Cum explică Traian Băsescu rezultatele alegerilor: Măsurile fără logică au fost taxate

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 7 decembrie 2020, 22:57 Revista Presei | Radio TV


Traian Basescu la Digi 24
Foto: Digi 24
Măsurile „incorecte și uneori fără logică” au fost taxate de populație, la fel și modul în care a fost tratată problema pelerinajelor, a declarat Traian Băsescu, la Digi 24, despre rezultatele alegerilor. În ce privește demisia lui Ludovic Orban, fostul președinte al României crede că e „prematură”, potrivit Mediafax.

Întrebat, luni seară, la Digi24, despre rezultatul obținut de PMP, Băsescu a afirmat: „Cert este că până în ultima clipă, până la anunțarea rezultatului final, noi sperăm, avem obligația și dreptul să sperăm”.

Despre eventuala șansa ca, în cazul în care ar intra PMP în Parlament, să participe la coaliția de centru dreapta, fostul președinte a declarat că „există o probabilitate”, dar există și riscul ca USR PLUS să ceară excluderea PMP dintr-o eventuală coaliție.

În ce privește demisia lui Ludovic Orban, Traian Băsescu este de părere că „lasă cale liberă oricărei negocieri”: „Probabil că în interiorul dorinței de a se realiza o majoritate de dreapta, președintele Iohannis și PNL au luat decizia de a crea acest câmp de negociere prin abandonul prematur, zic eu, al premierului Ludovic Orban”.

În opinia lui Băsescu, demisia lui Orban este prematură pentru că până la un nou guvern mai sunt săptămâni bune în care criza sanitară trebuie gestionată, ceea ce nu este ușor pentru un guvern interimar.

Întrebat, totodată, de ce au mers atât de puțini oameni la vot, Băsescu a răspuns: „Pandemia și teama de contaminare. De asemenea, nu cred că a existat o polarizare care să incite la participare. Polarizarea a fost mult mai slabă decât la locale, cele două mari partide nu au reușit să mai polarizeze interesul atât de puternic precum la locale”.

În ce privește faptul că PSD este prima opțiune a electoratului, Traian Băsescu a afirmat că autoritățile la putere „au gestionat foarte prost pandemia” și au fost „opaci” în explicații. De asemenea, au luat măsuri insuficient de severe unde trebuiau luate: „Spre exemplu, de ce ții transportul public în funcțiune de la 5:00 dimineața până la 23:00 noaptea? De ce ții trei trenuri de lung parcurs pe fiecare direcție în loc să ții unul singur? De ce nu trimiți funcționarii să lucreze de acasă? Ei au deschis războiul cu piețele exact când micul producător își vindea recolta”.

Potrivit lui Băsescu, toată lumea și-a dat seama că există „o coafare a dezastrului din sănătate prin sondarea minimală a stării de sănătate”.

„Măsurile astea, incorecte și uneori fără logică au fost taxate. De asemenea, nu am dubii că modul cum a fost tratată problema bisericii, problema pelerinajelor, a avut impact, pentru că sunt mulți români în situații dificile și mă refer la starea de sănătate. În momente de astea grele omul fuge la biserică, iar biserica a demonstrat și la Sfânta Parascheva și la Sfântul Dimitrie și la Peștera Sfântului Andrei că este un excelent organizator, nu a putut nimeni să le reproșeze nimic”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11560 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    ca de obicei.. (Luni, 7 decembrie 2020, 23:03)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. marinaru le da pe fata ca la xxx. pacat ca acum e cam irelevant si atunci cand avea puterea nu proceda la fel.
    • 0 (2 voturi)    
      Observatii corecte ale presedintelui, dar tardive (Marţi, 8 decembrie 2020, 9:49)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      PMP-ul nu a reusit sau nu a incercat sa capteze sutele de mii de voturi care asteptau un partid national-conservator.

      AUR, pe cifrele actuale, intra in Parlament chiar si daca participarea trecea de 10 milioane de votanti, mai ales ca multi dintre cei care nu au venit la vot sunt chiar dintre cei care oricum nu vroiau sa voteze PNL sau USR !

      Daca PMP ramane in afara Parlamentului, viitorul guvern fals numit "de dreapta" va fi mult mai eterogen si incoerent ideologic.

      Un amestec de liberali de dreapta (PNL) si de stanga (PLUS), stangisti "multiculti" (USR), separatisti etnici (UDMR), dubiosii deputati de la minoritati, toti cu interese politice foarte diferite.

      Presedintele Iohannis si-a asumat conducerea in raport cu premierul Orban si a esuat la aceste parlamentare.

      A avut o strategie de comunicare deconectata de realitate si o strategie electorala obosita (eternul argument "PSD e de vina" a devenit penibil).

      Fermitatea a lipsit sau a fost confundata cu heirupisme si limbaj de militian (responsabilii Covid).
      Planificarea a parut hazardata sub presiune, iar exemple de politruci imbecili si incompetenti erau peste tot in presa.

      PNL nu a putut dovedi convingator ca poate face mai bine decat PSD la numirile in administratie si nici nu a raspuns imediat si dur la atacurile inepte venite de la USR.

      Adaugati ca USR-ul si-a sabotat nu numai propriul rezultat (nimeni de acolo nu considera rezultatul o "victorie", in afara de gruparea Barna), dar a reusit sa distruga si sansele unui guvern cu majoritate puternica, prin acuzatii repetate la adresa PNL-PMP.

      Daca PMP raspundea agresiunii USR si apara fara ezitare opiniile crestinilor, conservatorilor, unionistilor, ar fi primit sute de mii de voturi in plus care au mers spre AUR, ar fi ajuns aproape de nivelul USR, ca la locale.

      Rezultatele finale pt PMP si AUR insumeaza circa 14% din voturi (USR a primit 15%), acest electorat e de acelasi ordin de marime si dinamism ca cel al USR.
  • +1 (15 voturi)    
    Daca nu ai platit sitemul tau (Luni, 7 decembrie 2020, 23:04)

    Lok [utilizator]

    Ti-au dat cu flit si ti-au bagat voturile la altii.
  • -7 (25 voturi)    
    Basescule (Luni, 7 decembrie 2020, 23:04)

    Luk [utilizator]

    Am impresia ca te-ai cam senilizat. AUR a luat 10% tocmai pentru ca masurile au fost idioate, inadecvate si mult prea severe in raport cu pericolul.
    Esti depasit, du-te cu pluta...
  • +10 (20 voturi)    
    Evita sa zica adevarul (Luni, 7 decembrie 2020, 23:07)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Da, puteti spera la 5% dar daca nu il atingeti e un semn clar: ALDE, ProRo si PMP devin istorie. S-a saturat lumea de expirati. Va urma AUR cel mai probabil. Sigur, PSD se tine tare, datorita electoratului rural, dar altfel, nu se stie cat va mai supravietui fara.
    • -1 (3 voturi)    
      Depinde de USR și PNL. (Marţi, 8 decembrie 2020, 8:18)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      USAR+ și PNL sunt slab reprezentați în sate.USR chiar și în orașe are o reprezentare inexistentă.Dacă își fac organizații teritoriale active și nu vor mai fi clonțoși că ei sunt deștepți și toți ceilalți proști,USR+ poate lua electoratul PSD.Și o observație,să renunțe la ideea absurdă că nu poți migra de la alt partid la USR,să țină cont că la sate mulți sunt la PSD pentru-că altceva nu există.
  • -1 (13 voturi)    
    Explicatie: politicieni nesimtiti (Luni, 7 decembrie 2020, 23:40)

    PrivireCritica [utilizator]

    https://www.cmteb.ro/.../functionare_sistem_termoficare.pdf ce trebuie sa facem ?!? sa dam foc la primarie, presedintie, guvern ca sa ne incalzim??? 32 de pagini de avarii si cmteb nu rezolva nimic doar rostogoleste orele sau trece de la parametri redusi la oprire totala? de joi bucurestiul ( 10% din populatie) nu are caldura!!! si voi vreti sa va votam? poate sa va dam foc sa ne incalzim !
  • -2 (10 voturi)    
    Nu se poate sa fi gestionat Prost Pandemia!!! (Marţi, 8 decembrie 2020, 0:01)

    Parzivall [utilizator]

    Pai Eu The First si cu Festina s-au dat de cesu mortii pe aici sa ne dovedesca, ca Guvernul Lor face o treaba excelenta. Se pare ca tocmai s-au ***at in ea de treaba!!!
  • 0 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 decembrie 2020, 1:23)

    [anonim]

  • +2 (8 voturi)    
    bai base to care ii 'mitraliai' pe unii (Marţi, 8 decembrie 2020, 2:30)

    Coco Whistle [utilizator]

    te-au batut ultrasii. cum e posibil?
  • +1 (9 voturi)    
    Adio ! (Marţi, 8 decembrie 2020, 6:08)

    tontu [utilizator]

    Macar am scapat de Basescu-Petrov, Ponta si Tariceanu. De data asta alegeril le-au castigat cei care nu s-au dus la vot. Cetatenii si-au pierdut increderea in clasa politica, Ce credibilitate mai are un parlament votat de 30% dintre cei cu drept de vot?
    • 0 (2 voturi)    
      Nu are credibilitate. (Marţi, 8 decembrie 2020, 8:20)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Dar joci cum vrea el.Cine-i prostul?
    • 0 (0 voturi)    
      Câți dintre cei aleși sunt cunoscuți? (Marţi, 8 decembrie 2020, 9:16)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Ar trebui,pe cale de consecință,reduse și numărul de locuri în Parlament la nivelul numărului de votanți.Poate așa se gândesc parlamentarii să facă legi care să permită și încurajarea oamenilor ,să voteze.
  • 0 (0 voturi)    
    demisec (Marţi, 8 decembrie 2020, 8:11)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    Cata logica poti dovedi, celeritate, in vremuri de catastrofe pandemice 'de laborator'?
  • -1 (1 vot)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 decembrie 2020, 8:47)

    [anonim]

  • 0 (2 voturi)    
    Basescu este expert in a explica (Marţi, 8 decembrie 2020, 9:15)

    bancher [utilizator]

    de ce au pierdut altii....dar sa explice si de ce a pierdut el?? Ca deja a ratat si senatul si parlamentul.
    • 0 (0 voturi)    
      (Marţi, 30 martie 2021, 9:24)

      Ionescu Raymond [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Si "si-a ajutat" si fratele si chiar Fiica cea mare sa intre la parnaie ....

      foarte tragic... pt bani de Campanie