Gabriela Firea: Aşteptăm să vedem ce rezoluţii vor mai da BEM şi BEC. Ulterior suntem nevoiţi să ne adresăm Parchetului

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 5 octombrie 2020, 0:09 Revista Presei | Radio TV


Gabriela Firea
Foto: Captura Antena 3
Gabriela Firea a anunţat că intenţionează să se adreseze Parchetului, pentru că - spune ea - este clar că alegerile locale din Bucureşti nu au fost corecte şi legale, fiind şi probe în acest sens, relatează News.ro. „Eu am spus că aceste alegeri dacă vor fi câştigate nu vor fi prin cinste, corectitudine şi prin valoarea candidaţilor, ci prin foarte multă manipulare şi posibil prin fraudă”, a adăugat primarul general în funcţie.

„Aşteptăm să vedem ce rezoluţii vor mai da reprezentanţii BEM şi BEC. Ulterior, repet, nu îmi face nicio plăcere, suntem nevoiţi să ne adresăm Parchetului care, bineînţeles, va decide în funcţie de elementele probatorii pe care le punem la dispoziţie. Vreau să subliniez, deja nu sunt decât câteva zile de la data alegerilor şi adevărul începe să iasă la lumină. Eu am spus, dar puţini m-au ascultat, puţini au avut timp să analizeze ceea ce afirmam eu, că aceste alegeri dacă vor fi câştigate nu vor fi prin cinste, prin onestitate, corectitudine şi prin valoarea candidaţilor, ci prin foarte multă manipulare şi posibil prin fraudă. Manipulare. Chiar astăzi premierul şi Nicuşor Dan au ieşit în declaraţii comune să spună că, într-adevăr, Guvernul nu a putut să ajute Capitala în această perioadă pentru că eram eu primar şi că de mâine va curge lapte şi miere. Sau, mă rog, din momentul în care se va depune jurământul, dacă se va depune”, a afirmat Gabriela Firea, duminică, la Antena 3.

Ea a mai spus că este vorba despre democraţie, și nu despre ea ca persoană sau despre cariera ei politică.

„Aici nu este vorba despre mine, despre persoana mea sau despre cariera mea politică, ci despre democraţie şi despre situaţia în care ne aflăm cu toţii, la 30 de ani de la Revoluţie, în care sunt probe evidente că alegerile locale nu au fost organizate corect, legal, constituţional în municipiul Bucureşti. Probabil că sunt şi alte situaţii în ţară, dar aici sunt exemple elocvente. Am obligaţia de cetăţean în primul rând şi abia apoi de om politic să uzăm de toate formele democratice prin care măcar să atragem atenţia tuturor instanţelor, fie că sunt electorale sau din justiţie, că ceea ce s-a întâmplat atât în noaptea alegerilor cât şi a doua zi nu are nicio legătură cu democraţia. Dacă BEM, BEC, BES-urile îşi pasează pisica unii de la alţii, cred că trebuie să mergem mai departe, nu pentru că ne ţinem de scaune sau nu pentru că nu ştim să pierdem cum am văzut comentarii. Dovada cea mai clară că eu ştiu să o iau de la zero de fiecare dată, şi în viaţa privată şi în cea profesională, este că am avut momente de cumpănă mult mai grave decât acesta şi în viaţa privată am avut puterea să mă ridic”, a conchis Firea.

Biroul electoral municipal a decis duminică să respingă solicitările pentru renumărarea voturilor în Sectoarele 1 şi 5. Prin urmare, Clotilde Armand este edilul Sectorului 1, iar Cristian Popescu Piedone este primar al Sectorului 5. Anterior, BEC a respins o cerere a PSD de a anula rezultatul alegerilor la Sectorul 1.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7581 vizualizari

  • +18 (26 voturi)    
    renumarati la 1 (Luni, 5 octombrie 2020, 0:20)

    maiorulmura [utilizator]

    si o sa aflati adevarul. sondajele au fost bune, tudorache si gasca lui au furat 5000 de voturi
    • +3 (3 voturi)    
      Sa bucurat degeaba Pandele. (Luni, 5 octombrie 2020, 9:11)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      Că va sta Firea cuminte acasă.Nu-și părăsește ușor Gabi Firea cuibușorul de nebunii!.S-a simțit bine cu Vanghelie prin boscheții din Cișmigiu și cât mai este vremea bună se mai distrează.
      • +2 (2 voturi)    
        alegeri castigate prin manipulare si frauda (Luni, 5 octombrie 2020, 11:27)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Pai gabitza asa se pregatea sa castige alegerile:
        „Eu am spus că aceste alegeri dacă vor fi câştigate nu vor fi prin cinste, corectitudine şi prin valoarea candidaţilor, ci prin foarte multă manipulare şi posibil prin fraudă”
  • +28 (30 voturi)    
    La cate.. (Luni, 5 octombrie 2020, 0:26)

    vladzy [utilizator]

    La cate am indurat in ultimii 4 ani, vom indura si acest ultim circ marca PSD...
    • +4 (4 voturi)    
      fierea (Luni, 5 octombrie 2020, 10:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui vladzy

      nu mai are acces la banii primăriei ca să dea în judecată pentru problemele ei personale, ca până acum.
      Nu are nici dovezi, toate procesele verbale fiind semnate în original de toată lumea, fără obiecțiuni. Așa că, nu face decât circ.
      Eu îi propun să aștepte liniștită rezultatul auditului, cu valiza de lemn pregătită pentru ”cazarea la beciul domnesc”.
  • -39 (43 voturi)    
    Hmmm (Luni, 5 octombrie 2020, 0:45)

    Sah [utilizator]

    Guvernul a organizat alegerile, asa ca pnl/usr au fraudat!
    Sa raspunda penal, desi imi este teama pentru ca ei si-au subordonat ''justitia''!
    • +6 (8 voturi)    
      ok (Luni, 5 octombrie 2020, 2:00)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Deci cine nu are putere si influenta a furat, inteleg corect? Si in plus, sa inteleg ca USR a fraudat faptul ca la S1 Clotilde avea mii de voturi in fata lui Tudorache, dar a doua zi au aparut brusc vreo 1000-2000 de voturi, fix cat s-o bata. Deci frauda USR este ca a doua zi PSD a avut mai multe voturi in S1.

      Inteleg corect cele 2 puncte? Daca da, logica voastra este exceptionala. Lipsa de ratiune, consecventa, logica, sens ma face sa rad si sa imi fie simultan mila de voi.

      Desigur, am asteptari minimale de la electoratul PSD, dar chiar si asa, sunt unii dintre voi care mai aduc argumente persistente (de obicei xrogo, restul mai putin). Oricum, pe tine te trec pe lista cu "haz" ca sa stiu sa dau cautare dupa comentariile tale cand am chef sa fiu bine dispus cu un ceva haios si cu non-sens.

      Iti multumesc pentru doza de haz inainte de culcare. Seara buna!
      • -4 (4 voturi)    
        Hmmm (Luni, 5 octombrie 2020, 10:37)

        Sah [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Cred ca daca ai astepatari minimale referitoare la tine, asteptarile iti sunt satisfacute! ;)
        Pe puncte, ca ai probleme de intelegere:
        -in prima zi, dupa numaratoarea paralele, nici nu stii ce este si cu se face, Tudorache avea sute de voturi in plus.
        Sondajele exit poll nu inseamna nimic, ele se fac uneori ca sa se poata fura si sa aiba ''justificare'' la rezultatul masluit!
        -a doua zi, noapte ca hotii, doi useristi si un procuror hastagist, au intrat sa au manipulat saci cu voturi.
        Nu e existat un proces verbal care sa explice actiunea, apoi procurorul hastagist cand a vazut ca s-a aflat s-a declarat bolnav de covid!
        Intre timp Clotilde a scris o multime de prostii pe fb care se bateau cap in cap, iar la conferinta de presa, Barna a contrazis ce scria noaptea Clotilde!
        Stiu ca este greu sa urmaresti adevarul, mai ales cand citesti numai memeuri...;)
        PS. Cum se face ca se renumara peste tot unde vrea pnl/usr, chiar daca nu am vazut nicio dovada, iar unde sunt dovezi de frauda nu se renumara?
    • +6 (6 voturi)    
      ? (Luni, 5 octombrie 2020, 7:40)

      Elfu [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      de organizarea locala s-a ocupat primaria,localii si tehnicii sai... nu guvernul.... asa ca mai incetati cu tot felul de idei dubioase. Firea a promis multe si nu stiu daca a facut ceva pentru a imbunatati viata majoritatii bucurestenilor. ( a trimis niste tineti psd-isti in tabere, niste pensionari la fel ... a dat o gramada de bani la catedrala ... si evident a angajat din greu rude/prieteni/cunoscuti.)
  • +7 (7 voturi)    
    Pai ce zicea Firea dupa exit-poll-uri? (Luni, 5 octombrie 2020, 6:23)

    Sparafucile [utilizator]

    Nu zicea ea ca exit-poll-urile nu sunt decit niste prapadite de sondaje , fara valoare si ca trebuie sa asteptam numararea voturilor? Era foarte zimbitoare si increzatoare in numararea voturilor. Uite ca s-au numarat. Si acum ne ameninta cu procuratura?
    • +4 (4 voturi)    
      Stie Voluntareasa ceva de Parchet (Luni, 5 octombrie 2020, 9:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Insa Parchetul vine la ea acasa
  • +6 (8 voturi)    
    rea (Luni, 5 octombrie 2020, 6:24)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    femeia asta. Nu lasa nimic pana nu are dreptate pana nu invinge rupe tot in jur. Poate nu pare da a afectat-o rau de tot ca a pierdut. Ea singura spune aca voia sa dea cu pantofii in tv va dati seama ce discutii avea cu Pandele si ce era in casa la ei cand il vedea pe Nicusor. De-aia Basescu a zis ca n-o iarta pentru ce i-a facut si bine face. Femeia e rea ambitioasa si ingamfata si asa era de cand avea emisiune la A3.
    • 0 (0 voturi)    
      Dumneavoastra (Luni, 5 octombrie 2020, 12:49)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      credeti ca Pandele a reusit sa scoata macar un cuvintel?De frica gurii ei si a pagubelor pe care era sa le faca,bietul s-o fi ascuns in ungherul cel mai intunecat blestemand ziua in care a cunoscut-o.......De!Ce sa-ti fac,tata :acum taci si sapa!
  • +8 (8 voturi)    
    Nu te lasa Firuto . . . . . (Luni, 5 octombrie 2020, 6:29)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . da-ne munitie pentru va alunga total la parlamentare in care scap faceti acum cat mai mult circ si demonstartii de prostie! Hai ca se paote! Fii proasta pana la moarte!
  • +6 (6 voturi)    
    Marile femei ale lumii (Luni, 5 octombrie 2020, 6:49)

    John M. [utilizator]

    cand au pierdut alegerile au declarat ca se dedica scrierii de memorii, calatoriilor sau predarii unui curs la universitate (Thatcher, Albright, Kirkpatrick, Rice). Se pregateste Merkel.
    Ce credeti ca i s-ar potivi acestei chivute de Voluntari?!
    • 0 (0 voturi)    
      Stimate domn, (Luni, 5 octombrie 2020, 13:07)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      cel mai bine i s-ar potrivi sa dea lectii de morala,bunapurtate,cinste,respect bunacuviinta la Targsor...Asta atata timp cat le invata si ea temeinic,fiindca acasa in familia ei din Bacau notiunile astea lipseau cu desavarsire.Iesind din mediul familial,a prins si ea oarece spoiala......Spoiala care nici nu a apucat sa se usuce si s-a si spalat ...Nemtii au un proverb:,,Was Hänschen nicht lernt,lernt Hans nimmermehr``!(in traducere aproximativa,,Ce nu a invatat IONUT,nu va invata ION niciodata``O zi buna va doresc.
  • +2 (4 voturi)    
    Tanti firea (Luni, 5 octombrie 2020, 7:44)

    Costi888 [utilizator]

    Sa se duca linistita ca nu i duce nimeni lipsa.
  • +5 (5 voturi)    
    Cu "cariera" ei politica la podea (Luni, 5 octombrie 2020, 8:19)

    ipolitic [utilizator]

    ar trebui sa se adreseze si linoleului, gresiei..ei sunt mai receptivi ca parchetul.
  • +6 (6 voturi)    
    Trage de timp (Luni, 5 octombrie 2020, 8:46)

    PowerIon [utilizator]

    crede, ca poate sa musamalizeze dezastrul din primarie.
  • +7 (7 voturi)    
    *Draga* noastră Firuța Șmenarovna, (Luni, 5 octombrie 2020, 8:52)

    Rescator [utilizator]

    În calitatea de bolșevică de rit stalinist ar fi trebuit
    să știi istoria și *isprăvile* PCR,respectiv actele de
    trădare a țării,iar din 1946 măsluirea și furtul grosolan al tuturor alegerilor,inclusiv al celor din
    20-20(cum ar zice Veorica).Este cazul să dispari din
    viața publică măcar o vreme,să mai uite lumea
    minciunile și gulgutele revărsate zilnic pe Latrina 3
    și Guiță TV,ambele fiind filiale Sputnik.
  • +3 (3 voturi)    
    gura pacatosului...adevar graieste (Luni, 5 octombrie 2020, 9:07)

    Dizidentul [utilizator]

    are dreptate ,tara are nevoie de democratie, dar nu democratia asa cum o intelege Firea. Declara ca ii mai trebuia 30 de mii de voturi, sa intelegem ca aceste voturi au fost furate? Firea nu accepta ca a pierdut si se vaicareste ca o tata, noul primar nu v-a avea liniste "HARTUIALA"este tactica aplicata de Firea. Noul primar este invinuit ca v-a repara sistemul termic cu fonduri europene (obtinuti de dinsa) dar uita sa spuna ca A FOST OBLIGATIA PRIMARULUI SA OBTINA FONDURILE RESPECTIVE egal de ce culoare politica este.