Nicușor Dan, despre problemele cu căldura în București: Urmează trei luni cum au fost ultimele două săptămâni

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2020, 1:50 Revista Presei | Radio TV


Nicusor Dan
Foto: Digi24.ro
​Primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, a declarat că în această iarnă sistemul de termoficare le va face multe probleme bucureștenilor. El spune că urmează trei luni cum au fost ultimele două săptămâni. Declarațiile au fost făcute marți seara, într-o emisiune la Digi24, notează Mediafax.

Primarul Capitalei Nicușor Dan avertizează că în următoarele luni vor fi probleme din cauza sistemului de termoficare.

„Umează trei luni pentru bucureșteni cam cum au fost ultimele două săptămâni. Din păcate. În ultima săptămână am avut o avarie majoră Elcen, sectoarele 2 și 3 au suferit de sâmbătă dimineața până în seara aceasta. Sper ca în seara asta să fie în parametri optimi. Fiind așa multe găuri pe rețea, Elcen ca să compenseze trebuie să lucreze cu un motor turat la maximum”, a declarat Dan, la Digi24.

În ceea ce privește avaria care a afectat două spitale din București, Nicușor Dan spune că managerii unităților medicale au fost anunțați din timp.

„Aici a fost o lucrare obligatorie, care s-ar fi putut face în vară dar nu s-a făcut. Dacă nu era remediată în acea zi putea să se extindă. Managerii spitelor au fost preveniți. La Colentina managerul și-a luat măsuri, a adus instalații electrice. La Victor Babeș s-a constatat seara că e frig. Acea avarie s-a remediat în noaptea în care s-a anunțat că se va remedia”, a precizat Nicușor Dan.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8437 vizualizari

  • -8 (26 voturi)    
    Parsiv Ban (Miercuri, 9 decembrie 2020, 2:50)

    cenzuratul [utilizator]

    Presimtind ce mandat dezastros o sa aiba, a zis sa se dea PNList, sa se erodeze PNL, nu USR.
  • -1 (13 voturi)    
    M-a uns la inima! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 2:58)

    newlook [utilizator]

    M-a uns la inima cand am vazut ca imbecilul ala care isi spune "un domn" (prostul fudul se domneste singur!)...
    ...zice ca locuieste la ultimul etaj intr-un bloc...
    ...si sper ca Pungusor Ban sa-i dea caldura cat zice pe aici...adica mai deloc, in viitoarele 3 luni. Desigur, se poate compensa in iunie, iulie, etc!
    • +1 (9 voturi)    
      Tu esti insul (replicat) care dupa '90, (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:51)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      cu exceptia FSN-ului, ai urat pe toti si toate !

      PS. Pe pesedisti i-ai urat pt ca nu au ramas fesenistii din decembrie 89 si iunie 90 !
      • -1 (3 voturi)    
        Comenteaza "apa calda", lasa "grija altuia" (Miercuri, 9 decembrie 2020, 16:52)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Comenteaza "apa calda", mai baiete, lasa "grija altuia".
  • +5 (19 voturi)    
    Inseamna ca in sectorul 4 caldura a fost oprita (Miercuri, 9 decembrie 2020, 3:02)

    Susufler0 [utilizator]

    din spirit de solidaritate cu celelalte doua sectoare ! :))))))))))

    PS. :(((((((((((
    • 0 (12 voturi)    
      Foarte buna asta! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 6:32)

      sysrq [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Stai să vezi dacă nu cumva vor fi avarii majore în rețeaua electrică de la suprasarcină, să vezi atunci. Prin orașele mai mici de munte, oamenii au sobe în case, așa o să ajungem și noi.
      Totuși rămân la un sentiment ok pentru Plicușor datorita principiilor pe care și le-a păstrat când a plecat de la progresiștii lui pește.
    • 0 (10 voturi)    
      A uitat (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:50)

      Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      de sectorul 1, si il informez ca problemele au inceput din toamna dupa ce a fost schimbata o conducta in zona Mihalache. Dar cum el a beneficiat la alegeri, este normal ca se lasa aburit de acea companie intameiata de Firea,
  • +6 (16 voturi)    
    In urmatoarele 4 luni in care... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 3:08)

    Cataleya [utilizator]

    ...tot Bucurestiul va avea nevoie permanenta de caldura si centralele de cartier vor fi solicitate la maximum, Nicusor Dan nu va putea face altceva decat sa remedieze in regim de urgenta fiecare avarie aparuta. Adica sa carpeasca in continuare conductele ciuruite, dupa modelul Firea.
    Alta solutie fiind imposibila pe timp de iarna.

    Doar de prin Aprilie si pana prin Octombrie se poate pune serios pe treaba, adica sa recurga la reparatii de amploare si la inlocuiri masive ale retelelor de distributie care nu pot sau e nerentabil sa mai fie reparate.
    Si abia in iarna viitoare bucurestenii (o parte din ei) vor putea concluziona daca N.Dan a facut treaba buna...sau nu.
    • -2 (10 voturi)    
      Ai dreptate. (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:08)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Cine nu înțelege își face nervi degeaba.Nervii nu țin de cald.Răbdarea da !
      • +2 (4 voturi)    
        poate... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:12)

        mamenervat [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        v-o tine cald dvs,, mie, nu, si cred ca platim la fel factura...
  • +2 (8 voturi)    
    nu-i bai (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:39)

    Point [utilizator]

    lasa ca bucuresteanul tot plateste apa rece la pret de apa calda.btw,cum se poate actiona elcenul ,sau cine dracului o fi?o idee ceva?
  • 0 (14 voturi)    
    Incompetenta crasa! Asta e usereu’ (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:49)

    asistat [utilizator]

    sub carma peneleului! Bine c-a nins, mi-am facut partie de ski aici la sectoru 1 peste muntele de gunoaie! Sa traiasca justitia!
  • 0 (10 voturi)    
    propun ca mucushor sa faca focul (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:01)

    alfa1 [utilizator]

    pentru un cazan mare cu apa iar clcotilde sa stranga gunoiul...
  • -1 (7 voturi)    
    Pentru cei alfabetizati functional (Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:15)

    adi_69 [utilizator]

    Pana acum era un mare meci ELCEN - Termoenergetica.
    Termoenergetica se plangea ca nu are presiune suficienta in retea ca nu le da ELCEN. Pe cei din urma ii freca grija de reteaua celorlalti, ca, vezi Doamna, ei ar da presiune mai mare, dar crapa tevile Termoenergetica.
    Si ce sa vezi? Cand sa "tureze motoarele" a crapat ELCEN, nu Termoenergetica! Asa ca niciuna nu e mai breaza, dar tot paseaza vina pentru imaginea electorala Primarie - Guvern.
    • 0 (2 voturi)    
      s-ar putea... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:18)

      mamenervat [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      sa aveti dreptate, dar nu tine de cald. Avem nevoie de solutii imediate, eventual de scutire totala la plata facturilor pentru energie termica, oricum nejustificate. Cu banii aia, pana la remedierea situatiei, ne gasim solutii alternative. In situatia asta, cand primaria recunoaste dezastrul, de ce nu face acest primar referire si la facturarea/plata dezastrului?
    • +4 (4 voturi)    
      Au fost angajați la Elcen și Termoenergetica (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:50)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Numai specialiști unul si unul prin concurs f greu.
      Amantele, rudele, nepoți, fini , nași sunt numai niște excepții, de cam jumate din personal.
  • +3 (11 voturi)    
    Adica (Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:29)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Cinism ridicat la gradul de virtute !
    Cum poti sa declari asa ceva : va fi pentru urmatoarele trei luni asa cum a fost in cele doua saptamani de pana acum ! !
    Va fi mult mai greu pentru simplul fapt ca iarna nu este ca toamna domnule primar.
    De ce nu recunoasteti ca adevaratele probleme sunt la ELCEN , care nu mai are posibilitatea de a furniza caldura pentru ca nu mai are cu ce sa produca energie ?
    M-ati dezamagit profund inca de la inceput !
  • +2 (6 voturi)    
    Domnule Nicușor Dan (Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:39)

    nick24 [utilizator]

    URGENTAȚI reabilitarea termică a blocurilor rămase, sunt mai puține decât cele făcute deja.
    1) Astfel va fi necesară o mai MICĂ cantitate de căldură pe apartament și implicit mai mică produsă de ELCEN.
    2) temperatura agentului poate fi mai mică de asemenea
    Aceste 2 puncte pot aduce economii și de 50% din gazul metan economisit.
    3) Restructurarea ELCEN și RADET !
    Trebuie făcut ordine în personalul SUPRADIMENSIONAT, cu rude, nași, fini, amante, care au venit buluc, la niște salarii f mari, plus beneficii nenumărate.
    De aici s-ar obține foarte mari economii.
    Cu cele 3 puncte aplicate, prețul gigacaloriei NU AR MAI TREBUI SUBVENTIONAT de primărie.
  • -1 (7 voturi)    
    Termoficarea va ramane o problema uriasa ! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 12:39)

    Cugetator [utilizator]

    Nici Nicusor Dan nu poate rezolva problema termoficarii si nici primarii anteriori nu au putut sa o faca , ocupandu-se cu carpeala continua si situatia nu se va schimba cu toate promisiunile de buna credinta ale lui Nicusor Dan. Voi fi nevoit acum sa atac PSD si desigur si pe doamna de Voluntari. Acum 30 de ani sunt sigur ca au existat propuneri costisitoare si dificile de a se schimba intregul sistem de termoficare a intregului Bucuresti , dar PSD care a condus in majoritate capitala cu sectoarele ei, nici nu a incercat . Cand au aparut centralele de apartament , politica primariei a fost sa lase sa se scumpeasca gazele, in timp ce a continuat sa subventioneze masiv consumul colectiv. Aceasta politica a adus sigur voturi in special PSD, dar pierderile si avariile , s-au accentuat continuu, iar un sistem nou descentralizat ar costa enorm, dar ar fi singura solutie de dorit !
  • -1 (5 voturi)    
    Dupa ce te-am votat, iti bati joc de noi! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 16:09)

    huun [utilizator]

    Băi Șordane,
    Când lătrai in campania electorală impotriva lui Firea, promiteai 40 de grade în apartamente, lapte și miere, câini cu covrigi in coada... Acum că te-ai văzut cu sacii in căruță, ne lași sa murim de frig in vreme de pandemie!
    Sigur, e "greaua moștenire"! Firea e de vină, nu?!
    Rușine sa-ti fie, mucușoare! Ți-ai arătat adevarata față - un țărănete trist, un oportunist de doi bani, o lichea ce s-a vândut ieftin....de, ca baietu' de la stână!
    Hai, nu mai pozezi in marele matematician neințeles, geniul pustiu?
    Nu... acum ești ocupat să furi și tu putin - că știi sigur că n-o să mai prinzi al doilea mandat de primar!
    Cât despre plebeii care te-au votat, să moară de frig, ei și copiii lor! Chiar credeau că existența lor are vreo importanță pentru un parvenit ca tine? Hmm...