Orban, despre demisiile parlamentarilor pentru a nu primi pensii speciale: Minciună, demagogie

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 23 noiembrie 2020, 22:27 Revista Presei | Radio TV


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Premierul Ludovic Orban a caracterizat drept „o minciună gogonată” și un demers demagogic demisia anunțată de liderul PSD Marcel Ciolacu din Parlament în ultima zi de mandat, pentru a nu beneficia de pensie specială.

Premierul a declarat luni seara la Realitatea Plus că pensia specială se calculează proporțional cu durata mandatului și că liderul PSD are deja un mandat, deci beneficiază de pensie, scrie Mediafax.

Soluția, spune Orban, ar fi convocarea birourilor reunite ale Parlamentului, modificarea legii privind statutul deputaților și senatorilor și abrogarea articolului de lege care stabilește pensiile speciale.

„Nu este adevărat că cine îşi dă demisia nu mai beneficiază de pensie specială. Dl Ciolacu va avea din patru ani de mandat calculată indemnizaţia pentru acest mandat o zi în minus. (...) PSD a inventat pensiile speciale. Legea privind statutul deputaţilor şi senatorilor a fost modificată şi s-au introdus pensiile speciale în legislatura trecută, singurul partid care a votat împotrivă a fost PNL. (...) E o soluţie foarte simplă şi îi solicit dui Ciolacu, dacă vrem să se desfiinţeze pensiile speciale pentru parlamentari - că tot au majoritate parlamentară -, să convoace Birourile permanente reunite săptămâna asta şi împreună să adoptăm unul din proiectele de lege prin care se propune modificarea legii privind statutul deputaţilor şi senatorilor în sensul abrogării articolului 49, astfel încât să nu mai beneficieze niciun parlamentar sau fost parlamentar de pensie specială. Demagogia asta cu demisia înainte de terminarea mandatului că nu mai primeşti pensie specială este pur şi simplu o minciună sfruntată”, a afirmat Ludovic Orban la postul Realitatea Plus, conform Agerpres.


Pe lângă liderul PSD, și parlamentarii USR au anunțat că vor demisiona din Parlament pentru a nu beneficia de pensie specială, conform unei postări a lui Dan Barna pe Facebook.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7457 vizualizari

  • +2 (24 voturi)    
    Sică, Sică... (Luni, 23 noiembrie 2020, 22:38)

    Soarele [utilizator]

    ... am mai scris de câteva ori: nu mai da domnule declarații seara!
    Doar de la serviciu, și înainte de ”aperitive”.
    Un sfat prietenesc.
  • +10 (34 voturi)    
    PeNibiL (Luni, 23 noiembrie 2020, 22:43)

    voxpopulix [utilizator]

    Ati ajuns mai penibil decat mafia din PSD. Sunteti turbati dupa putere si furati cu o ticalosenie pe care nu credeam ca o sa gasesc in afara PSD-ului.

    Ati tradat orice miscare anti-coruptie si cum era clar, preferati aliantele secrete cu PSD decat orice intelegere cu USR-ul.


    Mandatul vostru de pana acum este o oglinda a colaborarii cu mafia PSD, pe care ati si primit-o in PNL cand a fost cazul:

    Listez inca o data ce inseamna guvernul PNL, guvernul Lucovid:

    - lasat tara fara guvern IN MOMENT DE CRIZA MAJORA pentru ca LuCovid a plans ca el vrea premier, nu poate sa fie Catu

    - boicotat pedepsele pentru pedofili si traficantii de carne vie #parandarat

    - pastrat pensiile speciale
    - pastrat alegeri locale intr-un singur tur

    - atacat la CCR DNA-ul padurilor
    - imprumutat mult si prost si in acelasi timp furat cu doua maini din orce au putut
    - linia otopeni - gara de nord este o gluma, un tren pe ora...sa si-l bage in ....

    - praf la educatie si nesimtita aia ne spune ca nu este treaba ei cu tabletele
    - musamalizat dosarul 10 august

    -pastrat legile justitiei date de mafia PSD, fratii lor
    -bataie de joc cu organizarea alegerilor
    - zero masuri impotriva clanurilor de intelopi care au ajuns sa controleze pana si politia

    - praf pe infrastructura dar nu le pasa ca Bode poate sa puna girofar si sa ne faca praf cu jeepanul, plus incercare de musamalizare (primul lucru a fost sa dea jos numelerele de la masina)
    - nimic impotriva fabricilor de diplome

    - ministerele si institutiile publice pline de amante si de pile de la ei si PSD
    - recrutat orice mizerie din PSD, nu conteaza doctrina, convingeri, dosare penale, tunuri

    Iesim la vot pentru ca PNL si PSD trebuie elimiati in prima faza de pe scena politica dupa care chemati la Targoviste pentru o lectie de istorie.
    • +4 (14 voturi)    
      Aproape perfecta (Luni, 23 noiembrie 2020, 23:33)

      Andrei966 [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      radiografia. PNL devine USL. Cu cativa fosti PSD si ALDE.
      • 0 (10 voturi)    
        nu te-ai prins tu de schema, inca... (Marţi, 24 noiembrie 2020, 3:46)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Andrei966

        .. toti care vin la putere se transforma in PSD.
    • +5 (5 voturi)    
      Cine mai vede diferente intre PNL si PSD? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:45)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Vedeti ultimul articol recorder: "singur impotriva partidului".

      Daca cineva mai poate vedea o diferenta intre PNL si PSD dupa asta, inseamna ca are privire de vultur.

      Un director din Apele Romane cu 10 ani de experienta e fortat sa isi de demisia de ministrul liberal, in loc fiind pus prin delegare soferul unui deputat liberal, de meserie vanzator de bauturi alcoolice, om care nu are nici cea mai vaga idee ce cauta acolo. Iti vine sa iti smulgi parul din cap.

      Situatia fiind replicata cvasi-identic in minim 13 judete cu alti directori din apele romane, unde au fost impusi oameni din PNL, toti cu zero experienta, incalcand legea care prevede 5 ani de experienta in domeniu.

      Declaratiile lui Orban din final cu "depolitizarea si eliminarea pilelor si incompetentilor de la PSD" e cel mai bun vomitiv. Ti se face efectiv greata.
  • +17 (29 voturi)    
    Se pare ca nu este demagogie... (Luni, 23 noiembrie 2020, 22:50)

    matache [utilizator]

    ...in cazul parlamentarilor USR, acestia sunt toti la primul mandat.
    Cat despre Ciolacu, nu ne trebuia alta dovada ca face parte din tagma maestrilor demagogi, cred ca nu poti intra in PSD daca nu ai aceasta "calitate".
    • +7 (11 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 noiembrie 2020, 0:19)

      [anonim] i-a raspuns lui matache

      • -3 (11 voturi)    
        ia-o mai usor cu useristii... (Marţi, 24 noiembrie 2020, 3:46)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui

        .. ca astia citesc, dar nu inteleg.
  • +8 (14 voturi)    
    Demagogie (Luni, 23 noiembrie 2020, 23:27)

    Adi72 [utilizator]

    Orbane tati, pierzi teren! Daca alegerile ar fi in primavara, nici locul trei nu il iei. Doua lucruri te-as intreba:
    - de ce toti din invatamint isi iau 100% salariul din martie 2020 desi stau acasa si mimeaza online-ul?
    - de ce nu faceti nimic in privinta taierilor ilegale a padurilor?
    P.S. Cind o sa-mi raspunzi, atunci mai votez PNL-ul!
    • +1 (3 voturi)    
      Locul trei zici? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 9:06)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Adi72

      Asta vrei,asta iei.Pariu.
  • +2 (12 voturi)    
    demagogii de la pnl (Marţi, 24 noiembrie 2020, 0:51)

    maiorulmura [utilizator]

    ar putea sa urmeze si ei frumoasele exemple...
    daca n-ar fi demagogi
  • 0 (4 voturi)    
    nea Orban (Marţi, 24 noiembrie 2020, 9:30)

    CNBC [utilizator]

    Dar cum este cu numirile la Apele Romane din ultimul reportaj de la Recorder ? Nu cumva aveti aceleasi naravuri PSD-iste manjite cu ceva galben pe deasupra ? Nu mai bine votam noi USR ca ne-am saturat de astfel de "jocuri" mizerabile ?