 14:28)

          Cezy [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          facusi dreptu' la f.f. ?
          • -1 (3 voturi)    
            L-am făcut la zi, însă la fel înveți și la ff (Marţi, 4 august 2020, 16:13)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

            ia fă un test cu șeful tău: spune-i că ești împotriva vaccinării copiilor și vezi dacă are tupeu să te concedieze din acest motiv.
            (dacă o face, îți garantez câteva zeci de mii de lei despăgubiri, plus că îți garantez că și amenda de la ITM îl va ușura de alte câteva zeci de mii).
  • -1 (9 voturi)    
    Omul informa calatorii, chiar (Marţi, 4 august 2020, 12:30)

    CezarN [utilizator]

    Exista o lege sau OUG prin care in Romania sa fie declarata starea de PANDEMIE?
    Daca da, va rog sa informati nu sa sariti cu minusuri.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 4 august 2020, 15:00)

      samuraijack [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Mergând pe aceeași logică: există lege care să declare că România e o țară coruptă? Nu. Asta nu înseamnă că nu există corupție.
      • -1 (1 vot)    
        Există un document oficial care stabilește aceasta (Marţi, 4 august 2020, 16:14)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

        se numește MCV ;).
  • -3 (5 voturi)    
    toate problemele CFR au fost rezolvate, clar.. (Marţi, 4 august 2020, 13:04)

    Annona [utilizator]

    Asta sa fie singura problema a trenurilor CFR....
    de intarzierile de 165 de minute si mai bine nu are nimic de zis?! De cei care fumeaza in tren, inclusiv cand trenul e in mers, nimic? De cat de cald e in trenurile CFR si cum doar unele vagoane au aer conditionat, nimic? Despre cum pasagerii stau ca sardinele, cu picioarele lipite unii de altii, nimic? De faptul ca nu e nici macar un recipient cu alcool sanitar sau gel igienizant (ca la Softrans, de ex) desi vagoanele put si se vede clar ca suprafetele nu au fost spalate ..niciodata... despre asta nimic? Despre faptul ca CFR primeste reclamatii peste reclamatii si le ignora complet, nimic?
    A, trebuie sa ajunga in presa o bazaconie de sezon ca sa dea cineva o declaratie.
    S.I.C.T.I.R.!