Ludovic Orban, despre o perioadă în care a participat la interviuri pentru a se angaja, în 1997: Am depus 70 de CV-uri, am fost la 29 de interviuri şi abia la al 30-lea am fost angajat

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 3 decembrie 2020, 0:41 Revista Presei | Radio TV


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Premierul Ludovic Orban a relatat miercuri seară, la Realitatea Plus, despre o perioadă în care a fost la mai multe interviuri pentru a se angaja, în 1997, notează News.ro. „Am depus 70 de CV-uri, am fost la 29 de interviuri şi abia la al 30-lea am fost angajat. Dar la fiecare interviu am înţeles: n-aveam carnet de conducere, mi-am luat carnet de conducere, nu stăpâneam foarte bine limba engleză, am urmat două module de limba engleză, competenţe digitale... am urmat efectiv cursuri ca să-mi cresc competenţele digitale”, a explicat el.

Întrebat, la Realitatea Plus, despre persoanele asistate social, Orban a explicat că formarea continuă este foarte importantă şi trebuie să existe programe de recalificare astfel încât oamenii să se poată reorienta dacă nu îşi mai găsesc loc de muncă având o anumită meserie.

El a povestit despre o perioadă în care şi el a mers la mai multe interviuri pentru a se angaja, în 1997.

„Eu am avut o perioadă în care m-am ambiţionat să îmi caut loc de muncă ducându-mă la interviuri. Am depus 70 de CV-uri, am fost la 29 de interviuri şi abia la al 30-lea am fost angajat. Dar la fiecare interviu am înţeles: n-aveam carnet de conducere, mi-am luat carnet de conducere, nu stăpâneam foarte bine limba engleză, am urmat două module de limba engleză, ca să-mi îmbunătăţesc rezultatele în limba engleză, competenţe digitale, am urmat efectiv cursuri ca să-mi cresc competenţele digitale, şi pe măsură ce mă duceam eram mai bine pregătit şi îmi dădeam seama că mă încadrez mai bine în criteriile de evaluare şi până la urmă am ocupat locul pe bune, în urma unui concurs, şi a fost şi un loc de muncă pe care l-am apreciat foarte mult pentru că atunci când ştii că cineva te angajează pentru că eşti bun, pentru calităţile tale şi nu pentru relaţii, chiar produce satisfacţie”, a relatat Orban.

El a spus că oamenilor trebuie să li se ofere ocazia să obţină competenţe în meserii care sunt căutate.

„Pe de altă parte, dacă cineva primeşte o ofertă de muncă care este pe profilul lui şi el refuză locul de muncă, părerea mea e că nu mai trebuie să-i dai ajutor social. De altfel, noi şi am avut un proiect de lege în acest sens pentru că, slavă Domnului, o să fie de muncă în România în perioada următoare de... literalmente o să avem nevoie de fiecare om care poate să muncească. (...) Foarte mulţi dintre beneficiarii ajutorului social au devenit aşa un soi de grup de susţinere al primarilor, în special în zone mai sărace, în zone rurale, şi primarii n-au avut niciun fel de interes, în special primarii PSD, pentru a schimba aceste lucruri, pentru a-i determina pe oameni să muncească, să-şi găsească un loc de muncă. Păi în agricultură foarte mulţi se plângeau că nu găsesc zilieri, efectiv, deşi erau 200 de persoane asistaţi social (...) Una este să ai grijă de oameni care se află într-o situaţie dificilă, este normal, este uman, este firesc, dar pe de altă parte un om care n-are nevoie de ajutor, sunt zdrahoni care au putere de muncă, care pot să mute munţii din loc şi care beneficiază de ajutor social. Unii dintre ei se duc cu maşina să-şi ia ajutorul social, chestiunile ăstea nu pot fi tolerate. A încuraja lenea nu este normal”, a susţinut Orban.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4627 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Si vazand tu cat de greu este sa muncesti (Joi, 3 decembrie 2020, 2:13)

    Susufler0 [utilizator]

    te-ai hotarat in mod definitiv sa iesi la pensie din politica !
    • 0 (2 voturi)    
      >>>>> (Joi, 3 decembrie 2020, 8:20)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Dar nu poti sa spui ca in domeniul asta nu a ajuns la nivelul maxim si chiar mai sus de atat
  • -3 (7 voturi)    
    Deci pe Orban l-au angajat fără interviu. El zice! (Joi, 3 decembrie 2020, 3:16)

    Argon [utilizator]

    In primul rând la 70 CV-uri depuse sau trimise nu primești mai mult de 15-20 răspunsuri, telefon sau email, iar la discuție fata în fata dacă ești chemat la 5 interviuri din 70 CV-uri. Ce ne zice Orban este poveste. Este imposibil sa primești invitație la 30 interviuri din 70 CV-uri.

    Pe urma, din ce zice: "am fost la 29 de interviuri și abia la al 30-lea am fost angajat" înțelegem ca a primit jobul fără interviu, atâta timp cât a fost doar la 29, nu la 30 cum era logic.

    Alta idee, este cunoscut faptul ca nevasta lui Orban nu are servici și nici o sursa de venit iar premierul are doar salariu și bani zero în cont. Nici casa nu poseda. Din ce trăiește el, și nevasta sa?!

    Eu am absolvit Electronica și Telecomunicații la București. Ce îmi dai de lucru în domeniu? Din 1997 tot caut și nu găsesc nimic, nici în Romania nici în Canada. Nu este nevoie de electroniști atâta timp cât toate electronicele se fabrica în China.

    Citat:
    "Premierul Ludovic Orban a relatat miercuri seară, la Realitatea Plus, despre o perioadă în care a fost la mai multe interviuri pentru a se angaja, în 1997, notează News.ro. „Am depus 70 de CV-uri, am fost la 29 de interviuri şi abia la al 30-lea am fost angajat. Dar la fiecare interviu am înțeles: n-aveam carnet de conducere, mi-am luat carnet de conducere, nu stăpâneam foarte bine limba engleză, am urmat două module de limba engleză, competente digitale... am urmat efectiv cursuri ca să-mi cresc competenţele digitale”, a explicat el."
  • +8 (12 voturi)    
    pai vezi... (Joi, 3 decembrie 2020, 3:23)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... daca nu te-a dus mintea de pe atunci sa te faci politician?
  • +4 (6 voturi)    
    Fara suparare,maître (Joi, 3 decembrie 2020, 4:05)

    persuasiv [utilizator]

    dar e ziua si porumbelu'.
  • +3 (5 voturi)    
    iote, mah! (Joi, 3 decembrie 2020, 4:06)

    Codruta N [utilizator]

    Da' de UNDE a avut bani pentru scoala aia de soferi, daca nu era angajat? >:
    Zic si io: nu de alta, insa de fiecare data cand aveam bani (adica lucram) n-am avut timp sa fac scoala - iar cand am avut timp (adica n-am mai lucrat), bineinteles, n-am avut bani! :P
  • +5 (5 voturi)    
    "A încuraja lenea nu este normal” (Joi, 3 decembrie 2020, 7:11)

    blacksheep [utilizator]

    Serios, poate ar trebui sa spuneti asta si colegilor de partid care ocupa functii diverse fara a avea competentele si experienta necesara , numiti fara concurs dar sunt membri de partid.
    Deci sa fie trimisi toti zilieri in agricultura, nu conteaza ca au calificari sau nu. Somerii nu au voie sa aiba autoturism, de parca ar fi o sursa de venit.
    Exista si persoane care triseaza sistemul, sunt exceptii, nu suntem toti hoti si mincinosi.
    Majoritatea celor in cautarea unui loc de munca locuiesc in orase si nu cred ca pot face naveta in zonelele unde este nevoie de zilieri in agricultura.
    Satele sunt depopulate si nu sunt tineri care sa munceasca pamantul. De altfel necesarul de zilieri dovedeste ca agricultura a ramas in secolul XVIII si nu este competitiva.
    Ca de obicei cetatenii sunt vinovati , niste lenesi si nu voi care tineti de scaune in parlament pentru ca nu stiti alceva sa faceti. In '90 Romania era o tara in curs de dezvoltare acum este o tara subdezvoltata, lumea a treia, meritul guvernelor care s-au succedat timp de 30 ani.
    Daca peste 5 milioane de romani au plecat pentru a-si gasi un rost in alte tari nu cumva inseamna ca reprezinta un esec groaznic al politicii romanesti. Sunt tari unde au fost razboaie si nu au plecat asa de multi oameni.
    Poate nu stiati , anul trecut s-au nascut mai multi copii romani in afara tarii, oare de ce?
  • -2 (2 voturi)    
    Orban (Joi, 3 decembrie 2020, 10:50)

    Ibit [utilizator]

    Ca somer , inainte de interviul cu Iohannis , dovedeste acum inalta clasa de slugarnicie fata de angajator .
  • +1 (1 vot)    
    politician (Joi, 3 decembrie 2020, 11:36)

    drago [utilizator]

    Se confirma! Cind nu esti bun de nimic te faci politician!
    • +1 (1 vot)    
      nu era nevoie de nicio confirmare.. (Joi, 3 decembrie 2020, 12:20)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui drago

      .. este bine stiut faptul ca orice scursura, orice jeg, intra in politica sa ciguleasca si el ceva de pe unde se poate.
  • -1 (1 vot)    
    in locul (Joi, 3 decembrie 2020, 12:25)

    costelo999 [utilizator]

    lu matale imi faceam implant la creier , era mai bine, se limita si nr de minciuni, mai lasa-ma cu interviurile si cu angajarea, am o gramada de cunoscuti toti peste 40 de ani care nu gasesc servici, nu ii cheama nici la interviuri ca sunt prea batrini, chestia cu ajutoarele sociale habar nu ai, un salariu minim pe economie se duce pe transport, pachetel cu mincare, pleci dimineata si vii seara, daca faci naveta 50 km fata de domiciliu, si intreb renteaza ? cind ai acasa 2 copii un sot fara servici si poate niste batrini ? iti mai ramine ceva din salariu ca sa poti traii ? da o dai cu asistatii si cu lenea, servici gasesti foarte greu, departe de domiciliu si cu partea ramasa nu poti asigura un trai decent familiei. mai sica nu e precum cintatul la mandolina.