Tătaru: Urmează o lună de încercare; de la mijlocul lunii octombrie ne putem gândi la o pantă descendentă

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 7 septembrie 2020, 23:57 Revista Presei | Radio TV


Nelu Tataru
Foto: Agerpres
Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat, luni, la TVR 1, că urmează ''o lună grea'' în lupta cu pandemia de COVID-19, din cauza campaniei electorale şi a deschiderii anului şcolar, porivit Agerpres.

Nelu Tătaru a precizat că, dacă vor fi respectate regulile şi precauţiile, de la jumătatea lunii octombrie România ar putea intra pe o pantă descendentă a cazurilor de COVID-19.

"Este o lună de încercare, este o lună grea şi dacă noi, toţi, vom fi parteneri pentru a respecta regulile, atunci cred că la jumătatea lunii octombrie ne putem gândi la o pantă descendentă. Până atunci nu ne rămâne decât să gestionăm creşterea care noi credem că va fi mai mică în această perioadă. O creştere asumată odată cu deschiderea anului şcolar şi campania electorală", a declarat ministrul Sănătăţii la TVR.

În ceea ce priveşte deschiderea anului şcolar, Tătaru a spus că în acest moment sunt 43 de localităţi care au indicele de infectare peste 3 la mie, situaţie în care cursurile se vor desfăşura sunt on-line.

Alte 14 localităţi au indicele între 1 şi 3 la mie, ceea ce înseamnă un sistem mixt, on-line şi cu prezenţă fizică, în timp ce 2.728 localităţi au indicele de infectare sub 1 la mie şi se permit cursurile şcolare în clasă. În această ultimă situaţie trebuie respectate regulile de distanţare fizică şi dezinfecţie, a subliniat el.

"Consiliile de Administraţie ale şcolilor propun Comitetelor Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă scenariul pe care îl va urma acea clasă. Dacă vor opta pentru scenariul 1, faţă în faţă, atunci trebuie să existe acea distanţare de un metru, trebuie să existe masca şi dezinfectant, trebuie să existe acele circuite care se pot regăsi şi la intrarea în şcoală, şi pe holuri în pauze şi în curtea interioară a şcolii. Dacă nu se poate asigura acea distanţare de un metru, există acele separatoare care trebuie puse între cei doi copii", a precizat ministrul Sănătăţii.

El a explicat şi ce se întâmplă dacă apar cazuri de infectare la copii.

"În momentul în care avem într-o clasă un copil cu infecţie cu SARS-CoV-2, atunci acel copil merge către unitatea spitalicească iar ceilalţi sunt în carantină la domiciliu şi clasa se închide 14 zile. În condiţiile în care avem trei copii în trei clase diferite, aceştia merg către unităţile medicale iar ceilalţi merg în carantină la domiciliu pentru 14 zile şi şcoala se închide", a adăugat Nelu Tătaru.

În ceea ce priveşte vaccinul împotriva gripei sezoniere, ministrul Sănătăţii a spus că au fost comandate trei milioane de doze, care vor începe să vină de la mijlocul lunii septembrie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4461 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Si apa este un lichid (Marţi, 8 septembrie 2020, 0:01)

    Savitar [utilizator]

    Si Pamantul se invarte in jurul Soarelui!
    • -1 (11 voturi)    
      In Romania sunt azi 2.85 infectați activi la mie! (Marţi, 8 septembrie 2020, 8:08)

      Argon [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

      In Romania exista azi, 8 Septembrie 2020, un număr de 1000 x (95897 total infectați - 40454 vindecați) / (19.41 milioane locuitori) = 2.85 infectați activi la mia de locuitori (vezi datele de mai jos).

      Media pe țara se apropie de 3 la mie.

      Odată cu revenirea elevilor la clase, cel mai probabil, se va ajunge în maxim 1 luna la minim 3 la mie în majoritatea localităților. Este cunoscut cât de repede se propaga gripa într-o scoală. Eu eram printre primii care o făceau și, neplacându-mi sa lipsesc de la ore, îmbolnăveam toată clasa.

      De la elevi, Covid-19 va ajunge la părintii și mai ales bunicii lor. Dupa mijlocul lui Octombrie vom avea cel putin 200 morți de virus chinezesc pe zi.

      Romania (situația din 8 Septembrie 2020):
      - Population: 19.41 mil.
      - Coronavirus Cases: 95,897
      - Deaths: 3,926
      - Recovered: 40,454
      Sursa: https://www.worldometers.info/coronavirus/country/romania/

      Citat:
      "În ceea ce priveşte deschiderea anului şcolar, Tătaru a spus că în acest moment sunt 43 de localităţi care au indicele de infectare peste 3 la mie, situaţie în care cursurile se vor desfăşura sunt on-line.

      Alte 14 localităţi au indicele între 1 şi 3 la mie, ceea ce înseamnă un sistem mixt, on-line şi cu prezenţă fizică, în timp ce 2.728 localităţi au indicele de infectare sub 1 la mie şi se permit cursurile şcolare în clasă. În această ultimă situaţie trebuie respectate regulile de distanţare fizică şi dezinfecţie, a subliniat el."
      • -1 (1 vot)    
        Nu asa se calculeaza (Marţi, 8 septembrie 2020, 14:12)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Argon

        E vorba de trei infectii la mie in ultimele doua saptamani. Cei ce-au avut boala in mai sau iunie sau au murit deja sau s-au vindecat, n-are nici un sens sa-i mai numeri.
    • -4 (10 voturi)    
      Dupa ce au facut harcea-parcea scoala (Marţi, 8 septembrie 2020, 8:10)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Savitar

      astfel ca de fapt in nicio scoala din tara nu se va veni normal la ore datorita restrictiilor inexistente in orice alta tara din Europa, sigur ca da, sa te mai plangi si de infectari, mi se pare nesimtire maxima. O sa se vada la alegeri.
  • -1 (13 voturi)    
    Calcule (Marţi, 8 septembrie 2020, 0:20)

    _Un stelist_ [utilizator]

    5 români din 1000 sunt infectați, dar doar 43 de localități au peste 3 infectați la 1000, cam ciudat...
  • +6 (12 voturi)    
    de fiecare data va fi la fel (Marţi, 8 septembrie 2020, 8:14)

    Remarque [utilizator]

    Octombrie va fi la fel de grea pentru ca incepe anul universitar, noiembrie va fi din nou luna de campanie electorala, decembrie alegeri si tot asa.

    Toate lunile sunt la fel de grele, pentru ca suntem un popor care nu respecta regulile. Facem tot ce putem sa le fentam, pentru ca "mie nu mi se aplica". De aceea suntem unde suntem.
    • +1 (3 voturi)    
      Când o lege este injustă (Marţi, 8 septembrie 2020, 14:34)

      marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      Când regulile sunt injuste, imorale, iliberale, inutile și ilegale - am nu doar dreptul, dar chiar obligația morală de-a le încălca.

      Toate ”regulile” pandemice sunt o idioțenie. A le respecta este apanajul celor cu IQ minuscul.
  • +2 (14 voturi)    
    Nu cred. (Marţi, 8 septembrie 2020, 8:27)

    Marionette [utilizator]

    Mai degraba septembrie va fi ca si august, in 2 saptamani de la inceperea scolilor abia incep sa apara infectiile. Si din octombrie incepe iadul.
    • -3 (11 voturi)    
      Nici o zi fara sa debitezi aberatii (Marţi, 8 septembrie 2020, 9:46)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Zii tatataie cum e defapt!
      Hai mai fa o estimare!
      Eventual mai da ne niste sfaturi ce sa facem si mai elaboreaza niste protocoale!Ş'aşa te plictisesti in casa asteptand pensia!
    • -1 (5 voturi)    
      O sa muuuuuuurim..... (Marţi, 8 septembrie 2020, 9:59)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      E un dezastru, ne paste soarta dinozaurilor. Da poate ca peste un milion de ano niste arheologi ne vor descoperi osemintele si le vor aranja cu grija in muzee. Deci vom servi unui scop... didactic.
  • -1 (13 voturi)    
    ? (Marţi, 8 septembrie 2020, 8:32)

    sentenced [utilizator]

    Mai sunt oameni care ii baga in seama pe astia gen Tataru?
  • +7 (9 voturi)    
    Amanarea cursurilor (Marţi, 8 septembrie 2020, 8:55)

    Postolache [anonim]

    Atunci ar trebui sa inceapa si scolile .Numai bine e timp si de ceva pregatiri... Mare lucru nu se pierde . E adevarat ca tinerii nostril trebuie sa se apuce de invatat ...nu trbuie obisnuiti cocolositi .Dar daca la aceasta data curba epidemiologica e de temut nu vad de ce ar risca guvernul sau parintii sa-i trimita la scoala.
  • 0 (10 voturi)    
    Poate din pix (Marţi, 8 septembrie 2020, 9:01)

    Ulad [utilizator]

    Visezi tatare! Vine iarna. Cazurile se vor inmulti. Panta descendenta? Poate din mai , pana in august.
  • -1 (9 voturi)    
    Papagalu' (Marţi, 8 septembrie 2020, 9:12)

    Vaka [utilizator]

    asta e ministru sanatatii intr-un stat membru al Uniunii Europene?
    Pai daca PDS-ul a pus-o premier Vasilica, putea PNL-ul sa fie mai prejos? L-au gasit pe Gigi de la scularie ....
  • +4 (10 voturi)    
    Motivul deschiderii scolilor (Marţi, 8 septembrie 2020, 9:25)

    Ulad [utilizator]

    este organizarea nestingherita a alegerilor. Deci sanatatea copiilor nostri si a noastra implicit este subordonata interesului politic. Toti dictatorii s-au inconjurat de copii, ca sa nu apese sniper-ul pe tragaci. Se pare ca faceti cam acelasi lucru. Ati jurat sa serviti natiunea, dar seviti interesele sfantului vostru partid. Vedeti sa nu vi se intoarca.
    • +2 (4 voturi)    
      Problema in sine nu redeschiderea scolilor este (Marţi, 8 septembrie 2020, 10:35)

      Ulad [utilizator] i-a raspuns lui Ulad

      cat subordonarea ei intereselor politicului. Problema este de putinta. Ar fi bine ca scolile sa poate fi deschise. Insa reinchiderea lor dupa alegeri este previzibila.
    • -1 (7 voturi)    
      Deschiderea scolilor nu trebuia sa aiba (Marţi, 8 septembrie 2020, 11:16)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Ulad

      nicio legatura cu politica. In toata Europa scolile s-au deschis normal, cu prezenta fizica la scoala doar la noi e o mizerie de nedescris.
      • +1 (3 voturi)    
        Cre' ca in nici o alta tara europeana ... (Marţi, 8 septembrie 2020, 14:16)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        ... lipsa de disciplina nu-i atat de mare. Avem daca nu cea mai mare printre cele mai mari rate ale mortalitatii din Europa, si de unde in Germania numarul celor care-s impotriva masurilor de protectie e de 3% la noi ajungea la un moment dat aproape la 50%.

        Asa ca de unde te astepti matale ca la noi sa se poata face aceleasi chestii ca in alte tari europene, in privinta deschiderii scolilor? Scolile se deschid pentru ca multimea mare de idioti care refuza sa vada cat de grava e situatia pune o presiune cumplita pe guvern, presiune la care guvernul nu poate face fata, nu musai pentru ca-i cea mai buna idee a momentului. Nici Einstein sa fie prim-ministru, la cati prosti avem in tara, n-ar avea cum sa-i stapaneasca.
        • +2 (2 voturi)    
          Aiurea (Marţi, 8 septembrie 2020, 17:32)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          Rata mortalitatii este mare datorita sistemului medical. Nu are nicio legatura cu scoala. Si , atentie, numarul de cazuri in Franta si Spania este de 2-3 ori mai mare ca in Romania raportat la populatie.
  • +1 (7 voturi)    
    .... nu inteleg... (Marţi, 8 septembrie 2020, 10:29)

    _Sherlock_ [utilizator]

    ... de ce nu poate sa taca? .... cum sa afirmi asta,
    e evident ca nu vom duce in sus.... sau poate va
    fi o scadere... de la 5000 cazuri pe zi la 4900.....

    Cand nu faci fix nimic pentru preventie, cum dai
    pronosticuri dastea???

    Nu ii intereseaza decat cum sa-si dea unu altuia in
    cap politic.... situatia sanitara e doar un instrument
    sa se tavaleasca in public.... in realitate se lupta pe
    bani aia de la UE, ca vor muri oameni nu ii intereseaza!